Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιζει απο 7950 να παω σε 1050 ti?Σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση γενικη με mobo ddr4 και εναν επεξεργαστη.

Μηδαμινες διαφορες,δεν αξιζει για κανενα λογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω, μπορώ να βάλω μια κάρτα γραφικών PCI-E Express 3.0 σε αυτή τη μητρική ή θα έχω θέμα συμβατότητας λόγω PCI-E 1.0; http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2744#ov

 

Και αν τελικώς λειτουργήσει, για τι απώλειες μιλάμε στην απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λειτουργήσει δεν θα χάσεις αρκετά, φαντάζομαι δεν θες high end. Μιλάμε για <5%.

 

Μερικές AMD απο εποχές 290, είχαν θέμα με μητρικές Pciexpress 1.0, πλέον δεν γνωρίζω ποιές και αν έχουν πρόβλημα. Για Nvidia δεν είχα ακόυσει κανα πρόβλημα πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα όχι high end, για καμιά 1050 λέω. Απλά επειδή δοκίμασα μια HD 7750 παλαιότερα και δεν ξεκινούσε, με έχει βάλει σε προβληματισμούς μην πάρω την 1050 και μου κάνει τα ίδια. Αν και νομίζω συμβαίνει αυτό που λες μόνο με συγκεκριμένες AMD κάρτες παλαιότερης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pc της υπογραφής τι καρτουλα αξίζει αντικατάσταση της gtx770 2gb; , σε 1080 παίζω προς το παρόν αλλά αργότερα νομίζω ότι πρέπει να πάω σε 1440p.

Έχω βάλει στο μάτι 1060 3gb ~ 480 AMD.

Σε περίπτωση AMD με ενδιαφέρει ένα μελλοντικό μόνιτορ με freesych.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pc της υπογραφής τι καρτουλα αξίζει αντικατάσταση της gtx770 2gb; , σε 1080 παίζω προς το παρόν αλλά αργότερα νομίζω ότι πρέπει να πάω σε 1440p.

Έχω βάλει στο μάτι 1060 3gb ~ 480 AMD.

Σε περίπτωση AMD με ενδιαφέρει ένα μελλοντικό μόνιτορ με freesych.

Αφου θα πας και για αλλαγη οθονης εδω..

https://www.skroutz.gr/s/9846024/XFX-Radeon-RX-480-8GB-RX-480P8LFB6.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κλοκ δεν βλεπω μεγηαλες διαφορες.Εκτος και αναφερεσαι στην 8 gb vram και οχι στην 4αρα

Δεν καταλαβα τι θες να πεις με ποια δεν βλεπεις διαφορα ; η 480 ειναι πανω τουλαχιστον 60 % απο την 1050ti 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι θες να πεις με ποια δεν βλεπεις διαφορα ; η 480 ειναι πανω τουλαχιστον 60 % απο την 1050ti 

To core clock βλέπει ο φίλος.

 

Δεν έχει καμία σχέση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Αξίζει η αναβαθμιση απο nvidia gtx 660 ti σε gtx 1050 ti ?

Ναι, θα δεις αρκετή διαφορά, και θα έχεις παραπάνω Vram, άσε που θα βγει κανα 70-80άρι η αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Αξίζει η αναβαθμιση απο nvidia gtx 660 ti σε gtx 1050 ti ?

Aν μπορείς παρέθεσε και το υπόλοιπο σου σύστημα. Προφανώς και αξίζει αυτή η αναβάθμιση. Αν σε παίρνει να δώσεις και περισσότερα χρήματα πας για την 1060 με τα 6Gb vram που ενδεχομένως να τα χρειαστείς σε κάποια games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μπορείς παρέθεσε και το υπόλοιπο σου σύστημα. Προφανώς και αξίζει αυτή η αναβάθμιση. Αν σε παίρνει να δώσεις και περισσότερα χρήματα πας για την 1060 με τα 6Gb vram που ενδεχομένως να τα χρειαστείς σε κάποια games.

εχουν και μια διαφορα 120 ευρω αυτες οι δυο βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...