Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με 300€ πας σε 1060 6gb χωρις δευτερη σκεψη. 120watt το πολυ τραβαει η 1060 οποτε και 400αρι να ειναι θα παιζει. Εμενα πανω απο 180 ολο το συστημα της υπογραφης μου δεν εχει τραβηξει ποτε. Αν βεβαια εχεις μαπα τροφοδοτικο καλυτερα δωσε ενα 50€ και παρε ενα επωνυμο.

κατι μπερδεψες ,ο ανθρωπος με 300 θελει και καρτα γραφικων και ssd

να παει σε 1060 3gb και τα ρεστα εναν 250αρι ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να κάνω μία αναβάθμιση ή ανάλυση που παιζω είναι 1920χ1080.τ τροφοδοτικό δυστυχώς δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να δω τώρα αλλά πρέπει να είναι 550w.300 ευρώ θέλω να δώσω για όλα και σκέφτομαι μία κάρτα γραφικών και έναν ssd.τι λέτε?

 

 

ΜΟΒΟ: ASUS P8H61-M LX

CPU : INTEL CORE I5 2320

RAM : kvr1333d3n9/4g x2

GPU: Geforce 550 ti

ΜΙα 1060 3Gb η μια 480/470 και θα εισαι κομπλε. αλλα πες μας για σιγουρια το τροφοδοτικο

 

θα εχεις bottleneck με οτιδηποτε πιο πανω απο 470 λογω επεξεργαστη . καλο θα ηταν να δεις τι τροφοδοτικο ειναι γιατι αν ειναι παλιο και μαρκα με εκαψες καλυτερα να αλλαχτει και παιρνεις αλλη στιγμη ssd. 

Μια χαρα ειναι ο επεξεργαστης ακομα. Τον ιδιο ακριβως εχω. Η διαφορα με τον 2500 ειναι 300ΜΗΖ. Και με 390Χ για φιλο που την δοκιμασα η διαφορα με εναν 4690Κ ηταν κατα μεσο ορο 10fps, δεν θα το ελεγα και μπουκαλι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι κάτοχος της 7870ΧΤ Tahiti και θέλω να πάω σε nvidia, λόγο ελλιπής υποστήριξης σε οδηγούς απο την amd σε Linux. 

Σε θέμα απόδοσης θα ήθελα να είναι στα ίδια λίγο πολύ, όσο το δυνατόν πιο οικονομικά. 

Έχετε κάτι να προτείνετε;

 

AMD Radeon RX 460, 470, 480

Native Linux  Kernel Support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απορια μετα απο overclocking gpu ! 

έχω ανεβάσει το power limit όσο μου επιτρέπει (αφου ολοι αυτο λενε :D),ξανα βαζω  εκει που ηταν power limit default δηλαδη  η το αφηνω ετσι οπως ειναι ???   :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί): large(δεν θυμάμαι την εταιρία, νομίζω Corsair)

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair tx750 series (λογικά αυτό πάει να πει 750w;)

 

Motherboard (Μητρική): Gigabyte Technology Co. Ltd. Z77X-D3H (Intel Core i5-3470 CPU @ 3.20GHz)

 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i5 3470 @ 3.20GHz

 

RAM (Μνήμη συστήματος): 8.00GB Dual-Channel DDR3 (9-9-9-24)

 

GPU (Κάρτα γραφικών): 2047MB NVIDIA GeForce GTX 670 (Palit Microsystems)

 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 23'/1920x1080 pixels

 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7

 

Γεια σας παιδιά. Δυστυχώς η κάρτα γραφικών μου χάλασε και θα ήθελα να την αλλάξω. Δεν ψάχνω κάτι το τρομερό (κυρίως παίζω WoW, CS οπότε δεν χρειάζομαι τη super wow κάρτα για να παίζω GTA στο maximum ας πούμε). Γενικά διάβασα καλά σχόλια για αυτή: 

 

http://www.skroutz.gr/s/4682106/Sapphire-Radeon-R7-250X-1GB-Vapor-X-OC-11229-01-20G.html

Μπορείτε να μου πείτε την άποψη σας και να μου προτείνετε κάποιες λύσεις; Γενικά το μπατζετ πάει μέχρι 200 ευρώ αλλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τις φτηνότερες επιλογές (δε νομίζω οτι θέλω κατι φανταστικό για να παίζω WoW CS ή παιχνίδια 2+ ετών σε 60 fps σταθερά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί): large(δεν θυμάμαι την εταιρία, νομίζω Corsair)

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair tx750 series (λογικά αυτό πάει να πει 750w;)

 

Motherboard (Μητρική): Gigabyte Technology Co. Ltd. Z77X-D3H (Intel Core i5-3470 CPU @ 3.20GHz)

 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i5 3470 @ 3.20GHz

 

RAM (Μνήμη συστήματος): 8.00GB Dual-Channel DDR3 (9-9-9-24)

 

GPU (Κάρτα γραφικών): 2047MB NVIDIA GeForce GTX 670 (Palit Microsystems)

 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 23'/1920x1080 pixels

 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7

 

Γεια σας παιδιά. Δυστυχώς η κάρτα γραφικών μου χάλασε και θα ήθελα να την αλλάξω. Δεν ψάχνω κάτι το τρομερό (κυρίως παίζω WoW, CS οπότε δεν χρειάζομαι τη super wow κάρτα για να παίζω GTA στο maximum ας πούμε). Γενικά διάβασα καλά σχόλια για αυτή: 

 

http://www.skroutz.gr/s/4682106/Sapphire-Radeon-R7-250X-1GB-Vapor-X-OC-11229-01-20G.html

Μπορείτε να μου πείτε την άποψη σας και να μου προτείνετε κάποιες λύσεις; Γενικά το μπατζετ πάει μέχρι 200 ευρώ αλλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τις φτηνότερες επιλογές (δε νομίζω οτι θέλω κατι φανταστικό για να παίζω WoW CS ή παιχνίδια 2+ ετών σε 60 fps σταθερά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

Πάρε μια 460 ή περίμενε την επερχόμενη 1050ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί): large(δεν θυμάμαι την εταιρία, νομίζω Corsair)

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): corsair tx750 series (λογικά αυτό πάει να πει 750w;)

 

Motherboard (Μητρική): Gigabyte Technology Co. Ltd. Z77X-D3H (Intel Core i5-3470 CPU @ 3.20GHz)

 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i5 3470 @ 3.20GHz

 

RAM (Μνήμη συστήματος): 8.00GB Dual-Channel DDR3 (9-9-9-24)

 

GPU (Κάρτα γραφικών): 2047MB NVIDIA GeForce GTX 670 (Palit Microsystems)

 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung 23'/1920x1080 pixels

 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7

 

Γεια σας παιδιά. Δυστυχώς η κάρτα γραφικών μου χάλασε και θα ήθελα να την αλλάξω. Δεν ψάχνω κάτι το τρομερό (κυρίως παίζω WoW, CS οπότε δεν χρειάζομαι τη super wow κάρτα για να παίζω GTA στο maximum ας πούμε). Γενικά διάβασα καλά σχόλια για αυτή: 

 

http://www.skroutz.gr/s/4682106/Sapphire-Radeon-R7-250X-1GB-Vapor-X-OC-11229-01-20G.html

Μπορείτε να μου πείτε την άποψη σας και να μου προτείνετε κάποιες λύσεις; Γενικά το μπατζετ πάει μέχρι 200 ευρώ αλλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τις φτηνότερες επιλογές (δε νομίζω οτι θέλω κατι φανταστικό για να παίζω WoW CS ή παιχνίδια 2+ ετών σε 60 fps σταθερά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

Σε αυτά τα χρήματα θα σου πρότεινα καλύτερα μια μεταχειρισμένη με εγγύηση φυσικά gtx 960 με 2 η 4 gb ραμ.Ή σε amd R9 380 που παίζουν σε ίδιες επιδόσεις/χρήματα.Μπορείς βέβαια να πας και σε καινούρια ,σε αυτη την κατηγορία υπάρχει η rx 460 ,θα σε καλύψει άνετα για αυτά που παίζεις.Τώρα για παιχνίδια 2 ετών με 60 fps Που λες ,είναι και ποιά παιχνίδια εννοείς,Πχ crysis 3,assasins creed syndicate και πολλά άλλα δεν παίζονται με τέτοιες κάρτες max + 60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Πιστεύετε δηλαδή ότι σε κάτι πιο φτηνό από την RX 460 θα έχω προβλήματα; 

Νομίζω πιο κάτω πας σε ίδιες ,αν όχι χειρότερες επιδόσεις από την 670 που είχες.Ο σκοπός είναι μιας που θα δώσεις λεφτά να δεις και μια σημαντική βελτίωση.Αν θες πιο οικονομικά καλύτερα σε μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να παιξω απαιτητικα παιχνιδια αλλαξα επεξεργαστη εβαλα μνημη ram παραπανω αλλαξα τον σκληρο μου δισκο σε SSD και τωρα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παρω και μια καρτα γραφικων για να ολοκληρωθει η αναβαθμιση που κανω στο υπολογιστη και να λειτουργει καλυτερα σαν συνολο .

Εχετε να μου προτεινεται μια καρτα γραφικων οχι τοσο καλη οσο αυτη που αναγραφω αλλα να παιζει απαιτητικα

παιχνιδια

PSU  620W (Δεν γνωριζω μαρκα)

M.O - MAXIMUS EXTREME X38 LGA775

CPU - CORE2 Q9650 3.5GHZ C.O

RAM - CORSAIR 4X2GB 1.333 CL:9

GPU-  ????????????????

MONITOR -Samsung LED TV UE49KU6400 49" 4Κ Ultra HD Smart

SSD - Kingston HyperX Fury 240 GB 7mm

O.S  - WINDOWS 8.1 PRO

Αυτη που εχω τωρα GPU -- EVGA NVIDIA GTS 450 1GB

Σκεφτομαι να παρω  - MSI VGA GeForce GTX 1070 Gaming X 8GB

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να παιξω απαιτητικα παιχνιδια αλλαξα επεξεργαστη εβαλα μνημη ram παραπανω αλλαξα τον σκληρο μου δισκο σε SSD και τωρα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παρω και μια καρτα γραφικων για να ολοκληρωθει η αναβαθμιση που κανω στο υπολογιστη και να λειτουργει καλυτερα σαν συνολο .

Εχετε να μου προτεινεται μια καρτα γραφικων οχι τοσο καλη οσο αυτη που αναγραφω αλλα να παιζει απαιτητικα

παιχνιδια

PSU 620W (Δεν γνωριζω μαρκα)

M.O - MAXIMUS EXTREME X38 LGA775

CPU - CORE2 Q9650 3.5GHZ C.O

RAM - CORSAIR 4X2GB 1.333 CL:9

GPU- ????????????????

MONITOR -Samsung LED TV UE49KU6400 49" 4Κ Ultra HD Smart

SSD - Kingston HyperX Fury 240 GB 7mm

O.S - WINDOWS 8.1 PRO

Αυτη που εχω τωρα GPU -- EVGA NVIDIA GTS 450 1GB

Σκεφτομαι να παρω - MSI VGA GeForce GTX 1070 Gaming X 8GB

Στη θέση σου θα έπαιρνα την 1060 ή rx480 από amd αλλά και η 1070 πάλι θα παίζει. Όσο καλύτερα θα παίζει ένα πιο σύγχρονο σύστημα την 1070 ,τόσο καλύτερα θα παίζει και την 1060/480 αναλογικά. Το σύστημα σου είναι παλιό αλλά έχει δυνατότητες. Γνώμη μου πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα στην τιμη με την MSI VGA GEFORCE GTX 1070 GAMING X 8GB ειναι μικρη
βλεπω ομως διαφορα στην
Engine Clock:1582 MHz σε GAME MODE (GTX 1070)
Engine Clock:1208 MHz   Sapphine Radeon RX480 8GB Nitro+

Ειναι κατι που πρεπει να δωσω προσοχη ? Παιζει μεγαλο ρολο ? Θα μπορω να παιζω απαιτητικα παιχνιδια και με τις δυο ?


Να συμπληρωσω σε τι αναλυση θα μπορω να παιζω τα παιχνιδια ?

Ρωταω και λογο του επεργαστη εαν θα μπορει να παιζει σε μεγαλη αναλυση ....

1080p θα μπορω ? Υπαρχει περιπτωση να παιξω σε παραπανω αναλυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μέτρο σύγκρισης τα ρολόγια, ειδικά μεταξύ amd και nvidia. Η 1070 είναι σαφώς πιο δυνατή αλλά για άλλους λόγους. Είναι βέβαια και μια κατηγορία πάνω και σε τιμή. Η 480 είναι αρκετή για 1080p ανάλυσης gaming. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το πορτοφόλι σου και τι σκοπεύεις να κάνεις μελλοντικά. Πάντως αν πας σε rx480 μην πάρεις την νίτρο, υπάρχουν καλύτερες υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως η MSI VGA Radeon RX 480 Gaming x 8GB ειναι καλυτερη απο την Sapphine Radeon RX480 8GB Nitro+ και βαση της συνολικης εικονας του υπολογιστη νομιζω οτι ειναι μια καλη επιλογη .


Το τροφοδοτικο να την παλεψει την GPU αυτη ή θα εχω θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...