Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν λες επομενη γενια δηλαδη την 490 η ακομα ποιο νεα γενια;

 

Παντως θελεις καλη καρτα για την 2k οθονη που εχεις και κατα την γνωμη μου μην πας σε καρτα με λιγοτερα απο 8GB ram

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι, για 490 και επόμενες γενιές πιθανώς..

 

Οι νέες ( vega ) θα αργήσουν, μέχρι να ανακοινωθούν, να υπάρχει και στοκ θα περάσει αρκετός καιρός. Εδώ καλά η 480 δεν έχει μεγάλο στοκ, αρχές Σεπτέμβρη άρχισαν να έχουν κομμάτια. 

Πες μας ένα ποσό να μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Επίσης αν γίνεται τι άλλα games παίζεις, καθώς και τα 2 που πόσταρες έχουν ίδια μηχανή γραφικών με αποτέλεσμα να ευνοούν περισσότερο την κόκκινη εταιρεία χωρίς να μπορούμε να βγάλουμε ενα καθαρό συμπέρασμα του τι παίζεις.

 

Η 7970 κράτησε (και κρατάει ακόμη) απλά σκέφτομαι μια αναβάθμιση που θα κρατήσει για τα επόμενα 3 χρόνια περίπου (στην native ανάλυση πάντα μιλώντας), με άλλα λόγια high-end μοντέλο αλλά χωρίς υπερβολές του τύπου GeForce 1080 στην τιμή.

 

Σχετικά με τα παιχνίδια, θα έβαζα μέσα πχ το καινούργιο Unreal Tournament, Tomb Raider και ενδεχομένως επόμενα που θα βγουν.

 

Σαν side note, θα με ενδιέφερε και το VR σε κάποια φάση αν και δε είμαι τόσο σχετικός όσον αφορά τα HW-specs που θα απαιτούνταν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω λίγο αν ο επεξεργαστης επαρκεί και τον δοκίμαζω σε κάποια παιχνίδια.στο the crew και το fifa 17.σκεφτομαι μην πάρω την κάρτα γραφικων rx 480 8gb και δεν μπορώ να δω την διαφορά στα γραφικά λόγω του ότι τον κρατάει ο επεξεργαστής.το τεστ που εκανα είναι να βάλω το παιχνίδι και να βλέπω πόσο cpu usage έχει.δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος βέβαια..ή δεύτερη φωτογραφία είναι σε ανάλυση 1280.

post-250016-0-95149800-1474474845_thumb.jpg

post-250016-0-09716300-1474475078_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εχει:
Core 2 Duo E 8400
4GB Ram
Asus Model P5k Chipset P35 / G33/ G31
NVIDIA GeForce GTX 460
Μονιτορ 19" οποτε παιζει σε αναλυση μικρη απ οτι θυμαμαι, 1366x768 ή λιγο μεγαλυτερη.

Βγήκε off η καρτα γραφικων και ψαχνει καινουργια..
Παλιοτερα επαιζε αρκετα παιχνιδια, τωρα ελαχιστα, αλλα λογικα θα ασχοληθει λιγο το χειμωνα.
Τι καρτα αξιζει να παρει; δεδομενου οτι απο ενα σημειο και πανω θα τον περιοριζει ο παλιος επεξεργαστης;

πχ ειδε αυτες
MSI GeForce GTX 750 Ti 2GB (N750Ti-2GD5TLP) (http://www.skroutz.g...Ti-2GD5TLP.html)
και
gtx 950 (http://www.skroutz.g...yphrase=gtx 950)

συμφορουμιτης προτεινε και αυτη:
MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming (N750Ti TF 2GD5/OC)
ενώ αλλος ειπε "Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάζετε η πιο value λύση είναι η rx460"

 

επισης προταθηκε να αγορασει μια μεταχειρισμενη.. αλλα δεν θελει ο φιλος τετοια..
καινουργια και ας ειναι και λιγο καλυτερη απο αυτη που φτανει στα ορια του τον επεξεργαστη.. αλλωστε καποτε θα κανει και αναβαθμιση CPU/MB/RAM

 

τι προτεινετε για την περιπτωση του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω λίγο αν ο επεξεργαστης επαρκεί και τον δοκίμαζω σε κάποια παιχνίδια.στο the crew και το fifa 17.σκεφτομαι μην πάρω την κάρτα γραφικων rx 480 8gb και δεν μπορώ να δω την διαφορά στα γραφικά λόγω του ότι τον κρατάει ο επεξεργαστής.το τεστ που εκανα είναι να βάλω το παιχνίδι και να βλέπω πόσο cpu usage έχει.δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος βέβαια..ή δεύτερη φωτογραφία είναι σε ανάλυση 1280.

Kαλά σε χαμηλή ανάλυση ναι, θα έχεις μικρό θέμα. Στα 1280Χ1024 είσαι πολύ χαμηλά. Στα 1080p ο επεξεργαστής σου σηκώνει άνετα μια 470-480 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU Intel i3 2120 3.3 Ghz 3GB LGA115

MOBO Gigabyte B75M-D3H

RAM 8GB

Monitor 4k TV

GPU MSI GT 630 2 GB

 

Καλημέρα θέλω να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες καλές αλλά και οικονομικές που να υποστηρίζουν 4Κ ανάλυση. 

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εχει:

Core 2 Duo E 8400

4GB Ram

Asus Model P5k Chipset P35 / G33/ G31

NVIDIA GeForce GTX 460

Μονιτορ 19" οποτε παιζει σε αναλυση μικρη απ οτι θυμαμαι, 1366x768 ή λιγο μεγαλυτερη.

Βγήκε off η καρτα γραφικων και ψαχνει καινουργια..

Παλιοτερα επαιζε αρκετα παιχνιδια, τωρα ελαχιστα, αλλα λογικα θα ασχοληθει λιγο το χειμωνα.

Τι καρτα αξιζει να παρει; δεδομενου οτι απο ενα σημειο και πανω θα τον περιοριζει ο παλιος επεξεργαστης;

πχ ειδε αυτες

MSI GeForce GTX 750 Ti 2GB (N750Ti-2GD5TLP) (http://www.skroutz.g...Ti-2GD5TLP.html)

και

gtx 950 (http://www.skroutz.g...yphrase=gtx 950)

συμφορουμιτης προτεινε και αυτη:MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming (N750Ti TF 2GD5/OC)

ενώ αλλος ειπε "Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάζετε η πιο value λύση είναι η rx460"

 

επισης προταθηκε να αγορασει μια μεταχειρισμενη.. αλλα δεν θελει ο φιλος τετοια..

καινουργια και ας ειναι και λιγο καλυτερη απο αυτη που φτανει στα ορια του τον επεξεργαστη.. αλλωστε καποτε θα κανει και αναβαθμιση CPU/MB/RAM

 

τι προτεινετε για την περιπτωση του;;;

Αφού έχει σκοπό έτσι κι αλλιώς να αλλάξει hardware γιατί δεν πάει από τώρα σε ddr4 Ram, 1151 μητρική και να βάλει τον g4500 που έχει καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, τι χρήση κάνει;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU Intel i3 2120 3.3 Ghz 3GB LGA115

MOBO Gigabyte B75M-D3H

RAM 8GB

Monitor 4k TV

GPU MSI GT 630 2 GB

 

Καλημέρα θέλω να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες καλές αλλά και οικονομικές που να υποστηρίζουν 4Κ ανάλυση. 

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος

δεν ειναι ευκολο το 4k με μια καρτα...πρεπει να κανεις υποχωρησεις και αργοτερα θα γινει πιο δυσκολο!

Επισης με τον επεξεργαστης που εχεις δεν ξερω αν θα αντεξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θελω να παρω δωρο στον ανιψιο μου κανένα διπυρηνο/τετραπυρηνο 775 απο εδω μεσα γυρω στα 100-120 ευρω. Εχω spare μια gigabyte gtx 950.

 

Αξιζει να την βαλω πανω σε ενα τετοιο μηχανημα η ειναι καλυτερο να την πουλησω και να παρω καμια μτχ 5850 πχ; Φοβαμαι μην ειναι πολυ παλιο μηχανημα και το κολαει.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει σκοπό έτσι κι αλλιώς να αλλάξει hardware γιατί δεν πάει από τώρα σε ddr4 Ram, 1151 μητρική και να βάλει τον g4500 που έχει καλή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, τι χρήση κάνει;

αμα ειναι να αλλαξει επεξεργαστη που καλο θα ηταν οπως λες...

να παει σε ι3 τουλαχιστον...αυτοι oi g δε κανουν ...ιδικα ο καινουργιος...μονο για κανα ιντερνετ και καμια ταινια ειναι...

και θα παρει και καλυτερη καρτα γραφικων ενσωματομενη...

Καλημέρα.

 

Θελω να παρω δωρο στον ανιψιο μου κανένα διπυρηνο/τετραπυρηνο 775 απο εδω μεσα γυρω στα 100-120 ευρω. Εχω spare μια gigabyte gtx 950.

 

Αξιζει να την βαλω πανω σε ενα τετοιο μηχανημα η ειναι καλυτερο να την πουλησω και να παρω καμια μτχ 5850 πχ; Φοβαμαι μην ειναι πολυ παλιο μηχανημα και το κολαει.

 

Ευχαριστώ.

με 775 δε κανεις δουλεια....δωσε κατι παραπανω και φτιαξε εναν ι3 τουλαχιστον ...μπορεις να βρεις και πολυ φτηνο σε 1150...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 775 δε κανεις δουλεια....δωσε κατι παραπανω και φτιαξε εναν ι3 τουλαχιστον ...μπορεις να βρεις και πολυ φτηνο σε 1150...

Thanks. Οποτε ειναι καλυτερα να την πουλησω κανενα 100ρι και να βαλω τα εξτρα χρηματα σε καποιο πιο συγχρονο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. Οποτε ειναι καλυτερα να την πουλησω κανενα 100ρι και να βαλω τα εξτρα χρηματα σε καποιο πιο συγχρονο κουτι.

τι να σου πω εσυ ξερεις τα οικονομικα σου κλπ...καλο θα ηταν να την κραταγες για το καινουργιο ....

 με κανα 70αρι βρισκεις ι3 4170 ...βαλε και μια μητρικη κανα 60-70ε και κανα 30-40 η ραμ με 170-180ε εισαι κομπλε απο αυτα..

τωρα αν χρειαζεσαι και τροφοδοτικα κουτι κλπ κλπ τοτε παμε παραπανω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω εσυ ξερεις τα οικονομικα σου κλπ...καλο θα ηταν να την κραταγες για το καινουργιο ....

 με κανα 70αρι βρισκεις ι3 4170 ...βαλε και μια μητρικη κανα 60-70ε και κανα 30-40 η ραμ με 170-180ε εισαι κομπλε απο αυτα..

τωρα αν χρειαζεσαι και τροφοδοτικα κουτι κλπ κλπ τοτε παμε παραπανω...

Πληρες συστημα θελω δυστυχως. Εε το αγαπαω, το εκτιμαω το ρεμαλο ανιψακι μου αλλα παραπανω απο 120 δεν μπορω να δωσω για δωρο.. :) Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα.Σε amd phenom 965 με 8gb ram σκεφτομαι να παρω την rx 470 και συγκεκριμενα αυτην.Βασικα η ιδεα μου κολλησε οταν εβαλα το νεο tomb raider και το doom τα οποια απλα σερνονται σε ολα low με την 5870.Τι λετε θα τρωω μπουκαλι ή με τα dx12 και vulcan θα τα καταφερει;Αλλα παιχνιδακια που παιζω θα ειναι κανα far cry 4,assasins creed κλπ.Δεν ελπιζω για ολα τερμα με 60fps σταθερα αλλα να το βαλω σε ενα high ρε παιδι μου.Το mad max  ας πουμε το παιζω στα high με 40-50 fps οποτε με την καινουρια πιστευω θα παρω boost.Τον επεξεργαστη εαν  χρειαστει τον παω στα 4Ghz για να μην εχω θεματα.

 

Γνωμες για αν αξιζει ή για αλλη υλοποιηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...