Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν θες 1080P/60(lock) με max settings τότε θες τουλάχιστον 1070. Οπότε τι overkill γράφετε μερικοί.

συμφωνω, εχω την 1060 σε τελευταιας γενιας i5 και στα high settings (λιγο πιο πανω βασικα) (οχι ultra) κραταει 1080p στα 60fps με vsync με χρηση της καρτας 60-80% Για ultra η καρτα δουλευει 100% μονιμως αλλα δεν κραταει σχεδον με τιποτα 60 fps, αλλα εγω εχω την εκδοση με 3gb οποτε παιζει να κοβει καρε απο εκει.

 

Σιγουρα μια 1070 θα κραταγε τα 60fps σε ultra settings πολυ πιο ανετα.

 

Απο την αλλη, παιζω σε 27αρα οθονη και η διαφορα απο τα high που παιζω εγω στα ultra settings ειναι πολυ μικρη για το ματι μου. Τα ultra settings απλα φορτωνουν δυσαναλογα πολυ την vram χωρις το αναλογο αποτελεσμα στο ματι.

 

Υπαρχη και η κακη λυση να παιξεις στα 30fps με ultra (το δοκιμασα και κραταει σταθεροτατα τα 30) αλλα ειναι λιγο πιο laggy σε σχεση με 60fps. Νομιζω στα 30 παιζουν πολλες κονσολες.

 

Αλλη μια λυση πιο ρεαλιστικη ειναι να ρυθμισεις το μονιτορ σου στα 50hz και να κανεις vsync με 50fps. 99% ολα τα μονιτορ παιζουν και σε 50fps. Απο τα 60 στα 50 δε θα καταλαβεις διαφορα στο ματι, αλλα η καρτα γραφικων θα εχει ειτε χαμηλοτερο utilization ειτε μεγαλυτερο περιθοριο για settings. Αυτο να πω την αληθεια δεν το δοκιμασα γιατι βαριεμια να αλλαζω καθε φορα το refresh rate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν θες 1080P/60(lock) με max settings τότε θες τουλάχιστον 1070. Οπότε τι overkill γράφετε μερικοί.

Εσενα σου φαινεται νορμαλ που εισαι κατοχος; Γιατι εμενα οχι. Προς το παρον τουλαχιστον και στους υπαρχοντες τιτλους. Μελλοντικα ναι, θα αποδειχτει λογικα καλυτερη λυση. Αλλα αν θες να εχεις και ΑΑ και ολα τεζα, πιο σοφη θα ειναι και η 1080 , θα παιζεις για πιο πολλα χρονια στα 1080p :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Έχω μια Radeon 6970 με τροφοτδοτικο Corsair GS800. Σκεφτομαι να παρω την Gigabyte GTX1070. Εφοσον το τροφοτοδοτικο μου ειναι 800αρι δεν εχω καποιο αλλο περιορισμο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Έχω μια Radeon 6970 με τροφοτδοτικο Corsair GS800. Σκεφτομαι να παρω την Gigabyte GTX1070. Εφοσον το τροφοτοδοτικο μου ειναι 800αρι δεν εχω καποιο αλλο περιορισμο ετσι?

Μια χαρα ειναι. Ποιον επεξεργαστη εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι. Ποιον επεξεργαστη εχεις;

Έχω ι5-3570Κ

 

Βασικα το σχεδιο ηταν να φτιαξω ενα νεο pc high end σιγα σιγα. Εκει υπολογιζα να βαλω μια 1070 και ισως στο μελλον να βαλω αλλη μια που θα εχει πεσει η τιμη της και να εχω SLI. Εκει για CPU υπολογιζω i7-5930K.

 

Το θεμα ειναι ομως οτι η 6970 εχει σχετικα απαρχαιωθει και ηδη το νεο FIFA δεν την υποστιριζει στα minimum (ηδη το demo κρασαρει).

 

Οποτε λεω να παρω την GPU να την βαλω εδω προς το παρον και μετα σιγα σιγα να φτιαχνω και τον αλλο και μολις τελειωσω βαζω την καρτα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οπως λεει και ο dante. Δε νομιζω οτι χρειαζεται να βιαζεσαι. Αλλαγη θα κανω (προσωπικα) , σε 2 χρονακια, οταν οι 6core θα ερθουν στην "mainstream" πλατφορμα (στο περιπου τωρα τα 2 χρονια). Νομιζω δεν εχεις λογο για αλλαγες :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες 1080P/60(lock) με max settings τότε θες τουλάχιστον 1070. Οπότε τι overkill γράφετε μερικοί.

Δεν το θεωρεις λιγο υπερβολικο; Η 1070 νομιζω ειναι πιο πολυ για 1440p .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω, επειδή μάλλον δεν καταλάβατε τι είπα. Εάν κάποιος θέλει ακατέβατα 60άρια σε 1080P με max settings, πρέπει να πάει τουλάχιστον σε 1070 για να μην πω 1080. Διαφορετικά το ακατέβατο(Αυστηρά ακατέβατο) 60άρι το ξεχνάει, τόσο απλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rx470 με την 480 4gb εχει μεγαλη διαφορα..ισως καποιοι να γνωριζουν οτι αυτο το διαστημα ψαχνω καρτα.συγνωμη που γραφω συνεχεια γιαυτο και ισως κουραζω.οι διαφορες με τις 2 καρτες που ανεφερα και την 480 8 gb ειναι μεγαλες?ποια αξιζει περισσοτερο τα λεφτα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...