Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Τα notebook είναι fixed - δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση αλλά

Αν παίρνει usb3.0 μπορεί να μια ακριβή προσθήκη και να πάρει εξωτερική κάρτα συνηθισμένου pc.

Ευχαριστώ πολύ 

Αυτό πόσο μπορεί να μου κοστίσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

ο ερωτών μίλησε για αγορά κάρτας στα 214ευρώ & επίσης υπάρχουν πολύ καλές 1660super πολυ ποιο φθηνές.

Για στείλε μια από αυτές τις πολύ φθηνές ... 

Δεν πιστεύω να εννοείς καλές κάτι σάπιες με 1 ανεμιστήρα ή με blower ψύξη .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Δεν βιαζει η αγορα ειμαι σε σκεψης ακομα γιατι ψηθικα να αλλαξω οθονη σε 27´ 1440p οποτε φανταζομαι η 470 θα ειναι λιγη.   Για freesync οθονη θα παω οποτε σε amd θα κινηθω.

Πολύ καλά το σκεφτεσαι. Περίμενε bf μήπως παίξει σε προσφορά 5700-5700xt ή κάποιο freesync monitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2019 στις 8:53 ΜΜ, Havik είπε

Sorry δεν διάβασα τα προηγούμενα post, αν ενδιαφέρεσαι για νέα κάρτα ναι η 590 θα ήταν καλύτερη επιλογή από την 580, ωστόσο αν σε παίρνει να περιμένεις την νέα 5500 καντο, αν όχι επέλεξε την πιο φτηνή 590 που θα βρεις, από ότι είδα ξεκινάνε από 167€, η 5500 δεν θα έχει καλύτερες επιδόσεις αλλά θα τα πάει πολύ καλύτερα με την unreal engine 4 και όσα παιχνίδια την χρησιμοποιούν.

Στην τιμή που κοιτάς έχει και πολλά μοντέλα η nvidia αλλά τα έχω προσπεράσει καθώς δεν μου αρέσουν τα 6gb ram που έχουν ούτε το flood από μοντέλα χωρίς λόγο ύπαρξης αλλά ούτε θέλω να χαλάσω χρόνο να βλέπω review από 6 σχεδόν ίδια προϊόντα.... επίσης δεν μου αρέσει ο τρόπος που γερνάνε οι drivers της, σε "κάθε νέα έκδοση" των driver χάνεις και από λίγα fps σε διάφορα game.... ειδικά αν βγει νέα γενιά.

Προσωπικά δεν θα αναβάθμιζα αν είχα την 470, θα περίμενα ~6-9 μήνες για την νέα γενιά (είτε amd είτε nvidia) οπού αναμένονται λίγες εξελίξεις, οι κάρτες έχουν βαλτώσει τα τελευταία 3 χρόνια, same shit every year.

 Αυτό που χάνεις fps όσο περνάει ο καιρός δεν ισχύει φυσικά. Τα 6GB για 1080p που προορίζονται αυτές οι κάρτες είναι αρκετά. Αυτή τη στιγμή δεν αξίζει να πας σε RX590-580 αφού θα βγουν οι 5500 σε λίγο καιρό μάλλον. Καλύτερα κάποια 1660 αναλόγως το budget..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια και τις συμβουλές σας. Χρειάζομαι αναβάθμιση- προσθήκη στην υπάρχουσα κάρτα γραφικών μου για να επαγγελματική χρήση (3d rendering σε αρχιτεκτονικά προγράμματα/ ελάχιστη ενασχόληση με παιχνίδια). Για τον προαναφερθέντα λόγο σκέφτομαι την αγορά κάρτας τύπου pro (π.χ. AMD Radeon Pro WX7100 8GB)

Πείτε μου την γνώμη σας και τις προτάσεις σας (για την κάρτα γραφικών και ό,τι άλλο χρειάζεται αναβάθμιση).

* Case (Κουτί):Deepcool Dukase V2 Black

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CoolerMaster G550M

Motherboard (Μητρική):Asus Prime B350 Plus

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD Ryzen 5 1600x

RAM (Μνήμη συστήματος):G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Dell P2418D

* Hard drive: Samsung 850 Evo 500GB

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

 

Επεξ/σία από 64souls
Εκ παραδρομής
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 2:36 ΜΜ, 64souls είπε

Καλησπέρα,

ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια και τις συμβουλές σας. Χρειάζομαι αναβάθμιση- προσθήκη στην υπάρχουσα κάρτα γραφικών μου για να επαγγελματική χρήση (3d rendering σε αρχιτεκτονικά προγράμματα/ ελάχιστη ενασχόληση με παιχνίδια). Για τον προαναφερθέντα λόγο σκέφτομαι την αγορά κάρτας τύπου pro (π.χ. AMD Radeon Pro WX7100 8GB)

Πείτε μου την γνώμη σας και τις προτάσεις σας (για την κάρτα γραφικών και ό,τι άλλο χρειάζεται αναβάθμιση).

* Case (Κουτί):Deepcool Dukase V2 Black

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): CoolerMaster G550M

Motherboard (Μητρική):Asus Prime B350 Plus

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD Ryzen 5 2400G Box

RAM (Μνήμη συστήματος):G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Dell P2418D

* Hard drive: Samsung 850 Evo 500GB

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 10

της autodesk συνεργάζονται πολύ καλύτερα με NVIDIA , ψάξε τα προγράμματα που χρησιμοποιείς μην πετάξεις τα λεφτά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

της autodesk συνεργάζονται πολύ καλύτερα με NVIDIA , ψάξε τα προγράμματα που χρησιμοποιείς μην πετάξεις τα λεφτά σου

Την δεδομένη στιγμή με το sketchup pro το τωρινό σύστημα ανταπεξέρχεται με δυσκολία όταν ανεβαίνουν οι απαιτήσεις.

Βλέποντας τις απαιτήσεις που έχουν πιο βαριά προγράμματα πχ 3ds max (autodesk) κάνουν διαχωρισμό μεταξύ καρτών pro και εμπορικών...

Απλά το ζήτημα είναι ότι οι pro της amd παλεύονται σε χρήματα (π.χ. 600-700) ενώ στην nvidia όχι...

Περιμένω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος μηχανικός που να έχει υλοποιημένα συστήματα και να μπορεί να δώσει τα φώτα του...

6 ώρες πριν, nicksoti είπε

Επεξεργαστή μόνο πάρε κάποιον 6πύρινο Ryzen στα ίδια χρήματα, ο 2400G έχει ενσωματωμένη GPU που θα σου είναι άχρηστη με την Radeon Pro.

Έχεις δίκιο... Είχα κάνει λάθος όταν έγραψα τα στοιχεία του επεξεργαστή εκ παραδρομής (και παλαιού προϊόντος στο καλάθι του σκρουτζ)... Τον 1600x έχω που είναι 6πύρηνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα σας, λοιπόν έχω την gigabyte g1 r9 380 4gb και λέω να την αναβαθμίσω με την sapphire radeon rx 570 8gb τι λέτε? ο επεξεργαστής μου είναι ο fx 8320e και ram έχω 16gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giout είπε

παιδιά καλησπέρα σας, λοιπόν έχω την gigabyte g1 r9 380 4gb και λέω να την αναβαθμίσω με την sapphire radeon rx 570 8gb τι λέτε? ο επεξεργαστής μου είναι ο fx 8320e και ram έχω 16gb.

Sidegrade είναι σχεδόν, αν και με αυτό το cpu δε μπορείς να πας και πολύ παραπάνω. Μάζεψε λεφτά για καινούρια σύνθεση με ryzen5 3600/5700xt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 1:00 ΜΜ, giout είπε

παιδιά καλησπέρα σας, λοιπόν έχω την gigabyte g1 r9 380 4gb και λέω να την αναβαθμίσω με την sapphire radeon rx 570 8gb τι λέτε? ο επεξεργαστής μου είναι ο fx 8320e και ram έχω 16gb.

Kαλύτερη είναι, αλλά όχι πολύ. Κάτσε στα αυγά σου μια χαρά σύστημα έχεις. Μόνο αν δώσεις 6-7 κατοστάρικα και κάνεις αναβάθμιση στα πάντα αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 10:35 ΜΜ, sotiris123 είπε

Απο τις 5700 οι πιο οικονομικες λυσεις που εχουν φανακι απο οτι ειδα αξιζουν;;;;;

ΟΧΙ , ζεσταίνονται πολύ - κάνουν σαν ελικόπτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

ο ανηψιος μου εχει intel I-5 8gb ram και μια nvidia gt730

θελει αναβαθμιση στην καρτα γραφικων και οι ασχολιες του ειναι fortnite κυριως και απο εκει κ περα οτι καινουργιο σηκωσει δεν θα μας χαλασει

διαθετουμε κανα 200αρικο λιγο πανω πολυ κατω εαν ειναι εφικτο κατι τετοιο.εχουμε καμια καλη προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...