Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοήθεια και για τον γέρο-gamer. 

 

i5 3570k

asrock z97 pro 4

coolermaster m620 80s plus

1920x1080 dell u2412 οθόνη

silencio 550 Κουτί 

 

attachicon.gifScreenshot_2.png

 

 

με έπιασε λίγο το παράπονο που βρήκα λίγο χρόνο να παίξω κάνα game.

οπότε λέω να αναβαθμίσω από την Onboard hd4000 που έχω.

 

R9 270x 4GB στα 100€

R9 280x 3GB στα 120€

GTX 960 2GB OC στα 130€ 

RX 460 4GΒ στα 130€ καινούργια

1050 it 4gb στα 160€ καινούργια

 

Δεν θα τρελαθώ (εκτιμώ) αν δεν τερματίζουν και τα visual settings.

Επίσης δεν ξέρω αν οι τιμές που περίπου έβαλα αντικατοπτρίζουν την κατάσταση.

 

τι να αγκοράσει ο γερό gamer;

 

A nice christmas story!

 

Τελικά κατέληξα σε μια asus r9 280x OC edition στα 115€.

 

Παραλαμβάνω την τετάρτη το βράδυ την κάρτα (το courier το πρωί με καλούσε αλλά το κινητό κλειστό) και λέω θα ασχοληθώ Πέμπτη πρωί.

Ψάχνω βραδυάτικα να δω τι καλώδια θέλει;; χμ έξω ένα 6 pin αλλά το άλλο 8 pin που είναι;;

α ναι το είχα δώσει πριν τρια χρόνια στον Χρηστάρα(χρόνια του πολλά) γιατί δεν είχε αφού δεν είχα βλέψεις ότι θα χρειαζόμουν ποτέ  τέτοιο καλώδιο.

Τηλέφωνο στον Χρηστάρα...Ρε το έχεις το καλώδιο; το έχω στον υπολογιστή μου λέει...άλλα έχω πουλήσει τον υπολογιστή! φτου!

μπαίνω στα skroutz , βρουτζ κλπ και ψάχνω για καλώδιο! τίποτα μιλάμε! ακόμα και η coolermaster στο eshop της το έχει εξαντλημένο...

Δεν μαμιέται θα το φτιάξω μόνος μου...τι σταθμό κόλλησης έχω αμαλάχι;;;

Βρίσκω στο ιντερνετ 2 καλώδια που το καθένα είχε από την φύσα που ήθελα. ωραία ήταν και το κατάστημα στην πάτρα οπότε πήγα πρωί πέμπτης να τα πάρω...

δυστυχώς είχε λαική στους δρόμους γύρω από το κατάστημα και τέτοια φόλα δεν έχω ξαναφάει...

 

τα παίρνω τα καλωδιάκια και πάω σπίτι! κάνω τα κόψε ράψε κόψε ράψε τσουπ έφτιαξα το καλώδιο 6 pin to 8 pin...βάζω την κάρτα , βάζω τα καλώδια , πατάω να ανοίξει ΤΖΙΦΟΣ...κόκκινο λαμπάκι στο τροφοδοτικό ... φτού τα έκαψα όλα μάλλον...

 

μπα λέω εγώ τέτοια ατυχία; (υπόψιν 1 σκοληκοειδιτίδα , 1 ιγμορίτιδα , 2 φρονιμήτες και 3 γαστρεντερίτιδες τους τελευταίους 3 μήνες) 

οπότε ψάχνω μαγαζί να πάρω τα molex με τα πινάκια και να φτιάξω το καλώδιο από την αρχή...

βρίσκω τα μοναδικά σε κατάστημα στην Πάτρα!(η τύχη μου χαμογέλασε λέμε τώρα.

Παω τσιμπαω ένα πακετάκι Molex 6 pin και ενα πακετάκι με Molex 8 pin... καλώδιο έχεις;; οχι μου λεει.

 

οκ πετάγομαι δίπλα σε κατάστημα ηλεκτρονικών του λέω θέλω καλώδιο...18 awg! τι είναι αυτό; εγώ σε mm μετράω. κοιτάω το πάχος καλό μου φαινόταν 1mm στο τετράγωνο το εμβαδό..

 

πάω να ξεκινήσω να φτιάξω το καλώδιο @@@δια .... ήταν τελικά 17awg και πολύ δύσχρηστο στις κολλήσεις .ειδικά τα βραχύκυκλωματα που θέλει για τα ground στο 8 pin δεν γινόντουσαν με τίποτα...

 

ταυτόχρονα γυναίκα , παιδί , σκυλί , αδέσποτο υπό φροντίδα σκυλί τσίριζαν όλα που είναι η κολωνα του σπιτιού!!

 

δεν τα παρατάω πάω την άλλη μέρα και ξαναπαίρνω Molex (αφου τα χάλασα) και καλώδιο 0.75mm2 που βγαίνει 18-19 awg... ταμάμ!! οι κολλήσεις έγιναν σουπερ..σαν εργοστασιακό ο άτιμος.

 

το  βάζω πάνω πάλι τα ίδια ...κόκκινο φώς στο τροφοδοτικό....

 

κοιτάω το άλλο καλώδιο το εργοστασιακό πρέπει να είχε κάτι φερίτες πάνω που μπέρδευαν το κυκλωμα που το ένα καλώδιο είχε φερίτες/πυκνωτές ενώ το άλλο σκέτο αγνό χαλκό από τα χεράκια μου...

 

σκάει το δίλλημα!!

αλλάζω τροφοδοτικό και παίρνω ένα καλύτερο που να σηκώνει την κάρτα; παίρνω μια καινούργια κάρτα που να παίζει με ένα 6 pin?

 

όλα αυτά σάββατο μεσημέρι παραμονή Χριστουγέννων....πρέπει να κάνω κάτι...δεν γίνεται να ξεφτιλιστώ σε γυναίκα , παιδί , σκυλί , αδέσποτο υπό φροντίδα σκυλί.... ψάχνω για 1050ti... τζίφος...210 η πιο φτηνή στο πλαίσιο. βρίσκω μια 1060 3gb στα 230 σε ένα μαγαζί στην πάτρα....το τροφοδοτικό που έχω είναι εξαετίας...θα τα βγάλει πέρα;;

 

τελικά λεω θα πάω για τροφοδοτικό , πουλάω το παλιό κανα 30άρικο , και όταν πέσουν οι τιμές στις 1050ti βάζω και μια τέτοια(γιατί μου αρέσει το green computing)...

 

επιλογές στην πάτρα λίγες... μια σαβούρα corsair 750watt στα 65€ πλαίσιο  και ένα coolermaster b700 στα 70€ στο άλλο κατάστημα...

 

Σχιζοφρένεια! πλησιάζει το κλείσιμο των καταστημάτων και δεν θα έχω τι να κάνω το τριήμερο!!!

 

βλέπω ένα ωραίο corsair rm650x στα 135 ευρώ στο πλαίσιο... μπαίνω τζονιγκουρου βλέπω 9+....

εδώ είμαστε! εσύ θα γίνεις δικό μου...110 στα σκρουτζομάγαζα αλλά who cares... αυτό είναι το δώρο τον Χριστουγέννων μου!!

 

τελικά το πήρα , έκανα όλες τις καλωδιάσεις σήμερα και πάω να ξεκινήσω το πισι...πάλι τζιφος!! ρε φιλε πάλι σε μένα; τελικά κάποιο σκάλωμα έφαγε η μνήμη όταν την βάζω dual channel...σε διπλανές θέσεις παίζουν...βαριέμαι τώρα..απο 2017 την λύση....πάω να παίξω λίγο just cause 3 στα  10 δολλάρια που πήρα!!

 

καλό βράδυ :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Like για το κειμενο και μονο με εκανε και γελασα^^

 

Για τις μνημες δες μην στραβωσε κανα πινακι στο σοκετ και δεν βλεπει το δευτερο καναλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους και χρονια πολλα! Εχω ξαναρωτησει,αλλα επειδη ειμαι λιγο δισπιστος, και μεχρι να αγορασω κστι το ψαχνω πολυ, θα ξανακανω μια ερωτηση. Εχω intel i5 6400 και 16 gb ram. Θελω να παω σε gtx 1060 αλλα το σρωτημα ειναι.. Gigabyte xtreme gaming ή asus oc edition? Να τονισω πως η διαφορα των 30€ δεν με ενοχλει αρκει να αξιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους και χρονια πολλα! Εχω ξαναρωτησει,αλλα επειδη ειμαι λιγο δισπιστος, και μεχρι να αγορασω κστι το ψαχνω πολυ, θα ξανακανω μια ερωτηση. Εχω intel i5 6400 και 16 gb ram. Θελω να παω σε gtx 1060 αλλα το σρωτημα ειναι.. Gigabyte xtreme gaming ή asus oc edition? Να τονισω πως η διαφορα των 30€ δεν με ενοχλει αρκει να αξιζουν.

Έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα θορύβου με κατασκευαστικές αστοχίες στις gigabyte, συνεπώς προτείνω asus.

 

http://www.insomnia.gr/topic/631533-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-gigabyte-geforce-gtx-1080/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κειμενο θησαυρος... ειδικα εκει που ειχε λαϊκη και το προβλημα που δεν ξεκινουσε ηταν οι μνημες...

 

το πρόβλημα με τις μνήμες έσκασε μετά την αλλαγή τροφοδοτικού...ίσως με την αλλαγή όλων αυτών των καλωδιώσεων κάτι κούνησα/χαλασα και τα έπαιξε το dual channel... έχω και μεγάλη .... την ψύχτρα και δύσκολα μπαίνει χέρι για να αλλάζει την θέση που έχουν οι μνήμες...εννοείται αιμορραγία κάθε φορά που βάζω χέρι από τα heatpipes....θα πάω στα επείγοντα και θα με στείλουν ψυχίατρο όταν τους πω ότι το έπαθα από αγορά r9 280x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω για μεταχειρισμενη 470

εγω λεω να περιμενεις λιγο ακομη να δουμε ολο το full range των vega...Πολλοι που θα η εχουν αγορασει καρτες τωρα θα χτυπανε το κεφαλι τους σε 2-3 μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Στο σύστημα της υπογραφής μου θέλω να βάλω μια καλύτερη καρτούλα. Το bugdet μου ειναι γυρω στα 200 ευρω. δεν εχω τρελες απαιτησεις προφανως απλα να ειναι αξιοπρεπές το αποτέλεσμα. Παιχνιδια που παιζω ειναι κυρίως battlefield 1 (και γενικα fps) rise of the tomb raider κ.α. Με μια μικρη αναζήτηση εχω καταλήξη σε κατι τέτοιο, έχετε να προτεινετε κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ

Καλησπερα και χρονια πολλα, τελικα το bugdet αυξηθηκε στα 250 οποτε ειμαι αναμεσα στην xfx 480 4gb η σε καποια 1060 3gb (δεν εχω καταληξει σε καποια συγκεκριμενη υλοποιηση). Τι προτεινετε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να περιμενεις λιγο ακομη να δουμε ολο το full range των vega...Πολλοι που θα η εχουν αγορασει καρτες τωρα θα χτυπανε το κεφαλι τους σε 2-3 μηνες..

 

Έχω παραγγείλει (χωρίς να πληρώσω) την xfx 480 8GB. Αυτό το μήνυμα με προβληματίζει. Αξίζει να περιμένω 2-3 μήνες και να προχωρήσω σε αγορά τότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα με τις μνήμες έσκασε μετά την αλλαγή τροφοδοτικού...ίσως με την αλλαγή όλων αυτών των καλωδιώσεων κάτι κούνησα/χαλασα και τα έπαιξε το dual channel... έχω και μεγάλη .... την ψύχτρα και δύσκολα μπαίνει χέρι για να αλλάζει την θέση που έχουν οι μνήμες...εννοείται αιμορραγία κάθε φορά που βάζω χέρι από τα heatpipes....θα πάω στα επείγοντα και θα με στείλουν ψυχίατρο όταν τους πω ότι το έπαθα από αγορά r9 280x

 

Η r9 280x της asus ηταν προβληματική ,υπήρχε και εδω στο ινσομνια "θεμα" γι'αυτο με αρκετες σελιδες ,γι'αυτο και εγω τοτε ειχα παρει την απλη 280.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω την rx 460 ή να δώσω λίγα παραπάνω για την 1050 ti.Το θέμα μου είναι ότι ένα φιλαράκι έχει την 950 και όταν έβαζε το black ops 3 στα ultra δεν φόρτωναν τα textures.Το ίδιο και στο battlefront όπου εκεί φόρτωναν αλλά αργά αργά. Σε αυτό φταίει η κάρτα ή τα 2gb?Από ram είχε 8 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intel i3 4170

asus h81m-c

force 500w

kingston 4gb 1600mhz

wd caviar blue 1tb

LG 1366x768

win 10 64bit

το κουτι δεν ξερω πιο ειναι

σκοπευω να αγορασω αυτη την καρτα http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html#specs τι λετε αξιζει; ή εχετε καποια αλλη να προτινεται σε αυτα τα λεφτα και λιγο παραπανω να ειναι δεν πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

 

Σκέφτομαι την αλλαγή της κάρτας γραφικών. Budget 300-350€ max.

 

PSU Corsair TX 650

Motherboard MSI P67A GD65

CPU intel i5 2500k

RAM 2x4 gb ddr3 1600

GPU gigabyte gtx 670 OC edition 2gb ram

Monitor/Resolution Dell u2412m 1920x1200

ΟS windows 10 pro

 

Δεν σκέφτομαι αλλαγή μόνιτορ ή επεξεργαστή στο άμεσο μέλλον. 

 

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω την rx 460 ή να δώσω λίγα παραπάνω για την 1050 ti.Το θέμα μου είναι ότι ένα φιλαράκι έχει την 950 και όταν έβαζε το black ops 3 στα ultra δεν φόρτωναν τα textures.Το ίδιο και στο battlefront όπου εκεί φόρτωναν αλλά αργά αργά. Σε αυτό φταίει η κάρτα ή τα 2gb?Από ram είχε 8 gb.

και τα δύο παιχνίδια βασίζονται ποιο πολύ στον επεξεργαστή παρά στην κάρτα.. ποιο είναι το σύστημα σού? ποια οθόνη έχεις?

αν δεν αξιοποιείς το freesync της amd, πάνε για 1050 ti..

 

 

 

σκοπευω να αγορασω αυτη την καρτα http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html#specs τι λετε αξιζει; ή εχετε καποια αλλη να προτινεται σε αυτα τα λεφτα και λιγο παραπανω να ειναι δεν πειραζει

 

οι κάρτες τις gigabyte έβγαλαν θεματάκια.. επίσης για rx460 και για την οθόνη σου, τα 2gb είναι αρκετά μιας και είναι "αδύναμη" και δεν θα τα γεμίσει ποτέ..

μπορείς να δεις αυτές

 https://www.skroutz.gr/s/9743420/XFX-Radeon-RX-460-2GB-Single-Fan-RX-460P2SFG5.html

https://www.skroutz.gr/s/10409602/MSI-GeForce-GTX1050-2GB-OC-GTX-1050-2G-OC.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...