Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόσφατο i5/i7. Ο 3570 είναι CPU του 2012..

Δε νομιζω να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα για να τρωει μπουκαλι απο τον εναν και οχι τον αλλο.

Πχ.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-6600K-vs-Intel-Core-i5-3570K/3503vs1316

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Το σύστημα της υπογραφής μου ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες μου ακόμα και σήμερα, πλην σαφώς αυτές του gaming. Ο cpu είναι σε stock, παλιότερα του είχα δώσει ένα overclock στα 3.5Ghz, αλλά λόγω ενός fail στο bios γύρισε σε stock και δεν ασχολήθηκα ξανά από τότε.

 

Πιστεύετε μια 1060 6Gb θα πιάσει τόπο ή θα πάει χαμένη λόγω μπουκαλιού;

 

 

Δηλαδή τι cpu θέλει σε stock η 1080 για να μην τρώει μπουκάλι;

 

 

Πρόσφατο i5/i7. Ο 3570 είναι CPU του 2012..

 

Οπότε εγώ καλά κάνω και το έχω ρίξει στον ναρκαλιευτή; Καμία τύχη να αναβαθμίσω gpu σε κάτι που να πιάνει τόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η rx470 με την 480 4gb εχει μεγαλη διαφορα..ισως καποιοι να γνωριζουν οτι αυτο το διαστημα ψαχνω καρτα.συγνωμη που γραφω συνεχεια γιαυτο και ισως κουραζω.οι διαφορες με τις 2 καρτες που ανεφερα και την 480 8 gb ειναι μεγαλες?ποια αξιζει περισσοτερο τα λεφτα της?

 

Μεγάλη διαφορά δεν το λες κάπου στο 10-15% κυμαίνεται ένα ποσοστό το οποίο μικρή σημασία έχει στα παιχνίδια που θα παίζεις ( fifa , gs go κτλ.)  . Το θέμα είναι ότι οι τιμές είναι ακόμα υψηλές στην Ελλάδα , χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι για πάρεις μια RX 480 8GB πρέπει να δόσεις περίπου 300€ ή και 350€ για μια custom ψύκτρα δηλαδή είναι στα ίδια λεφτά με την GTX 1060 που είναι πιο γρήγορη . Άρα για μένα καλή επιλογή είναι μια RX 470 4GB η οποία θα σε καλύψει άνετα σε 1080p με high/ultra ρυθμίσεις 

Στα 247€ ετοιμοπαράδοτη σε ορισμένα καταστήματα 

https://www.skroutz.gr/s/9593999/Asus-Radeon-RX470-4GB-OC-Gaming-90YV09J2-M0NA00.html

 

Επίσης δες αυτό το review που ίσως σε βοηθήσει:

http://www.enternity.gr/Article/Gadgets/Reviews/MSI-Radeon-RX470-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-RX480-Gaming-X-8GB-Review/38877.html

 

Αν βρεις μια RX480 4gb σε καλή τιμή τότε σίγουρα θα αξίζει έναντι της Rx470 4GB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν είναι overkill 1070 ????  

παρε 1070 για 1080p κ καλο tearing :D

μα εγω πεζω σε αυτι τι αναλυση κ εχω 60+fps με gtx 1060 6gb, οχι 3gb εκδοση που ειναι σαν ρχ 470 περιπου, επρεπε να λεγεται 1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''overkill'' εξαρτάται από τον χρήστη. Εάν κάποιος είναι ικανοποιημένος με 30FPS, τότε ναι μια 1070 είναι overkill για 1080P. Εάν θέλει max settings και ακατέβατα 60άρια, είναι το ελάχιστο που χρειάζεσαι μια 1070.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν είναι overkill 1070 ????  

παρε 1070 για 1080p κ καλο tearing :D

μα εγω πεζω σε αυτι τι αναλυση κ εχω 60+fps με gtx 1060 6gb, οχι 3gb εκδοση που ειναι σαν ρχ 470 περιπου, επρεπε να λεγεται 1050.

Το vsync το εχεις ακουστα ; :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vsync αν ξερω η οχι λεει ο αλλος :)

Ρε psycho τωρα μιλας οπως σε συμφερη η ξερω εγω? 30 fps με gtx 10606gb? τι αλλο θα ακουσουμε.Το οτι ειναι πιο futureproof 1070 ε αυτο ειναι 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ λες για tearing :) Στα 60Hz οταν παιζεις, παιζεις με vsync (ποιος ο λογος να εχεις 100+fps σε 1080p@60hz οθονη;, εκτος των online, οπου πλεον το tearing περιοριζεται με το fast sync ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε καταφευγεις σε τεχνολογιες gsync και τα σχετικα που ειναι ακριβο αθλημα ή συμβιβαζεσαι :) 

Stuttering δεν εχω παρατηρησει σε ενα σωρο τιτλους με vsync on, αλλα ισχυει οτι μπορει να εχεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετο, απλα έβαλα τη νεα μου gpu (gtx960) με τον υπάρχοντα cpu της υπογραφης μου και κοιταζα διαφορα πραγματα στο MSI Afterburner.

 

Έβαλα full screen video στο youtube 2k και η καρτα δουλευε στο ~25% και ο 4core cpu στο ~85%

 

Με 4k video ειχα πολλά frame drops, με το ζορι βλεποτανε δηλαδη και το cpu ηταν στο 99%

 

Απλα μου έκανε εντυπωση που ο επεξεργαστης δεν την παλευε.

 

Θα τον βαλω στο turbo mode που εχει και απο 3.6 τον παει 3.9ghz μήπως κ δω διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετο, απλα έβαλα τη νεα μου gpu (gtx960) με τον υπάρχοντα cpu της υπογραφης μου και κοιταζα διαφορα πραγματα στο MSI Afterburner.

 

Έβαλα full screen video στο youtube 2k και η καρτα δουλευε στο ~25% και ο 4core cpu στο ~85%

 

Με 4k video ειχα πολλά frame drops, με το ζορι βλεποτανε δηλαδη και το cpu ηταν στο 99%

 

Απλα μου έκανε εντυπωση που ο επεξεργαστης δεν την παλευε.

 

Θα τον βαλω στο turbo mode που εχει και απο 3.6 τον παει 3.9ghz μήπως κ δω διαφορα

 

Μηπως στο προγραμμα που ιντερνετ που εχεις δεν ειναι ενεργοποιημενο το hardware acceleration

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...