Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fx 9590-16gb ram 1600 1100w aerocool-msi 990 gaming παιζω 1080p σε ενα monitor LG 24in

 

δεν εχει ρε γαμωτο freesync το monitor.και εγω για 480 ελεγα αλλα δεν ηξερα αν ειναι καλυτερη

games που παιζω paladins,overwatch,WoW legion παρα μα παρα πολυ,battlefield 1,doom,division,siege πανω κατω τετοια παιζω.

παιζει ρολο τι παιχνιδια παιζω?αυτα που παιζω δλδ η amd δεν ειναι καλη?

 

Και η 470 σε καλύπτει πιστεύω ή με κάποια ευρώ παραπάνω στην 480 4GB.

Εγώ σου προτείνω την 480 πάντως ,έχει ελάχιστα καλύτερες επιδόσεις γενικώς και σε dx12 ακόμα καλύτερες + 8gb vram vs 6 ,και με freesync που μέχρι στιγμής είναι πιο προσιτό οικονομικά.

 

Είτε 1060 είτε 480 οι επιδόσεις είναι εφάμιλλες. Οι διαφορές στα fps είναι αμελιταίες, σε DX11 η διαφορά δεν ξεπερνά τα 5fps (υπέρ της 1060 στην συντριπτική πλειοψηφία), ενώ στο DX12 δεν ξεπερνά ούτε εκεί τα 5fps, μόνη εξαίρεση 1-2 παιχνίδια που ανεβαίνει στα 10-15fps.

 

Τώρα, αν έχει ή προορίζει ο άλλος να πάρει FreeSync monitor, σαφώς και η 480 αξίζει περισσότερο έναντι της 1060. Γενικότερα όμως, δεν βλέπω "καλύτερες επιδόσεις" από την 480 έναντι της 1060.

Επεξ/σία από cpttony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν είναι κάλο μάλλον το aerocool e? μου το έκαναν δώρο όταν έκανα παραγγελία από Αγγλία 2 κουτιά full tower με τα όργανα για ανεμιστήρες και θερμοκρασίες . στα games που παίζω με μόνιτορ χωρίς freesync καλύτερη είναι η 1060 η 480 γιατί θα πάω τέλος της εβδομάδας να πάρω μια αν είναι.

ευχαριστώ και πάλι το φόρουμ που με βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κάλο μάλλον το aerocool e? μου το έκαναν δώρο όταν έκανα παραγγελία από Αγγλία 2 κουτιά full tower με τα όργανα για ανεμιστήρες και θερμοκρασίες . στα games που παίζω με μόνιτορ χωρίς freesync καλύτερη είναι η 1060 η 480 γιατί θα πάω τέλος της εβδομάδας να πάρω μια αν είναι.

ευχαριστώ και πάλι το φόρουμ που με βοηθάει.

Μπορείς να το κρατήσεις, 80+ gold είναι, αλλά δεν είναι ότι καλύτερο. Φυσικά μπορείς να το πουλήσεις εδώ στο site και να μην χάσεις πολλά.

 

Για τις κάρτες γραφικών, είναι πάνω κάτω ισοδύναμες (οι 6άρες-8άρες) με την 480 να έχει πιθανόν καλύτερη υποστήριξη στο μέλλον και καλύτερη απόδοση σε DX12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας έχω το εξής σύστημα:

 

Cpu: Intel i3 6098p 3.6ghz
Ram: 8gb Corsair DDR4 2133mhz
Mobo: Gigabyte H110M-S2H
SSD: Kingston UV400 240gb
HDD: Seagate Barracuda 1tb
Psu: Corsair VS450W
Case: Cougar Spike (mini gaming tower)

Monitor: Samsung S22F350FHU

 

Καταρχάς μπορώ να διαθέσω μέχρι 200 ευρώ! Θέλω να προσθέσω μια κάρτα γραφικών αρκετά καλή και δυνατή στα συγκεκριμένα χρήματα. Κυρίως στα 4gb θα προτιμούσα και το κυριότερο να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβη. Θα ήθελα κάποια που να παίζει τα πάντα και με την προϋπόθεση ότι λογικά σε κάνα μήνα θα πάω σε i5 6500 να μπορέσω να την αξιοποιήσω απόλυτα. Παίζω κυρίως σε 1080p. Με ενδιαφέρουν φυσικά και τα high/ultra settings όπου αυτό είναι δυνατό. Έχω τσεκάρει κάποιες αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

 

https://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/10214297/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Windforce-OC-GV-N105TWF2OC-4GD.html#sku-info

Επεξ/σία από IoannisLp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ο καιρός να πάρω καινούργια κάρτα γραφικών και έχω καταλήξει στην rx 470. Ποια υλοποίηση είναι η καλύτερη;

http://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9593999%2C9593914

 

Από τις δύο που παραθέτεις εννοείτε την 1050 Τι, ~60% πιο δυνατή από την 460. Πάντως ρίξε μια ματιά και για 470.

 

Επίσης, θα κοιτούσα οπωσδήποτε το τροφοδοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9593999%2C9593914

 

Από τις δύο που παραθέτεις εννοείτε την 1050 Τι, ~60% πιο δυνατή από την 460. Πάντως ρίξε μια ματιά και για 470.

 

Επίσης, θα κοιτούσα οπωσδήποτε το τροφοδοτικό...

 

Ευχαριστώ πολύ και την βρίσκω κάτω από 200 κοντα στα 190. Η 470 φεύγει λίγο παραπάνω αλλά έχει ουσιώδεις διαφορές? 

Το τροφοδοτικό γιατί?λόγω αξιοπιστίας? Η για τον αν σηκώνει τις κάρτες? Απ'όσο είδα οι ελάχιστες απαιτήσεις είναι κοντά στα 300-350 watt  Μόλις το έβαλα στο παραπάνω σύστημα που έφτιαξα. Δεν νομίζω να μπορούσα να το ξαναλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις δύο που παραθέτεις εννοείτε την 1050 Τι, ~60% πιο δυνατή από την 460. Πάντως ρίξε μια ματιά και για 470.

 

Επίσης, θα κοιτούσα οπωσδήποτε το τροφοδοτικό...

Με απαίτηση η μία 350 και η άλλη 300 watts, δεν επαρκούν τα 450 του Corsair;

Τι να πω κι' εγώ που σκοπεύω να πάρω μία gtx 1050Ti και έχω ένα CWT 405 watts...(και δεν πρόκειται να το αλλάξω)

Πάντως την HD 4850 που απαιτεί 450 watts τροφοδοτικό, την οδηγεί 5-6 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρβλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απαίτηση η μία 350 και η άλλη 300 watts, δεν επαρκούν τα 450 του Corsair;

Τι να πω κι' εγώ που σκοπεύω να πάρω μία gtx 1050Ti και έχω ένα CWT 405 watts...(και δεν πρόκειται να το αλλάξω)

Πάντως την HD 4850 που απαιτεί 450 watts τροφοδοτικό, την οδηγεί 5-6 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρβλμ

Καλά εννοείται από θέμα απαιτήσεων είναι πολύ παραπάνω. Προφανώς το ανέφερε για λόγους αξιοπιστίας!  :-D  Αλλά πιστεύω πως είναι ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό και 80+ και αθόρυβο. Δεν ξέρω αν έχει παρουσιάσει προβλήματα γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται από θέμα απαιτήσεων είναι πολύ παραπάνω. Προφανώς το ανέφερε για λόγους αξιοπιστίας!  :-D  Αλλά πιστεύω πως είναι ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό και 80+ και αθόρυβο. Δεν ξέρω αν έχει παρουσιάσει προβλήματα γενικά.

Ουτε 80+ το CWT ούτε τπτ και σκυλί (και έχω παίξει άπειρα απαιτητικά games και προγράμματα και γιά πολύ χρόνο)

Πάντως οι gtx 1050, 1050 Τι και ακόμη και η RX460, είναι λύση γιά όσους δεν θέλουν να μπουν στα έξοδα τροφοδοτικού 

Διαφορετικά πας σε πιό δυνατές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VS 450 με τα 406 στην 12άρα σηκώνει και GTX1080. Άσχετα που τέτοιος συνδυασμός δεν προτείνεται (για ευνόητους λόγους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε σκεψει να αλλαξω καρτωνη.εχω r9 270x και σκεφτωμαι σε rx 480 4g και rx 470 4g  οθονη 1080p.παιχνιδια παιζω οτι μου ερθει αλλα κυριος μονο λολ ποιο συχνα.στα midium με την ρ9 270χ δεν εχω θεμα γραφεικων μια χαρα τα βλεπω ολα για εμενα παντα.ειναι λιγο και η λαλακια της αναβαθμησης.για πειτε γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε σκεψει να αλλαξω καρτωνη.εχω r9 270x και σκεφτωμαι σε rx 480 4g και rx 470 4g  οθονη 1080p.παιχνιδια παιζω οτι μου ερθει αλλα κυριος μονο λολ ποιο συχνα.στα midium με την ρ9 270χ δεν εχω θεμα γραφεικων μια χαρα τα βλεπω ολα για εμενα παντα.ειναι λιγο και η λαλακια της αναβαθμησης.για πειτε γνωμες.

 

 

 

Θα σου ταίριαζε μια RX480 4 GB. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε σκεψει να αλλαξω καρτωνη.εχω r9 270x και σκεφτωμαι σε rx 480 4g και rx 470 4g  οθονη 1080p.παιχνιδια παιζω οτι μου ερθει αλλα κυριος μονο λολ ποιο συχνα.στα midium με την ρ9 270χ δεν εχω θεμα γραφεικων μια χαρα τα βλεπω ολα για εμενα παντα.ειναι λιγο και η λαλακια της αναβαθμησης.για πειτε γνωμες.

To καρτωνη σου εινε κοπλε, μην αλαζεις αν δεν το χριαζεσε αφού δεν εχης ηψηλες απετεισης

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...