Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι σε σκεψει να αλλαξω καρτωνη.εχω r9 270x και σκεφτωμαι σε rx 480 4g και rx 470 4g  οθονη 1080p.παιχνιδια παιζω οτι μου ερθει αλλα κυριος μονο λολ ποιο συχνα.στα midium με την ρ9 270χ δεν εχω θεμα γραφεικων μια χαρα τα βλεπω ολα για εμενα παντα.ειναι λιγο και η λαλακια της αναβαθμησης.για πειτε γνωμες.

 

Αν σε τρώει ο πιπίς σου για νέο παιχνιδάκι χωρίς να ξοδέψεις πολλά https://www.skroutz.gr/s/10381085/Sapphire-Radeon-RX470-4GB-Nitro-11256-06.html με μια τέτοια θα είσαι για αρκετό καιρό καλυμμένος. Προφανώς και έχουν δίκιο τα παιδιά που σου λένε ότι δεν είναι αναγκαία η αναβάθμιση, αλλά εσύ θα δεις αν σου χρειάζεται ένα νεό gadget ή όχι. Φόλοου γιορ χαρτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τελικά παρήγγειλα την συγκεκριμένη λίγο κάτω από τα 200 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/10214297/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Windforce-OC-GV-N105TWF2OC-4GD.html?from=favorites_popup

 

Πιστεύω θα είμαι κομπλέ! :-D  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε 80+ το CWT ούτε τπτ και σκυλί (και έχω παίξει άπειρα απαιτητικά games και προγράμματα και γιά πολύ χρόνο)

Πάντως οι gtx 1050, 1050 Τι και ακόμη και η RX460, είναι λύση γιά όσους δεν θέλουν να μπουν στα έξοδα τροφοδοτικού 

Διαφορετικά πας σε πιό δυνατές

 

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα μια σύγχρονη GPU και να αφήσω π.χ. ένα τροφοδοτικό >5 ετίας στο κουτί έστω και αν υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές της κάρτας. Για αυτές τις κάρτες ένα 50-άρικο περίπου θέλει η αλλαγή τροφοδοτικού. 

To καρτωνη σου εινε κοπλε, μην αλαζεις αν δεν το χριαζεσε αφού δεν εχης ηψηλες απετεισης

 

'Οταν το κάνω εγώ με λέτε στριμμένο :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για φιλο μου ειναι η ερωτηση!Θελει να κανει αναβαθμιση στην καρτα γραφικων του!Το συστημα του ειναι το εξης:
CPU:i5-4440 ,MOBO:Msi 8746 ,RAM:8gb(αλλα θα παει στα 16) ,PSU: Turbo-x 550W, Οθονη 1:Samsung s24d300 ,Oθονη 2: HP w2207h και Strorage: 1 ssd + 2 hdd.

Budget 200-235

Ασχολειται με photoshop,και παιζει κανα skyrim,fallout 4,gta,lol!Ποια καρτα προτεινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για φιλο μου ειναι η ερωτηση!Θελει να κανει αναβαθμιση στην καρτα γραφικων του!Το συστημα του ειναι το εξης:

CPU:i5-4440 ,MOBO:Msi 8746 ,RAM:8gb(αλλα θα παει στα 16) ,PSU: Turbo-x 550W, Οθονη 1:Samsung s24d300 ,Oθονη 2: HP w2207h και Strorage: 1 ssd + 2 hdd.

Budget 200-235

 

Ασχολειται με photoshop,και παιζει κανα skyrim,fallout 4,gta,lol!Ποια καρτα προτεινεται??

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9593914%2C9694893

 

Αλλά πρώτα θα κοιτούσα να βάλω ένα πιο ποιοτικό τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα στην τιμη 470 και 480 ειναι πολυ μικρη!Να μην προτιμησει την 480 αν ειναι να παει σε amd?

Με 232 που ξεκινάει τώρα η Sapphire 480 να την χτυπήσει άφοβα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα στην τιμη 470 και 480 ειναι πολυ μικρη!Να μην προτιμησει την 480 αν ειναι να παει σε amd?

 

Ας πάρει μια 470 4GB και με την διαφορά να πάρει κάνα τροφοδοτικό της προκοπής. TurboX ούτε στον χειρότερό μου εχθρό....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρει μια 470 4GB και με την διαφορά να πάρει κάνα τροφοδοτικό της προκοπής. TurboX ούτε στον χειρότερό μου εχθρό....

Σωστός ο αίλουρος. Αν υπάρχει πρόβλημα με το budget σαφώς και να πάει σε 470 και να αλλαχτεί άμεσα το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα επιτέλους στην πρόταση τις amd. Από ότι διαβάζω, η xfx έχει την Καλύτερη υλοποίηση τις 480. Η φθηνότερη τις xfx με 8gb μνήμη πάει στα 250E με reference cooler, ενώ η αμέσως επομενη τις xfx είναι στα 280 με θεωρητικά καλύτερο cooler. Η ερώτηση μου είναι, αξίζει τα 30ε παραπάνω?

Το τωρινό μου σύστημα σε περίπτωση πω το χρειάζεστε(Ναι, ξέρω, δεν λέει πολλά αλλα δεν αλλάζω κάτι μέχρι να βγούν οι ρίζεν)

Να σημειώσω ότι του καλοκαιρινούς μήνες έχω τεράστιο θέμα με την θερμοκρασία λόγο έλλειψης air condition.

Case : Ένα no name ψιλό σάπιο.

PSU : Thermaltake 550w, δυστυχώς δεν θυμάμαι πιο συγκεκριμένα μοντέλο.

Motherboard :Gigabyte g31m-s2l

CPU ):Intel core2quad q8200(OC στα 2.6GHZ)

RAM : Kingston DDR2 4GB

GPU : -

Monitor/Resolution : Belinea 2225 S1W 1680x1050

ΟS : win 10 64

Βάλε φανάκια στο κουτί και πέρα την reference γιατί και θα γλιτώσεις 30 ευρώ και δεν θα σου κάνει φούρνο όλο το κουτί. Ο ζεστός αέρας θα βγαίνει έξω. Η κάρτα θα κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο, αλλά τον προτιμώ προσωπικά απο το να ανεβάζει κανα 10άρι τουλάχιστον την θερμοκρασία μέσα στο κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω(η μάλλον παρέλειψα γιατί δεν το θεώρησα σχετικό) είναι ότι το πλαϊνό λάμπει διά τις απουσίας του(το κουτί έχει δει πολλά). Με την ολική αναβάθμιση σε μερικούς μήνες θα αλλαχτεί μάλλον και αυτό.

Αφού θα κάνεις ολικη αναβάθμιση εντάξει, ημουν έτοιμος να γράψω ότι χαραμι θα πάει σε αυτό το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω μπας και βγάλει κάτι τις προκοπης η AMD. Το τωρινό μου σύστημα(θεωρητικά) με βγάζει 2-3 μήνες ακόμα με κάποιες υποχωρήσεις.

 

Πάντως όσων αφορά την κάρτα γραφικών μπορείς να πας και σε αυτή τη λύση https://www.skroutz.gr/s/10381085/Sapphire-Radeon-RX470-4GB-Nitro-11256-06.html εξοικονομώντας κάποια χρήματα χωρίς να έχεις μεγάλη απώλεια επιδόσεων. Η αντίστοιχη 480 8GB της Sapphire πιάνει σχεδόν 270 ευρώ για να έχεις μέτρο σύγκρισης. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

΄Εβαλα στην αρχική συμμετοχή της ενότητας έναν πολύ πρόχειρο σύμβουλο αγοράς GPU για τον μήνα Ιανουάριο 2017 http://www.insomnia.gr/topic/606957-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/

 

Θα προσπαθήσω να το ανανεώνω κάθε μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...