Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου πηρες με freesync, γιατι να μην το αξιοποιησεις?

Τροφοδοτικο πες μας ποιο εχεις, αν και λογικα με μια 470 θα εισαι ενταξει, ισως βρεις και 480 στα 250 περιπου (αν και δυσκολο για την 8αρα)

 

Απο τροφοδοτικο ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα για αρκετα χρονια ακομα.. :P :P

Corsair tx750watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τροφοδοτικο ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα για αρκετα χρονια ακομα.. :P :P

Corsair tx750watt 

Καλα, μην παιρνεις και όρκο :P

Αν μπορεις να παρεις απο Amazon to παρακατω, θα ειναι ταμαμ. Αλλιως κοιτας εγχωρια 470/480 4Gb, αναλογα με τα μπικικινια που θες να δωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό είμαι κάτοχος του oculus rift. Παίζω με μια gigabyte GTX970 gaming G1 αλλά μια και είμαι στα minimum specs σκέφτομαι να ανέβω  σε μια GTX1070. Ποιά είναι η καλύτερη υλοποίηση σε σχέση με το κόστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορες που εχουν οι XFX GTR με την RS ειναι μονο οτι μπορεις να κανεις overclock και η λιγο καλυτερη ψυξη που εχει η GTR (απο οτι λενε τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορες που εχουν οι XFX GTR με την RS ειναι μονο οτι μπορεις να κανεις overclock και η λιγο καλυτερη ψυξη που εχει η GTR (απο οτι λενε τουλαχιστον)

H GTR ειναι custom pcb, ενω η RS έχει το κανονικο. Η GTR ειναι γενικα αρκετα ανωτερη της RS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα. Πριν 4-5 μηνες αγορασα λαπτοπ, το Lenovo IdeaPad 300-15ISK (i5-6200U/4GB/500gb/W10) και αλλαξα τον σκληρο σε ssd. Ηθελα να παιξω καποια παιχνιδια και καταλαβα οτι η καρτα γραφικων μου ειναι ακαταλληλη. Τωρα για τα καινουρια παιχνιδια ετσι κι αλλιως οι καρτες γραφικων ειναι πανακριβες και δε θα τα σηκωνει και το λαπτοπακι. Πιστευετε αξιζει να την αλλαξω και να ανοιξω το λαπτοπ(πολυ πιθανο να χανω και την εγγυηση..αν γνωριζει καποιος να μου πει και γι αυτο) ή θα ειναι σπαταλη χρηματων? Ευχαριστω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Φίλος έχει το παρακάτω σύστημα: 

 
Operating System
Windows 10 Enterprise 64-bit
CPU
AMD Athlon 5350
Kabini 28nm Technology
RAM
4,00GB Single-Channel DDR3 (11-11-12-28)
Motherboard
MSI AM1I (MS-7865) (P0)
Graphics
LG TV (1920x1080@60Hz)
512MB ATI AMD Radeon HD 8400 / R3 Series (MSI)
Storage
931GB TOSHIBA DT01ACA100 (SATA)
Optical Drives
TSSTcorp CDDVDW SH-224DB
Audio
Realtek High Definition Audio
 
και θέλει αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών και στο psu φυσικά (πυροτέχνημα από plaisio).Θέλει να παίζει mad max,daylight,battlefield 1,3,4 κλπ έστω σε low-med settings.To budget ΑΥΣΤΗΡΑ ως 200 ευρώ και τα δυο. Οι σκέψεις μας είναι:
Πως σας φαίνονται οι επιλογές;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Στο σύστημα της υπογραφής μου θέλω να βάλω μια καλύτερη καρτούλα. Το bugdet μου ειναι γυρω στα 200 ευρω. δεν εχω τρελες απαιτησεις προφανως απλα να ειναι αξιοπρεπές το αποτέλεσμα. Παιχνιδια που παιζω ειναι κυρίως battlefield 1 (και γενικα fps) rise of the tomb raider κ.α. Με μια μικρη αναζήτηση εχω καταλήξη σε κατι τέτοιο, έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο?
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Πριν 4-5 μηνες αγορασα λαπτοπ, το Lenovo IdeaPad 300-15ISK (i5-6200U/4GB/500gb/W10) και αλλαξα τον σκληρο σε ssd. Ηθελα να παιξω καποια παιχνιδια και καταλαβα οτι η καρτα γραφικων μου ειναι ακαταλληλη. Τωρα για τα καινουρια παιχνιδια ετσι κι αλλιως οι καρτες γραφικων ειναι πανακριβες και δε θα τα σηκωνει και το λαπτοπακι. Πιστευετε αξιζει να την αλλαξω και να ανοιξω το λαπτοπ(πολυ πιθανο να χανω και την εγγυηση..αν γνωριζει καποιος να μου πει και γι αυτο) ή θα ειναι σπαταλη χρηματων? Ευχαριστω :)

Δεν νομίζω να μπορείς να αναβαθμίσεις την gpu στο laptop σου αλλά ακόμα και να μπορούσες θα έχανες την εγγύηση. Άλλωστε αφού το αγόρασες και πρόσφατα φαντάζομαι θα γνώριζες οτι δεν ηταν για gaming.

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Στο σύστημα της υπογραφής μου θέλω να βάλω μια καλύτερη καρτούλα. Το bugdet μου ειναι γυρω στα 200 ευρω. δεν εχω τρελες απαιτησεις προφανως απλα να ειναι αξιοπρεπές το αποτέλεσμα. Παιχνιδια που παιζω ειναι κυρίως battlefield 1 (και γενικα fps) rise of the tomb raider κ.α. Με μια μικρη αναζήτηση εχω καταλήξη σε κατι τέτοιο, έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές. Τα 200 ευρώ για μια gtx 1050ti είναι πάρα πολλά έστω και αν είναι καλή υλοποίηση. Αν είναι να δώσεις τόσα δίνεις λίγα παραπάνω και πάς σε RX 470 συγκεκριμένα θα πρότεινα αυτή https://www.skroutz.gr/s/9593914/XFX-Radeon-RX-470-4GB-RX-470P4LDB6.html Αν θες οποσδήποτε να πας σε NVidia κοίτα σε 1060. Έστω και με 1 gb λιγότερη μνήμη απο την 1050ti είναι πολύ ανώτερη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Στο σύστημα της υπογραφής μου θέλω να βάλω μια καλύτερη καρτούλα. Το bugdet μου ειναι γυρω στα 200 ευρω. δεν εχω τρελες απαιτησεις προφανως απλα να ειναι αξιοπρεπές το αποτέλεσμα. Παιχνιδια που παιζω ειναι κυρίως battlefield 1 (και γενικα fps) rise of the tomb raider κ.α. Με μια μικρη αναζήτηση εχω καταλήξη σε κατι τέτοιο, έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ

http://www.skroutz.gr/s/9656239/XFX-Radeon-RX-470-4GB-RX-470P4LFB6.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Πριν 4-5 μηνες αγορασα λαπτοπ, το Lenovo IdeaPad 300-15ISK (i5-6200U/4GB/500gb/W10) και αλλαξα τον σκληρο σε ssd. Ηθελα να παιξω καποια παιχνιδια και καταλαβα οτι η καρτα γραφικων μου ειναι ακαταλληλη. Τωρα για τα καινουρια παιχνιδια ετσι κι αλλιως οι καρτες γραφικων ειναι πανακριβες και δε θα τα σηκωνει και το λαπτοπακι. Πιστευετε αξιζει να την αλλαξω και να ανοιξω το λαπτοπ(πολυ πιθανο να χανω και την εγγυηση..αν γνωριζει καποιος να μου πει και γι αυτο) ή θα ειναι σπαταλη χρηματων? Ευχαριστω :)

Δεν αλλάζει η gpu. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις docking station με eGpu και όποια κάρτα θες πάνω.

 

Αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σε βοηθήσω, γιατί το έχω ψάξει και αυτές τις μέρες θα κάνω ένα για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου.


 


Στο θέμα μας. Έχω ένα dell 3020 Midi Tower με i3-4150, 16gb ram, 250gb ssd, onboard γραφικά, 290W τροφοδοτικό. Σκέφτομαι να του βάλω μια κάρτα γραφικών για να παίξω κάνα παιχνιδάκι.


 


Το πρόβλημα: Ποια;


Και όσον αφορά το τροφοδοτικό (την ισχύ) αλλά και όσον αφορά το μέγεθος.


Καταρχήν για όσους δεν ξέρουν, αυτά τα επώνυμα desktop είναι φουλ ανώμαλα. Δηλαδή, για τροφοδοσία μητρικής έχουν 8πινο (αντι για το 24πινο), βγάζουν λίγα sata και κανένα 6 pin για τροφοδοσία γραφικών. Μπορείς βέβαια να βάλεις όποιο τροφοδοτικό θες και να πάρεις αντάπτορα 24πινο σε 8 πινο. Βαριέμαι όμως να μπαίνω στην διαδικασία αλλαγής και του τροφοδοτικό (παρότι έχω και άλλα - πιο πολύ βαριέμαι να περιμένω τον αντάπτορα από το εβαυ). 


 


Μια 750Ti Low profile δουλεύει άψογα στο μηχάνημα αυτό. να δώσω όμως 130 ευρώ για 2ετίας γραφικά; 


Σκεφτόμουν για μία Rx460 που από ότι βλέπω δεν θέλει καν 6πινη τροφοδοσία επάνω.:


 


https://www.skroutz.gr/s/9743420/XFX-Radeon-RX-460-2GB-Single-Fan-RX-460P2SFG5.html


 


Κάποια άλλη πρόταση έχουμε; 


(Λογικά) για να μην έχω θέμα χρειάζομαι :


 


- κάρτα με 1 ανεμιστήρα γιατί παίζει να μην χωράει μετά και να "βρίσκει" στο κλουβί των δίσκων


- κάρτα που να μην θέλει καν τροφοδοσία 


 


 


Προτού μου πείτε ότι θα πρέπει ντε και καλά να αλλάξω τροφοδοτικό, υποψιν οτι σε Lenovo m93p Sff (τερμα μικρo πυργακι με 240w psu), έχω σηκώσει χωρίς θέματα επι 1.5 χρόνο : i5-4570, 32gb ram, 500gb hdd + 240gb ssd, 750 ti Low profile.


Για αυτό και (θέλω να) πιστεύω πως πλέον με i3 (30+ w λιγότερα), λιγότερη ραμ, χωρίς τον hdd αλλά και με 50w παραπάνω τροφοδοτικό - πάω σε κάτι καλύτερο από 750ti. 


 


Αλλά τι;;


 


Καλές γιορτές  :)


 


 


ΥΓ. Δεν με ενδιαφέρει αν θα ζορίζεται το τροφοδοτικό και υπάρχει περίπτωση σε βάθος χρόνο να το πάρω στα χέρια. Έχει αρκετά χρόνια εγγύηση ακόμα από την Dell.


 


post-394951-0-70950300-1482431662_thumb.jpg


 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πηγαινα σε 1050 η και σε 1050ti.Eχεις αρκετες επιλογες, σε mini μεγεθος,  χωρις  τροφοδοσια 2 η 4 gb.

http://www.skroutz.gr/s/10402011/Zotac-GeForce-GTX1050-2GB-Mini-ZT-P10500A-10L.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...