Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλήμερα! θα ηθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για gpu σε monitor 1440p (με freesync).

Κοιτούσα για αγορά gpu από εξωτερικό και έχω βρεί (pre-order):

GTX 1080 με 580 ευρώ

RX 580 me 420 ευρώ

GTX 1060 6gb στα 320-370 ευρώ

Εψαχνα για VEGA (λογω freesync) ή φτηνή RX 580, αλλά είτε είναι άφαντες, είτε απλησίαστες.

Από τις παραπάνω ποιά θα διαλέγατε και γιατί; (δεν υπάρχει θέμα κόστους μεχρι και την GTX 1080).

Είναι επαρκείς οι παραπάνω καρτες με full σε 1440p;

 

Μηπως να περιμένω για επόμενη γενιά σε gpu και να πάρω μια RX 560 4gb στα 170 ευρώ;

 

*(οι παραπάνω κάρτες θα συνοδευτούν μάλλον από ryzen 1600x ή 1700)

Επεξ/σία από Darthvader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σαν κύριο σκοπός είναι το gaming, πας σε R5 1600 και τα "ρέστα" τα δίνεις στην 1080 προφανώς. Αναλογικά να το δεις, η πιο συμφέρουσα απ' όλες είναι η 1080 και ακολουθεί η 1060 6GB. Και νέα γενιά να περιμένεις, δε ξέρουμε διαθεσιμότητες και αν πλακώσουν ή όχι οι miners εκεί. RX 560 στα 160 υπερβολή.

3 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Μόνο η 1080 αρκεί γι αυτό που θες (και ίσως όχι πλήρως, ανάλογα τα Hz). Οι άλλες είναι κάρτες για 1080p ή 1440p low προς medium.

1060 ακόμη τα καταφέρνει καλά σε (optimized) παιχνίδια στα 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Μόνο η 1080 αρκεί γι αυτό που θες (και ίσως όχι πλήρως, ανάλογα τα Hz). Οι άλλες είναι κάρτες για 1080p ή 1440p low προς medium.

 

10 λεπτά πριν, cpttony είπε

Αν σαν κύριο σκοπός είναι το gaming, πας σε R5 1600 και τα "ρέστα" τα δίνεις στην 1080 προφανώς. Αναλογικά να το δεις, η πιο συμφέρουσα απ' όλες είναι η 1080 και ακολουθεί η 1060 6GB. Και νέα γενιά να περιμένεις, δε ξέρουμε διαθεσιμότητες και αν πλακώσουν ή όχι οι miners εκεί. RX 560 στα 160 υπερβολή.

1060 ακόμη τα καταφέρνει καλά σε (optimized) παιχνίδια στα 1440p.

Να είστε καλά !

Βασικά με ενδιαφέρει να φτιάξω ένα σύστημα όπου θα μπορώ να παίξω games τουλάχιστον σε high 1440p/60. Ήθελα Radeon λόγω freesync αλλά κατεληξα να κοιτάω nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Να είστε καλά !

Βασικά με ενδιαφέρει να φτιάξω ένα σύστημα όπου θα μπορώ να παίξω games τουλάχιστον σε high 1440p/60. Ήθελα Radeon λόγω freesync αλλά κατεληξα να κοιτάω nvidia.

Ρώτα εδώ για προτάσεις νέου συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Heybro είπε

Όπως το σκέφτεσαι. Οι νέες κάρτες θα αργήσουν να πέσουν οι τιμές τους θα πας για μετά το Σεπτέμβριο. 

Ναι η ουσιαστική απορία μ είναι αν καταρχάς η 1060 3gb αξίζει για 1080p75hz για τουλάχιστον 3 4 χρόνια ας πούμε, τώρα γνωρίζω ότι κάνεις δεν ξέρει πότε και αν θα πέσουν οι τιμές απλά είμαι σε δίλημμα αν θα πρεπει να πάω σε 1060(θα με καλύψει;) η να περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2018 στις 12:03 ΜΜ, cpttony είπε

Ρώτα εδώ για προτάσεις νέου συστήματος.

καλημερα σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορα μιας 1050τι 4gb ...Το ερωτημα μ ειναι οτι εχω τον phenom 1090 ....θα εχω μπουκαλι με την συγκεκριμενη καρτα ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/13/2018 στις 2:11 ΜΜ, splanis είπε

Ναι η ουσιαστική απορία μ είναι αν καταρχάς η 1060 3gb αξίζει για 1080p75hz για τουλάχιστον 3 4 χρόνια ας πούμε, τώρα γνωρίζω ότι κάνεις δεν ξέρει πότε και αν θα πέσουν οι τιμές απλά είμαι σε δίλημμα αν θα πρεπει να πάω σε 1060(θα με καλύψει;) η να περιμένω 

1060 3GB δεν αξίζει. Πας κατευθείαν στα 6. Αν τη θες να κρατήσει 3-4 χρόνια σε 1080/75 θα συνιστούσα GTX 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενα καινούριο σύστημα με επεξεργαστη i5 8ης γενιάς, ψάχνω μια καρτα γραφικών κυρίως για editing (video - 3d). Θα με καλύψει μια 1050ti 4GB ram? Είχα κάνει τη σκέψη επίσης για 2 κάρτες sli ή crossfire (που ειναι φθηνότερες). Μήπως ειναι καλύτερο πχ να πάρω 1 AMD τώρα και αργότερα άλλη μια, γιατί νομίζω οτι 1050 δε μπορει να βάλω 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasis19 είπε

Για ενα καινούριο σύστημα με επεξεργαστη i5 8ης γενιάς, ψάχνω μια καρτα γραφικών κυρίως για editing (video - 3d). Θα με καλύψει μια 1050ti 4GB ram? Είχα κάνει τη σκέψη επίσης για 2 κάρτες sli ή crossfire (που ειναι φθηνότερες). Μήπως ειναι καλύτερο πχ να πάρω 1 AMD τώρα και αργότερα άλλη μια, γιατί νομίζω οτι 1050 δε μπορει να βάλω 2.

Σε editing δεν θα δουλεύει ούτε το sli ούτε το crossfire 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cpttony είπε

Ναι μεν, αλλά ίσως κοιτούσα και για καμιά 970 4GB (δυνατότερη από 1050 Τι) στα ίδια χρήματα από μεταχειρισμένα.

καλη ιδεα αλλα δεν την βρισκεις κατω απο 230ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες στα 327 νομίζω τελική, για όποιον κοιτάει 1060 και θέλει να γλιτώσει κανα φράγκο

https://www.amazon.es/gp/product/B01I5O5AP2/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1

φινιτο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...