Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι για 1080p όλα ultra και με freesync monitor αν αξίζει να πας στην κόκκινη πλευρά και σε vega 64 ή δεν έχει σημασία τοσο το freesync και πάω σε nvidia μεριά .... δύσκολες εποχές για αναβάθμιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Sarandis είπε

Mια χαρά παίζει η 1080 στα 1440p/60hz προς το παρόν. Μελλοντικά ρίχνεις και κάνα shadow medium και λιγότερο ΑΑ και πιστεύω θα είναι πάλι μια χαρά.

Εκεί είναι το θέμα όμως, προς το παρόν.

Εγώ αν αγοράσω κάρτα τώρα δε θα την αγοράσω για ό,τι καταφέρνει σήμερα, αλλά με χρονικό ορίζοντα ~3 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Το θέμα είναι για 1080p όλα ultra και με freesync monitor αν αξίζει να πας στην κόκκινη πλευρά και σε vega 64 ή δεν έχει σημασία τοσο το freesync και πάω σε nvidia μεριά .... δύσκολες εποχές για αναβάθμιση :P

Σίγουρα αξίζει η χρήση του adaptive sync. 

Αν μπορείς να πας σε amd για να το χρησιμοποιήσεις,μην το σκέφτεασαι καθόλου. Ειδικά σε κάποια παιχνίδια θα σε κουράσει η μή ύπαρξη του,ψάχνοντας να βρείς κατάλληλες ρυθμίσεις για smooth gaming με vsync. 

Με το freesync/gsync τα ξεχνάς αυτά και απλά απολαμβάνεις gaming. 

Είχα freesync monitor με amd gpu και τώρα nvidia+gsync. Πλέον με "χαλάει" να μην έχω adaptive

Τώρα για vega64 και 1080p/75hz ίσως είναι υπερβολή η κάρτα αλλά από την άλλη είμαστε σε περίοδο που θεωρείται φτηνή πλέον (με βάση όσα ζήσαμε :P ) οπότε μπορείς να το δεις και σαν μελλοντική επένδυση ,απο την άποψη πως θα σε βγάλει περισσότερα χρόνια. Αλλιώς και με μια rx580 μια χαρά θα περάσεις ;) 

Αν τελικά πάρεις vega ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς αργότερα να αναβαθμισεις οθόνη φτηνότερα μιας που το freesync είναι δωρεάν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εκεί είναι το θέμα όμως, προς το παρόν.

Εγώ αν αγοράσω κάρτα τώρα δε θα την αγοράσω για ό,τι καταφέρνει σήμερα, αλλά με χρονικό ορίζοντα ~3 ετών.

Γι αυτό το έγραψα και γω, αλλιώς θα έλεγα είναι μια χαρά σκέτο. Μελλοντικά ρίχνεις settings. Όπως θα έκανες τώρα αν δεν πέθαινε η 970. Και η δικιά μου 3-4 μήνες μετά την εγγύηση χάλασε αλλά δε μπορούσα να περιμένω απο τον μάρτιο άκαρτος. Θα την κράταγα άνετα μέχρι να πέσει η τιμή της 2080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σίγουρα αξίζει η χρήση του adaptive sync. 

Αν μπορείς να πας σε amd για να το χρησιμοποιήσεις,μην το σκέφτεασαι καθόλου. Ειδικά σε κάποια παιχνίδια θα σε κουράσει η μή ύπαρξη του,ψάχνοντας να βρείς κατάλληλες ρυθμίσεις για smooth gaming με vsync. 

Με το freesync/gsync τα ξεχνάς αυτά και απλά απολαμβάνεις gaming. 

Είχα freesync monitor με amd gpu και τώρα nvidia+gsync. Πλέον με "χαλάει" να μην έχω adaptive

Τώρα για vega64 και 1080p/75hz ίσως είναι υπερβολή η κάρτα αλλά από την άλλη είμαστε σε περίοδο που θεωρείται φτηνή πλέον (με βάση όσα ζήσαμε :P ) οπότε μπορείς να το δεις και σαν μελλοντική επένδυση ,απο την άποψη πως θα σε βγάλει περισσότερα χρόνια. Αλλιώς και με μια rx580 μια χαρά θα περάσεις ;) 

Αν τελικά πάρεις vega ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς αργότερα να αναβαθμισεις οθόνη φτηνότερα μιας που το freesync είναι δωρεάν...

Αυτο ειναι στα + και για αυτο το σκέφτομαι και σοβαρά γιατι μπορείς να πάρεις ενα καλύτερο freesync monitor και πολυ καλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπαμε τα παντα βασιζονται στο monitor/αναλυση που παιζει ο καθενας και στις οποιες απαιτησεις που εχει.

Το ''θελω ολα στα ultra''το πληρωνεις αλλα οχι μονο day one αλλα και σε βαθος χρονου.

9 λεπτά πριν, Sarandis είπε

Γι αυτό το έγραψα και γω, αλλιώς θα έλεγα είναι μια χαρά σκέτο. Μελλοντικά ρίχνεις settings. Όπως θα έκανες τώρα αν δεν πέθαινε η 970. Και η δικιά μου 3-4 μήνες μετά την εγγύηση χάλασε αλλά δε μπορούσα να περιμένω απο τον μάρτιο άκαρτος. Θα την κράταγα άνετα μέχρι να πέσει η τιμή της 2080.

Η μονη διαφορα σε αυτο που γραφεις σωστα ειναι

Spoiler

 

οτι η 970 απο day one δεν ηταν για 1440p.Και δεν μιλαμε για 1440p high settings πχ αλλα ουτε και medium,αλλα πιο πολυ για 1080p.

Απο 980ti/1070 και μετα το 1440p 60fps εγινε ρεαλιστικο σεναριο.

Θυμαμαι για παραδειγμα την 970 την ειχα αγορασει Σεπτεμβριο περιπου του 2016 και μετα απο σχεδον 1.5χρονο δεν μου σηκωνε σε ultra day one το Rise of the tomb raider σε 1080p.....

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ας μην γινομαστε υπερβολικοι χωρις λογο,ουτε για αστειο δεν περναει η 1070ti την 1080.

Κατα τα αλλα το παν ειναι ποσα χρηματα μπορει να δωσει ο καθενας,οτι δηλαδη ισχυε εδω και ποσα χρονια,δεν αλλαξε τιποτα απολυτως.

Σε οσο πιο ακριβη οθονη/αναλυση εισαι,τοσο περισσοτερα χρηματα πρεπει να δωσεις.

Ενας σε 1080p δεν χρειαζεται ουτε 1070ti,ουτε 1080.Και με μια 1060 απολαμβανει οτι παιχνιδι κυκλοφορει.

Αν εχει 144hz ή 1440p οθονη(αρα ακριβοτερες)προφανως και θελει δυνατοτερη καρτα.

Προφανως και ειναι μια χαρα αλλα στα forum υπαρχει η κακη συνηθεια του να προσπαθουν να σου περασουν οτι αν δεν μπορεις να παιξεις στα ultra οτι κυκλοφορει,η καρτα αυτη δεν ειναι αρκετη/δεν κανει.

Δηλαδη με αυτη την λογικη και η 2080ti των 1300ευρω δεν μπορει να παιξει στα ultra 4k ολα τα παιχνιδια με 60fps,τι παει να πει αυτο οτι ειναι καρτα για 1440p και 1080p?

Μη κρατας αυτο που θες,εγραψα οτι φτανει/ξεπερναει την 1080/Vega 56 , και δεν ειμαι υπερβολικος

-φτανει την 1080(στοκ αποδοση) και ξεπερναει την V56 αναλογα το παιχνιδι παντα

 

..κατα τα αλλα , συμφωνω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mAs_81 είπε

Μη κρατας αυτο που θες,εγραψα οτι φτανει/ξεπερναει την 1080/Vega 56 , και δεν ειμαι υπερβολικος

-φτανει την 1080(στοκ αποδοση) και ξεπερναει την V56 αναλογα το παιχνιδι παντα

 

Αν το εγραψες υπο αυτη την εννοια,τοτε λαθος μου γιατι αλλιως το καταλαβα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν το εγραψες υπο αυτη την εννοια,τοτε λαθος μου γιατι αλλιως το καταλαβα :(

Ε ναι , αλλωστε ο μοναδικος λογος που η Nvidia εβγαλε την 1070ΤΙ ηταν για να χτυπησει την Vega 56

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Το θέμα είναι για 1080p όλα ultra και με freesync monitor αν αξίζει να πας στην κόκκινη πλευρά και σε vega 64 ή δεν έχει σημασία τοσο το freesync και πάω σε nvidia μεριά .... δύσκολες εποχές για αναβάθμιση :P

Ρίξε μια ματιά εδώ αν θες: https://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-PowerColor-Radeon-RX-Vega-56-Red-Dragon-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1236596.html

Την έχω και δεν έχω παράπονο, από θερμοκρασίες και θόρυβο είναι normal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ αν θες: https://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-PowerColor-Radeon-RX-Vega-56-Red-Dragon-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1236596.html

Την έχω και δεν έχω παράπονο, από θερμοκρασίες και θόρυβο είναι normal.

Το mindfactory στέλνει χωρίς εταιρεία. Αφμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω στο μάτι την Sapphire Nitro+ Radeon RX Vega 56 Limited Edition. Αυτή την στιγμή έχω εναν Ryzen 5 2600X και ενα Corsair VS Series VS650 (2018) 650W [CP-9020172-EU] .

Η ερώτηση είναι η εξής: γνωρίζοντας πως το τροφοδορικό είναι lower tier, δεν έχει 3ο PCI-E 8pin και οτι η RX τραβάει αρκετά watt , θα μπορέσω να κάνω σεφτέ η να πάω σε αντικατάσταση τροφοδοτικού; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το mindfactory στέλνει χωρίς εταιρεία. Αφμ?

Εγώ την πήρα με τιμολόγιο, αλλά έχουν σχολιάσει εδώ συμφορουμήτες ότι στέλνει... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Υγ) Όντως, my bad δεν στέλνει, το μπέρδεψα με το www.caseking.de

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μηνα παιδια.

Μου χαρισανε 2 καρτες γραφικων.

msi https://www.msi.com/Graphics-card/RX9250TD128/Overview
Nvidia https://pazarluk.com/ad/Video-karta-NVidia-GeForce-6200LQ-PCI-E-i7xnchtml

Για σερφαρισμα youtube ταινιες 1080p το σηκωνουν οι καρτες?

Τα ενσωματωμενα γραφικα που εχει ο Pentium G2130, ειναι χειροτερα η καλυτερα σε σχεση με τις καρτες?

Εχω ενα ταπεινο συστημα με τον g2130 και ελεγα να βαλω πανω την nvidia.Το συστημα τωρα δουλευει με τα γραφικα του cpu.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...