Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση της παρακάτω GPU

Budget μέχρι 170€

Χρήση κυρίως Video Editing - Rendering.

 

* Case (Κουτί): CM 690 II (ver.2)

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake Toughpower 750W (W0117)

Motherboard (Μητρική): GA-990FXA-UD3 (rev. 1.0)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Phenom II X4 960T (Υπάρχει πρόθεση μαζί με την GPU για αναβάθμιση σε FX σειρά 8000)

RAM (Μνήμη συστήματος): Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600MHz (Υπάρχει πρόθεση μαζί με την GPU για προσθήκη 8GB)

GPU (Κάρτα γραφικών): SAPHIRE Radeon HD 5770 Vapor-X

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung SyncMaster 206BW 20" (Υπάρχει πρόθεση μαζί με την GPU για αγορά monitor 22" με 24")

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Ευχαριστώ.

 

 

φιλε ο επεξεργαστης σου σιγουρα ξεκλειδωνει σε 6πυρηνο. Ψαξτο.

Εαν δεν καιγεσαι αμεσα περιμενε αλλο ενα 6μηνο να βγουνε οι ΖΕΝ μην πας σε FX. Και εγω με εναν 955 ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξεκλειδώνει ο επεξεργαστής σε 6core για +50% τσάμπα αναβάθμιση?

 

Στο θέμα μας, με +20-30 ευρώ πας για 470, με ~170 πας για 1050ti. Η 470 είναι πιο VFM θεωρητικά αλλά για rendering συνήθως δουλέυει καλύτερα η cuda. Συνεπώς προτείνω μια 1050ti.

 

https://www.skroutz.gr/s/10441907/Inno-3D-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-N105T-1SDV-M5CM.html

Για 460 με 4GB δεν το συζητάμε καθόλου δλδ; (Θα με ενδιέφερε υλοποίηση AMD πάντως.)

 

Τον έχει ξεκλειδωμένο, το ρωτάει στο "πόσο να πουλήσω". Πριν λίγο το είδα.^^

Όντως μεσώ του BIOS μου δίνει δυνατότητα ξεκλειδώματος, ωστόσο λόγω του ότι παλιότερα (πάνε 2-3 χρονιά σίγουρα) που ειχα κάνει κάποιες μετρήσεις με 3DMark όσο και με PCMark η διάφορα που έπαιρνα ζήτημα να ήταν της τάξεως του 5% και επίσης το γεγονός ότι στην θέαση βίντεο από YouTube παρατηρώ πράσινα είδωλα -με το ξεκλείδωμα- στην εικόνα έχω αποφασίσει να μείνω στην 4 core επιλογή.

 

 

φιλε ο επεξεργαστης σου σιγουρα ξεκλειδωνει σε 6πυρηνο. Ψαξτο.

Εαν δεν καιγεσαι αμεσα περιμενε αλλο ενα 6μηνο να βγουνε οι ΖΕΝ μην πας σε FX. Και εγω με εναν 955 ειμαι.

Έχω χάσει επεισόδια η αλήθεια είναι κι ούτε ξέρω τι πρόκειται να βγει απλά στην παρούσα φάση βλέπω ότι από άποψη socket με την συγκεκριμένη μητρική μπορώ να παίξω σε FX κάτι το οποίο δεν ξέρω αν θα γίνεται με την σειρά ZEN όπως αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΖΕΝ θα πανε ΑΜ4 και δεν θα ειανι προφανως συμβατοι με ΑΜ3+ μητρικες/επεξεργαστες. Απλα θα κανεις υπομονη 6-9 μηνες μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες μετα τον Γεναρη που θα ξεκινησει η σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,μεχρι 220 τι παιρνουμε σε καινουργια καρτα;Μεχρι την Παρασκευη θα εχει γινει η αγορα

Η γρήγορη απάντηση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9594409%2C9593999%2C9656239

Δώσε τροφοδοτικό επεξεργαστή και ποια παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): 


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):


Motherboard (Μητρική): 


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): 


RAM (Μνήμη συστήματος): 


GPU (Κάρτα γραφικών):


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 


ΟS (Λειτουργικό σύστημα): 


 


Συμπληρωσε τα παραπανω και για τι χρηση προοριζεται.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού ή απορία r9 380 4g vs gtx 770 2g ? Τις βρήκα εδω μέσα πάνω κάτω ή διάφορα 10-20 ευρώ ..έχω μία 7770και την σκοτώνω με αποτέλεσμα 150-170 ευρώ να ψάχνω μία GPU..τροφοδοτικό corsair 550watt..CPU σε λίγες μέρες i3 6100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή 380 150 ευρώ βλέπω..ή 7770 θα δωθεί για 50 ευρώ και έλεγα να βάλω τα διπλά κ να βρω μία αξιόλογη κάρτα..υπάρχει σε καινούρια κάποια;βαριά 180 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή 380 150 ευρώ βλέπω..ή 7770 θα δωθεί για 50 ευρώ και έλεγα να βάλω τα διπλά κ να βρω μία αξιόλογη κάρτα..υπάρχει σε καινούρια κάποια;βαριά 180 ευρω

 

 

H 1050ti με 170 είναι σχετικά καλή περίπτωση.

 

Για 140 μετά πας σε RX460 4GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε προτινεις; Έχουν μεγάλη διαφορά στην απόδοση; σκέφτομαι για την rx460

Αρκετά καλύτερη της 460, με διαφορές που αγγίζουν ή και ξεπερνούν το 50% σε δημοφιλή παιχνίδια όπως το GTAV https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_1050_Ti_G1_Gaming/17.html συνεπώς αξίζει την διαφορά αν δεν μπορείς να δώσεις ~210 για την 470.

Βρίσκω 2η GTX780 σε πολύ μα πολύ καλή τιμή. Αν την βάλω πάνω θα ανοίγω μπουκάλια σαμπάνιας σε 1080p ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...