Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και δε παίζω πολύ παιχνίδια (π.χ. μερικά από αυτά που θέλω να παίξω είναι τα fifa 17, pes 17, rise of the tomb raider) και δε θ' ανέβω από 1080p τουλάχιστον για 1-2 χρόνια ακόμη, σκέφτηκα να πάω στην 1060 6gb. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή μοντέλου. Ποιο είναι το καλύτερο κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας αλανια, εχω αυτο το PC που το ειχα παρει πριν καμια 4 χρονακια απο το πλαισιο.

 

-CPU:

Codename: Sandy Bridge 

Specification: Intel® Core i5-2500K CPU @ 3.30GHz

-RAM:

Memory Type: DDR3

Memory Size: 8 GBytes

-Motherboard:

vendor: Foxconn

model: H67M-S/H67M-V/H67

-Monitor: (Ειναι μια Turbo-X, αυτα βλεπω στο cpu-z)

Size: 19.1 inches     

Max Resolution: 1440 x 900 @ 59 Hz     

Horizontal Freq. Range: 30-80 kHz     

Vertical Freq. Range: 60-75 Hz     

Max Pixel Clock: 140 MHz     

Gamma Factor: 2.2

 

-Software:  Windows 8.1 (6.3) Professional 64-bit (Build 9600)

-DirectX Version: 11.0

 

Το τροφοδοτικό πρεπει να ειναι 450αρι τωρα δεν το εχω κοντα μου.

 

Θελω να παρω μια οικονομικη καρτα γραφικων για να παιζω κανα 2k16 κανα PRO 2016 κτλπ.

Nα περναω την ωρα μου βασικα αλλα να μην μου ζεσταίνεται και ευκολα.

Εχω ακουσει πως μια καρτα γραφικων πχ GeForce 210 τον 35 ευρω κανει την ιδια δουλεια με καποιες αλλες τον 80 ευρω. Αν ειναι να δωσω λεφτα να παρω μια τον 150 ευρω να κανει την διαφορα.

Τεσπα.. εγω αυτο το PC εχω τωρα και επειδη η προηγούμενη καρτα ειχε χαλασει και ειμαι με αυτην της μητρικης θελω μια οικονομικη καρτα γραφικων να παιζω τα παραπανω παιχνιδια στον ελευθερο χρονο μου τωρα που αποφάσισα να το βαλω παλι σε λειτουργεια το PC γιατι ημουν με το laptop τον τελευταιο χρονο. Ευχαριστω πολυ, και περιμενω βοηθεια αδελφια!!!

 

Η γνωμη σας για αυτες; (μεταχειρισμενες) 

Να ειναι ΟΚ και η συμβατότητα με το PC μου τι λετε;

 

Gigabyte GeForce GTX750 Ti 2GB LP (GV-N75TOC-2GL). βρηκα στο 75αρι.

MSI GeForce GT740 2GB (N740-2GD5). βρηκα στο 55αρι.

 

Επεξ/σία από bulldog84m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια...πως βλεπετε αυτην την καρτα https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html για τα εξης παιχνιδια?

call of duty ghosts,modern warfare,sniper elite,sniper ghost warrior,battlefield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας παιδια...πως βλεπετε αυτην την καρτα https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html για τα εξης παιχνιδια?

call of duty ghosts,modern warfare,sniper elite,sniper ghost warrior,battlefield.

πολυ ακριβη για τα σημερινα δεδομενα..

η πας σε 960 μεταχειρισμενη με 4γιγα μνημη..

η πας στην ποιο φτηνη 460 με 2 γιγα και 2 ανεμιστηρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Αρχίζω να ψάχνω λίγο παραπάνω το θέμα με τις νέες GPUs, λόγω BF1. Σκεφτόμουν την 1060 για το σύστημα της υπογραφής. Λίγο δύσκολο η 1070. Είτε ή μία ή άλλη, υλοποίηση της Asus. Γνώμες?

Τώρα βέβαια, διάβασα στο θέμα της Nvidia για το refresh.. Και μπήκα σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ακριβη για τα σημερινα δεδομενα..

η πας σε 960 μεταχειρισμενη με 4γιγα μνημη..

η πας στην ποιο φτηνη 460 με 2 γιγα και 2 ανεμιστηρες...

ναι αλλα αυτη που σου λεω θα τα πεζει αυτα τα παιχνιδια που ανεφερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η ASUS TURBO 1060/6GB σε καλή τιμή που είναι value/money οι επιδόσεις

οι 1060/6gb στριξ είναι πολύ ακριβότερες και σου δίνουν 5-6% καλύτερα ρολόγια και όχι πάντα , αν πιεστούν πολύ πέφτουν τα ρολόγια τα ονομαστικά και πάνε ελάχιστα παραπάνω από την απλή την turbo που σου πρότεινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δε παίζω πολύ παιχνίδια (π.χ. μερικά από αυτά που θέλω να παίξω είναι τα fifa 17, pes 17, rise of the tomb raider) και δε θ' ανέβω από 1080p τουλάχιστον για 1-2 χρόνια ακόμη, σκέφτηκα να πάω στην 1060 6gb. Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή μοντέλου. Ποιο είναι το καλύτερο κλπ. 

 

Φίλος μου πήρε αυτή και είναι μια χαρά. https://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html

 

Από όσο είδα gigabyte g1 gaming 1060 6gb καθώς και msi gaming x είναι οι 2 πιο καλές, αλλά μη φανταστείς.. από τις απλές (που δεν είναι oc δηλαδή) να έχουν κανα 2-5 fps διαφορά. Από αυτή που έβαλα στο λινκ θα έχουν ακόμα μικρότερη διαφορά μιας και είναι oc.

 

Edit: Όσο το ψάχνω βλέπω και άλλες που είναι υψηλά χρονισμένες (και πιο υψηλά ακόμα από τη g1 gaming και την gaming x, οπότε για ψάξε το λίγο μήπως είναι και πιο δυνατές... αν και για μένα δεν αξίζει να δώσεις 30-40-50 ευρώ πάνω για μικροδιαφορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω μιας και σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών 150-180 € τι θα μου προτείνατε σε αυτά τα λεφτά. Τα παιχνίδια που παίζω κυρίως είναι της σειράς Total War, nba 2k17 άντε και κανά rpg σε ανάλυση 1920x1080. Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

i5 2500k 3.3 GHz

corsair xms 8gb

psu cooler master 650 watt

gtx 460 1gb oc

 

Γενικά προτιμώ τις nvidia καθώς διαθέτουν καλύτερο support και optimization. Ανάμεσα σε gtx 960 και r9 380x nitro ποια θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω μιας και σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών 150-180 € τι θα μου προτείνατε σε αυτά τα λεφτά. Τα παιχνίδια που παίζω κυρίως είναι της σειράς Total War, nba 2k17 άντε και κανά rpg σε ανάλυση 1920x1080. Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

i5 2500k 3.3 GHz

corsair xms 8gb

psu cooler master 650 watt

gtx 460 1gb oc

 

Γενικά προτιμώ τις nvidia καθώς διαθέτουν καλύτερο support και optimization. Ανάμεσα σε gtx 960 και r9 380x nitro ποια θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

ψαξε για gtx 960 4gb.

Aλλιως πηγαινε σε καινουργια rx 460 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά προτιμώ τις nvidia καθώς διαθέτουν καλύτερο support και optimization. Ανάμεσα σε gtx 960 και r9 380x nitro ποια θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

Την 380x γιατί είναι πιο δυνατή κάρτα,ΑΛΛΑ μέχρι 150 ευρώ ,γιατί με λιγότερο από ένα 50άρικο διαφορά(στα 180),παίρνεις gtx1060 του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 380x γιατί είναι πιο δυνατή κάρτα,ΑΛΛΑ μέχρι 150 ευρώ ,γιατί με λιγότερο από ένα 50άρικο διαφορά(στα 180),παίρνεις gtx1060 του κουτιού.

που υπαρχει η 1060 με 180€ ??? απορια το εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω μιας και σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών 150-180 € τι θα μου προτείνατε σε αυτά τα λεφτά. Τα παιχνίδια που παίζω κυρίως είναι της σειράς Total War, nba 2k17 άντε και κανά rpg σε ανάλυση 1920x1080. Το σύστημα μου είναι το εξής:

 

i5 2500k 3.3 GHz

corsair xms 8gb

psu cooler master 650 watt

gtx 460 1gb oc

 

Γενικά προτιμώ τις nvidia καθώς διαθέτουν καλύτερο support και optimization. Ανάμεσα σε gtx 960 και r9 380x nitro ποια θα προτείνατε; Ευχαριστώ!

Το συστημα σου ειναι κομπλε. Σε αυτα τα λεφτα παιζει και η 1060 3GB, Που ειναι καλυτερη και απο τις 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...