Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Έχω την gtx 960 4 GB, GIGABYTE υλοποίηση. Για ανάλυση 1080p, θεωρείτε ότι αξίζει μετάβαση στην 1060(6gb)?

 

 

Εχει την 960 2GB παρολα αυτα στο συγκριτικο αυτο. Και υλοποιησεις της EVGA. 

 

Αν το +20-25% αντικατοπτριζει τα θελω σου , λογικα εισαι good to go ,αλλιως μενεις ως εχεις. Στη θεση σου θα περιμενα την "1160 " , οταν ερθει αυτη στην αγορα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω την gtx 960 4 GB, GIGABYTE υλοποίηση. Για ανάλυση 1080p, θεωρείτε ότι αξίζει μετάβαση στην 1060(6gb)?

Εννοείται πως αξίζει η μετάβαση από 960 σε 1060, η 1060 είναι τουλάχιστον 50% πιο δυνατή από την 960

 

 

 

Εχει την 960 2GB παρολα αυτα στο συγκριτικο αυτο. Και υλοποιησεις της EVGA. 

 

Αν το +20-25% αντικατοπτριζει τα θελω σου , λογικα εισαι good to go ,αλλιως μενεις ως εχεις. Στη θεση σου θα περιμενα την "1160 " , οταν ερθει αυτη στην αγορα :)

δεν είναι 20-25% αλλά 50%+ πιο δυνατή  B), για την ακρίβεια σε κάποια παιχνίδια είναι ακόμα και 100% πιο δυνατή πχ στο hitman

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα , φτιαχνω ενα build και το μονο που μου λειπει για να ειναι ολοκληρωμενο ειναι η καρτα γραφικων. Τα χαρακτηριστικα του pc ειναι τα εξης


 


mobo: asrock 960gm-vgs3 fx


 


cpu: amd fx 4300


 


ram: hyper x 8gb


 


psu: corsair vs 450 watt


 


Σκεφτομαι να αγορασω την amd 460 4gb , η ελαχιστη ισχυς τροφοδοτικου που απαιτει ειναι 400 watt. O επεξεργαστης "καιει" γυρω στα 95 watt. Και η ερωτηση ειναι η εξης , θα εχω θεμα καρτας γραφικων-τροφοδοτικου ή υπαρχει και η δυνατοτητα να ρυθμισω την μεγιστη καταναλωση της καρτας γραφικων ετσι ωστε να αποφυγω τυχων δυσαρεστα ? 


 


Επισης πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να περιμενω την gtx 1050 ή να σκεφτω καλυτερα αλλαγη τροφοδοτικου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ελπίζω να ειναι η τελευταία.

 

Μέχρι στιγμής για να παίξω το GTA5 που θέλω καταλήξαμε να πάρω την GTX950. Ο επεξεργαστής μου ειναι αυτος της υπογραφής μου.

 

Τώρα, βρήκα σε αγγελια μεταχειρισμένη την 960 μερικών μηνών με υπολοιπο εγγύησης λέει με αποδειξη στα 150ε

 

Αξίζει λέτε να την πάρω ή δε θα δω διαφορά λόγω του επεξεργαστή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ελπίζω να ειναι η τελευταία.

 

Μέχρι στιγμής για να παίξω το GTA5 που θέλω καταλήξαμε να πάρω την GTX950. Ο επεξεργαστής μου ειναι αυτος της υπογραφής μου.

 

Τώρα, βρήκα σε αγγελια μεταχειρισμένη την 960 μερικών μηνών με υπολοιπο εγγύησης λέει με αποδειξη στα 150ε

 

Αξίζει λέτε να την πάρω ή δε θα δω διαφορά λόγω του επεξεργαστή μου?

Δεν θα δεις διαφορά. Και στην 950 μπουκάλι ρίχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ελπίζω να ειναι η τελευταία.

 

Μέχρι στιγμής για να παίξω το GTA5 που θέλω καταλήξαμε να πάρω την GTX950. Ο επεξεργαστής μου ειναι αυτος της υπογραφής μου.

 

Τώρα, βρήκα σε αγγελια μεταχειρισμένη την 960 μερικών μηνών με υπολοιπο εγγύησης λέει με αποδειξη στα 150ε

 

Αξίζει λέτε να την πάρω ή δε θα δω διαφορά λόγω του επεξεργαστή μου?

 

Πάρ'την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Η nvidia geforce 550ti παρέδωσε πνεύμα οπότε θα ήθελα μια καρτούλα γύρω στα 65-75 ευρώ για αξιοπρεπή χρήση και λίγο gaming τύπου WoW. Το συστηματάκι είναι 3 ετών με 8gb ram και 500 watt psu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια καλησπερα , φτιαχνω ενα build και το μονο που μου λειπει για να ειναι ολοκληρωμενο ειναι η καρτα γραφικων. Τα χαρακτηριστικα του pc ειναι τα εξης

 

mobo: asrock 960gm-vgs3 fx

 

cpu: amd fx 4300

 

ram: hyper x 8gb

 

psu: corsair vs 450 watt

 

Σκεφτομαι να αγορασω την amd 460 4gb , η ελαχιστη ισχυς τροφοδοτικου που απαιτει ειναι 400 watt. O επεξεργαστης "καιει" γυρω στα 95 watt. Και η ερωτηση ειναι η εξης , θα εχω θεμα καρτας γραφικων-τροφοδοτικου ή υπαρχει και η δυνατοτητα να ρυθμισω την μεγιστη καταναλωση της καρτας γραφικων ετσι ωστε να αποφυγω τυχων δυσαρεστα ? 

 

Επισης πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να περιμενω την gtx 1050 ή να σκεφτω καλυτερα αλλαγη τροφοδοτικου ?

 

Άθλια μητρική για FX αλλά είναι άλλη ιστορία. Αν μπορείς γύρνα την πίσω και πάρε άλλη. Με 2+1 δεν πας πουθενά, θα έχεις throttle.

 

Στο θέμα μας, 400 βαττ προτείνεται για όλο το σύστημα, δεν τα καταναλώνει η κάρτα αυτά. Συνεπώς δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? Με μπερδεψατε...

 

Ριχνει μπουκαλι πιατευω κ γω.

 

Radiohead εσυ λες να την παρω για να ειμαι οκ μελλοντικα αν αναβαθμισω κ το cpu? Ειναι κατι που δε συμβει παντως

Δεν θα δεις διαφορά. Και στην 950 μπουκάλι ρίχνει...

Πάρ'την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα :) 

Ειχα παρει ολα τα παρτς κ μετα απο πολυ ψαξιμο αγορασα gtx 1060 g1 gaming 6gb.Στην αρχει σκεφτομουνα για rx 480 strix 8gb.

ι5 6500, ddr4, msi b150m mortar κλπ, Ασυμβατοτητες-botteleneck κλπ δεν ηπαρχουνε μεχρι στιγμης τοuλαχιστον :D .1080P εχει για πλακα !  super silent καρτα γραφικων αν και στα reviews λεγανε για θορυβο κ  ποιοτητα κατασκευης ειναι χαλια, δεν εχει τιποτα καρτα!!!! μεχρι 70-75%  ανεμιστηρες σαν να μην ηπαρχουνε.Σε φουλ στροφες κανει θορυβο λόγο της υψηλής πίεσης αέρα.

Ερωτηση:

1)Να κανο overclock με  xtreme gaming engine της gigabyte ??? στο site γράφει ότι με ένα κλικ κανεις oc χωρεις προβλιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερη ρε αγόρι και μάλιστα η 950 κοστίζει ακριβότερα. Άν όντως την έχει λίγους μήνες και η εγγύηση είναι 2+χρόνια με αποδείξεις και χαρτιά εγώ θα την χτυπούσα. Μιλάω για 150€ αυστηρό budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την 960 ρε συ, τι μπουκαλια και ιστοριες; Μπορει αυριο-μεθαυριο να σου βαρεσει και να αλλαξεις συστημα, αλλα και παλι ,τα μπουκαλια θα σκεφτεσαι; Παρε την 960 και μη το σκεφτεσαι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Το σύστημα της υπογραφής μου ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες μου ακόμα και σήμερα, πλην σαφώς αυτές του gaming. Ο cpu είναι σε stock, παλιότερα του είχα δώσει ένα overclock στα 3.5Ghz, αλλά λόγω ενός fail στο bios γύρισε σε stock και δεν ασχολήθηκα ξανά από τότε.

 

Πιστεύετε μια 1060 6Gb θα πιάσει τόπο ή θα πάει χαμένη λόγω μπουκαλιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία διαβάζω πολλά σχόλια ότι η 1070 είναι overkill για 1080p (που είναι η οθόνη μου) και λόγω κόστους μπορεί να πάρω μια rx 480 8gb τελικά. Έχω όμως μια ερώτηση: Σε μερικά video για benchmark στο youtube όπως αυτό http://bit.ly/2cTORiW βλέπω ότι τα καταφέρνει μια χαρά ακομή σε 1440p σε ultra μαζί με ΑΑ, ενώ σε άλλα βίντεο τα ίδια παιχνίδια έχουν πολύ λιγότερα fps. Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν κάνει οι drivers? Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά το anti-aliasing είναι πολύ σημαντικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...