Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παραμονή Χριστουγέννων για πρώτη φορά ο παλιος ταπεινος πλην τιμιος υπολογιστής μου 6 χρονια μετα επαθε ζημια. Και ακόμα δεν καταλαβαινω γιατι. Τα χαρακτηριστικα μετριοτατα αλλα δεν ξερω πως ειχε δεσει το ολο συστημα αλλα φυσουσε και ακομα και καποια παιχνιδια του των 2 τελευταιων χρονων τα επαιζε απροσκοπτα.

Χαρακτηριστικά:

Μητρική: GiGabyte GA-MA770 UD3 rev.1.0

RaM:      2GB DDR2 800MHZ

CPU:       AMD ATHLON Χ2 7750 2.7GHZ BLACK EDITION 

GPU:      ALBATRON RADEON HD4770 512MB

PSU:      ENERMAX MODULAR 82+ 500W

OS WINDOWS 7, WINDOWS XP

 

Λοιπον η καρτα γραφικων μας αφησε χρονους. Μπαινω παραμονη χριστουγεννων να δω κατι βιντεακια και αρχιζουν οι μπλε οθονες και επανεκιννησεις. Δεν δινω σημασια γιατι μετα εκκινουσε κανονικα. Την 2η φορα αρχιζουν κατι γκρι artifacts κατα τη διαρκεια του βιντεο, το κλεινω και κολλαει η οθονη σαν να τραβηξε SCREENSHOT. O υπολογιστης δεν εκανε ποτε ξανα POST. Με την καρτα γραφικων πανω δεν κανει τιποτα ανοιγει, ακουγονται ανεμιστηρες, δεν ακουγεται κανενα μπιπ σφαλματος και μενει εκει.

Αφαιρωντας την καρτα γραφικων η μητρικη κανει ενα μακρυσυρτο και 2 στιγμιαια μπιπ που σημαινει σφαλμα καρτας γραφικων λογικο αφου την εχω αφαιρεσει και δεν εχει onboard γραφικα.

Δοκιμασα αλλη καρτα γραφικων ο υπολογιστης κανει POST κανονικα. Εβγαλα την καρτα την καθαρισα εκανα και ενα μικρο περασμα με το heat gun τον επεξεργαστη και τις 8 μνημες πανω στην πλακετα...Αλλα τιποτα. Αχρηστη.

 

Στο θεμα μας τωρα ψαχνω μια προσιτη καρτα γραφικων καθως το συστημα δεν αξιζει και μεγαλη επενδυση, και με απογοητευση διαπιστωνω οτι η καρτα γραφικων που αγορασα πριν 6 χρονια σε δυνατοτητες ουτε καν την πλησιαζουν οι φθηνες του σημερα εννοωντας καρτες των 40 ευρω...αυτο διαπιστωμενο με συγκρισεις στην ιστοσελιδα GPUboss.

 

Εχω βρει στο eshop μια καλη επιλογη οπως το βλεπω

 http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-nvidia-geforce-gt730-gv-n730d5oc-1gi-1gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.516589

Αλλα το 1 partition ισως εχω προβλημα καθως δεν βλεπω να δινει η Gigabyte drivers για XP. H NVidia και μπραβο της, δινει στην ιστοσελιδα της driver για XP αλλα θα δουλευουν με την υπερχρονισμενη Gigabyte?

 

Αν εχετε και καποια αλλη προταση μέχρι 60 ευρω (δεν δυναμαι για παραπανω γιατι εσπασε και η οθονη του κινητου και θελω να δωσω εκει κατι παραπανω...). Ολες οι γκαντεμιες μαζεμενες.

Σας ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θες δες για μεταχειρησμένες. Η 730 δεν είναι τέρας αλλά θα σε βολέψει. Στην θέση σου θα έβαζα και άλλα 2 gb ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες δες για μεταχειρησμένες. Η 730 δεν είναι τέρας αλλά θα σε βολέψει. Στην θέση σου θα έβαζα και άλλα 2 gb ram.

κοιταξα μεχρι την 8η σελιδα δεν βρηκα κατι το τρομερο σε αυτο που ζηταω (απο χρήστες με περισσοτερες των 0 αγγελιων...). Δεν με νοιαζει να αναμενω, ηδη 2 μερες κοιταω στις αγγελιες και ψαχνομαι.

Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!

Αλλα οπως ηδη ανεφερα με προβληματιζει οτι δεν υποστηριζει η κατασκευαστρια εταιρια Gigabyte τα XP αλλα η NVIDIA δινει driver. Κατι μου λεει οτι δεν ειναι συμβατοι αλλα αν καποιος εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα θα το εκτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα οπως ηδη ανεφερα με προβληματιζει οτι δεν υποστηριζει η κατασκευαστρια εταιρια Gigabyte τα XP αλλα η NVIDIA δινει driver. Κατι μου λεει οτι δεν ειναι συμβατοι αλλα αν καποιος εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα θα το εκτιμουσα.

 

Ποτέ δε βάζουμε Drivers του κατασκευαστή της κάρτας ούτως ή άλλως (ένας από τους λόγους είναι ότι το cdακι όσο καινούρια και να είναι η κάρτα θα έχει μέσα παλιούς drivers, κάτι που βέβαια στην περίπτωσή σου δεν έχει εφαρμογή).

Από το site της nvidia θα κατεβάσεις όποιους υπάρχουν για XP και θα είσαι εντάξει.

Για την GT 730 θες αυτούς εδώ:

http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/105040/en-us

 

Αν ήσουν ευχαριστημένος με την 4770, η 730 θα σου είναι υπεραρκετή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, διαβασα καπου οτι η 480 ειναι πλεον καλυτερη σε dx12. Ξερετε κατι πανω σε αυτο; Ισχυει; Αμα ειναι να δωσω σχεδον 100ε κατω για μα παρω κατι καλυτερο αξιζει κ με το παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, διαβασα καπου οτι η 480 ειναι πλεον καλυτερη σε dx12. Ξερετε κατι πανω σε αυτο; Ισχυει; Αμα ειναι να δωσω σχεδον 100ε κατω για μα παρω κατι καλυτερο αξιζει κ με το παραπανω..

Καλύτερη απο τι?

 

Απο 1060 ναι, είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intel i3 4170

asus h81m-c

force 500w

kingston 4gb 1600mhz

wd caviar blue 1tb

LG 1366x768

win 10 64bit

το κουτι δεν ξερω πιο ειναι

σκοπευω να αγορασω αυτη την καρτα http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html#specs τι λετε αξιζει; ή εχετε καποια αλλη να προτινεται σε αυτα τα λεφτα και λιγο παραπανω να ειναι δεν πειραζει

 

Άλλαξε psu αρχικώς διότι με αυτό που έχεις δεν πας πουθενά (full κινεζιά και καμιά ώρα θα πάρεις τίποτα parts του pc στο χέρι).....μετά κοιτάς για gpu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε psu αρχικώς διότι με αυτό που έχεις δεν πας πουθενά (full κινεζιά και καμιά ώρα θα πάρεις τίποτα parts του pc στο χέρι).....μετά κοιτάς για gpu!

Δίκιο έχεις αλλά μια 460 την σηκώνει (οριακά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οι κάρτες τις gigabyte έβγαλαν θεματάκια.. επίσης για rx460 και για την οθόνη σου, τα 2gb είναι αρκετά μιας και είναι "αδύναμη" και δεν θα τα γεμίσει ποτέ..

μπορείς να δεις αυτές

 https://www.skroutz.gr/s/9743420/XFX-Radeon-RX-460-2GB-Single-Fan-RX-460P2SFG5.html

https://www.skroutz.gr/s/10409602/MSI-GeForce-GTX1050-2GB-OC-GTX-1050-2G-OC.html

ευχαριστω για την συμβουλη σου φιλε και για την προσεγγιση λογικα κλεινω προς 1050!

 

Άλλαξε psu αρχικώς διότι με αυτό που έχεις δεν πας πουθενά (full κινεζιά και καμιά ώρα θα πάρεις τίποτα parts του pc στο χέρι).....μετά κοιτάς για gpu!

το γνωριζω φιλε ηδη εχει αρχισει να κανει ενοχλητικους θορυβους σιγουρα θα αλλαχτουν μαζι thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS Windows 10 64-bit
Intel Core 2 Quad Q6600  @ 2.40GHz
RAM    8,00 GB Dual-Channel DDR2 @ 400MHz (5-5-5-18)
Motherboard Gigabyte Technology Co., Ltd. EP43-UD3L (Socket 775)  
Tv   SAMSUNG (1920x1080@50Hz)
AMD Radeon HD 5700 Series (ATI)
Hard Drives    733GB Seagate ST3750528AS (SATA)  

                       125GB INTENSO SSD

Corsair PSU CX Series 500 W CX500

 

Εχω συνδεδεμενο μονιμα το pc με hdmi στην 46'' samsung για ταινιες

Παιζω κανα fifa και κανα GTA 5

To προβλημα μου με την καρτα αυτη, εκτος του οτι ειναι παλια ειναι οτι δεν μπορω να ορισω στα παιχνιδια το refresh rate και να το κλειδωσω

Η τιβι  οταν το refresh rate εινα πανω απο 50 δεν μου ενεργοποιει dynamic mode στις ρυθμισεις εικονας

Στο desktop βαζω 50 και ειναι οκ αλλα μολις ανοιγω το fifa σε full screen μου κανει το κανει 60 (σε window mode το βαζει 50)

 

Οποτε ψαχνω κατι γυρω στα 50-60ε που να βελτιωνει την κατασταση

Στο θεμα αυτο καλυτερα ειναι AMD η Nvidia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κάρτες τις gigabyte έβγαλαν θεματάκια.. επίσης για rx460 και για την οθόνη σου, τα 2gb είναι αρκετά μιας και είναι "αδύναμη" και δεν θα τα γεμίσει ποτέ..

Εγώ για 10 ευρώ διαφορά θα κοιτούσα την έκδοση με τα 4GB. Και δεν θα έπαιρνα μονό fan εκτός και αν είχα πρόβλημα με το κουτί μου.

 

Επίσης, θα έπαιρνα κάποια υλοποίηση που θα μπορούσα να ξεκλειδώσω τα Stream Processors (από 896 σε 1024), αν και τώρα που το βλέπω, εκτός την Asus, Sapphire γίνεται και με XFX. 

 

Tι είδους θέματα παρουσίασαν; Σκόπευα να αγοράσω την 460.

Γενικά, το σύστημα ψύξης της Gigabyte σε ΑΜD κάρτες δεν είναι και ότι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών για 1080p; Ο ανηψιός μου, 15 χρονών είναι για αναβάθμιση. Αυτή την στιγμή είναι με μια AMD 7770 1GB που του είχα δώσει περισευούμενη δικιά μου παλιά. Παίζει minecraft, doom 4, assassins creed. 

 

Σκεφτόταν για nvidia 1060 που από ότι είδα βγαίνει γύρω στα 300Ε. Κάτι σε amd πιο οικονομικό; Η 1050ti ας πούμε πως συγκρίνεται με την GTX 970 που έχω εγώ και την ξέρω; Μήπως είναι overkill σκέφτομαι η 1060. 

 

Ο υπολογιστής είναι i5 4570, 8GB και SSD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών για 1080p; Ο ανηψιός μου, 15 χρονών είναι για αναβάθμιση. Αυτή την στιγμή είναι με μια AMD 7770 1GB που του είχα δώσει περισευούμενη δικιά μου παλιά. Παίζει minecraft, doom 4, assassins creed. 

 

Σκεφτόταν για nvidia 1060 που από ότι είδα βγαίνει γύρω στα 300Ε. Κάτι σε amd πιο οικονομικό; Η 1050ti ας πούμε πως συγκρίνεται με την GTX 970 που έχω εγώ και την ξέρω; Μήπως είναι overkill σκέφτομαι η 1060. 

 

Ο υπολογιστής είναι i5 4570, 8GB και SSD. 

 

Η 1050 Ti είναι οριακά κάτω ή στα ίδια ακριβώς με μια 960 4GB, άρα κάτω από μια 970. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάποια 470. Αν δεν θες να δώσεις τόσα, μια 1050 Ti πιστεύω είναι καλή επιλογή.

 

Αλλά περίμενε και άλλες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...