Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν δεν γραψεις σε τι monitor σκεφτεσαι να πας πως θα ξερουμε οι υπολοιποι τι απαιτησεις εχεις στο μυαλο σου? :)

Monitor 144 hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

1080p,1440p ή 4κ 144hz?

Δεν έχω αποφασίσει περί αυτού και ούτε είμαι ντε και καλά να τα παίζω όλα σε 4k κλπ , θέλω να ακούσω προτάσεις και γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Δεν έχω αποφασίσει περί αυτού και ούτε είμαι ντε και καλά να τα παίζω όλα σε 4k κλπ , θέλω να ακούσω προτάσεις και γνώμες

Δεν εχουν οι παραπανω αναλυσεις τις ιδιες απαιτησεις(περαν του οτι ζητανε και διαφορετικα χρηματα).

Για 1080p 144hz για αρχη βολευεσαι και με τις φθηνοτερες 1070ti,1080/vega 64 και αποφευγεις τις δοσεις για καρτα.

Σε 1440p 144hz θες αναγκαστικα 1080ti/2080/vega 64(freesync)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εχουν οι παραπανω αναλυσεις τις ιδιες απαιτησεις(περαν του οτι ζητανε και διαφορετικα χρηματα).

Για 1080p 144hz για αρχη βολευεσαι και με τις φθηνοτερες 1070ti,1080/vega 64 και αποφευγεις τις δοσεις για καρτα.

Σε 1440p 144hz θες αναγκαστικα 1080ti/2080/vega 64(freesync)

Η αγορά θα γίνει αναγκαστικά με κάρτα το ανέφερα παραπάνω , όσο αφορά τις vega to έχω σκεφτεί και το έχω ψάξει αλλά με τιμές που ζητάει η Ελλάδα / amd για την vega 64 δηλαδή κοντά στα 700 euro δεν προτίθεμαι να τα δώσω για την vega σε τέτοια χρήματα για αυτό και κοιτάω μόνο για nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άποψη μου είναι ότι σε 10-15 μέρες θα εξομαλυνθούν τιμές/διαθεσιμότητα για 2080 και σε 1 μήνα στην 2070

Αν θέλουμε 1440p/144Hz τότε πάμε σε 2080 γιατί από ότι διάβασα θέλουμε να την κρατήσουμε 4 χρόνια.

Στα ευρωπαικά ΑΜΑΖΟΝ (πιστωτική κάρτα) σε λίγες μέρες θα έχεις επιλογές πολλές κάτω από 850ευρώ για την 2080.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SPANK είπε

Δεν έχω αποφασίσει περί αυτού και ούτε είμαι ντε και καλά να τα παίζω όλα σε 4k κλπ , θέλω να ακούσω προτάσεις και γνώμες

Προσωπικά θα κοιτούσα για 1080ti, ίσως περιμένοντας black friday (;) αν θες να την πάρεις καινούργια, αλλιώς πάρε μια μεταχειρισμένη εντός εγγύησης ~550 ευρώ και κρατά τα υπόλοιπα ~450 για το μόνιτορ.

Edit : τωρα πρόσεξα ότι ήθελες με δόσεις, θα περίμενα τότε λίγο να πέσουν οι τιμές και μετά θα προχωρουσα σε αγορά, αν αντεχεις δύο μήνες :P

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pinkakos είπε

Προσωπικά θα κοιτούσα για 1080ti, ίσως περιμένοντας black friday (;) αν θες να την πάρεις καινούργια, αλλιώς πάρε μια μεταχειρισμένη εντός εγγύησης ~550 ευρώ και κρατά τα υπόλοιπα ~450 για το μόνιτορ.

Όπως είπα και παραπάνω η αγορά θα γίνει από κατάστημα Ελλάδα και μόνο με δόσεις οπότε αναγκαστικά πάμε για καινούργια και η 1080ti βγαίνει πολύ κοντά στην 2080 ήδη αυτό είναι και το πρόβλημα γιατί νομίζω στην δική μου περίπτωση δεν συμφέρει η αγορά της

11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

άποψη μου είναι ότι σε 10-15 μέρες θα εξομαλυνθούν τιμές/διαθεσιμότητα για 2080 και σε 1 μήνα στην 2070

Αν θέλουμε 1440p/144Hz τότε πάμε σε 2080 γιατί από ότι διάβασα θέλουμε να την κρατήσουμε 4 χρόνια.

Στα ευρωπαικά ΑΜΑΖΟΝ (πιστωτική κάρτα) σε λίγες μέρες θα έχεις επιλογές πολλές κάτω από 850ευρώ για την 2080.

Η αγορά θα γίνει με δόσεις από Ελλάδα αναγκαστικά οπότε ξεχνάμε το εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, SPANK είπε

Δεν έχω αποφασίσει περί αυτού και ούτε είμαι ντε και καλά να τα παίζω όλα σε 4k κλπ , θέλω να ακούσω προτάσεις και γνώμες

αποψη μου ειναι -ΑΝ παρεις και μονιτορ τωρα- να πας σε 4Κ μονιτορ, και οποια καρτα απο 1070 Ti  και πανω, φτανει το μπατζετ.  

 

ετσι, θα εχεις την ανεση να "παιζεις" με τις αναλυσεις, ωστε να παιζεις σχετικα ανετα τα παιχνιδια σου, αναλογα την καρτα που θα καταληξεις.  

αν παρεις 1080P μονιτορ, θα εισαι "περιορισμενος" στα 1080...!   ενω με την 4K θα μπορεις να ανεβασεις και σε 1440 και παραπανω (δεν ξερω τις κλιμακες απο κει και πανω), μεχρι εκει που μπορεις να παιζεις ανετα τα παιχνιδια. 

 

επισης, αλλος ενας λογος που θα σου ελεγα να δεις την αγορα καρτας σε συνδυασμο με το μονιτορ, ειναι για να δεις αν θα πας σε AMD+Freesync ή  Nvidia+Gsync...!!  

Επεξ/σία από cabdik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όπως είπα και παραπάνω η αγορά θα γίνει από κατάστημα Ελλάδα και μόνο με δόσεις οπότε αναγκαστικά πάμε για καινούργια και η 1080ti βγαίνει πολύ κοντά στην 2080 ήδη αυτό είναι και το πρόβλημα γιατί νομίζω στην δική μου περίπτωση δεν συμφέρει η αγορά της

Η αγορά θα γίνει με δόσεις από Ελλάδα αναγκαστικά οπότε ξεχνάμε το εξωτερικό

Τότε σε 1 μήνα βλέπω ΠΛΑΙΣΙΟ-ΚΟΤΣΟΒΟΛΟ(δόσεις) να πέφτουν προς το 800αρι για την 2080 , θα περίμενα μερικές εβδομάδες.

 

Το 4Κ στο gaming είναι "διαστημικό" εγώ θα το πρότεινα σε άτομα με πολύ-πολύ βαθειές τσέπες γιατί (κατά την άποψη μου) αντιστοιχίζεται με 2080ΤΙ. Εγώ θα έπαιρνα 1440p/144Ηz που υπάρχουν σε "ανθρώπινες" τιμές. Κατα την άποψη μου το gaming pc/monitor 4K θέλει διπλάσιο budget σε σχέση με τα 1440p. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όπως είπα και παραπάνω η αγορά θα γίνει από κατάστημα Ελλάδα και μόνο με δόσεις οπότε αναγκαστικά πάμε για καινούργια και η 1080ti βγαίνει πολύ κοντά στην 2080 ήδη αυτό είναι και το πρόβλημα γιατί νομίζω στην δική μου περίπτωση δεν συμφέρει η αγορά της

Ναι το είδα λίγο αργά, πήγα για το edit αλλά με πρόλαβες :P

Σε αυτή την περίπτωση, υπομονή λίγο να ισιωσουν οι τιμές και μετά χτύπα 2080 στο 800αρι, να εκμεταλλευτείς και Ray tracing στους νέους τίτλους που θες να παίξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

αποψη μου ειναι -ΑΝ παρεις και μονιτορ τωρα- να πας σε 4Κ μονιτορ, και οποια καρτα απο 1070 Ti  και πανω, φτανει το μπατζετ.  

ετσι, θα εχεις την ανεση να "παιζεις" με τις αναλυσεις, ωστε να παιζεις σχετικα ανετα τα παιχνιδια σου, αναλογα την καρτα που θα καταληξεις.  

αν παρεις 1080P μονιτορ, θα εισαι "περιορισμενος" στα 1080...!   ενω με την 4K θα μπορεις να ανεβασεις και σε 1440 και παραπανω (δεν ξερω τις κλιμακες απο κει και πανω), μεχρι εκει που μπορεις να παιζεις ανετα τα παιχνιδια. 

επισης, αλλος ενας λογος που θα σου ελεγα να δεις την αγορα καρτας σε συνδυασμο με το μονιτορ, ειναι για να δεις αν θα πας σε AMD+Freesync ή  Nvidia+Gsync...!!  

Εχει γραψει πιο πισω οτι θα παει σε 144hz monitor και το μονο 4κ 144hz monitor κοστιζει 3000ευρω που δεν νομιζω να διαθετει τοσα.

Επισης ειναι οτι το χειροτερο να αγορασει 4κ monitor και να παιζει downscale τα παιχνιδια σε χαμηλοτερες αναλυσεις και στην τελικη ειναι και ανουσιο να αγορασεις 4κ Monitor αν δεν μπορεις να το αξιοποιεις πληρως,απλα να περιμενεις ποτε στο μελλον θα αγορασεις ακριβοτερη καρτα για αυτο.

 

3 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Ναι το είδα λίγο αργά, πήγα για το edit αλλά με πρόλαβες :P

Σε αυτή την περίπτωση, υπομονή λίγο να ισιωσουν οι τιμές και μετά χτύπα 2080 στο 800αρι, να εκμεταλλευτείς και Ray tracing στους νέους τίτλους που θες να παίξεις.

Λιγο δυσκολο παντως να παιξει αυτο(δηλαδη στα 800ευρω 2080)απο καταστηματα που να εχουν δοσεις αυτο ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εχει γραψει πιο πισω οτι θα παει σε 144hz monitor και το μονο 4κ 144hz monitor κοστιζει 3000ευρω που δεν νομιζω να διαθετει τοσα.

Επισης ειναι οτι το χειροτερο να αγορασει 4κ monitor και να παιζει downscale τα παιχνιδια σε χαμηλοτερες αναλυσεις και στην τελικη ειναι και ανουσιο να αγορασεις 4κ Monitor αν δεν μπορεις να το αξιοποιεις πληρως,απλα να περιμενεις ποτε στο μελλον θα αγορασεις ακριβοτερη καρτα για αυτο.

Λιγο δυσκολο παντως να παιξει αυτο(δηλαδη στα 800ευρω 2080)απο καταστηματα που να εχουν δοσεις αυτο ειναι το προβλημα.

Προσωπικά υπολογίζω περίπου 10% πάνω από ευρωπαικά και 5% πάνω από σκρουτζ για τα "δοσατζιδικα"

βλέπω τιμές σε 1 μήνα 700-750 στην Ευρώπη , 750-800 σκρουτζ και 800-850 στα δοσατζιδικα χοντρικά αλλά μιλάω για 1 μήνα περίπου από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SPANK είπε

Monitor 144 hz

Ακόμα και για 1080P /144hz θέλεις δύναμη από 1080ti / 2080 .....οπότε ότι βρείς σίγουρα πιο κοντά στα χρήματα που διαθέτεις αλλά και στην προτίμηση για την υλοποίηση που σου αρέσει.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...