Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, zeibei said:

καταρχάς καλή χρονιά με υγεία!! το να πάω σε πλατφόρμα mainstream πιστεύω είναι downgrade. ή θα έχω τα καλύτερα (σχετικό αυτό και αναλόγως τι κάνει κάποιος) μιας και είμαι enthusiast ή προτιμώ να μην έχω καθόλου. δε θα μπορούσα να συμβιβαστώ με rysen ή 1151 μιας και το κόστος δεν είναι πρόβλημα. αλλά θεωρώ πως έχεις δίκιο στο να περιμένω και ας ελπίσουμε πως θα βγει κάτι καλό γιατί ότι έβγαλε φέτος η intel θεωρώ πως βιάστηκε και έκανε βλακείες από φόβο για το μερίδιο της αγοράς που της πήρε η amd. τίποτε δεν άξιζε φέτος από αυτά που έβγαλε. η amd από την άλλη με δελεάζει με τον threadripper αλλά θα πρέπει να κρατηθώ.. 

Καλή Χρονιά φίλε μου να είσαι καλά.Το κατάλαβα οτι είσαι enthusiastic ,απλά τα παραπάνω δεν στα έγραψα με βάση το κόστος ,αλλά την απόδοση σε αυτό που κάνεις.

Είναι σαν να ασχολησε με αγώνες δρομου και να τρέχεις με RR :). Θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση με ένα 8700Κ απο΄τι με τον 6950.

Τώρα οπως είπα, αν πρώτο λόγο έχει το enthu κομμάτι και δεύτερο όλα τα αλλα μπορείς να πας σε 1950 ή να περιμένεις.....εγώ θα περίμενα γιατι εχει ανοίξει ενας αγωνας δρόμου και ειμαστε στην αρχη :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, gaspazet said:

Καλή Χρονιά φίλε μου να είσαι καλά.Το κατάλαβα οτι είσαι enthusiastic ,απλά τα παραπάνω δεν στα έγραψα με βάση το κόστος ,αλλά την απόδοση σε αυτό που κάνεις.

Είναι σαν να ασχολησε με αγώνες δρομου και να τρέχεις με RR :). Θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση με ένα 8700Κ απο΄τι με τον 6950.

Τώρα οπως είπα, αν πρώτο λόγο έχει το enthu κομμάτι και δεύτερο όλα τα αλλα μπορείς να πας σε 1950 ή να περιμένεις.....εγώ θα περίμενα γιατι εχει ανοίξει ενας αγωνας δρόμου και ειμαστε στην αρχη :)

δε θα μπορούσες να το θέσεις πιο σωστά! ναι κυρίως το enthusiast κομμάτι με ενδιαφέρει οπότε η συμβουλή σου στο να περιμένω είναι σωστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χρόνια πολλά ότι επιθυμείτε..Σε λίγες μέρες αποχωρίζομαι την gtx 970..Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το σύστημα της υπογραφής μου θα μπορέσει να υποστηριξει την gtx 1070..Τον 8320 τον έχω o.c στα 4,5ghz..

Επεξ/σία από giannisag17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gaspazet είπε

Χρόνια πολλά,

Από τις παραπάνω κάρτες είναι ανώτερη η 1060 εύκολα ,αλλα για γυρω τα 250 ευρω ειναι κριμα να πατε σε μια 1060 3gb. Θα περίμενα να βγει κάποια προσφορά για 1060 6gb σε αυτα τα λεφτά +10/20 ευρώ ,εαν δεν ειναι απόλυτη ανάγκη να την πάρετε τώρα.

επειδη εχω ψιλοπαρατησει να ασχολουμε με τις αναβαθμισεις και το τμημα του hardwear γενικοτερα εδω και αρκετο καιρο αυτες οι προσφορες απο τα καταστηματα σε ποια συχνοτητα γινονται; 

υπαρχει καμια αλλη καρτουλα σε αυτα τα χρηματα με αξιοπρεπη αποδοση;

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλα. Σύντομα ια αγοράσω καινούργια κάρτα γραφικων (μάλλον 1080) Μεταχειρισμένη. Εννοείτε με εγγυηση. Θα προτιμήσω κάποιον που να μπορώ να κάνω την συναλλαγή χέρι με χέρι. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξω στην κάρτα? Μπορώ κάπως να τσεκάρω ότι είναι οκ πριν την τεσταρω όταν γυρίσω σπίτι και την κούμπωσω στο πς? Υπάρχει κάτι βασικό που πρέπει ν κοιτάξω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, maik42 said:

επειδη εχω ψιλοπαρατησει να ασχολουμε με τις αναβαθμισεις και το τμημα του hardwear γενικοτερα εδω και αρκετο καιρο αυτες οι προσφορες απο τα καταστηματα σε ποια συχνοτητα γινονται; 

υπαρχει καμια αλλη καρτουλα σε αυτα τα χρηματα με αξιοπρεπη αποδοση;

Δυστυχώς αυτή την στιγμή πρέπει να πάμε στα 300+(δεν το προτείνω).

Αν το gaming δεν είναι απαιτητικό, θεωρώ πως μια υλοποίηση 1050 ti 160-175 ευρώ είναι μια χαρά ,αλλιώς περιμένετε λίγο μήπως πέσουν οι 1060 6gb ή 580 8gb στα 260-270(ήταν πριν 15-20 μέρες)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Καλα αν μιλαμε για 5%.. η εστω 15% δε το συζηταω καν παω με τη μια στη 1050τι, δεν ειμαι χαρντκορ gamer πιο πολυ παλια παιχνιδια παιζω ιδιαιτερα dungeon crawlers και ΜΜΟ.  Να σε καλα σε ευχαριστω πολυ.

 

Μιλούσε για 1050 vs 1050ti

όχι vs1060 3gb

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Δεν είναι μόνο πάνω 5% η 1060 3gb από την 1050 ti, τι λέτε βρε guys; Τουλάχιστον 40% πάνω ή 1060. Τουλάχιστον. 

 

Μιλούσε για 1050 vs 1050ti

όχι vs1060 3gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Παιδιά χρόνια πολλά ότι επιθυμείτε..Σε λίγες μέρες αποχωρίζομαι την gtx 970..Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το σύστημα της υπογραφής μου θα μπορέσει να υποστηριξει την gtx 1070..Τον 8320 τον έχω o.c στα 4,5ghz..

Κάποιος..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

updated

Μια βοηθεια για αναβαθμιση της καρτας γραφικων. Το PC δεν εχει προβλημα στην βασικη του δουλεια που ηταν office work της γυναίκας μου και light ACAD επεξεργασια 2D σχεδιων δικα μου.

 

Ομως οι πιτσιρικάδες μεγαλωσαν και θελουν να παιζουν και παιχνιδια. Φυσικα και δεν μπορει να γινει gamer PC (υπαρχει και PS4) αλλα το θελω ως δευτερο gaming system εκτος του PS4 (οσο γινεται) για να μην μαλωνουν οταν ο ενας παιζει με το PS4. 

 

Σαφεστατα δεν θελω να ξοδεψω πολλα (δεν αξιζει νομιζω), οποτε θα ηθελα να με προσανατολισετε σε αξιολογες λυσεις για καρτες γραφικων για απλα playable λυσεις (σε low resolution) οσο το δυνατον περισσοτερων γνωστων για πιτσιρικαδες games. Φυσικα δεν θα πω οχι σε οτιδηποτε καλυτερο που δεν ειναι overkilling για το υπαρχον συστημα. Οι μεταχειρισμενες επιλογες ειναι απολυτα ευπροσδεκτες. Δεν ξερω απο καρτες γραφικων οποτε αφήνομαι στην γνωση σας.

 

Το συστημα δουλευε με Athlon II X3 (δεν θυμαμαι μοντελο) αλλα θα μπει σημερα ενας Phenon II X6 1090Τ που βρηκα πολυ φθηνα. Η σημερινη καρτα γραφικων ειναι μια MSI RX2600XT και το πολυ μετριας ποιοτητας τροφοδοτικο 500W δεν ειναι κανενα σπουδαιο με πολλες παροχες (οποτε καρτες χαμηλης καταναλωσης θα εκτιμηθουν) περισευει ομως η 4PIN φυσα που δεν την χρησιμοποιει η ΜΒ.

 

Υπαρχον συστημα:

———

Case (Κουτί): Απλο no name Tower 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Approx App500ps, 500W

Motherboard (Μητρική): ASRock ALiveNF6G-GLAN

http://www.asrock.com/mb/nvidia/alivenf6g-glan/

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Phenom II X6 1090T

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom II X6 1090T Black Edition - HDT90ZFBK6DGR (HDT90ZFBGRBOX).html

RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB (4X2GB) 

2 X MUSHKIN 996760 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-640 Dual Chanel kits

http://poweredbymushkin.com/catalog/item/3-silverline/143-996760.html

GPU (Κάρτα γραφικών): MSI RX2500XT 512mb GDDR3

https://www.msi.com/Graphics-card/RX2600XTT2D512EZD3.html

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Monitor-TV Samsung FHD

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN7 

(Καποια στιγμη θα μπουν μαλλον και τα Win10 οταν θα εχω χρονο)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιαννης

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannisag17 είπε

Κάποιος..?

Ναι, θα έχεις bottleneck στις περισσότερες περιπτώσεις αν όχι όλες.

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μια βοηθεια για αναβαθμιση της καρτας γραφικων. Το PC δεν εχει προβλημα στην βασικη του δουλεια που ηταν office work της γυναίκας μου και light ACAD επεξεργασια 2D σχεδιων.

Ομως οι πιτσιρικάδες μεγαλωσαν και θελουν να παιζουν και παιχνιδια. Φυσικα και δεν μπορει να γινει gamer PC (υπαρχει και PS4) αλλα το θελω ως δευτερο (οσο γινεται) για να μην μαλωνουν οταν ο ενας παιζει με το PS4. 

Σαφεστατα δεν θελω να ξοδεψω πολλα (δεν αξιζει νομιζω), οποτε θα ηθελα να με προσανατολισετε σε αξιολογες λυσεις για καρτες γραφικων για απλα playable λυσεις (σε low resolution) οσο το δυνατον περισσοτερων γνωστων για πιτσιρικαδες games. Φυσικα δεν θα πω οχι σε οτιδηποτε καλυτερο που δεν ειναι overkilling για το υπαρχον συστημα. Οι μεταχειρισμενες επιλογες ειναι απολυτα ευπροσδεκτες. Δεν ξερω απο καρτες γραφικων οποτε αφήνομαι στην γνωση σας.

Το συστημα δουλευε με Athlon II X3 (δεν θυμαμαι μοντελο) αλλα θα μπει σημερα ενας Phenon II X6 1090Τ που βρηκα πολυ φθηνα. Η σημερινη καρτα γραφικων δεν θυμαμαι πια ειναι (θα την βρω το απογευμα) και θα ενημερωσω και για το τροφοδοτικο το οποιο δεν ειναι κανενα σπουδαιο μεγαλης ισχυος (οποτε καρτες χαμηλης καταναλωσης θα εκτιμηθουν) περισευει ομως η 6PIN φυσα που δεν την χρησιμοποιει η ΜΒ.

Υπαρχον συστημα:

———

Case (Κουτί): Απλο no name Tower 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): αγνωστο (θα ενημερωσω)

Motherboard (Μητρική): ASRock ALiveNF6G-GLAN

http://www.asrock.com/mb/nvidia/alivenf6g-glan/

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Phenom II X6 1090T

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom II X6 1090T Black Edition - HDT90ZFBK6DGR (HDT90ZFBGRBOX).html

RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB (4X2GB) 

2 X MUSHKIN 996760 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-640 Dual Chanel kits

http://poweredbymushkin.com/catalog/item/3-silverline/143-996760.html

GPU (Κάρτα γραφικών): ????

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Monitor-TV Samsung FHD

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN7 

(Καποια στιγμη θα μπουν μαλλον και τα Win10 οταν θα εχω χρονο)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιαννης

Μια 1050 (απλή) ίσως (?), εφόσον πρόκειται για δεύτερο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω την gtx 1030 με παθητική ψύξη ´

Επειδή στις αγγελίες δεν βρίσκω κάτι εδώ και καιρό αποφάσισα να την πάρω καινούργια ,

οθονη έχω μια FHD και pc 775 socket cpu q9550 4giga

games απλά πράγματα Minecraft- - sims4  - flight sim X .

Την θέλω χωρίς φουρφουρι το θέμα είναι ποια έχει πιο καλές θερμοκρασίες και απόδοση ;;;

Ευχαριστω .

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cpttony είπε

Μια 1050 (απλή) ίσως (?), εφόσον πρόκειται για δεύτερο PC.

Αυτο σκεπτομουν κι εγω. Ή ισως μια 1050ti ??

Αλλες επιλογες;

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...