Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα μου είναι πρώτον το ότι η 480 τραβάει παραπάνω ισχύ από το τροφοδοτικό (και το δικό μου είναι λίγο μικρό στα watt) και δεύτερον ότι ο 6300 δεν τραβάει για την 480. Οπότε κατέληξα στην 470... 

Αν παίζεις σε 1080p ή μεγαλύτερο, θα δεις διαφορά.

Το τροφοδοτικό επαρκεί, ~150 τραβάει η 480 και 120 η 470. Η διαφορά είναι μικρή.

Φήμες λένε ότι η RX480 δουλεύει με καλά 450άρια αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει. Γνώμη δική μου, το 450άρι αρκεί, αλλά η τελική επιλογή της κάρτας και η ευθύνη του αποτελέσματος, είναι δική σου.

For your reference όταν είχα 2 GTX470 (215tdp έκαστη) είχα μέγιστη καταγεγραμένη κατανάλωση συστήματος απο την πρίζα 636watt AC. Στο DC θα έφτανε ~85% αυτής.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 10,9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Μετά από 2 χρόνια με πάνω από 13500 συμμετοχές και πάνω από 593000 αναγνώσεις ήρθε μάλλον η ώρα να πάμε σε μια ελαφριά ανανέωση της δημοφιλέστερης εδώ ενότητας.   H ενότητα αυτή θα περιλαμβά

Παραδοσιακά στην δημοφιλέστερη όλων ενότητα....     ***** ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ *****

Αφού πολίτης ήταν, όχι πωλητής ρε παιδιά, δεν ήταν δουλειά του να ξέρει από αυτά. Μανάβης μπορεί να ήταν ο άνθρωπος.

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα στο φορουμ,χθες βραδυ μου εστειλε ενα παιδι απο το φορουμ λογω μιας κουβεντας που ειχαμε οτι με τον CPU που εχω FX 8350 4,7ghz θα εχω μεγαλο bottleneck me RX 480 8gb η gtx 1060 6gb παιδια παιζει αυτο?Αν ειναι να παρω κατι αλλο παρακαλω βοηθήστε με.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έμαθε κι η κουτσή μαρία το bottleneck (ή «μπουκάλι» αν είσαι αλάνι ψαγμένο).

Όπως όταν βγήκαν οι 9x0 της Nvidia, όλοι άκουγαν coil whine κι απ'το ποντίκι τους.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πάει σε σένα Lobbo_7, το γράφω με αφορμή το post σου επειδή όλο και συχνότερα βλέπω κόσμο που δεν ξέρει καν τα βασικά να ανησυχεί για «μπουκάλι» (γιατί κι εγώ είμαι αλάνι ψαγμένο, δε το γράφω bottleneck).

Έχει γίνει λίγο μόδα τώρα, περιμένω σε δύο χρόνια να ρωτάνε όλοι «Πόσο 1% και πόσο 0.1% βγάζει η καρτούλα φίλο;» για να ξεκολλήσουμε από το bottleneck.

Στο θέμα σου, η σύντομη απάντηση είναι: γενικά όχι (υποθέτω πως μιλάμε για 1080p)

Η λίγο πιο εκτενής είναι: Αν στο BF1 τα έχεις βάλει όλα στο ultra και τη στιγμή που ανατινάζονται δύο tanks μπροστά σου ενώ πέφτει και το Behemoth από πάνω ενώ 4 στρατιώτες τρέχουν μπροστά σου τη στιγμή που στο χάρτη βρέχει, δεις ένα frame drop ή stutter, ναι, έχεις bottleneck.

Πάντως μεγάλο bottleneck όπως το φοβάσαι (σε φάση να μη μπορείς να παίξεις) δε θα έχεις.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

σε 1080p παιζω το θεμα μου δεν ειναι αν πεφτουν καποια fps σε καποιες φασεις που ειναι εντονες ο φιλος μου ειπε οτι για παραδειγμα ουτε ενα 25 raid δεν θα μπορω να κανω στο WoW Legion ας πουμε.Εγω εχω δηλωσει ασχετος και δεν πολυ καταλαβαινω ορολογιες απλα αμα ειναι να παρω την καρτα και να πρεπει μετα να αλλαζω αμεσα CPU καλυτερα να παρα κατι αλλο και οχι 480-1060.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

σε 1080p παιζω το θεμα μου δεν ειναι αν πεφτουν καποια fps σε καποιες φασεις που ειναι εντονες ο φιλος μου ειπε οτι για παραδειγμα ουτε ενα 25 raid δεν θα μπορω να κανω στο WoW Legion ας πουμε.Εγω εχω δηλωσει ασχετος και δεν πολυ καταλαβαινω ορολογιες απλα αμα ειναι να παρω την καρτα και να πρεπει μετα να αλλαζω αμεσα CPU καλυτερα να παρα κατι αλλο και οχι 480-1060.

Να ξανατονίσω ότι το «η κουτσή Μαρία» δεν πήγαινε σε σένα αλλά στο πλήθος ερωτήσεων για bottleneck από πολύ κόσμο.

Τώρα έρχεται η δική μου σειρά να δηλώσω άσχετος.

Δεν ασχολούμαι καθόλου με WoW οπότε δε μπορώ να απαντήσω.

Αν ήταν να βασιστώ μόνο στα γραφικά, θα έλεγα πως δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και δε θα έχεις πρόβλημα (ακόμα και σε raid που γίνεται ο κακός χαμός στην οθόνη).

Με μια κλεφτή ματιά που έριξα όμως γράφουν πολλοί ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι βασίζεται πολύ σε single core performance όπου ο 8350 υστερεί.

Οπότε καλύτερα να περιμένεις να απαντήσει για το συγκεκριμένο κάποιος που ξέρει καλύτερα το παιχνίδι και τις απαιτήσεις του.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οκ σε ευχαριστω πολυ και δεν παρεξηγήθηκα no worries απλα επειδη θελω να παω να παρω μια gpu τελος της εβδομαδας μην κανω καμια βλακεια και μετα πρεπει να βαζω αλλα τοσο για cpu-mobo.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φιλε Lobbo 7 με μια 480 η 1060 δεν νομιζω οτι θα εχεις bottleneck (ο οποιος ορος εχει βιαστει), οποια και απο τις 2 καρτες να επιλεξεις η καρτα θα τερματιζει στο 100%, απλα σε σχεση με εναν 4790/6600/6700 μαλλον θα δινει λιγοτερα fps. Ποια καρτα γραφικων εχεις τωρα?

Αν τα παιχνιδια που παιζεις χρειαζονται single core performance τοτε καλυτερα θα ηταν να κοιτουσες για αλλαγη επεξεργαστη παρα για αλλαγη gpu. Λαβε υποψιν αυτο το διαγραμμα ( http://www.tomshardware.com/reviews/cpu-hierarchy,4312.html ), για vfm αλλαγη cpu πρεπει να πας κανα 2 βηματα παραπανω απο τον 8350 (αλλιως θεωρειται περιπου πλαγιο βημα). 2 βηματα παραπανω προς το παρων δεν υπαρχει cpu οποτε θα σου συνιστουσα να περιμενεις την κυκλοφορια των ryzen που θα γινει οπου να 'ναι...

Περιμενε ομως να απαντησει και καποιος που γνωριζει το παιχνιδι και την συμπεριφορα του.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μια γρήγορη ανακεφαλαίωση για τις μπουκάλες, τα μπουκαλάκια και τα φιαλίδια: όσο πιο αδύναμος είναι ένας επεξεργαστής στα παιχνίδια τόσο μικρότερες θα είναι οι ελάχιστες επιδόσεις στα εκάστοτε παιχνίδια και αυτό δεν αλλάζει είτε παίξετε το παιχνίδι στα 480p είτε στα 1440p. Εάν για τον συγκεκριμένο χρήστη οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ελάχιστες επιδόσεις είναι αρκετές σε συγκεκριμένα παιχνίδια κάτω από φυσιολογικές συνθήκες χειρότερες δεν πρόκειται να γίνουν με νέα δυνατότερη GPU. 

΄Ενα σύστημα θα είναι τόσο αργό όσο ο πιο αδύναμος κρίκος του, για αυτό το ονομάζουμε και τροχοπέδη στα ελληνικά.

Πολύ παραφιλολογία για το τίποτα. Επιστροφή στο ουσιαστικό θέμα παρακαλώ.

Αν παίζεις σε 1080p ή μεγαλύτερο, θα δεις διαφορά.

Το τροφοδοτικό επαρκεί, ~150 τραβάει η 480 και 120 η 470. Η διαφορά είναι μικρή.

΄Εχω ζητήσει κατά επανάληψη να τηρούνται οι ελάχιστες προδιαγραφές των κατασκευαστών καρτών απλά σαν δικλείδα ασφαλείας για τους ίδιους τους χρήστες. Δεν θυμάμαι κανένα κατασκευαστή RX470 να προτείνει τροφοδοτικό κάτω από 500W, oπότε το κρίμα στο λαιμό σας, εάν το κάνει ο διάολος και παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

΄Εχω ζητήσει κατά επανάληψη να τηρούνται οι ελάχιστες προδιαγραφές των κατασκευαστών καρτών απλά σαν δικλείδα ασφαλείας για τους ίδιους τους χρήστες. Δεν θυμάμαι κανένα κατασκευαστή RX470 να προτείνει τροφοδοτικό κάτω από 500W, oπότε το κρίμα στο λαιμό σας, εάν το κάνει ο διάολος και παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.

Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό που κατα κύριο λόγο ακολουθάμε εδώ μέσα (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm προτείνουν 450 για RX470. Αν η 480 για το 450άρι θεωρείται υπερβολή θα χαρώ να τροποποιήσω το σχόλιό μου.

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εγω νομιζω οτι επειδη οι κατασκευαστες ξερουν οτι υπαρχουν πολλων επιπεδων τροφοδοτικα, παντα δινουν το μεγιστο δυνατο οριο για τις καρτες τους ωστε να ειναι οσο πιο πολυ καλυμμενοι γινεται και με τα πιο φθηνα(μη ποιοτικα) τροφοδοτικα...

Αρα αυτοματως με ενα καλο τροφοδοτικο νομιζω οτι μπορεις ανετα να εισαι και πιο κατω απο οτι λενε οι κατασκευαστες...

Κι εκτος αυτου, απλα μαθηματικα ειναι κι αφου ξερεις ποσο περιπου καιει το καθε εξαρτημα, βλεπεις και τις επιλογες σου και τις πιθανοτητες επιβιωσης...

Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει και το κριμα στον λαιμο του...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό που κατα κύριο λόγο ακολουθάμε εδώ μέσα (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον) http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm προτείνουν 450 για RX470. Αν η 480 για το 450άρι θεωρείται υπερβολή θα χαρώ να τροποποιήσω το σχόλιό μου.

Την 480 προτείνει στα 500 και την 470 στα 450 και δεν τίθεται θέμα τροποποίησης. Ο χρήστης ορθός δεν σε άκουσε και πήγε σε 470 που και πάλι μπορεί να αποδειχτεί οριακό το τροφοδοτικό αν καλλιώρα έχει κάνει κάποια Χ χιλιόμετρα.  Θέλω να υπάρχει δίχτυ ασφάλειας για το forum. 

Εγω νομιζω οτι επειδη οι κατασκευαστες ξερουν οτι υπαρχουν πολλων επιπεδων τροφοδοτικα, παντα δινουν το μεγιστο δυνατο οριο για τις καρτες τους ωστε να ειναι οσο πιο πολυ καλυμμενοι γινεται και με τα πιο φθηνα(μη ποιοτικα) τροφοδοτικα...

Αρα αυτοματως με ενα καλο τροφοδοτικο νομιζω οτι μπορεις ανετα να εισαι και πιο κατω απο οτι λενε οι κατασκευαστες...

Κι εκτος αυτου, απλα μαθηματικα ειναι κι αφου ξερεις ποσο περιπου καιει το καθε εξαρτημα, βλεπεις και τις επιλογες σου και τις πιθανοτητες επιβιωσης...

Βεβαια αυτο δεν αναιρει το οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει και το κριμα στον λαιμο του...

Θέλεις να σου προδικάσω ότι σε περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα ΟΛΟΙ θα σφυρίζουν κλέφτικα;. Δεν τίθεται προς συζήτηση και αν θέλετε να πάρετε ρίσκα κάντε το μέσω PM ή e-mail. Δημόσια και στο forum αυτό παρακαλώ να το σεβαστείτε. Δεν θέλω κανένας να γυρίσει να πει "μα στο insomnia μου είπαν ότι αρκεί...."..

Επιστροφή στο θέμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γεια σας, θα ήθενα να μου προτείνετε κάρτα γραφικών.

Case (Κουτί): COOLERMASTER RC-310-BKN1-GP ELITE 310

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair CX500M

Motherboard (Μητρική): ASRock Extreme 3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX-6300 Stock

RAM (Μνήμη συστήματος): 16GB DDR3

GPU (Κάρτα γραφικών): amd 7750 HD

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1920x1080 @ 70Hz σε Gaming mode.

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

Παίζω overwatch, league of legends, και σύντομα θέλω να μπορώ να παίξω Dragonball Xenoverse 2. Θέλω να μπορώ να παίξω και παιχνίδια που θα βγουν αργότερα αλλά ας είναι και σε medium graphics.

Είμαι ανάμεσα σε μια κάρτα nvidia gtx 1050ti και nvidia gtx 1060 μπορώ να διαθέσω μέχρι περίπου 240 ευρώ ΑΝ χρειάζεται και με τη προοπτική να μην αναβαθμήσω ξανά κάρτα για 3 χρόνια. Για αυτό τον λόγο, αναρωτιέμαι αν θα είναι αρκετή η 1050ti (οικονομική λύση), ή αν θα χρειαστεί σίγουρα η 1060.

Θα το εκτιμούσα αν εκτός από το μοντέλο της κάρτας μου προτείνατε και υλοποίηση!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα, αν μπορείς απο εξωτερικό πας εδώ https://www.amazon.fr/Asus-DUAL-GTX1060-O3G-graphique-Nvidia-GeForce/dp/B01KADYYT4/

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα, αν μπορείς απο εξωτερικό πας εδώ https://www.amazon.fr/Asus-DUAL-GTX1060-O3G-graphique-Nvidia-GeForce/dp/B01KADYYT4/

Εγώ πάλι εφόσον έχει ταβάνι τα 240 θα έπαιρνα από amazon αυτή https://www.amazon.fr/Sapphire-Technology-11256-02-20G-graphique-Express/dp/B01J1J7SW8/ref=sr_1_3?s=computers&ie=UTF8&qid=1485515383&sr=1-3&keywords=rx+470 με σεβαστά υψηλότερες επιδόσεις για 20 ευρώ παραπάνω και θα πρέπει το υπόλοιπο λογικό να καλύπτει και τα μεταφορικά. 

Αν και δεν μπορεί κανείς να κάνει προβλέψεις για τα επόμενα 3 χρόνια, με 8 γίγα μνήμης είσαι μερικά μίλια πιο σίγουρος από τα 3 της 1060. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι μόνο για αναβάθμιση GPU.

PSU 100-240Vac - 700w αν θυμάμαι καλα έχω.

Ποσο 300€

Αξίζει με το παρακάτω σύστημα που έχω;

Ευχαριστώ.

CPU: Intel Core i5-3450 (Ivy Bridge-DT, E1)
3100 MHz (31.00x100.0) @ 1600 MHz (16.00x100.0)
Motherboard: ASRock Z77 Pro3
Chipset: Intel Z77 (Panther Point DH)
Memory: 8192 MBytes @ 800 MHz, 9-9-9-24
- 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CMX8GX3M2A1600C9
- 4096 MB PC12800 DDR3 SDRAM - Corsair CMX8GX3M2A1600C9
Graphics: Intel Ivy Bridge-DT GT1 - Integrated Graphics Controller [E1/L1/N0/P0] [ASRock]
Intel HD Graphics 2500, 2112 MB
Graphics: AMD Radeon HD 7850
AMD Radeon R7 265/HD 7850, 1024 MB GDDR5 SDRAM
Drive: OCZ-AGILITY4, 62.5 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: WDC WD5000AAKX-603CA0, 488.4 GB, Serial ATA 6Gb/s @ 6Gb/s
Drive: WDC WD6402AAEX-00Y9A0, 625.1 GB, Serial ATA 6Gb/s
Drive: TSSTcorp CDDVDW SH-222BB, DVD+R DL
Sound: Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C1]
Sound: ATI/AMD Verde/Heathrow/Chelsea - High Definition Audio Controller
Network: RealTek Semiconductor RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC
OS: Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 14393.693 (RS1)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.