Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gamerz είπε

Καλησπέρα φίλοι μου έχω στο σύστημα μου δύο Asus gtx 980 matrix σε sli σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω αναβάθμιση το ποσό μπορώ να δώσω είναι max 550 μπορώ να πάω σε 1060 ή και παραπάνω ανάλογα το την κάρτα. Τι θα κερδίσω με αυτή την αναβάθμιση στα παιχνίδια; το σύστημα μου αποτελείται από cpu 5930k Asus rampage v extreme 16gb ram corsair ax1200i m2 ssd Kingston predetor hyper x 240gb και οθόνη Asus PG279Q

Η sli 980 είναι "δυνατό" πακέτο , θα σου πρότεινα να πας σε 2080 για να δεις πραγματική διαφορά.

Ποιος σου είπε ότι η 1060 είναι γρηγορότερη?

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gtx 1080 αλλιώς αν βρεις 1080ti used Ελλάδα η εξωτερικό.

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Η sli 980 είναι "δυνατό" πακέτο , θα σου πρότεινα να πας σε 2080 για να δεις πραγματική διαφορά.

Ποιος σου είπε ότι η 1060 είναι γρηγορότερη?

Μέχρι 550 δίνει δεν φτάνουν για 2080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφέρομαι να αγορασω μια καρτα γραφικων.σε μερικες  βδομαδες

επειδή αυτόν τον καιρο δεν εχω ασχοληθεί με τις επιδοσεις των 2080 και 2080τι  

μπορειτε να μου πειτε τι επιδοσεις εχουνε στα νεα παιχνίδια οι νεες καρτες  γραφικων σε σχεση με την  1080 τι; σε αναλυσεις 1080π  και 1440π

οι 2080 και  2080ΤΙ αξιζουν σε σχεση με την  1080τι;;

περα από αυτό  τι μου συμβουλευετε να αγορασω μια  1080 τι  η μια  2080΄;

επισης  πια εινε η καλυτερη  υλοποιηση σε  1080 τι που να εινε καλη σε overclocking, ποιοτητα κατασκευης και επισης  να εχει  καλη υδροψηξη΄;;;

περα από αυτό μπορειτε να μου προτείνετε aftermarket cooler  για καλυτερο overclocking?

θελώ να μου δωσετε επιλογες σε custom  υλοποιηση 1080ti. κα επισης  να μου προτείνετε μια παρα  πολύ καλη aftermarket cooler 

https://gpunerd.com/guides/best-gtx-1080-ti-aftermarket-card-roundup

μπορειτε να μου δωσετε αναλυτικες  πληροφοριες  για τις custom υλοποιηση 1080ti.;

 

πιες εινε  οι καλυτερες custom; τι είδους  πλεονεκτήματα και    θετικα  εχουν΄΄:;;

 

αυτην την στιγμη εχω  μια  gtx 970.

ευχαριστω  πολύ.

 

 

Επεξ/σία από katrimanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Εχω το εξης συστημα: WIN 10 HOME 64  ,CPU QuadCore Intel Core i7-2600K, M/B  GA-Z68X-UD4-B3, Sandy Bridge, Memory Kingston HyperX KHX1600C9D3/8GX  2X4GB,  Gigabyte GTX660TI DDR5, SSD SAMSUNG 840 EVO 250GB, SAMSUNG 850 EVO,  ST3750525AS (698 GB), και θελω να παω στις εξης καρτες,NVIDIA GTX 980, η NVIDIA GEFORCE GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 8GB. Θα ηθελα να με πληροφορησετε ποια ειναι η ενδεδειγμενη σχετικη με το υπαρχον συστημα μου.Δεν γνωριζω την εκδοση του PCI express x 16 που εχω,γιατι αυτες ειναι v.3 και δεν ξερω αν υπαρξει προβλημα.

Ευχαριστω.

2 λεπτά πριν, mike1945 είπε

Καλημερα σε ολους

Εχω το εξης συστημα: WIN 10 HOME 64  ,CPU QuadCore Intel Core i7-2600K, M/B  GA-Z68X-UD4-B3, Sandy Bridge, Memory Kingston HyperX KHX1600C9D3/8GX  2X4GB,  Gigabyte GTX660TI DDR5, SSD SAMSUNG 840 EVO 250GB, SAMSUNG 850 EVO,  ST3750525AS (698 GB), και θελω να παω στις εξης καρτες,NVIDIA GTX 980, η NVIDIA GEFORCE GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 8GB. Θα ηθελα να με πληροφορησετε ποια ειναι η ενδεδειγμενη σχετικη με το υπαρχον συστημα μου.Δεν γνωριζω την εκδοση του PCI express x 16 που εχω,γιατι αυτες ειναι v.3 και δεν ξερω αν υπαρξει προβλημα.

Ευχαριστω.  Ξεχασα να αναφερω οτι μιλω για την 980 ti που την βρισκω στα 300 ευρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fulgore είπε

Gtx 1080 αλλιώς αν βρεις 1080ti used Ελλάδα η εξωτερικό.

Μέχρι 550 δίνει δεν φτάνουν για 2080.

Αν πούμε ότι για την ώρα μένω με το υπάρχον monitor freesync 75hz 1080p , καλύτερη επιλογή θα ήταν μια vega 56 ή 64 σε μια λογική τιμή κοντά στα 500 euro αξίζει σε αυτα τα χρήματα ; ή πάλι καλύτερα είναι να πάω σε nvidia , αυτό που θέλω κυρίως έστω και αν μείνω στα 1080p είναι να μπορώ να παίζω όσο μπορώ τα παιχνίδια μου και κυρίως τους AAA τίλους σε highest / ultra settings , τώρα αν θα βαράνε 100 ή 200 fps που λέει ο λόγος δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα , το θέμα είναι να παίζω τα παιχνίδια smooth.

Υ.Γ : Μέχρι 500 euro ίσως μπορεί να γίνει η αγορά με μετρητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Αν πούμε ότι για την ώρα μένω με το υπάρχον monitor freesync 75hz 1080p , καλύτερη επιλογή θα ήταν μια vega 56 ή 64 σε μια λογική τιμή κοντά στα 500 euro αξίζει σε αυτα τα χρήματα ; ή πάλι καλύτερα είναι να πάω σε nvidia , αυτό που θέλω κυρίως έστω και αν μείνω στα 1080p είναι να μπορώ να παίζω όσο μπορώ τα παιχνίδια μου και κυρίως τους AAA τίλους σε highest / ultra settings , τώρα αν θα βαράνε 100 ή 200 fps που λέει ο λόγος δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα , το θέμα είναι να παίζω τα παιχνίδια smooth.

Υ.Γ : Μέχρι 500 euro ίσως μπορεί να γίνει η αγορά με μετρητά

Για την οθονη σου καλυτερη θα ηταν μια 580,μιας και μιλαμε για μολις 1080p 75hz.

Περαν τουτου μιας και θες να την κρατησεις για καιρο προφανως και η vega 64 στα 500ευρω ειναι η ιδανικη επιλογη λογω Freesync(πληρους λειτουργιας δεν ξερω με nvidia καρτες πως λειτουργει).

Γενικα μεχρι 500ευρω απο Ελλαδα και εξωτερικο οι καλυτερες αγορες ειναι Vega 64 και gtx 1080 απο πλευρας μεγιστου performance στα χρηματα αυτα.

Οι vega 56/1070ti ειναι καλες εναλλακτικες που πλησιαζουν τις παραπανω καρτες αλλα κοστιζουν λιγοτερα αν τις βρεις σε προσφορα/αγγελιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα αξιζει η μεταχειρισμενη αγορα τωρα..Θελει παρακολουθηση και σιγουρα θα υπαρξουν προσφορες για ολους..

Εγω αγορασα μια 1070 ti απο eBay με 360 ευρω απο Πορτογαλλια..

Ειναι καλη περιπτωση,γιατι με ενα μικρο OC , φτανει/ξεπερναει την 1080/V56 αναλογα το game..

Θα ειναι σουπερ αναβαθμιση για 1080p , ακομα και για μενα που εχω 1440p/75Hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν ,

θα γεμισει η μεταχειρισμενη αγορα τωρα με Pascal καρτες , οι οποιες θα ειναι πολυ καλες για αρκετο καιρο ακομα (για μη Ray Tracing παιχνιδια) σε 2 και 4Κ αναλυσεις..

Μπορει να πηρα ηδη μια 1070ΤΙ αλλα θα εχω το νου μου και για μια 1080ΤΙ η οποια σιγουρα θα καλυψει και τους πιο πολυ απαιτητικους στο gaming..

Οποτε αν βρεις καλη τιμη για 1080ΤΙ και εισαι σε 2 η και 4Κ αναλυση,παιξε μπαλα αφοβα - για 1080 αναλυση 1070-1080 θα ναι ο,τι πρεπει για το προσεχες μελλον

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p/60Hz παίζω.

Ίσως το υπεραναλύω, αλλά σκέφτομαι το εξής: Όταν φτάνεις να αγοράζεις τη δυνατότερη κάρτα μιας γενιάς, έστω της προηγούμενης, γίνεται η επόμενη να είναι χαμηλότερης κατηγορίας, χωρίς να υπάρχει πολύ μεγάλη αύξηση στις επιδόσεις;

Δηλαδή αν πάρω τώρα μια 1080 Ti και την κρατήσω «όσο αντέξει» (ας πούμε 3-4 χρόνια), τι θα πρέπει να πάρω (και να δώσω αντίστοιχα) τότε, ειδικά με όσα παρατηρούμε τα τελευταία χρόνια όσον αφορά στις τιμολογιακές πολιτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Εγω αγορασα μια 1070 ti απο eBay με 360 ευρω απο Πορτογαλλια..

Ειναι καλη περιπτωση,γιατι με ενα μικρο OC , φτανει/ξεπερναει την 1080αναλογα το game..

Ας μην γινομαστε υπερβολικοι χωρις λογο,ουτε για αστειο δεν περναει η 1070ti την 1080.

Κατα τα αλλα το παν ειναι ποσα χρηματα μπορει να δωσει ο καθενας,οτι δηλαδη ισχυε εδω και ποσα χρονια,δεν αλλαξε τιποτα απολυτως.

Σε οσο πιο ακριβη οθονη/αναλυση εισαι,τοσο περισσοτερα χρηματα πρεπει να δωσεις.

Ενας σε 1080p δεν χρειαζεται ουτε 1070ti,ουτε 1080.Και με μια 1060 απολαμβανει οτι παιχνιδι κυκλοφορει.

Αν εχει 144hz ή 1440p οθονη(αρα ακριβοτερες)προφανως και θελει δυνατοτερη καρτα.

17 λεπτά πριν, giorgos_rom είπε

Η 1080 δεν κάνει για 1440p?

Προφανως και ειναι μια χαρα αλλα στα forum υπαρχει η κακη συνηθεια του να προσπαθουν να σου περασουν οτι αν δεν μπορεις να παιξεις στα ultra οτι κυκλοφορει,η καρτα αυτη δεν ειναι αρκετη/δεν κανει.

Δηλαδη με αυτη την λογικη και η 2080ti των 1300ευρω δεν μπορει να παιξει στα ultra 4k ολα τα παιχνιδια με 60fps,τι παει να πει αυτο οτι ειναι καρτα για 1440p και 1080p?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...