Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, vasillis17 είπε

Παιδιά θέλω βοήθεια σκέφτομαι μιας και η 5500 χτ αργή να φτάσει στη αγορά και είμαι με δανεικη κάρτα λέω να πάω σε 1660 σούπερ μιας και από ότι διαβάζω αξίζει σε σχέση με τη 5500χτ ,το ξέρω πως θα έχω θέμα με cpu αλλά σκέφτομαι σίγουρα να αλλάξω και να πάω σε αμδ αυτή τη στιγμή παίζω μόνο cs go θα έχω πρόβλημα τι λέτε επίσης επειδή δεν εχω αγοράσει άλλη φορά με τημολογιο πόσο ακριβώς θα πληρώσω την 1660 σουπερ βλέπω πως κάνει 220 ε ευχαριστω

Ετοιμοπαράδοτη 1660 super να είναι της προκοπής και απο μαγαζί της προκοπής στα 220€ δεν υπάρχει.... Θες τουλάχιστον 255€ και κατόπιν παραγγελίας 

Για το τιμολόγιο, θα πληρώσεις όσο λέει.... Το πληρώνεις κανονικά το ΦΠΑ  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/12/2019 στις 6:30 ΜΜ, MasterX είπε

Νεα ερωτηση:
(Για το φιλο που εχει τη Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming που θα μου δωσει.)
Σκεφτεται να την αλλαξει με MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Ventus GP OC
ή MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Super Armor OC

Παιζει FPS games και θελει να εχει πολλά fps σε 1080p/60hz.. Θελει μάξιμουμ απόδοση με την καλύτερη δυνατή τιμή...και future proof οπωσδήποτε.
Προτεινετε τι ειναι καλυτερο για τη περιπτωση του πιστευετε, απο αυτες τις 2 η οποιαδηποτε αλλη καλυπτει και συμφερει.


το συστημα του (φτιαγμενο το 2017):
* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):  Coolermaster 750W πιστοποίηση White
* Motherboard (Μητρική):  Gigabyte GA-B250M-D3H
* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):  Intel CPU Core i5 7600 (1151/3.50 GHz/6 MB) 7th Gen (Kaby Lake)
* RAM (Μνήμη συστήματος):  RAM CORSAIR CMK16GX4M2A2400C14R VENGEANCE LPX RED 16GB (2X8GB) DDR4 2400MHZ
* GPU (Κάρτα γραφικών):  Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming
* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):  1080p/60hz
* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):  Windows 10 64bit

 

Στις 16/12/2019 στις 7:30 ΜΜ, leros2004 είπε

Overkill dδεν ξέρω αν είναι, Overpriced σίγουρα... 

Έτσι και αλλιώς το σύστημα που έχει δεν πρόκειται να ακολουθήσει καμία δυνατή κάρτα γραφικών ειδικά με multi fps παιχνίδια, Με i5 7600 θα έχει stuttering και αρκετές βουτιές των frames.

Ps: Δεν γράφεις ποια παιχνίδια fps παίζει 

Cyberpunk (είναι αρκετά βαρύ αυτό λεει) θέλει να σηκώνει είπε και μετά όλα τα γνωστά FPS games
Ε και φυσικά ότι άλλο βγει στο άμεσο μέλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterX είπε

Cyberpunk (είναι αρκετά βαρύ αυτό λεει) θέλει να σηκώνει είπε και μετά όλα τα γνωστά FPS games
Ε και φυσικά ότι άλλο βγει στο άμεσο μέλλον 

Γιατί δεν κοιτάει σε rx5700xt , 2070 super ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Γιατί δεν κοιτάει σε rx5700xt , 2070 super ? 

για 2070 super ειναι πολλα τα χρηματα..
το θεμα ειναι ποια ειναι η καλυτερη επιλογη να κανει τη δουλεια του με λιγοτερα χρηματα..
η rx5700xt πως συγκρινεται με τις MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Ventus GP OC
και MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Super Armor OC
που κοιταγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Lian Li pc-A75

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z390 Aorus Ultra

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel i5 9400f

RAM (Μνήμη συστήματος):16 > 3000

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1920 x 1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10

 

Έβαλα το σύστημα για να είμαι σύννομος αν και η ερώτηση είναι απλή.

Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC

ή MSI GeForce GTX 1660 6GB Armor OC

Δεν παίζω παιχνίδια, δε με ενδιαφέρει αν η μια είναι κλοκαρισμένη ψηλότερα παρά μόνο: Ποιότητα κατασκευής και θόρυβος. Επίσης δεν θέλω φωτάκια led κτλ για αυτό δεν σκέφτομαι την gaming x. Αν ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι πιο ήσυχη θα το εκτιμήσω.

Επεξ/σία από panmanr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, panmanr είπε

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Lian Li pc-A75

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z390 Aorus Ultra

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel i5 9400f

RAM (Μνήμη συστήματος):16 > 3000

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1920 x 1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10

Έβαλα το σύστημα για να είμαι σύννομος αν και η ερώτηση είναι απλή.

Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC

ή MSI GeForce GTX 1660 6GB Armor OC

Δεν παίζω παιχνίδια, δε με ενδιαφέρει αν η μια είναι κλοκαρισμένη ψηλότερα παρά μόνο: Ποιότητα κατασκευής και θόρυβος. Επίσης δεν θέλω φωτάκια led κτλ για αυτό δεν σκέφτομαι την gaming x. Αν ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι πιο ήσυχη θα το εκτιμήσω.

Πάντως η gaming x είναι καλύτερη σε όλα, ποιότητα κατασκευής ,θόρυβο, θερμοκρασίες, άσχετα αν έχει λεντακια φωτάκια κτλπ(και μεταλλικό backplate). Θα πρότεινα Gigabyte  και αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος κοίτα την gaming oc.

Επεξ/σία από geo4sar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, panmanr είπε

Case (Κουτί):

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Lian Li pc-A75

Motherboard (Μητρική):Gigabyte Z390 Aorus Ultra

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel i5 9400f

RAM (Μνήμη συστήματος):16 > 3000

GPU (Κάρτα γραφικών):

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1920 x 1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 10

Έβαλα το σύστημα για να είμαι σύννομος αν και η ερώτηση είναι απλή.

Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC

ή MSI GeForce GTX 1660 6GB Armor OC

Δεν παίζω παιχνίδια, δε με ενδιαφέρει αν η μια είναι κλοκαρισμένη ψηλότερα παρά μόνο: Ποιότητα κατασκευής και θόρυβος. Επίσης δεν θέλω φωτάκια led κτλ για αυτό δεν σκέφτομαι την gaming x. Αν ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι πιο ήσυχη θα το εκτιμήσω.

Αφού δεν παίζεις παιχνίδια γιατί δεν παίρνεις μια 1030 ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν παίρνεις cpu Με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφού δεν παίζεις παιχνίδια γιατί δεν παίρνεις μια 1030 ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν παίρνεις cpu Με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ? 

Ίσως υπάρχει ήδη το σύστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφού δεν παίζεις παιχνίδια γιατί δεν παίρνεις μια 1030 ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν παίρνεις cpu Με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ? 

Mad vr, 4κ φίλτρα, αλλά ας μη μπούμε σε αυτό. Θέλω μια 1660 αθόρυβη. Χρειάζομαι τα 6gb

57 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Πάντως η gaming x είναι καλύτερη σε όλα, ποιότητα κατασκευής ,θόρυβο, θερμοκρασίες, άσχετα αν έχει λεντακια φωτάκια κτλπ(και μεταλλικό backplate). Θα πρότεινα Gigabyte  και αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος κοίτα την gaming oc.

Το φοβόμουν αυτό. Είχα μια ελπίδα πως θα είναι διαφορετική με την φτηνότερη Msi μόνο στο θέμα led. Βασικά αυτή ήταν η απορία μου. Μέγεθος δεν έχω θέμα, απλά θα είναι κοντά στο κρεββάτι και το θέλω εντελώς αθόρυβο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geo4sar είπε

Πάντως η gaming x είναι καλύτερη σε όλα, ποιότητα κατασκευής ,θόρυβο, θερμοκρασίες, άσχετα αν έχει λεντακια φωτάκια κτλπ(και μεταλλικό backplate). Θα πρότεινα Gigabyte  και αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος κοίτα την gaming oc.

Ανακεφαλαιώνοντας: με βλέπω μεταξύ gaming x και gaming oc ( I knew it damn it) . Τι λες; Είναι ένα εικοσάρικο η διαφορά. Καλύτερη υλοποίηση και πιο ήσυχη διαβαζω πως είναι η msi. Τα led απενεργοποιούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε αυτή την τιμή ή έστω λίγο παραπάνω υπάρχει κάτι καλύτερο; https://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx580-gts-xxx-edition-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.519806

Προορίζεται για μηχάνημα με Ryzen 2700

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Liakos10 said:

Καλησπέρα, σε αυτή την τιμή ή έστω λίγο παραπάνω υπάρχει κάτι καλύτερο; https://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-rx580-gts-xxx-edition-8gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.519806

Προορίζεται για μηχάνημα με Ryzen 2700

Μέχρι πόσα δλδ;

Η GTX 1650 SUPER είναι καλύτερη και φθηνότερη (από 154e ξεκινάει) και καίει πολύ λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...