Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

H AMD μας την εκανε και πλεον η 6970 ειναι legacy και εχω το γνωστο προβλημα στο FIFA17 (το οποιο ενταξει λυνεται, αλλα καιρος για αναβαθμιση).

 

Λοιπον, δεδομενου οτι παιζω μονο FIFA, Hearthstone, αντε και λιγο Overwatch και ισως δοκιμασω και λιγο Battlefield 1 να παρω την 1060 που ειναι φτηνη σε σχεση με 1070? Ποια υλοποιηση να παρω? 3GB ή 6GB?

 

PSU: Corsair 850

Motherboard: P8Z77-V LX

CPU: i5-3570K

RAM: 16GB

GPU: Sapphire Radeon 6970

 

Οθονη εχω μια προπολεμικη Philips 19" αλλα θελω να παρω μια BenQ λογικα 24-25" (φθηνη οποτε υπολογιζω να παιζω σε 1080p και οχι 1440p)

 

Τι προτεινετε? Μήως να επενδυσω σε οθονη 1440p για το μελλον?

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν μπορεις να παρεις την εκδοση με τα 6gb θα εχεις λιγο καλυτερη αντοχη στο χρονο. Γιατι τωρα παιζεις αυτα τα παιχνιδια, μπορει στο μελλον να θες να παιξεις καποια με βαρυα textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να παρεις την εκδοση με τα 6gb θα εχεις λιγο καλυτερη αντοχη στο χρονο. Γιατι τωρα παιζεις αυτα τα παιχνιδια, μπορει στο μελλον να θες να παιξεις καποια με βαρυα textures.

Παρολα αυτα θεωρεις οτι με την 1060 6GB θα ειμαι καλυμενος για 2-3 χρονια εστω κι σε high settings, οχι ultra, δεν με νοιζει να χανω λιγο σε γραφικα αρκει να μην χανω σε fps.

 

Επισης με την οθονη τι να κανω? 1080p ή 1440p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολα αυτα θεωρεις οτι με την 1060 6GB θα ειμαι καλυμενος για 2-3 χρονια εστω κι σε high settings, οχι ultra, δεν με νοιζει να χανω λιγο σε γραφικα αρκει να μην χανω σε fps.

 

Επισης με την οθονη τι να κανω? 1080p ή 1440p?

1080p οθονη και 6gb αν μπορεις οικονομικα. η 3αρα εχει 50€ παρακατω περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχω καταληξει σε 1060 6GB και οθονη Asus VG248QE ή BenQ RL2455HM

 

Για οθόνη καλύτερα ρώτα εδώ, νομίζω υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα: http://www.insomnia.gr/topic/574589-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/page-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις στο συστημα της υπογραφης μου τερματισα το tomb raider με high settings και η καρτα γραφικων δουλευε στο 70-80% και δεν επεσα ποτε κατω απο 60fps

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

ωραιοςς! απο περιεργεια ποια evga εχεις παρει? (γιατι εχει καμια 4 εκδοσεις στο skroutz)

επισης για rx 470 αφου παιζει στα ιδια χρηματα λες οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιοςς! απο περιεργεια ποια evga εχεις παρει? (γιατι εχει καμια 4 εκδοσεις στο skroutz)

επισης για rx 470 αφου παιζει στα ιδια χρηματα λες οχι?

 

πηρα απο evga europe αυτη http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=03G-P4-6162-KR

 

Η 470 ειναι επισης πολυ αξιολογη αλλα απο οσα διαβασα εχει καλυτερες επιδοσεις η 1060 και ετσι την προτιμησα. 

 

Πηρα την sc που εχει καλυτερη ψυκτρα απο την εντελως φτηνη. Κραταει σταθερα 1950mhz στους 75 βαθμους με 40% ανεμιστηρα χωρις να πειραξω καποια ρυθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα... Έχω την 7870 από το 2012 και βάζοντας το Total War Attila χτές με ~20fps σε 1080p max settings το ένιωσα επιτέλους πως ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.

 

Είμαι μεταξύ RX480 4 ή 8 gb, ή μίας RX470 4gb.

 

Ψιλοπαλιός gamer, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με νέα games αλλά θα ήθελα να έχω δυνατό performance για 1080p ~max settings στα περισσότερα games. Το ερώτημα είναι ότι δεν ξέρω ποιά από τις παραπάνω κάρτες έχει το καλύτερο VFM για την περίπτωσή μου.

 

Από την μία ψήνομαι για την 480 με τα 8gb αλλά από την άλλη για 1080P μάλλον πάει χαμένη τόση VRAM. Η 470 είναι η πιο οικονομική αλλά φοβάμαι μην με "προδώσει" σύντομα.
Επίσης με τις εκδόσεις του εκάστοτε manufacturer τί παίζει σήμερα και ποιές προτείνετε? Η 7870 που έχω είναι XFX και είμαι υπερευχαριστημένος η αλήθεια, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη υλοποίηση, ευπρόσδεκτη.

 

Το σύστημα που έχω είναι αυτό της υπογραφής αλλά πάω για αναβάθμιση σε πλατφόρμα ΑΜ4 τον ιανουάριο και σκέφτομαι να πάρω τώρα την gpu για να μην πέσουν όλα τα έξοδα μαζεμένα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι παίζει με το direct 12 που λέτε ? Οι παλιές κάρτες δεν θα μπορούν να παίζουν καινούργια παιχνίδια του 2017 και 2018?

Π.χ. 970,960 και 390,380?

Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας αλανια, εχω αυτο το PC που το ειχα παρει πριν καμια 4 χρονακια απο το πλαισιο.

-CPU:
Codename: Sandy Bridge 

Specification: Intel® Core i5-2500K CPU @ 3.30GHz

-RAM:

Memory Type: DDR3
Memory Size: 8 GBytes

-Motherboard:

vendor: Foxconn
model: H67M-S/H67M-V/H67

-Monitor: (Ειναι μια Turbo-X, αυτα βλεπω στο cpu-z)

Size: 19.1 inches     
Max Resolution: 1440 x 900 @ 59 Hz     
Horizontal Freq. Range: 30-80 kHz     
Vertical Freq. Range: 60-75 Hz     
Max Pixel Clock: 140 MHz     
Gamma Factor: 2.2

-Software:  Windows 8.1 (6.3) Professional 64-bit (Build 9600)
-DirectX Version: 11.0
 

Το τροφοδοτικό πρεπει να ειναι 450αρι τωρα δεν το εχω κοντα μου.

Θελω να παρω μια οικονομικη καρτα γραφικων για να παιζω κανα 2k16 κανα PRO 2016 κτλπ.
Nα περναω την ωρα μου βασικα αλλα να μην μου ζεσταίνεται και ευκολα.
Εχω ακουσει πως μια καρτα γραφικων πχ GeForce 210 τον 35 ευρω κανει την ιδια δουλεια με καποιες αλλες τον 80 ευρω. Αν ειναι να δωσω λεφτα να παρω μια τον 150 ευρω να κανει την διαφορα.
Τεσπα.. εγω αυτο το PC εχω τωρα και επειδη η προηγούμενη καρτα ειχε χαλασει και ειμαι με αυτην της μητρικης θελω μια οικονομικη καρτα γραφικων να παιζω τα παραπανω παιχνιδια στον ελευθερο χρονο μου τωρα που αποφάσισα να το βαλω παλι σε λειτουργεια το PC γιατι ημουν με το laptop τον τελευταιο χρονο. Ευχαριστω πολυ, και περιμενω βοηθεια αδελφια!!!

πχ κατι τετοιο; https://www.skroutz.gr/s/8312164/Gigabyte-GeForce-GT710-2GB-GV-N710D3-2GL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bulldog84m

 

Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις οθόνη και με αυτά τα αθλητικά games αυτή θα σε καλύψει πλήρως

https://www.skroutz.gr/s/9572805/Sapphire-Radeon-RX460-2GB-11257-00.html

Αν θες να πας σε NVidia θα βγάλει σε περίπου ένα μήνα την 1050(ti) σε αυτή την κατηγορία

 

@iced07

 

Οι κάρτες που αναφέρεις υποστηρίζουν dx12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bulldog84m

 

Αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις οθόνη και με αυτά τα αθλητικά games αυτή θα σε καλύψει πλήρως

https://www.skroutz.gr/s/9572805/Sapphire-Radeon-RX460-2GB-11257-00.html

Αν θες να πας σε NVidia θα βγάλει σε περίπου ένα μήνα την 1050(ti) σε αυτή την κατηγορία

 

@iced07

 

Οι κάρτες που αναφέρεις υποστηρίζουν dx12

της nvidia αναμενεαι να ειναι πιο δυνατη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...