Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Αν τελικα κρατησω τον 6700k stock στα 4ghz και παιζω με τη 2070super σε DSR 1440p λογω του fullhd monitor θα εχω παλι bottleneck ή οχι?

Μεινε όπως εισαι και βαλε αλλα τοσα στην ακρη να πας καποια στιγμη σε 32αρα 1440p και μια high tier καρτα όταν βγουν οι επομενες navi και ampere. Να δωσεις 500 τωρα για να δοκιμασεις DSR και να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου ότι υπαρχει διαφορα δεν εχει νοημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Μεινε όπως εισαι και βαλε αλλα τοσα στην ακρη να πας καποια στιγμη σε 32αρα 1440p και μια high tier καρτα όταν βγουν οι επομενες navi και ampere. Να δωσεις 500 τωρα για να δοκιμασεις DSR και να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου ότι υπαρχει διαφορα δεν εχει νοημα.

Για εκει το κοβω να καταληγω στο τελος μιας και η 1070 καλα κραταει ακομα σε 1080p 60hz που παιζω, απλως επειδη εχουμε γεμισει unoptimized games και ειναι φορες που και σε αυτη την αναλυση και fps μπορει να φανταζει δυσκολο το 60αρι σε καποια games. (πχ rdr2)

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Επειδη δε γνωριζω γιατι καποιος να παει σε 580 οταν με 190 ευρω υπαρχει η msi 590 και με 214 η 590 nitro+; Δεν αξιζουν αυτες;

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος θα έδινε 150-170€ για μεταχειρισμένη 580, άφραγκος; τσιγκούνης; άσχετος; take your pick. :P

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε η 590 αυτες οι εκδοσεις ειναι καλυτερες? και επισης αξιζει η msi? η καλυτερα ναδ ωσει καποιος τα 214 για τη 590 sapphire nitro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατα την άποψη μου η 590 δεν αξίζει τόσα λεφτά

με τόσα λεφτά αγοράζεις 1660super που είναι ΠΟΛΥ ανώτερη

https://www.anandtech.com/show/15010/the-nvidia-geforce-gtx-1660-super-review-feat-evga

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

οποτε η 590 αυτες οι εκδοσεις ειναι καλυτερες? και επισης αξιζει η msi? η καλυτερα ναδ ωσει καποιος τα 214 για τη 590 sapphire nitro?

Sorry δεν διάβασα τα προηγούμενα post, αν ενδιαφέρεσαι για νέα κάρτα ναι η 590 θα ήταν καλύτερη επιλογή από την 580, ωστόσο αν σε παίρνει να περιμένεις την νέα 5500 καντο, αν όχι επέλεξε την πιο φτηνή 590 που θα βρεις, από ότι είδα ξεκινάνε από 167€, η 5500 δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις αλλά θα τα πάει πολύ καλύτερα με την unreal engine 4 και όσα παιχνίδια την χρησιμοποιούν.

Στην τιμή που κοιτάς έχει και πολλά μοντέλα η nvidia αλλά τα έχω προσπεράσει καθώς δεν μου αρέσουν τα 6gb ram που έχουν ούτε το flood από μοντέλα χωρίς λόγο ύπαρξης αλλά ούτε θέλω να χαλάσω χρόνο να βλέπω review από 6 σχεδόν ίδια προϊόντα.... επίσης δεν μου αρέσει ο τρόπος που γερνάνε οι drivers της, σε "κάθε νέα έκδοση" των driver χάνεις και από λίγα fps σε διάφορα game.... ειδικά αν βγει νέα γενιά.

Προσωπικά δεν θα αναβάθμιζα αν είχα την 470, θα περίμενα ~6-9 μήνες για την νέα γενιά (είτε amd είτε nvidia) οπού αναμένονται λίγες εξελίξεις, οι κάρτες έχουν βαλτώσει τα τελευταία 3 χρόνια, same shit every year.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

κατα την άποψη μου η 590 δεν αξίζει τόσα λεφτά

με τόσα λεφτά αγοράζεις 1660super που είναι ΠΟΛΥ ανώτερη

https://www.anandtech.com/show/15010/the-nvidia-geforce-gtx-1660-super-review-feat-evga

Τα λες και τα πιστεύεις ? Ποια ίδια λεφτά ? 

https://www.skroutz.gr/s/20852456/MSI-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-Ventus-OC-V375-279R.html 270€

https://www.skroutz.gr/s/17954874/MSI-Radeon-RX-590-8GB-Armor-OC.html 190€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leros2004 είπε

ο ερωτών μίλησε για αγορά κάρτας στα 214ευρώ & επίσης υπάρχουν πολύ καλές 1660super πολυ ποιο φθηνές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βιαζει η αγορα ειμαι σε σκεψης ακομα γιατι ψηθικα να αλλαξω οθονη σε 27´ 1440p οποτε φανταζομαι η 470 θα ειναι λιγη.   Για freesync οθονη θα παω οποτε σε amd θα κινηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Δεν βιαζει η αγορα ειμαι σε σκεψης ακομα γιατι ψηθικα να αλλαξω οθονη σε 27´ 1440p οποτε φανταζομαι η 470 θα ειναι λιγη.   Για freesync οθονη θα παω οποτε σε amd θα κινηθω.

1) στα 1440p πας κατ'ελάχιστον σε 2070super αν θες αξιοπρεπείς επιδόσεις στα σύγχρονα παιχνίδια

2) αυτό με το freesync & AMD δεν ισχύει πλέον στην πράξη. Πάρε μια οπωσδήποτε 144Hz γιατί το freesync δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να πεσει στα χερια μ για 2 μερες μια acer nitro 27' 1440p 74hz freesync που παιζει σε προσφορα στα 230 (οτι φτηνοτερο κυκλοφορει σε αυτη τη κατηγορια) οποτε και αυτη θα αγοραστει για οθονη. Καρτα γραφικων παλι θα παω σε μια οικονομικη γυρω στα +- 200 με οτι υποχωρησεις χρειαζονται τα νεα παιχνιδια. Τα περισσοτερα απο οτι βλεπω στο ιντερνετ με την 590 παιζουν πανω απο 40fps αρα με υποχωρησεις εχω τα 60 πιστευω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Ετυχε να πεσει στα χερια μ για 2 μερες μια acer nitro 27' 1440p 74hz freesync που παιζει σε προσφορα στα 230 (οτι φτηνοτερο κυκλοφορει σε αυτη τη κατηγορια) οποτε και αυτη θα αγοραστει για οθονη. Καρτα γραφικων παλι θα παω σε μια οικονομικη γυρω στα +- 200 με οτι υποχωρησεις χρειαζονται τα νεα παιχνιδια. Τα περισσοτερα απο οτι βλεπω στο ιντερνετ με την 590 παιζουν πανω απο 40fps αρα με υποχωρησεις εχω τα 60 πιστευω. 

κατά την άποψη μου ΠΟΛΥ ανώτερη εμπειρία στα παιχνίδια θα έχεις με 1920x1080/144hz 27"

επίσης κατα την άποψη μου η 590 είναι ΠΟΛΥ υπερτιμημένη στα 200ερώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Θα κάνω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είμαι λίγο ψιλό άσχετος. 

Ίσως να μην είμαι και στο σωστό θέμα αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.... 

Έχω ένα λαπτοπ  dell latitude E6540 

Intel (R) Core (TM) i7 - 4800MQ CPU 2.70GHz

Intel (R) HD Graphics 4600

Ram 8 gb

SSD 500gb

Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Μπορώ να αλλάξω καρτ γραφικών για να μου παίζει παιχνίδια όπως pro, fifa, NBA racing κλπ? 

 Υπάρχει κάποιος τρόπος ή με εξωτερική κάρτα ή αλλαγή κάρτας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarampouras είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Θα κάνω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είμαι λίγο ψιλό άσχετος. 

Ίσως να μην είμαι και στο σωστό θέμα αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.... 

Έχω ένα λαπτοπ  dell latitude E6540 

Intel (R) Core (TM) i7 - 4800MQ CPU 2.70GHz

Intel (R) HD Graphics 4600

Ram 8 gb

SSD 500gb

Λειτουργικό σύστημα 64 bit, επεξεργαστής τεχνολογίας x64

Μπορώ να αλλάξω καρτ γραφικών για να μου παίζει παιχνίδια όπως pro, fifa, NBA racing κλπ? 

 Υπάρχει κάποιος τρόπος ή με εξωτερική κάρτα ή αλλαγή κάρτας?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Τα notebook είναι fixed - δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση αλλά

Αν παίρνει usb3.0 μπορεί να μια ακριβή προσθήκη και να πάρει εξωτερική κάρτα συνηθισμένου pc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...