Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν παζαρέψεις κανέναν να σου δώσει καμιά r9 270/r9 2807870/7950/7970. Αυτές παίζουν κάπου ανάμεσα σε rx 460 και gtx 1050 (την απλή, όχι την Ti). Πριν μερικές εβδομάδες έβλεπα και κάτι 460 στα 70€ στις αγγελίες, αν πετύχεις κάτι τέτοιο επίσης αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Thank you guys! Θα κοιτάξω και για αυτές τις καρτουλες στις αγγελιες.

Έχω κάποιο λόγο να επιλέξω την 1030 από αυτές? Παίζει να είναι σε κάποιο τομέα καλύτερη από αυτές (ξέρω γω, π.χ. Για βίντεο 4κ) εκτος από κατανάλωση ρεύματος που δε μας ενδιαφέρει και τόσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you guys! Θα κοιτάξω και για αυτές τις καρτουλες στις αγγελιες.

Έχω κάποιο λόγο να επιλέξω την 1030 από αυτές? Παίζει να είναι σε κάποιο τομέα καλύτερη από αυτές (ξέρω γω, π.χ. Για βίντεο 4κ) εκτος από κατανάλωση ρεύματος που δε μας ενδιαφέρει και τόσο?

 

Ναι, υποστηρίζει hardware decoding για HEVC (x265) 10bit video (νομίζω μέχρι 8Κ, 4Κ σίγουρα). Επίσης εγγύηση. Νομίζω και η 460/560 υποστηρίζει το ίδιο. Οι άλλες όχι (ίσως υποστηρίζουν μερικό hardware decoding και το υπόλοιπο software, αλλά σίγουρα όχι 10bit και όχι σε 4Κ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnieXoX

 

H 1030 παίζει περίπου σαν 750ΤΙ , να την πάρεις 1030 με κλειστά μάτια καινούρια (μια φθηνή υλοποίηση)

οι AMD που λες για εμένα δεν αξίζουν καίνε υπετριπλάσιο ρεύμα και είναι εκτός εγγυηση "ξεζουμισμένες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σιγά σιγά η κάρτα γραφικών μας αφήνει στο δεύτερο pc και είμαι σε αναζήτηση νέας οπότε θέλω τα φώτα σας. Χρήση καθημερηνή και games μέτρια όπως Sims4 Lineage2 World of Tanks. Το στήσιμό του τώρα ήταν

CPU: intel core duo e7600

PSU:Be Quiet Power Supply 350W ATX 24 pin System Power B8 BN257

HDD: Western Digital WD10EZRZ 1 TB

RAM: CORSAIR TWIN2X4096-6400C5DHX DDR2 4GB (2X2GB)

GPU:nvidia geforce 9800GT 2gb <------------?????

MOBO:gigabyte gag31ms2c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για καμια 1030 με την προυποθεση οτι η οθονη σου συνδεεται digital (dvi-d, hdmi) καθώς οι κανουριες κάρτες δεν βγαζουν analog (vga).

 

Βεβαια κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι δεν θα χεις θεματα συμβατοτητας με μητρική που βγήκε 10 χρονια πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οθόνη κομπλέ σε συνδέσεις δεν υπάρχει θεμα. Τώρα όντως σε θέμα συμβατότητας είναι θέμα... Μην μπω σε διαδικασία αλλαγής μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οθόνη κομπλέ σε συνδέσεις δεν υπάρχει θεμα. Τώρα όντως σε θέμα συμβατότητας είναι θέμα... Μην μπω σε διαδικασία αλλαγής μητρικής

 

Καμμία διαδικασία μια χαρά θα μπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...