Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ολοι δικιο εχετε να πω πρωτα οτι η αποσταση που εχω απο την tv ειναι στα 2 μετρα αλλα το προβλημα ειναι αλλου.

Την tv δεν την αγορασα για game αλλα για ταινιες και οπως και να εχει εαν πας να αγορασεις μια tv τωρα ετσι οπως εχουν

πεσει οι τιμες δεν παρεις κατι αλλο παρα μονο 4κ .

Ειπα μετα απο χρονια να ασχολειθω και παλι με pc game εξου και οτι το pc Μου ειναι παλιο δεν χρειαστικε τοσα χρονια

να το αλλαξω μου εκανα την δουλεια οπως ηταν (download-browser-photoshop k.t.l).

Εκνα εγκατασταση το assassin's creed syndicate και το rise of the tomb raider το assassin's το επαιξε χωρις να κολλαει

βεβιαια τα γραφικα μαλλον δεν ειναι καλα , στο tomb raider κολλαει και πολυ μαλιστα αργη να φορτωσει αλλα και στο gameplay

κολλαει .

Πιστευω οτι ο επεξεργαστης και η ram ειναι σε ανεκτα επιπεδα να παιξουν το παιχνιδι αυτο αλλα και αλλα και οτι εκει που ηστερω

πολυ ειναι στην καρτα γραφικων .

Το ξερω οτι σε καλη αναλυση δεν προκειται να παιξω (το καταλαβα απο αυτα που μου γραψατε) οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να αγορασω μια καλυτερη απο αυτη που εχω ετσι ωστε να διορθωθουν καπως τα πραγματα .

Αλλα για καινουργιο υπολογιστη με εναν προχειρω υπολογισμο οχι μετα φθηνοτερα κομματια βεβαια γιατι δινεις που δινεις για να παρεις καινουργιο δωσε κατι παραπανω για να παρεις κατι που θα κρατησει για καποια χρονια και θα δεχετε και αναβαθμιση μελλοντικα βγαινουν γυρο στα 800-850€ και αυτα τα λεφτα δεν τα εχω αυτη την στιγμη (υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες).


Οσο για την καρτα γραφικων που ανεφαρα 1070 οντως ξεφευγει στην τιμη . Τα λεφτα που θα εδινα για GPU ειναι μεχρι 250-300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλα για καινουργιο υπολογιστη με εναν προχειρω υπολογισμο οχι μετα φθηνοτερα κομματια βεβαια γιατι δινεις που δινεις για να παρεις καινουργιο δωσε κατι παραπανω για να παρεις κατι που θα κρατησει για καποια χρονια και θα δεχετε και αναβαθμιση μελλοντικα βγαινουν γυρο στα 800-850€ και αυτα τα λεφτα δεν τα εχω αυτη την στιγμη (υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες).

Οσο για την καρτα γραφικων που ανεφαρα 1070 οντως ξεφευγει στην τιμη . Τα λεφτα που θα εδινα για GPU ειναι μεχρι 250-300€.

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω. Εισαι σε budget και κοιτας ακριβα κομματια. Τι διαφορα μπορει να δεις σαν μεσος χρηστης με εναν 6600Κ και μια Ζ170 extreme4 Asrock, απο το να βαλεις πχ μια Αsus Maximus VIII formula. Σχεδον τίποτα.

 

Επι του θέματος, μια 950 είναι ταβανι για το συστημα σου, αντε δειλα δειλα και μια 380-960. Με 470/480/1060 πιστευω θα φας μπουκαλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλας μητρικη-επεξεργαστη-ραμ και λογικα πιανεις περιπου 100€ ή τα ανταλλαζεις με gtx950

 

Αγοραζεις ι3-6100 120€ μητρικη 1151 εχει απο 50€ και μνημη 8γιγα εχει απο 35€. Οριακα περνας τα 200€. Δε σου αρεσει αυτη η λυση? Και αν ποτε θες καλυτερο συστημα βαζεις απλα εναν ι5 ή εναν ι7. Η πλατφορμα 1151 ανετα θα βγαλει μια 5ετια. Η πλατφορμα 775 επαρκει για internet και ελαφρυ gaming. Για συγχρονα παιχνιδια ΔΕΝ κανει. Ο επεξεργαστης σου ειναι 8 χρονων!!

 

Οσο νωριτερο το δωσεις τοσο λιγοτερη χασουρα θα εχεις.

 

 

 

ΥΓ και δεν εχω αναφερει καν τις δυνατοτητες που σου δινει η πλατφορμα 1151 σε σχεση με την απαρχαιωμενη 775. Usb 3, sata 3, ddr4, m2 συν χαμηλοτερες καταναλωσεις κλπ κλπ

 

ΥΓ2 Το ενδεχομενο να παρεις καρτα γραφικων που να μην υποστηριζι το motherboard σου το σκεφτηκες? Πολυ συχνα ανοιγουν θεματα με προβληματα επειδη καποιες gpu θελουν uefi bios για να λειτουργησουν. Δε νομιζω οι 1060/1070/480 να παιζουν σε legacy bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ολοι δικιο εχετε να πω πρωτα οτι η αποσταση που εχω απο την tv ειναι στα 2 μετρα αλλα το προβλημα ειναι αλλου.

Την tv δεν την αγορασα για game αλλα για ταινιες και οπως και να εχει εαν πας να αγορασεις μια tv τωρα ετσι οπως εχουν

πεσει οι τιμες δεν παρεις κατι αλλο παρα μονο 4κ .

Ειπα μετα απο χρονια να ασχολειθω και παλι με pc game εξου και οτι το pc Μου ειναι παλιο δεν χρειαστικε τοσα χρονια

να το αλλαξω μου εκανα την δουλεια οπως ηταν (download-browser-photoshop k.t.l).

Εκνα εγκατασταση το assassin's creed syndicate και το rise of the tomb raider το assassin's το επαιξε χωρις να κολλαει

βεβιαια τα γραφικα μαλλον δεν ειναι καλα , στο tomb raider κολλαει και πολυ μαλιστα αργη να φορτωσει αλλα και στο gameplay

κολλαει .

Πιστευω οτι ο επεξεργαστης και η ram ειναι σε ανεκτα επιπεδα να παιξουν το παιχνιδι αυτο αλλα και αλλα και οτι εκει που ηστερω

πολυ ειναι στην καρτα γραφικων .

Το ξερω οτι σε καλη αναλυση δεν προκειται να παιξω (το καταλαβα απο αυτα που μου γραψατε) οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να αγορασω μια καλυτερη απο αυτη που εχω ετσι ωστε να διορθωθουν καπως τα πραγματα .

Αλλα για καινουργιο υπολογιστη με εναν προχειρω υπολογισμο οχι μετα φθηνοτερα κομματια βεβαια γιατι δινεις που δινεις για να παρεις καινουργιο δωσε κατι παραπανω για να παρεις κατι που θα κρατησει για καποια χρονια και θα δεχετε και αναβαθμιση μελλοντικα βγαινουν γυρο στα 800-850€ και αυτα τα λεφτα δεν τα εχω αυτη την στιγμη (υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες).

Οσο για την καρτα γραφικων που ανεφαρα 1070 οντως ξεφευγει στην τιμη . Τα λεφτα που θα εδινα για GPU ειναι μεχρι 250-300€.

Το θέμα έχει γίνει ότι να ναι και φαίνεται ότι δεν ξέρεις πολλά από υπολογιστές σύμφωνα με αυτά που λες και έχεις κάνει. 1) Το σύστημα σου είναι για καμιά 750ti, ίσως δοκίμασε καμιά μεταχειρισμένη 950. Άμα θες καινούρια, rx 460. 2) 300 ευρώ που είσαι διατεθειμένος να δώσεις + 260 που έδωσες αν τα είχες κρατήσει + πώληση του παλιού σου συστήματος = γύρω στα 650 ευρώ. Με 650 έφτιαχνες σύστημα που έπαιζε ικανοποιητικά και το πιο απαιτητικό game, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται. Τώρα βέβαια την έκανες την πατατιά. Όποτε ή παίρνεις μια από τις κάρτες που σου είπα, ή κρατάς τα 300 ευρώ, πουλάς όλο το σύστημα σου, μαζεύεις ίσως και κάνα 100άρι παραπάνω και φτιάχνεις φρέσκο σύστημα. Εγώ προτείνω σίγουρα το δεύτερο από το να προσπαθείς να διατηρήσεις εν ζωή το δεινόσαυρο. /thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-CPU:
Codename: Sandy Bridge 

Specification: Intel® Core™ i5-2500K CPU @ 3.30GHz

-RAM:

Memory Type: DDR3
Memory Size: 8 GBytes

-Motherboard:

vendor: Foxconn
model: H67M-S/H67M-V/H67

Με την Gigabyte Radeon R7 360 2GB Ultra Durable 2 Series παιζει να εχω κανενα προβλημα συμβατότητας;
https://www.skroutz.gr/s/7073851/Gigabyte-Radeon-R7-360-2GB-Ultra-Durable-2-Series-GV-R736OC-2GD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καπου καποιος οδηγος επιλογης μητρικης?

οχι

 

 

-CPU:

Codename: Sandy Bridge 

Specification: Intel® Core™ i5-2500K CPU @ 3.30GHz

-RAM:

Memory Type: DDR3

Memory Size: 8 GBytes

-Motherboard:

vendor: Foxconn

model: H67M-S/H67M-V/H67

 

Με την Gigabyte Radeon R7 360 2GB Ultra Durable 2 Series παιζει να εχω κανενα προβλημα συμβατότητας;

https://www.skroutz.gr/s/7073851/Gigabyte-Radeon-R7-360-2GB-Ultra-Durable-2-Series-GV-R736OC-2GD.html

 

Οχι, λογικα ουτε με το τροφοδοτικο θα εχεις θεμα. Προτιμησε ομως μια 750τι σε αυτα τα λεφτα, ή μια 370/460 αν μπορεις να ανεβεις λιγο. Πες μας και τι τροφοδοτικο εχεις, αν και εισαι κομπλε λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι καλαβαινω αυτες που προτεινεις ειναι σιγουρα καλυτερες απο αυτη που εχω οποτε θα βοηθησει

το συνολο ωστε να αποδοση καλυτερα .

 

Θα ηθελα να μαθω τι ηστερει περισσοτερο ο επεξεργαστης ή GPU που εχω ?

 

CPU Q9650 4.1GHZ

GPU EVGA GTS 450 1GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τι καλαβαινω αυτες που προτεινεις ειναι σιγουρα καλυτερες απο αυτη που εχω οποτε θα βοηθησει

το συνολο ωστε να αποδοση καλυτερα .

 

Θα ηθελα να μαθω τι ηστερει περισσοτερο ο επεξεργαστης ή GPU που εχω ?

 

CPU Q9650 4.1GHZ

GPU EVGA GTS 450 1GB

Η gpu φυσικά. Απλά σου λέω ότι δεν έχει νόημα να πας σε μεγαλύτερη από αυτές που σου λέω γιατί θα την κρατάει πίσω ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει κλεινει το θεμα . Θα παρω μια απο τις δυο καρτες που προτεινατε MSI VGA GTX950 2BG ή MSI GeForce GTX750ti 2BG.

Δεν αξιζει να δωσω παραπανω για πολλους λογους απο τι καλαταβα και θα σας πω μετα τις επιδοσεις (την διαφορα) που θα εχει ,  πληροφοριακα ετσι να υπαρχουν .

Σας Ευχαριστω θερμα , με βοηθησατε πολυ να καταλαβω καποια πραγματα και με γλιτωσατε απο αρκετα € . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU corsair GS 800

Motherboard : ASUS P8Z77-V PRO

CPU I5 3570

ram 8gb corsair

gpu radeon 6850

monitor Dell UltraSharp U2414H

 

 

Δεν ειμαι φανατικος gamer αλλα 1-2 παιχνιδια το χρονο θα τα παιξω.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, αξιζει να βαλω επανω μια 1060 6gb η παω για αλλαγη συστηματος ?

Ο ι5 3570 ειναι επαρκης για ενα θεωρητικα μετριο προς καλο συστημα η θα υπολειπεται ?

Μνημη να παω σε 16 γιγα ? 

Εαν ναι, να συμπληρωσω αλλα 2 4αρια η να παρω 2 καινουρια 8αρια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PSU corsair GS 800

Motherboard : ASUS P8Z77-V PRO

CPU I5 3570

ram 8gb corsair

gpu radeon 6850

monitor Dell UltraSharp U2414H

 

 

Δεν ειμαι φανατικος gamer αλλα 1-2 παιχνιδια το χρονο θα τα παιξω.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, αξιζει να βαλω επανω μια 1060 6gb η παω για αλλαγη συστηματος ?

Ο ι5 3570 ειναι επαρκης για ενα θεωρητικα μετριο προς καλο συστημα η θα υπολειπεται ?

Μνημη να παω σε 16 γιγα ? 

Εαν ναι, να συμπληρωσω αλλα 2 4αρια η να παρω 2 καινουρια 8αρια ?

 

1) Αξίζει 2)Είναι επαρκής 3) Μάλλον θα έλεγα να μείνεις όπως είσαι και να βάλεις 16 όταν θα αλλάξεις πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

Τωρα οσον αφορα την υλοποιηση, βλεπω οτι αλλες εταιρειες δινουν 2 κι αλλες 3 χρονια εγγυση

Επισης καποιες ειναι υπερχρονισμενες και με αυξημενο αντιτιμο απο +50 μεχρι +80 ευρω 

Αξιζουν την διαφορα η θεωρειτε οτι μια basic υλοποιηση στα 270-280 ευρω ειναι πιο vfm απο υπερχρονισμενη στα 350 ?

Τελος, ποιο κατασκευαστη θα μου προτεινατε ? 

Εκτος απο ΜSI που την εχω διαγραψει δια παντως μια και κανανε τον κινεζο σε καμμενη καρτα εντος εγγυσης πριν μια 5ετια.

 

Θα επελεγα gainward αλλα βλεπω οτι δινει 2 χρονια εγγυση, η evga που με προβληματιζει οσον αφορα καποιες διεργασιες που γινονται με την ευρωπαικη τους αποθηκη,

 

Βλεπω οτι εδω στην ελλαδα ειναι πιο δημοφιλεις ASUS και gigabyte. Πειτε αποψεις γιατι εχω πολυ καιρο να ασχοληθω και δηλωνω αγνοια για το τοπιο εν ετει 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

Τωρα οσον αφορα την υλοποιηση, βλεπω οτι αλλες εταιρειες δινουν 2 κι αλλες 3 χρονια εγγυση

Επισης καποιες ειναι υπερχρονισμενες και με αυξημενο αντιτιμο απο +50 μεχρι +80 ευρω 

Αξιζουν την διαφορα η θεωρειτε οτι μια basic υλοποιηση στα 270-280 ευρω ειναι πιο vfm απο υπερχρονισμενη στα 350 ?

Τελος, ποιο κατασκευαστη θα μου προτεινατε ? 

Εκτος απο ΜSI που την εχω διαγραψει δια παντως μια και κανανε τον κινεζο σε καμμενη καρτα εντος εγγυσης πριν μια 5ετια.

 

Θα επελεγα gainward αλλα βλεπω οτι δινει 2 χρονια εγγυση, η evga που με προβληματιζει οσον αφορα καποιες διεργασιες που γινονται με την ευρωπαικη τους αποθηκη,

 

Βλεπω οτι εδω στην ελλαδα ειναι πιο δημοφιλεις ASUS και gigabyte. Πειτε αποψεις γιατι εχω πολυ καιρο να ασχοληθω και δηλωνω αγνοια για το τοπιο εν ετει 2016.

Εάν δεν έχει αλλάξει τραγικά κάτι από την τελευταία φορά που το είχα διερευνήσει, θα πρότεινα Gainward πολύ εύκολα.

Δεύτερη, EVGA.

Τρίτη, MSI ή XFX.

Τέταρτη, Gigabyte.

Asus και Palit - με την καμία.

 

Σε επίπεδο αμέσως μετά την EVGA, θα σου έλεγα να κοιτάξεις MSI, αλλά σέβομαι τους λόγους που την έχεις αποκλείσει. Η XFX φτιάχνει πολύ τίμια κομμάτια, πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

Τωρα οσον αφορα την υλοποιηση, βλεπω οτι αλλες εταιρειες δινουν 2 κι αλλες 3 χρονια εγγυση

Επισης καποιες ειναι υπερχρονισμενες και με αυξημενο αντιτιμο απο +50 μεχρι +80 ευρω 

Αξιζουν την διαφορα η θεωρειτε οτι μια basic υλοποιηση στα 270-280 ευρω ειναι πιο vfm απο υπερχρονισμενη στα 350 ?

Τελος, ποιο κατασκευαστη θα μου προτεινατε ? 

Εκτος απο ΜSI που την εχω διαγραψει δια παντως μια και κανανε τον κινεζο σε καμμενη καρτα εντος εγγυσης πριν μια 5ετια.

 

Θα επελεγα gainward αλλα βλεπω οτι δινει 2 χρονια εγγυση, η evga που με προβληματιζει οσον αφορα καποιες διεργασιες που γινονται με την ευρωπαικη τους αποθηκη,

 

Βλεπω οτι εδω στην ελλαδα ειναι πιο δημοφιλεις ASUS και gigabyte. Πειτε αποψεις γιατι εχω πολυ καιρο να ασχοληθω και δηλωνω αγνοια για το τοπιο εν ετει 2016.

 

Με αυτήν θα είσαι κομπλέ για μένα http://www.mrcheap.gr/vga-nv-gb-gtx-1060-windforce-oc-6gb-gv-n1060wf2oc-6gd-clone.html

Για 1060 6gb το sweet spot είναι στα 300 ευρώ από εκεί και πάνω ξεφεύγει το πράγμα μιας και μπαίνεις σε 980ti χρηματικά εδάφη, είτε από εξωτερικό καινούργια αν θες είτε από Ελλάδα μτχ στα 370 - 400 ευρώ δίνονται με δύο χρόνια εγγύηση και εκεί μετά παίζεις μπάλα μία κατηγορία παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...