Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Εχω ζητήσει κατά επανάληψη να τηρούνται οι ελάχιστες προδιαγραφές των κατασκευαστών καρτών απλά σαν δικλείδα ασφαλείας για τους ίδιους τους χρήστες. Δεν θυμάμαι κανένα κατασκευαστή RX470 να προτείνει τροφοδοτικό κάτω από 500W, oπότε το κρίμα στο λαιμό σας, εάν το κάνει ο διάολος και παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.

Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό που κατα κύριο λόγο ακολουθάμε εδώ μέσα (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm προτείνουν 450 για RX470. Αν η 480 για το 450άρι θεωρείται υπερβολή θα χαρώ να τροποποιήσω το σχόλιό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω νομιζω οτι επειδη οι κατασκευαστες ξερουν οτι υπαρχουν πολλων επιπεδων τροφοδοτικα, παντα δινουν το μεγιστο δυνατο οριο για τις καρτες τους ωστε να ειναι οσο πιο πολυ καλυμμενοι γινεται και με τα πιο φθηνα(μη ποιοτικα) τροφοδοτικα...

 

Αρα αυτοματως με ενα καλο τροφοδοτικο νομιζω οτι μπορεις ανετα να εισαι και πιο κατω απο οτι λενε οι κατασκευαστες...

 

Κι εκτος αυτου, απλα μαθηματικα ειναι κι αφου ξερεις ποσο περιπου καιει το καθε εξαρτημα, βλεπεις και τις επιλογες σου και τις πιθανοτητες επιβιωσης...

 

Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει και το κριμα στον λαιμο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό που κατα κύριο λόγο ακολουθάμε εδώ μέσα (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm προτείνουν 450 για RX470. Αν η 480 για το 450άρι θεωρείται υπερβολή θα χαρώ να τροποποιήσω το σχόλιό μου.

 

Την 480 προτείνει στα 500 και την 470 στα 450 και δεν τίθεται θέμα τροποποίησης. Ο χρήστης ορθός δεν σε άκουσε και πήγε σε 470 που και πάλι μπορεί να αποδειχτεί οριακό το τροφοδοτικό αν καλλιώρα έχει κάνει κάποια Χ χιλιόμετρα.  Θέλω να υπάρχει δίχτυ ασφάλειας για το forum. 

Εγω νομιζω οτι επειδη οι κατασκευαστες ξερουν οτι υπαρχουν πολλων επιπεδων τροφοδοτικα, παντα δινουν το μεγιστο δυνατο οριο για τις καρτες τους ωστε να ειναι οσο πιο πολυ καλυμμενοι γινεται και με τα πιο φθηνα(μη ποιοτικα) τροφοδοτικα...

 

Αρα αυτοματως με ενα καλο τροφοδοτικο νομιζω οτι μπορεις ανετα να εισαι και πιο κατω απο οτι λενε οι κατασκευαστες...

 

Κι εκτος αυτου, απλα μαθηματικα ειναι κι αφου ξερεις ποσο περιπου καιει το καθε εξαρτημα, βλεπεις και τις επιλογες σου και τις πιθανοτητες επιβιωσης...

 

Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει και το κριμα στον λαιμο του...

 

Θέλεις να σου προδικάσω ότι σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα ΟΛΟΙ θα σφυρίζουν κλέφτικα;. Δεν τίθεται προς συζήτηση και αν θέλετε να πάρετε ρίσκα κάντε το μέσω PM ή e-mail. Δημόσια και στο forum αυτό παρακαλώ να το σεβαστείτε. Δεν θέλω κανένας να γυρίσει να πει "μα στο insomnia μου είπαν ότι αρκεί...."..

 

Επιστροφή στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θα ήθενα να μου προτείνετε κάρτα γραφικών.

 

Case (Κουτί): COOLERMASTER RC-310-BKN1-GP ELITE 310

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair CX500M

Motherboard (Μητρική): ASRock Extreme 3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX-6300 Stock

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB DDR3

GPU (Κάρτα γραφικών): amd 7750 HD

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1920x1080 @ 70Hz σε Gaming mode.

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Παίζω overwatch, league of legends, και σύντομα θέλω να μπορώ να παίξω Dragonball Xenoverse 2. Θέλω να μπορώ να παίξω και παιχνίδια που θα βγουν αργότερα αλλά ας είναι και σε medium graphics.

 

Είμαι ανάμεσα σε μια κάρτα nvidia gtx 1050ti και nvidia gtx 1060 μπορώ να διαθέσω μέχρι περίπου 240 ευρώ ΑΝ χρειάζεται και με τη προοπτική να μην αναβαθμήσω ξανά κάρτα για 3 χρόνια. Για αυτό τον λόγο, αναρωτιέμαι αν θα είναι αρκετή η 1050ti (οικονομική λύση), ή αν θα χρειαστεί σίγουρα η 1060.

 

Θα το εκτιμούσα αν εκτός από το μοντέλο της κάρτας μου προτείνατε και υλοποίηση!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν μπορείς απο εξωτερικό πας εδώ https://www.amazon.fr/Asus-DUAL-GTX1060-O3G-graphique-Nvidia-GeForce/dp/B01KADYYT4/

 

Εγώ πάλι εφόσον έχει ταβάνι τα 240 θα έπαιρνα από amazon αυτή https://www.amazon.fr/Sapphire-Technology-11256-02-20G-graphique-Express/dp/B01J1J7SW8/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1485515383&sr=1-3&keywords=rx+470 με σεβαστά υψηλότερες επιδόσεις για 20 ευρώ παραπάνω και θα πρέπει το υπόλοιπο λογικό να καλύπτει και τα μεταφορικά. 

 

Αν και δεν μπορεί κανείς να κάνει προβλέψεις για τα επόμενα 3 χρόνια, με 8 γίγα μνήμης είσαι μερικά μίλια πιο σίγουρος από τα 3 της 1060. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,


Ενδιαφέρομαι μόνο για αναβάθμιση GPU.


PSU 100-240Vac - 700w αν θυμάμαι καλα έχω.


Ποσο 300€


Αξίζει με το παρακάτω σύστημα που έχω;


 


Ευχαριστώ.



CPU: Intel Core i5-3450 (Ivy Bridge-DT, E1)
3100 MHz (31.00x100.0) @ 1600 MHz (16.00x100.0)
Motherboard: ASRock Z77 Pro3
Chipset: Intel Z77 (Panther Point DH)
Memory: 8192 MBytes @ 800 MHz, 9-9-9-24
- 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CMX8GX3M2A1600C9
- 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CMX8GX3M2A1600C9
Graphics: Intel Ivy Bridge-DT GT1 - Integrated Graphics Controller [E1/L1/N0/P0] [ASRock]
Intel HD Graphics 2500, 2112 MB
Graphics: AMD Radeon HD 7850
AMD Radeon R7 265/HD 7850, 1024 MB GDDR5 SDRAM
Drive: OCZ-AGILITY4, 62.5 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: WDC WD5000AAKX-603CA0, 488.4 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: WDC WD6402AAEX-00Y9A0, 625.1 GB, Serial ATA 6Gb/s
Drive: TSSTcorp CDDVDW SH-222BB, DVD+R DL
Sound: Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C1]
Sound: ATI/AMD Verde/Heathrow/Chelsea - High Definition Audio Controller
Network: RealTek Semiconductor RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC
OS: Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.693 (RS1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω έναν 2600, με 130 ευρώ, θα δεις διαφορά και πουλάς τον δικό σου κανα 80άρι-90.

 

Με τα υπόλοιπα 260 μπορείς να πάρεις μια Rx480 8άρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω έναν 2600, με 130 ευρώ, θα δεις διαφορά και πουλάς τον δικό σου κανα 80άρι-90.

 

Με τα υπόλοιπα 260 μπορείς να πάρεις μια Rx480 8άρα.

θα ηθελα να μείνω μόνο σε αγορά gpu. ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι μόνο για αναβάθμιση GPU.

PSU 100-240Vac - 700w αν θυμάμαι καλα έχω.

Ποσο 300€

Αξίζει με το παρακάτω σύστημα που έχω;

 

https://www.skroutz.gr/s/9846024/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8LFB6.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω αν σε παιρνει εχει καλυτερο cooler. 

https://www.skroutz.gr/s/9643209/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8DBA6.html

πεσαν τοσο πολυ οι τιμες των 480 ;

Πριν λίγες μέρες έβρισκες reference 480 8άρα με backplate, στα 234 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys στο σύστημα της υπογραφής μου τι προτείνετε ? 

Αναγκαστικα να δώσω την 970 που είχα στις γιορτές και σκέφτομαι πλέον να πάρω κάτι να παίζω αξιοπρεπώς τα νέα games ;) 

Bugdet 250-300 ίσως και παραπάνω αν ειναι απο επώνυμο κατάστημα ώστε να βάλω δόσεις στην πιστωτική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys στο σύστημα της υπογραφής μου τι προτείνετε ? 

Αναγκαστικα να δώσω την 970 που είχα στις γιορτές και σκέφτομαι πλέον να πάρω κάτι να παίζω αξιοπρεπώς τα νέα games ;)

Bugdet 250-300 ίσως και παραπάνω αν ειναι απο επώνυμο κατάστημα ώστε να βάλω δόσεις στην πιστωτική :)

Σαν κάρτες πας σε κάποια απ' αυτές. Τώρα κατάστημα δεν γνωρίζω να σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα guys στο σύστημα της υπογραφής μου τι προτείνετε ? 

Αναγκαστικα να δώσω την 970 που είχα στις γιορτές και σκέφτομαι πλέον να πάρω κάτι να παίζω αξιοπρεπώς τα νέα games ;)

Bugdet 250-300 ίσως και παραπάνω αν ειναι απο επώνυμο κατάστημα ώστε να βάλω δόσεις στην πιστωτική :)

Με τόσο περιoρισμένο budget κατα την γνώμη μου κακώς έκανες και έδωσες την 970, αφού το ζητούμενο σου είναι οι επιδόσεις και θές κάτι σαφώς ταχύτερο απο την 970 η εμέσως επόμενη επιλογή είναι η 1070 που δυστυχώς θέλει γυρω στο 500άρικο, Σε αυτό το range που θέλεις να κινηθείς οι επιλογές είναι δύο απο amd η RX 480 και απο nvidia η 1060, αμφότερες είναι λίγο πάνω απο μια 970 ή το ίδιο με μια 970 η 480, συν του γεγονότος ότι η 970 κλοκάρεται εύκολα οπότε οι όποιες διαφορές εξανεμίζονται, φαντάζομαι για να θες 250-300 δεν εννοείς οτι δεν έχεις θέμα να βάλεις ένα 200άρι παραπάνω

Στη θέση σου θα έψαχνα για μια καλή μτχ 980ti γυρω στα 400€, αφού έδωσες ήδη την 970 δέν έχει νόημα να προτείνω 970SLI

Y.Γ. Μην παρεξηγήσεις το περιορισμένο μπάτζετ όπως το έγραψα απλώς εννοώ οτι σε αυτό το price range το leap σε απόδοση που ψάχνεις απο μία 970 δεν υπάρχει τώρα να πάρεις κάρτες με παρόμοια απόδοση με την 970 ποιός ο λόγος εφ' όσον θές γκάζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...