Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Thanks αγαπητέ. Τώρα μενει η απόφαση για την υλοποίηση...

Και εκεί πλέον το χάος. Απ την απλή 1660 στην 1660ti μιλάμε για 120-130€ διαφορές.

Ακόμα και στις ti υλοποιήσεις μεγάλες διαφορές.

Σίγουρα θα κοιτάξω κάτι με διπλούς ανεμιστήρες.

Υ.Γ. εταιρεία "inno" ? Άποψη κάποιος; 

1660super , η ποιο VFM από αυτές που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δώστε μου μια βοήθεια

MSI Radeon RX 570 4GB Armor OC. Αξίζει η συγκεκριμένη υλοποίηση της 570? Θα μπει σε ryzen 3 2200g, msi b450a pro, 8gb στα 2933, thermaltake 530watt smart se, ssd κ hdd

Επεξ/σία από ilias78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2019 στις 3:24 ΜΜ, ilias78 είπε

Για δώστε μου μια βοήθεια

MSI Radeon RX 570 4GB Armor OC. Αξίζει η συγκεκριμένη υλοποίηση της 570? Θα μπει σε ryzen 3 2200g, msi b450a pro, 8gb στα 2933, thermaltake 530watt smart se, ssd κ hdd

OXI , θα πάρεις 580/4GB or 1650super/4GB (είναι το ελάχιστο για τα σημερινά δεδομένα)

επισης λίγο πριν τα Χριστούγεννα πιθανότατα να βρίσκεις 5500ΧΤ 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

OXI , θα πάρεις 580/4GB or 1650super/4GB (είναι το ελάχιστο για τα σημερινά δεδομένα)

επισης λίγο πριν τα Χριστούγεννα πιθανότατα να βρίσκεις 5500ΧΤ 

Την έχω βρει σε καλή τιμή. Καινούρια στα 119 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilias78 είπε

Την έχω βρει σε καλή τιμή. Καινούρια στα 119 ευρω

καλή τιμή αλλά στα 150ευρώ (αν μπορείς να τα δώσεις) έχεις πολύ ανώτερες επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 6:59 ΜΜ, MasterX είπε

To PC μου στηθηκε αρχικα το 2010 και με τις αλλαγες που εγιναν στη πορεια (μνημη, δισκοι) εχει ως εξης τωρα:

* Case (Κουτί):  Lian Li PC-7FN
* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):  Enermax EPR625AWT PRO82 PSU (625W)
* Motherboard (Μητρική):  Gigabyte GA-P55A-UD4  (rev. 1.0)
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):  Intel Core i7 i7-860 2.8GHz Quad Core (8 threads)
* RAM (Μνήμη συστήματος):  Kingston XMP Beast Series 16GB 1866MHz DDR3 CL9 DIMM (Kit of 4)
* GPU (Κάρτα γραφικών):  Gigabyte HD5850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  Samsung SyncMaster 2693HM (1920x1200)
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):  Windows 10 64bit

Κατα καιρους παιζω παιχνιδια Action/FPS..
με τους οποιους περιορισμους αυτης της VGA (μοντελο δεκαετιας πλεον και μονο 1GB μνημης)
οποτε κατα βαση ασχοληθηκα με games μεχρι του 2013 περιπου
Επειδη ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναλλαξω ριζικα μηχάνημα, σκεφτομουν να παρω μεταχειρισμενη μια απο τις 2 καρτες που τις εχουν φιλοι μου:

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming

MSI 960 gaming 2GB

ωστε να επεκτεινω την gaming ζωη του μηχανηματος μου με λιγο πιο συγχρονα παιχνιδια (ισως μεχρι του 2016 ας πουμε, με καποιους περιορισμους στη ποιοτητα)
Φανταζομαι η 960 ειναι ισως λιγο πιο δυνατη αλλα η 1050 μαλλον πιο ισορροπημενη/συγχρονη/πιο future proof επιλογη, αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Ποια πιστευετε θα ηταν πιο καταλληλη για το υπαρχον συστημα;
Και ποια τιμη θα ηταν πιο λογικη για τη καθε μια απο αυτες σαν μεταχειρισμενη αυτη τη στιγμη;

Update:
O φιλος με την 960 ειναι ετοιμος να τη δωσει αν θελω και με ρωτησε αν ειμαι οκ να τη παρω για 50€
Ο φιλος με τη 1050ti δεν ειναι ακομα ετοιμος και υπαρχει περιπτωση να αργησει..ισως και μεχρι Πασχα.

Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν καιγομαι να παιξω και θα μπορουσα να περιμενω.
Τι προτεινετε να κανω;

Η Gigabyte HD5850 1GB μου πιανει τιποτα αν προσπαθησω να τη πουλησω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterX είπε

Η Gigabyte HD5850 1GB μου πιανει τιποτα αν προσπαθησω να τη πουλησω;  

Στα 20-25€ θα φύγει.

1 ώρα πριν, MasterX είπε

O φιλος με την 960 ειναι ετοιμος να τη δωσει αν θελω και με ρωτησε αν ειμαι οκ να τη παρω για 50€
Ο φιλος με τη 1050ti δεν ειναι ακομα ετοιμος και υπαρχει περιπτωση να αργησει..ισως και μεχρι Πασχα.

Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν καιγομαι να παιξω και θα μπορουσα να περιμενω.
Τι προτεινετε να κανω;

Και οι δύο κάρτες έχουν παρόμοια απόδοση, με τη μόνη διαφορά στη VRAM όπου τα 2GB πλέον είναι πολύ λίγα για 1080p, πόσο μάλλον για 1200p που θα τρέχεις εσύ. Αν σου δώσει την 1050Ti για 50-60€ τότε ναι αξίζει. Αλλιώς με περίπου 80€ βρίσκεις τώρα RX470 που είναι δυνατότερη κάρτα, είτε στις αγγελίες εδώ ή FB marketplace ή ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tanasen01 είπε

Στα 20-25€ θα φύγει.

Και οι δύο κάρτες έχουν παρόμοια απόδοση, με τη μόνη διαφορά στη VRAM όπου τα 2GB πλέον είναι πολύ λίγα για 1080p, πόσο μάλλον για 1200p που θα τρέχεις εσύ. Αν σου δώσει την 1050Ti για 50-60€ τότε ναι αξίζει. Αλλιώς με περίπου 80€ βρίσκεις τώρα RX470 που είναι δυνατότερη κάρτα, είτε στις αγγελίες εδώ ή FB marketplace ή ebay.

ok σε ευχαριστω!
απο το ψαξιμο που εκανα για συγκρισεις μεταξυ των 5850 και 960 βλεπω οτι δεν αξιζει η μεταβαση σε 960..
Οποτε περιμενω ισως για την 1050 ή αλλιως καποια σχετικη και φθηνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MasterX είπε

ok σε ευχαριστω!
απο το ψαξιμο που εκανα για συγκρισεις μεταξυ των 5850 και 960 βλεπω οτι δεν αξιζει η μεταβαση σε 960..
Οποτε περιμενω ισως για την 1050 ή αλλιως καποια σχετικη και φθηνη

Anytime ;) , πάντως αξίζει και η 960 αφού είναι πολύ δυνατότερη από την 5850 , απλά έχει αυτόν τον περιορισμό στη μνήμη. 

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Anytime ;) , πάντως αξίζει και η 960 αφού είναι πολύ δυνατότερη από την 5850 , απλά έχει αυτόν τον περιορισμό στη μνήμη. 

και εγω πιστευα θα ειναι ερκετα δυνατοτερη, αλλα βλεπωντας καποια τετοια συγκριτικα δεν ειμαι τοσο σιγουρος

Οπως και να εχει ομως η αληθεια ειναι οτα τα 2 γιγα ειναι περιοριστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MasterX είπε

και εγω πιστευα θα ειναι ερκετα δυνατοτερη, αλλα βλεπωντας καποια τετοια συγκριτικα δεν ειμαι τοσο σιγουρος

Οπως και να εχει ομως η αληθεια ειναι οτα τα 2 γιγα ειναι περιοριστικά

Τo firestrike score μόνο να δεις καταλαβαίνεις πολλά, δηλαδή στην προκειμένη ότι έχει διπλάσια και βάλε απόδοση η 960. Το BF3 είναι αρχαίο παιχνίδι.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια προταση για καρτα γραφικων για το pc που έχω ήδη (μεχρι στιγμης εχω την καρτα που εχει ο επεξεργαστής πάνω). Τα pc specs μου ειναι:

CPU: AMD Ryzen 3 2200G with Radeon Vega Graphics , 4 cores
Motherboard : MSi B450M Bazooka 
RAM: Corsair Vengeance 8 GB (1 dimm)

Ο Βασικος λογος που θελω καρτα γραφικων ειναι να αυξησω τα fps μου σε παιχνιδια οπως Lol, PUBG και GTA V (κυρίως). Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Οποιαδηποτε αποψη επι του θεματος για το τι θα μπορουσα να κανω στο pc ωστε να το βελτιωσω στο θεμα gaming ειναι καλοδεχουμενη
 

Επεξ/σία από dimvlatas1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 12:43 ΜΜ, giorgosmcmc είπε

Σχετικα με τη 2060 που ανεφερες πιστεψε με δεν θα δεις HUGE διαφορες στα fps. Το oc ακομα και αναμεσα σε 2 ιδιες gpu διαφερει οποτε σιγουρα κανεις δε μπορει να σου υποσχεθει αν θα πιασει η 1660 τα ρολογια της ti.

Για να ανακεφαλαιωσω και να σε ''ξεμπερδεψω'' λιγο, ολα εχουν να κανουν με τις αναγκες και τη τσεπη του καθενα. Αν θες να παιζεις μπαλα για καμποσα χρονια πιθανων και με καποιες υποχωρησεις στα settings αν επιζητας μεγαλυτερες αναλυσεις αλλα να εχεις και μια gpu που να μπορεις επιπλεον να επεμβεις στα ρολογια της πας καρφι για 1660ti και ησυχαζεις. Απο εκει και περα οτι και να παρεις στο budget 250 με 350 euro πανω κατω ιδιες επιδοσεις θα εχεις οποτε δεν υπαρχει λογος να το κουραζεις αδικα.

Για να πεις πως πας σε κατι πιο ''future proof'' μετα θα πας θελωντας και μη σε κατηγορια 500 ευρω και πανω οποτε ξεφευγεις κατα πολυ σε budget.

εν τέλει μετά απο κάμποσα βιντεάκια, ριβιουζ θερμοκρασίων, μπατζετ, αποφάσια να παω σε MSI 1660ti Gaming X. 

Εψαχνα Super, διαθεσιμότητα μηδενική. Εχω ήδη ολα τα υπολοιπα πράγματα και τα κοιτάζω. Σιγουρα δεν αξιζει η ti τα έξτρα χρήματα, αλλα τη βρήκα διαθέσιμη πλαίσιο, ακριβότερη μεν, αλλα α΄τοκες δόσεις δε.

Ημουν σε σκεψεις για τη φθηνότερη υλοποιηση dual fan της Gibabyte μιας και ανέβηκε το μπατζετ, αλλα περα παλι απ'τη διαθεσιμότητα (320σκρουτζ - 430 πλαίσιο) ειπα να μη κανω την υπέρβαση. Μια καλή υλοποίηση, ξεφεύγει. Και οπως αναλύσαμε, για 1080 θεωρω πως η ti θα με καλυψει.

Τουλάχιστο οσα τεστ κι αν ειδα γιουτιουμπ, ειναι κοντα στα 60φπς στους περισσότερους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 6:59 ΜΜ, MasterX είπε

To PC μου στηθηκε αρχικα το 2010 και με τις αλλαγες που εγιναν στη πορεια (μνημη, δισκοι) εχει ως εξης τωρα:

* Case (Κουτί):  Lian Li PC-7FN
* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):  Enermax EPR625AWT PRO82 PSU (625W)
* Motherboard (Μητρική):  Gigabyte GA-P55A-UD4  (rev. 1.0)
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):  Intel Core i7 i7-860 2.8GHz Quad Core (8 threads)
* RAM (Μνήμη συστήματος):  Kingston XMP Beast Series 16GB 1866MHz DDR3 CL9 DIMM (Kit of 4)
* GPU (Κάρτα γραφικών):  Gigabyte HD5850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  Samsung SyncMaster 2693HM (1920x1200)
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):  Windows 10 64bit

Κατα καιρους παιζω παιχνιδια Action/FPS..
με τους οποιους περιορισμους αυτης της VGA (μοντελο δεκαετιας πλεον και μονο 1GB μνημης)
οποτε κατα βαση ασχοληθηκα με games μεχρι του 2013 περιπου
Επειδη ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναλλαξω ριζικα μηχάνημα, σκεφτομουν να παρω μεταχειρισμενη μια απο τις 2 καρτες που τις εχουν φιλοι μου:

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming

MSI 960 gaming 2GB

ωστε να επεκτεινω την gaming ζωη του μηχανηματος μου με λιγο πιο συγχρονα παιχνιδια (ισως μεχρι του 2016 ας πουμε, με καποιους περιορισμους στη ποιοτητα)
Φανταζομαι η 960 ειναι ισως λιγο πιο δυνατη αλλα η 1050 μαλλον πιο ισορροπημενη/συγχρονη/πιο future proof επιλογη, αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Ποια πιστευετε θα ηταν πιο καταλληλη για το υπαρχον συστημα;
Και ποια τιμη θα ηταν πιο λογικη για τη καθε μια απο αυτες σαν μεταχειρισμενη αυτη τη στιγμη;

 

Στις 4/12/2019 στις 1:25 ΜΜ, nickk0kkav είπε

Από τις 2 επιλογές σίγουρα είναι καλύτερη η 1050ti . Σε επιδόσεις είναι παρόμοιες αλλά είναι πιο πρόσφατη τεχνολογικα / λογικά θα έχει μικρότερη φθορά σαν μτχ σαν νεότερη  / πιο ελαφριά σαν καταναλωση / διπλάσια vram. 

Τώρα σαν τιμή για 960 δεν έχω ιδέα , για την 1050 ti γύρω στα 80 θα είναι σχετικά καλή τιμή. Σίγουρα όχι πάνω από 100 ανάλογα κ την εγγύηση. 

Να ξερεις περίπου στα 150 βρίσκεις Rx 570 που είναι μακράν ανώτερη (αν κ σαφώς πιο ενεργοβορα )

 

Στις 4/12/2019 στις 5:13 ΜΜ, 50EuroUser είπε

Απο νέες κοιτάς για GTX 1650 Super (~160€) και RX 570/580 (οχι πάνω απο 130-140€ για 570 και μέχρι ~170€ για 580) Στα ~220€ υπάρχουν οι 1660 Super. Η 960 είναι σάπια επειδή είναι με 2GB VRAM και δεν αξίζει IMO, για την 1050Ti νομίζω τα 'χουν πει όλοι το μόνο θετικό είναι αμα είσαι οικολόγος ή έχεις ΟΕΜ PSU χωρίς τροφοδόσια για GPU. Άμα σου δώσει την 1050Ti 60-70€ είναι καλή τιμή δεν λέω ... σε σχέση πάντως με την RX 570 τρώει βρωμοξύλο.

 

Στις 4/12/2019 στις 7:15 ΜΜ, 50EuroUser είπε

Άμα ειναι OC'ed o i7-860 @3.8-4GHz μέχρι και RX 580/1660 την παλεύει χωρίς σοβαρό μπουκάλι. Προφανώς και δεν μιλάω για AC:Odyssey και τις άλλες τραγωδίες της nUbisoft. Στην αναβάθμιση αν κάνεις θα σου μείνει καλύτερη κάρτα με τα ίδια λεφτά. Αν πάρεις GTX 1650 να ξέρεις οτι μόνο η 1650 Super αξίζει, η απλή είναι πολύ υποδεέστερη -40% και κάνουν και τα ίδια λεφτά! Δεν είναι κακιά η 1050Ti απλά η τιμή της ήταν χάλια σε σχέση με τις επιδόσεις της, αν στην δώσει σε "νορμαλ" τιμή πάντως go for it.

Θα λειτουργήσουν οι RX 570/580 και οι GTX 1650/1660 με την Gigabyte GA-P55A-UD4;

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το Legacy BIOS της μητρικής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...