Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όσων αφορά την κάρτα γραφικών μπορείς να πας και σε αυτή τη λύση https://www.skroutz.gr/s/10381085/Sapphire-Radeon-RX470-4GB-Nitro-11256-06.html εξοικονομώντας κάποια χρήματα χωρίς να έχεις μεγάλη απώλεια επιδόσεων. Η αντίστοιχη 480 8GB της Sapphire πιάνει σχεδόν 270 ευρώ για να έχεις μέτρο σύγκρισης. 

...

Με το open gpu cooler δεν θα έχει πρόβλημα που το κουτί είναι ήδη φούρνος? 

 

Αλλά θα μου πεις ας κάνει υπομονή 2-3 μήνες μην το λούζεται δυο χρόνια το blower στο άλλο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το open gpu cooler δεν θα έχει πρόβλημα που το κουτί είναι ήδη φούρνος? 

 

Αλλά θα μου πεις ας κάνει υπομονή 2-3 μήνες μην το λούζεται δυο χρόνια το blower στο άλλο σύστημα.

 

Μίλησε για ολική αναβάθμιση για αυτό το αγνόησα. Προσωπικά θα προτιμούσα να τα πάρει όλα ταυτόχρονα, αλλά είναι φυσικά δική του απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας... Έχουμε ενα σχετικά παλιό και αδύναμο σύστημα και θελω μια πρόταση για οτι καλύτερο μπορεί να πάρει απο θεμα κάρτας γραφικών. Ευχαριστώ.


 


Σύστημα:


 


Μητρική: GA-H55M-D2H


CPU: Intel Core i3-540


GPU: ATI Radeon™ HD 5450


RAM: 2 GB


και το τροφοδοτικό της εικόνας παρακάτω.


post-202726-0-64109000-1485023479_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας... Έχουμε ενα σχετικά παλιό και αδύναμο σύστημα και θελω μια πρόταση για οτι καλύτερο μπορεί να πάρει απο θεμα κάρτας γραφικών. Ευχαριστώ.

 

Σύστημα:

 

Μητρική: GA-H55M-D2H

CPU: Intel Core i3-540

GPU: ATI Radeon™ HD 5450

RAM: 2 GB

και το τροφοδοτικό της εικόνας παρακάτω.

 

 

Mια καλή RX460 θα σου πάει γύρω στα 125 ευρώ + οπωσδήποτε ένα ποιοτικό 500-άρι τροφοδοτικό + τουλάχιστον 6 γίγα μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οικονομικό τροφοδοτικό δες το evga 430 με 40 ευρώ (αν βαριέσαι να ρωτήσεις εδώ http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/)

 

Κατ'ελάχιστο πας σε 8gb ram όπως σωστά αναφέρθηκε, και απο κάρτα δες για κάποια φθηνή GTX1050 ή μια RX460 4άρα. Η Gigabyte με ~127 ευρώ είναι το καλύτερο VFM κατα την γνώμη μου. http://www.skroutz.gr/s/9588700/Gigabyte-Radeon-RX460-4GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-4GD.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ μια ερωτηση γρηγορη ποια η διαφορα ρε παιδια σε αυτες τις 3 καρτες διοτι δεν καταλαβαινω.

 

Sapphire Radeon RX 480 8GB Nitro+ OC (11260-10-20G)

 
Sapphire Radeon RX480 8GB Nitro+ OC (11260-01-20G)
Sapphire Radeon RX480 8GB Nitro+ (11260-07)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα στο φορουμ μια ερωτηση γρηγορη ποια η διαφορα ρε παιδια σε αυτες τις 3 καρτες διοτι δεν καταλαβαινω.

 

Sapphire Radeon RX 480 8GB Nitro+ OC (11260-10-20G)

 
Sapphire Radeon RX480 8GB Nitro+ OC (11260-01-20G)
Sapphire Radeon RX480 8GB Nitro+ (11260-07)

 

Πάρε μια XFX να βρείς την υγειά σου ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω στην 390χ απο την 280χ που εχω τωρα?

Κυριως παιζω bf1 και gtav, και ειδικα στο bf1 βλεπω και 20 fps σε Ultra σε μερικες φασεις.

 

Ή μηπως σε καποια 480?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω στην 390χ απο την 280χ που εχω τωρα?

Κυριως παιζω bf1 και gtav, και ειδικα στο bf1 βλεπω και 20 fps σε Ultra σε μερικες φασεις.

 

αναλογως ποσο θα σου κοστισει η αλλαγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως ποσο θα σου κοστισει η αλλαγη. 

υπολογιζω στα 100-120 ευρω. Ηδη στις αγγελιες βλεπω 390χ με 250 ευρω. Ελεγα να δωσω την 280χ περιπου 130-150 ευρω.

 

Αξιζει μηπως να παω σε καποια 480?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

290χ και 390χ εχουν αρκετη διαφορα με 280χ που ειναι απο μονη της μια πολυ καλη καρτα.

 

η 290χ σχεδον 2 φορες δυνατοτερη.

Χ 1.5 σιγουρα.  σκεψου το σαν να εχεις crossfire 2 x280x 

 

αναλογα και το παιχνιδι φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπολογιζω στα 100-120 ευρω. Ηδη στις αγγελιες βλεπω 390χ με 250 ευρω. Ελεγα να δωσω την 280χ περιπου 130-150 ευρω.

 

Αξιζει μηπως να παω σε καποια 480?

 

Σαφώς και είναι προτιμότερο να πας σε μια 480/8GB από μια 390Χ https://www.skroutz.gr/s/10792714/MSI-Radeon-RX-480-8GB-Armor-OC-RX-480-ARMOR-8G-OC.html (με αυτή έρχεσαι ίσα βάρκα ίσα πανιά με μια υπερχρονισμένη 390X με χαμηλότερες θερμοκρασίες/κατανάλωση).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παω στην 390χ απο την 280χ που εχω τωρα?

Κυριως παιζω bf1 και gtav, και ειδικα στο bf1 βλεπω και 20 fps σε Ultra σε μερικες φασεις.

 

Ή μηπως σε καποια 480?

Και για καμιά αλλαγή cpu κοίτα, τώρα που θα βγουν και οι ryzen ειδικά, και τα δύο παιχνίδια που αναφέρεις είναι πολύ cpu heavy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω crosffire με 2x R9 390 στην Gigabyte 970a-ud3p. Δεν είχα ποτέ crossfire μιας και πάντα προτιμούσα μια δυνατή κάρτα που θα κάνει τη δουλειά μου αλλα τώρα σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Αξίζει τον κόπο στη συγκεκριμένη mobo η το bottleneck θα είναι τόσο μεγάλο που η δεύτερη κάρτα θα κάθεται;

(Κυρίως για πειραματισμό θέλω να το κάνω και για την εμπειρία του cf). Σύντομα σκέφτομαι να αλλάξω και οθόνη. Το σύστημά μου είναι αυτό της υπογραφής. Ευελπιστώ ότι το τροφοδοτικό θα με καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω crosffire με 2x R9 390 στην Gigabyte 970a-ud3p. Δεν είχα ποτέ crossfire μιας και πάντα προτιμούσα μια δυνατή κάρτα που θα κάνει τη δουλειά μου αλλα τώρα σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Αξίζει τον κόπο στη συγκεκριμένη mobo η το bottleneck θα είναι τόσο μεγάλο που η δεύτερη κάρτα θα κάθεται;

(Κυρίως για πειραματισμό θέλω να το κάνω και για την εμπειρία του cf). Σύντομα σκέφτομαι να αλλάξω και οθόνη. Το σύστημά μου είναι αυτό της υπογραφής. Ευελπιστώ ότι το τροφοδοτικό θα με καλύψει.

 

Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά το 850-άρι τροφοδοτικό μου φαίνεται μικρό για 2*390. Aν με ρώταγες θα σου έλεγα τουλάχιστον 1000-άρι. Πάρε και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη αν μπορείς γιατί είναι αμαρτία να παιδευτείς χωρίς λόγο. 

 

Θα υπάρξουν αρκετές περιπτώσεις σε σύγχρονα παιχνίδια που θα δεις αισθητές διαφορές, αλλά θα υπάρξουν και περιπτώσεις που όντως θα λειτουργεί μόνο η μία. Αν θέλεις να το κάνεις το πείραμα σαν πείραμα μαζί σου, σε κάθε άλλη περίπτωση φύλαξε την όρεξη και τα χρήματά σου για την επόμενη γενιά της AMD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...