Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για να μην χασεις εγγυηση παιζεις με powertables θα παρεις σιγουρα 10% boost ακομα φτανοντας 1900+ την συχνοτητα.

Αυτό ήθελα γιατί αν έχανα εγγύηση δεν θα την πείραζα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, petran91 είπε

Αυτό ήθελα γιατί αν έχανα εγγύηση δεν θα την πείραζα καθόλου.

Με powertables δεν ειναι μονιμο το tweak. Σε καθε restart τρεχεις ενα αρχειο και σε μισο λεπτο εχεις ετοιμη ξεκλειδωτη καρτα. Στα 319 η Pulse ειναι οτι πιο vfm υπαρχει και θα την ευχαριστηθεις. Αναμενουμε και το μεγαλο update του Δεκεμβριου να δουμε τι θα φερει. Θελω σιγουρα RIS και σε DX11 παιχνιδια και ισως κανενα παραπανω φιλτρο για χρωμα ωστε να μην μπλεκουμε με reshade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Με powertables δεν ειναι μονιμο το tweak. Σε καθε restart τρεχεις ενα αρχειο και σε μισο λεπτο εχεις ετοιμη ξεκλειδωτη καρτα. Στα 319 η Pulse ειναι οτι πιο vfm υπαρχει και θα την ευχαριστηθεις. Αναμενουμε και το μεγαλο update του Δεκεμβριου να δουμε τι θα φερει. Θελω σιγουρα RIS και σε DX11 παιχνιδια και ισως κανενα παραπανω φιλτρο για χρωμα ωστε να μην μπλεκουμε με reshade. 

Και να διορθωθούν τα θεματάκια που διαβάζω με τα blue screens!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petran91 είπε

Και να διορθωθούν τα θεματάκια που διαβάζω με τα blue screens!

Τα οποια υπαρχουν σε πολυ συγκεκριμενους συνδιασμους hardware. Μπλε οθονη δεν εχω δει ακομα. 2 crash ολα και ολα οταν τεσταρα νεες ρυθμισες στο wattman στο ρευμα. Μην σε αγχωνει αυτο αν δεις οσα παιδια ειχαν θεματα εδω μεσα τα ελυσαν στην μια περιπτωση ηταν θεμα του boost των ryzen στην αλλη εφταιγε το monitoring απο afterburner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα οποια υπαρχουν σε πολυ συγκεκριμενους συνδιασμους hardware. Μπλε οθονη δεν εχω δει ακομα. 2 crash ολα και ολα οταν τεσταρα νεες ρυθμισες στο wattman στο ρευμα. Μην σε αγχωνει αυτο αν δεις οσα παιδια ειχαν θεματα εδω μεσα τα ελυσαν στην μια περιπτωση ηταν θεμα του boost των ryzen στην αλλη εφταιγε το monitoring απο afterburner.

Ελπίζω το σύστημα που περιμένω μεσα στη βδομαδα MSI b450 Gaming Plus Μαχ με Ryzen 3600 και τις μνημες που ειχε το πλαισιο προσφορα να μην ειναι στους "κακους" συνδιασμους.. Αλλα και να ειναι μαζι θα το διορθωσουμε λοιπον αφου διορθωνεται!

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, petran91 είπε

Ελπίζω το σύστημα που περιμένω μεσα στη βδομαδα MSI b450 Gaming Plus Μαχ με Ryzen 3600 και τις μνημες που ειχε το πλαισιο προσφορα να μην ειναι στους "κακους" συνδιασμους.. Αλλα και να ειναι μαζι θα το διορθωσουμε λοιπον αφου διορθωνεται!

Εφοσον δεν παιξεις με dual monitor ολα λυνονται. Καλοριζικο το συστημα να το χαρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω τη 5700. Και δεν ξεκινησαμε καλα. Εβγαλα τους παλιους δριβερς με ddu. Αλλαξα καρτα γραφικων. Εβαλα τη καινουρια. Ολα καλα επαιξα και κανα 5λεπτο battlefield ολα φουλ χωρις να ανεβαζει θερμοκρασιες και πανω απο 75fps. Αλλα μετα βλεποντας ταινια στο media player classic πεταξε μπλε οθονη. Δεν την εχω ξαναδει οποτε μπορει κ να οφειλετε σε κατι αρχετο. Το set up ειναι 5700, 6700k, monitor 1440p  και τελευταιους adenaline drivers. Με καλωδιο dp. Μπορω να δω καπως αν οφειλετε στη καρτα η σε κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναβάλε την ταινία. Αν το κάνει πάλι, δοκίμασε με άλλη ταινία και αν το ξανακάνει δοκίμασε με άλλον player, π.χ. VLC. Αν το κάνει πάλι τότε παίζει να είναι οι drivers. DDU έκανες από safe mode; Στην τελική μπορείς να ρίξεις και ένα format για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κάτι από τα windows ή γενικά δεν έχει ξεμείνει κάτι στο σύστημα. Τελευταίο bios στην μητρική και τελευταίοι chipset drivers καλό θα ήταν θα υπάρχουν αν και νομίζω με Ryzen CPUs προτείνονται τέτοιες λύσεις..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC μου στηθηκε αρχικα το 2010 και με τις αλλαγες που εγιναν στη πορεια (μνημη, δισκοι) εχει ως εξης τωρα:

* Case (Κουτί):  Lian Li PC-7FN
* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):  Enermax EPR625AWT PRO82 PSU (625W)
* Motherboard (Μητρική):  Gigabyte GA-P55A-UD4  (rev. 1.0)
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):  Intel Core i7 i7-860 2.8GHz Quad Core (8 threads)
* RAM (Μνήμη συστήματος):  Kingston XMP Beast Series 16GB 1866MHz DDR3 CL9 DIMM (Kit of 4)
* GPU (Κάρτα γραφικών):  Gigabyte HD5850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  Samsung SyncMaster 2693HM (1920x1200)
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):  Windows 10 64bit

Κατα καιρους παιζω παιχνιδια Action/FPS..
με τους οποιους περιορισμους αυτης της VGA (μοντελο δεκαετιας πλεον και μονο 1GB μνημης)
οποτε κατα βαση ασχοληθηκα με games μεχρι του 2013 περιπου
Επειδη ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναλλαξω ριζικα μηχάνημα, σκεφτομουν να παρω μεταχειρισμενη μια απο τις 2 καρτες που τις εχουν φιλοι μου:

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming

MSI 960 gaming 2GB

ωστε να επεκτεινω την gaming ζωη του μηχανηματος μου με λιγο πιο συγχρονα παιχνιδια (ισως μεχρι του 2016 ας πουμε, με καποιους περιορισμους στη ποιοτητα)
Φανταζομαι η 960 ειναι ισως λιγο πιο δυνατη αλλα η 1050 μαλλον πιο ισορροπημενη/συγχρονη/πιο future proof επιλογη, αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Ποια πιστευετε θα ηταν πιο καταλληλη για το υπαρχον συστημα;
Και ποια τιμη θα ηταν πιο λογικη για τη καθε μια απο αυτες σαν μεταχειρισμενη αυτη τη στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 2 επιλογές σίγουρα είναι καλύτερη η 1050ti . Σε επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά είναι πιο πρόσφατη τεχνολογικα / λογικά θα έχει μικρότερη φθορά σαν μτχ σαν νεότερη  / πιο ελαφριά σαν καταναλωση / διπλάσια vram. 

 

Τώρα σαν τιμή για 960 δεν έχω ιδέα , για την 1050 ti γύρω στα 80 θα είναι σχετικά καλή τιμή. Σίγουρα όχι πάνω από 100 ανάλογα κ την εγγύηση. 

 

Να ξερεις περίπου στα 150 βρίσκεις Rx 570 που είναι μακράν ανώτερη (αν κ σαφώς πιο ενεργοβορα )

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Από τις 2 επιλογές σίγουρα είναι καλύτερη η 1050ti . Σε επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά είναι πιο πρόσφατη τεχνολογικα / λογικά θα έχει μικρότερη φθορά σαν μτχ σαν νεότερη  / πιο ελαφριά σαν καταναλωση / διπλάσια vram. 

Τώρα σαν τιμή για 960 δεν έχω ιδέα , για την 1050 ti γύρω στα 80 θα είναι σχετικά καλή τιμή. Σίγουρα όχι πάνω από 100 ανάλογα κ την εγγύηση. 

Να ξερεις περίπου στα 150 βρίσκεις Rx 570 που είναι μακράν ανώτερη (αν κ σαφώς πιο ενεργοβορα )

η 570 ΔΕΝ είναι μακράν ανώτερη αλλά oi GTX1650/4GB , RX580/4GB είναι μακράν ανώτερες και τις βρίσκεις στα 160ευρώ

αρα και εγώ ψηφίζω 1050ΤΙ με λιγότερα από 90ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, MasterX είπε

Απο νέες κοιτάς για GTX 1650 Super (~160€) και RX 570/580 (οχι πάνω απο 130-140€ για 570 και μέχρι ~170€ για 580) Στα ~220€ υπάρχουν οι 1660 Super. Η 960 είναι σάπια επειδή είναι με 2GB VRAM και δεν αξίζει IMO, για την 1050Ti νομίζω τα 'χουν πει όλοι το μόνο θετικό είναι αμα είσαι οικολόγος ή έχεις ΟΕΜ PSU χωρίς τροφοδόσια για GPU. Άμα σου δώσει την 1050Ti 60-70€ είναι καλή τιμή δεν λέω ... σε σχέση πάντως με την RX 570 τρώει βρωμοξύλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Απο νέες κοιτάς για GTX 1650 Super (~160€) και RX 570/580 (οχι πάνω απο 130-140€ για 570 και μέχρι ~170€ για 580) Στα ~220€ υπάρχουν οι 1660 Super. Η 960 είναι σάπια επειδή είναι με 2GB VRAM και δεν αξίζει IMO, για την 1050Ti νομίζω τα 'χουν πει όλοι το μόνο θετικό είναι αμα είσαι οικολόγος ή έχεις ΟΕΜ PSU χωρίς τροφοδόσια για GPU. Άμα σου δώσει την 1050Ti 60-70€ είναι καλή τιμή δεν λέω ... σε σχέση πάντως με την RX 570 τρώει βρωμοξύλο.

Δεν θα ηθελα να δωσω πολλα χρηματα (για κανουργια πχ) γιατι δεν παιζω και σταθερα, αλλα κατα καιρους..αλλα και το συστημα μου ειναι παλιο.
Στα παλιοτερα παιχνιδια ακομα και η 1050Ti θα ειναι οκ..

Θεωρεις οτι οι RX 570/580 και πιο πολυ η GTX 1650 δε θα τρωνε bottleneck απο τον  i7-860 ???
Σχετικα με τα νεωτερα παιχνιδια που βλεπω στο πρωτο βιντεο, καποια απο αυτα βλεπω να κανουν χαμηλη χρηση CPU και εκει ο i7-860 μαλλον θα τη παλεψει.. αλλα σε αυτα που βλεπω χρηση CPU (i7-8700K στη συγκεκριμενη περιπτωση) πανω απο 30-40%, ο i7-860 που ειναι δεκαετιας θα δουλευει στο 100% και παλι νομιζω θα δημιουργει bottleneck στη καρτα γραφικων.. σωστα;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα ειναι OC'ed o i7-860 @3.8-4GHz μέχρι και RX 580/1660 την παλεύει χωρίς σοβαρό μπουκάλι. Προφανώς και δεν μιλάω για AC:Odyssey και τις άλλες τραγωδίες της nUbisoft. Στην αναβάθμιση αν κάνεις θα σου μείνει καλύτερη κάρτα με τα ίδια λεφτά. Αν πάρεις GTX 1650 να ξέρεις οτι μόνο η 1650 Super αξίζει, η απλή είναι πολύ υποδεέστερη -40% και κάνουν και τα ίδια λεφτά! Δεν είναι κακιά η 1050Ti απλά η τιμή της ήταν χάλια σε σχέση με τις επιδόσεις της, αν στην δώσει σε "νορμαλ" τιμή πάντως go for it.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterX είπε

Δεν θα ηθελα να δωσω πολλα χρηματα (για κανουργια πχ) γιατι δεν παιζω και σταθερα, αλλα κατα καιρους..αλλα και το συστημα μου ειναι παλιο.
Στα παλιοτερα παιχνιδια ακομα και η 1050Ti θα ειναι οκ..

Θεωρεις οτι οι RX 570/580 και πιο πολυ η GTX 1650 δε θα τρωνε bottleneck απο τον  i7-860 ???
Σχετικα με τα νεωτερα παιχνιδια που βλεπω στο πρωτο βιντεο, καποια απο αυτα βλεπω να κανουν χαμηλη χρηση CPU και εκει ο i7-860 μαλλον θα τη παλεψει.. αλλα σε αυτα που βλεπω χρηση CPU (i7-8700K στη συγκεκριμενη περιπτωση) πανω απο 30-40%, ο i7-860 που ειναι δεκαετιας θα δουλευει στο 100% και παλι νομιζω θα δημιουργει bottleneck στη καρτα γραφικων.. σωστα;

Πόσο φιλική τιμή θα πάρεις την 1050ti?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...