Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν εχω και μεγαλη εικονα.Η nvidia ειναι πισω σε αποδοσεις?Και η amd οι "φημες" που λεγανε για το θεμα με τους driver εχει διορθωθει?(ΔΕΝ θελω να ξεκινησω/ει flame για το τελευταιο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα .

Θελω μια βοηθεια εαν ειναι ευκολο .

Εχω εναν υπολογιστη απλο με win 10x64 και :

ΜΒ GIGABYTE GA-B85M-HD3 (rev. 1.x)

CPU  i3 4330

MEMORY 8GB DDR3 1600

GRAPHICS  ON BOARD HD 4600 [ LG 27MP58VQ-P ] ελεγα να κανω και μια αναβαθμιση στα γραφικα μου .

ΔΕΝ παιζω παιχνιδια , μονο ιντερνετ - word - και καμμια ταινια - kodi -

 

Ελεγα να βρω μια μεταχειρισμενη καρτα απο τις αγγελιες να αναβαθμιστω με οσο το δυνατον καλο value for money .

Σκεφτομαι για nvidia γιατι οταν δοκιμασα την οθονη μολις την παρελαβα σε αλλον υπολογιστη με μια radeon HD7700 ειδα προβλημα με τους drivers της amd

 

Ποια καρτα θα ηταν καλη για αναβαθμιση του συστηματος ( να την παιρνει κιολας )  ? ? ?

 

Ή

Να αλλαξω μονο επεξεεργαστη και να παω σε i5 ή i7 που ειναι πιο upgraded τα γραφικα ?

 

 

any help please ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω και μεγαλη εικονα.Η nvidia ειναι πισω σε αποδοσεις?Και η amd οι "φημες" που λεγανε για το θεμα με τους driver εχει διορθωθει?(ΔΕΝ θελω να ξεκινησω/ει flame για το τελευταιο...)

 

Στο budjet 200-250 ευρώ από πλευράς nvidia δεν συμφέρει η "κομμένη" σε επιδόσεις αλλά και σε vram

(aka 3gb vram ) gtx 1060.Παίρνεις εφάμμιλες επιδόσεις με την rx 470 και έχεις και 4gb vram.....και για αυτό για μένα είναι πιο ολοκληρωμένη λύση σε αυτήν την κατηγορία.Όσο αφορά τους drivers της amd δεν έχεις να φοβηθείς κάτι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο budjet 200-250 ευρώ από πλευράς nvidia δεν συμφέρει η "κομμένη" σε επιδόσεις αλλά και σε vram

(aka 3gb vram ) gtx 1060.Παίρνεις εφάμμιλες επιδόσεις με την rx 470 και έχεις και 4gb vram.....και για αυτό για μένα είναι πιο ολοκληρωμένη λύση σε αυτήν την κατηγορία.Όσο αφορά τους drivers της amd δεν έχεις να φοβηθείς κάτι!

Πολύ σωστός ο Μπάμπης.

 

Να συμπληρώσω ότι υπάρχει και η 480 8GB σε προσφορά στα 248€. Δεν ξέρω μέχρι πότε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και εγω που ημουν μεταξυ 1060 3gb και 470 4gb διαλεξα την δευτερη.Αρχικα λογω διαθεσιμοτητας  στα καταστηματα οταν την ειχα παρει και λογω μνημης.Απο οτι βλεπω στα παιχνιδια που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα (tomb raider,doom) η χρηση φτανει μεχρι και 3,5gb αρα θεωρω οτι με την 1060 θα ειχα θεμα.Στο mad max ειδα μαξ 2,5gb.Αν θελετε 1060 λιγο υπομονη να μπει κανα φραγκο στην ακρη να πατε για την 6αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα .

Θελω μια βοηθεια εαν ειναι ευκολο .

Εχω εναν υπολογιστη απλο με win 10x64 και :

ΜΒ GIGABYTE GA-B85M-HD3 (rev. 1.x)

CPU  i3 4330

MEMORY 8GB DDR3 1600

GRAPHICS  ON BOARD HD 4600 [ LG 27MP58VQ-P ] ελεγα να κανω και μια αναβαθμιση στα γραφικα μου .

ΔΕΝ παιζω παιχνιδια , μονο ιντερνετ - word - και καμμια ταινια - kodi -

 

Ελεγα να βρω μια μεταχειρισμενη καρτα απο τις αγγελιες να αναβαθμιστω με οσο το δυνατον καλο value for money .

Σκεφτομαι για nvidia γιατι οταν δοκιμασα την οθονη μολις την παρελαβα σε αλλον υπολογιστη με μια radeon HD7700 ειδα προβλημα με τους drivers της amd

 

Ποια καρτα θα ηταν καλη για αναβαθμιση του συστηματος ( να την παιρνει κιολας )  ? ? ?

 

Ή

Να αλλαξω μονο επεξεεργαστη και να παω σε i5 ή i7 που ειναι πιο upgraded τα γραφικα ?

 

Απάντησες ήδη τον προβληματισμό σου με την τελευταία σου πρόταση. Οι ενσωματωμένες μονάδες γραφικών στους σύγχρονους επεξεργαστές φτάνουν και περισσεύουν για χρήση γραφείου & αναπαραγωγή ταινιών. Κάθε ευρώ που θα έδινες για ξεχωριστή κάρτα γραφικών θα ήταν πεταμένα λεφτά. Αν θέλεις να δώσεις μια πραγματική αναβάθμιση στον υπολογιστή σου πέρα από την αναβάθμιση κεντρικού επεξεργαστή θα ήταν SSD σκληρός δίσκος.

 

 

PSU (g550 psu):

 

΄Εχω πολύ σοβαρές επιφυλάξεις για το τι θα μπορούσε να κρύβεται πίσω από το σημείο G αυτού του τροφοδοτικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

΄Εχω πολύ σοβαρές επιφυλάξεις για το τι θα μπορούσε να κρύβεται πίσω από το σημείο G αυτού του τροφοδοτικού.

Τι θελεις να πεις με αυτο? :D

Πολύ σωστός ο Μπάμπης.

 

Να συμπληρώσω ότι υπάρχει και η 480 8GB σε προσφορά στα 248€. Δεν ξέρω μέχρι πότε

Με το τροφοδοτικο που εχω θα ειμαι ενταξει?Να προχωρησω δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελεις να πεις με αυτο? :D

Με το τροφοδοτικο που εχω θα ειμαι ενταξει?Να προχωρησω δηλαδη ?

Τι μάρκα είναι το τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1080P απο αποψη επιδοσεων ποιοτητας θορυβου ποια αξιζει μεταξυ

1)Sapphire 290 VaporX Trix γιατι για τις υπολοιπες διαβαζω για υψηλες θερμοκρασιες

2)EVGA 780ti ή καποια αλλη ποιοτικη υλοποιηση

3)470 οπως Asus-MSI

4)970

Αν γινεται πρωτα καταταξη βαση αποδοσης και μετα βαση θορυβου/καταναλωσης/ποιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω την 1080 Strix και έχω δει ότι υπάρχουν 3 εκδοχές της

1080 Strix 8G (factory clock speeds)

1080 Strix A8G (advance) με λίγο υψηλότερους χρονισμους

1080 Strix 08G (OC) με τους υψηλότερους χρονισμους

 

1η ερώτηση το μόνο που διαφέρουν αυτές οι κάρτες είναι η διαφορετικοί εργοστασιακοί χρονισμοι;

2η ερώτηση οποιαδήποτε από αυτές τις κάρτες μπορείς manual να τις χρονισεις;

3η ερώτηση μήπως αυτές οι κάρτες έχουν να κάνουν με την ποιότητα κατασκευής τους από το εργοστάσιο και απλά τις ελέγχουν και κατηγοριοποιούνται αναλογα με το ποσό Χρονισμό αντέχουν η αυτό είναι καθαρά τυχαίο;

4η ερώτηση μπορεί να υπάρχει σχέση ότι ας πούμε το OC μοντέλο μπορεί να αντέξει περισσότερο σε χρόνο ζωής από ότι το Advance?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη λεμε πολλά, όλες το ίδιο καλές είναι, αγόρασε την πιο φτηνή και είναι δεδομένο ότι θα μπορέσεις να πιάσεις τους χρονισμους της oc κι ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι της coolermaster g550

Μια χαρά προχώρα άφοβα

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω την 1080 Strix και έχω δει ότι υπάρχουν 3 εκδοχές της

1080 Strix 8G (factory clock speeds)

1080 Strix A8G (advance) με λίγο υψηλότερους χρονισμους

1080 Strix 08G (OC) με τους υψηλότερους χρονισμους

 

1η ερώτηση το μόνο που διαφέρουν αυτές οι κάρτες είναι η διαφορετικοί εργοστασιακοί χρονισμοι;

2η ερώτηση οποιαδήποτε από αυτές τις κάρτες μπορείς manual να τις χρονισεις;

3η ερώτηση μήπως αυτές οι κάρτες έχουν να κάνουν με την ποιότητα κατασκευής τους από το εργοστάσιο και απλά τις ελέγχουν και κατηγοριοποιούνται αναλογα με το ποσό Χρονισμό αντέχουν η αυτό είναι καθαρά τυχαίο;

4η ερώτηση μπορεί να υπάρχει σχέση ότι ας πούμε το OC μοντέλο μπορεί να αντέξει περισσότερο σε χρόνο ζωής από ότι το Advance?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχεις την 1070 και θέλεις να πας σε 1080? Δεν αξίζει για μένα 300€ παραπάνω για πάνω κάτω 15% διαφορά σε επιδόσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη λεμε πολλά, όλες το ίδιο καλές είναι, αγόρασε την πιο φτηνή και είναι δεδομένο ότι θα μπορέσεις να πιάσεις τους χρονισμους της oc κι ακόμα περισσότερο.

Παρατηρώ ότι έχεις την G1 gaming προφανώς σε σχέση με την winforce η gigabyte προσφέρει εμφανεις διάφορες πέρα από τους χρονισμους, μήπως στην Asus υπάρχουν εσωτερικές διάφορες στην σιλικόνη στους πυκνωτές ξέρω γω;

Μια χαρά προχώρα άφοβα

Έχεις την 1070 και θέλεις να πας σε 1080? Δεν αξίζει για μένα 300€ παραπάνω για πάνω κάτω 15% διαφορά σε επιδόσεις

Παίζω σε ανάλυση 3440 1440 και σε αρκετά νέα παιχνίδια είμαι οριακά καταλαβαίνω το επιχείρημα περί επιδόσεις-κόστος

Αλλά ο δικός μου γνώμονας σαν ενθουσιώδεις χρήστης είναι καθαρά επιδόσεις και μετά κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι έχεις την G1 gaming προφανώς σε σχέση με την winforce η gigabyte προσφέρει εμφανεις διάφορες πέρα από τους χρονισμους, μήπως στην Asus υπάρχουν εσωτερικές διάφορες στην σιλικόνη στους πυκνωτές ξέρω γω;

 

Άλλο G1 vs Windforce, άλλο η δική σου περίπτωση, σε σένα είναι όλες strix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...