Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που παιζω 1080p αναλυση όπως είναι rise of tomb raider 60+fps τρεχει.

Kατι που δεν εχει amd καρτες adaptive vsync k fast sync :) screen tearing killer θα ελεγα.

ρε παιδια   πριν κατι ρωτησα δεν κσερει κανεις ? 

overclock με  xtreme gaming engine ειναι safe ???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θέλω να πάρω μία κάρτα γραφικών το pc είναι λίγο παλιό έχω πάνω

 

Motherboard asus p5k

Cpu intel core 2 duo e8400

Ram 4x2gb 800mhz

 

Επειδή είναι παλιό το λάπτοπ δεν θέλω κάτι πολύ ακριβό και λογικά θα το πάρω μεταχειρισμένο. Έχω ακούσει για gt 750 ti και r9 270 μέχρι 100 το πολύ δίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Παίζεις με full anti aliasing?

Θα δημοσιευσω μια εικονα απο Rise of the tomb raider με dx12 , τον ι5-4590 και την gtx 1070 σε 1080p , με ολα ultra (συν ΑΑ).

 

 

 

 

post-269452-0-09473700-1474310261_thumb.jpg

 

 

 

βεβαια ειναι κλοκαρισμενη η καρτα, αλλα δε κερδιζω τιποτα παραπανω απο +10fps average (και πολλα λεω ισως). 

Πολλη VRAM λογω των ultra textures υποθετω, που δε κανουν καμμια τρελη διαφορα απο ultra σε high. 

Επισης βλεπω τεζαρισμενους πυρηνες! Στο φουλ. Ενα 20% κατω δουλευουν στο dx11. 

 

Τωρα τα framerates δε με νοιαζουν. Απλα θελω σταθερα 60+ , ωστε να μπορω με vsync να μην εχω tearing (εχω απλη οθονη 60Hz ). 

 

Απο κει και περα, το ΑΑ ειναι πολυ μεγαλο "φαουλ" απο πλευρας σου να ειναι και κολλημα σου. Γιατι εκτος του οτι λιγα προσφερει , ειναι μαχαιρι δικοπο στις επιδοσεις, και συντομα η rx480 θα σου φαινεται "λιγη". . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποια κάρτα γραφικών να πάρω για να μπορέσω να παίξω σε ultra (1080p και ίσως μελλοντικά σε 1440p) το fifa 17 και το Rise of the tomb raider ;
Δεν βρίσκω κάποιο άλλο παιχνίδι που θα με ενδιέφερε να παίξω και δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψω πολλά χρήματα.

 

Το Pc μου φαίνεται στην υπογραφή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταθερα 60+ fps για να πιασει πρεπει να ειναι πολι optimized game,  δεν φταίει πάντα gpu. 

Είμαι σίγουρος ότι ακομή σε 1440p   θα παει μια χαρα το 1060.Τα vram δεν κανου θαυματα  ιδικα οταν παιζεις 1080p.

οποιος εχει screen tearing μπορει να ενεργοποιησει στο control panel adaptiv η fast sync, 0 stuttering! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που παιζω 1080p αναλυση όπως είναι rise of tomb raider 60+fps τρεχει.

Kατι που δεν εχει amd καρτες adaptive vsync k fast sync :) screen tearing killer θα ελεγα.

ρε παιδια   πριν κατι ρωτησα δεν κσερει κανεις ? 

overclock με  xtreme gaming engine ειναι safe ???? 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,απλά κατέβασε την τελευταία του έκδοση από το site της Gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις και τι τροφοδοτικό έχεις

μεχρι 150-160 λεω και εχω δει οτι αρκετοι πουλανε την gtx 960 το τροφοδοτικο ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/342010/Corsair-Builder-Series-CX600-V2-80Plus.html θα εχω τα σηκωνει μαζι με τον ι5-3570κ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δημοσιευσω μια εικονα απο Rise of the tomb raider με dx12 , τον ι5-4590 και την gtx 1070 σε 1080p , με ολα ultra (συν ΑΑ).

 

 

 

 

βεβαια ειναι κλοκαρισμενη η καρτα, αλλα δε κερδιζω τιποτα παραπανω απο +10fps average (και πολλα λεω ισως). 

Πολλη VRAM λογω των ultra textures υποθετω, που δε κανουν καμμια τρελη διαφορα απο ultra σε high. 

Επισης βλεπω τεζαρισμενους πυρηνες! Στο φουλ. Ενα 20% κατω δουλευουν στο dx11. 

 

Τωρα τα framerates δε με νοιαζουν. Απλα θελω σταθερα 60+ , ωστε να μπορω με vsync να μην εχω tearing (εχω απλη οθονη 60Hz ). 

 

Απο κει και περα, το ΑΑ ειναι πολυ μεγαλο "φαουλ" απο πλευρας σου να ειναι και κολλημα σου. Γιατι εκτος του οτι λιγα προσφερει , ειναι μαχαιρι δικοπο στις επιδοσεις, και συντομα η rx480 θα σου φαινεται "λιγη". . .

Ωραίος :)

Με ποιό πρόγραμμα βλέπεις fps κλπ πάνω αριστερά? Γιατί το riva tuner δεν δουλευει σε dx12,και δεν έχω βρει λύση.thanks 

shadowplay φαντάζομαι,σε amd ξέρει κάποιος ποιό δουλεύει σε dx12/vulkan κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευει πλεον με την ΒΕΤΑ 14 ( <--- To link ειναι για download )το msi afterburner/riva tuner. :)

Επισης δουλευε απο πριν , το EVGA Presicion X OC! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευει πλεον με την ΒΕΤΑ 14 ( <--- To link ειναι για download )το msi afterburner/riva tuner. :)

Επισης δουλευε απο πριν , το EVGA Presicion X OC! 

Thanks ,θα το δοκιμάσω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστώ ολους για την πολυτιμη βοήθεια σας. Τελικα κατεληξα κ πηρα πριν λιγο μεταχειρισμένη την 960 της Msi. Βγηκε φθηνοτερα απο 950 καινουρια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δημοσιευσω μια εικονα απο Rise of the tomb raider με dx12 , τον ι5-4590 και την gtx 1070 σε 1080p , με ολα ultra (συν ΑΑ).

 

 

 

 

βεβαια ειναι κλοκαρισμενη η καρτα, αλλα δε κερδιζω τιποτα παραπανω απο +10fps average (και πολλα λεω ισως). 

Πολλη VRAM λογω των ultra textures υποθετω, που δε κανουν καμμια τρελη διαφορα απο ultra σε high. 

Επισης βλεπω τεζαρισμενους πυρηνες! Στο φουλ. Ενα 20% κατω δουλευουν στο dx11. 

 

Τωρα τα framerates δε με νοιαζουν. Απλα θελω σταθερα 60+ , ωστε να μπορω με vsync να μην εχω tearing (εχω απλη οθονη 60Hz ). 

 

Απο κει και περα, το ΑΑ ειναι πολυ μεγαλο "φαουλ" απο πλευρας σου να ειναι και κολλημα σου. Γιατι εκτος του οτι λιγα προσφερει , ειναι μαχαιρι δικοπο στις επιδοσεις, και συντομα η rx480 θα σου φαινεται "λιγη". . .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλώς ή κακώς με ενδιαφέρει και δεν πιστεύω ότι προσφέρει λίγα. Άσε που έχω δει σε καινούργια παιχνίδια να έχουν jagged edges σε απόσταση μόνο λίγων μέτρων απτη κάμερα χωρίς AA και είναι άσχημο να το βλέπεις αυτό. Από τη μια έχω την rx 480 που μάλλον θα κάνει τη δουλειά της αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει και από την άλλη την 1070 που μάλλον είναι overkill, κάνει 150 ευρώ παραπάνω αλλά θα είναι πιο futureproof. Είμαι σε δίλημμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως εξομαλύνει τις γωνιές ,αλλά θυσιάζοντας κάμποσα φρειμς στην πλειοψηφία των περιπτώσεων :)

Όντως οβερκιλλ η 1070 πάντως. Ίσως μελλοντικά να αποδειχτεί πιο σοφή λύση αλλά πραγματικά η τιμή της είναι αρκετά ψηλά ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...