Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνοντας τα κορυφαία μοντέλα της Asus για το 1650 Super, φαίνεται σαν το HDCP (πεδίο Interface της σύγκρισης) να μην υποστηρίζεται από την 1650 Super Advanced OC.

Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ή αποτελεί απλώς παράλειψη;

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια στο να επιλέξω μια κάρτα γραφικών.

Έχω :

- τροφοδοτικό 550 W

- επεξεργαστή i5 - 7600K

- οθόνη 2K 27"

- budget ~ 300 €

Θέλω να μπορώ να παίζω 1080p με ψηλά fps σε high settings, ωστόσο λόγο της οθόνης θα ήθελα να μπορώ να παίξω games που δεν χρειάζονται ψηλά fps σε 1440p.

Αν και έχω ψάξει το θέμα δεν μπορώ να καταλήξω σε κάρτα. Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε να προτείνετε κάποια επιλογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlackDerivation είπε

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια στο να επιλέξω μια κάρτα γραφικών.

Έχω :

- τροφοδοτικό 550 W

- επεξεργαστή i5 - 7600K

- οθόνη 2K 27"

- budget ~ 300 €

Θέλω να μπορώ να παίζω 1080p με ψηλά fps σε high settings, ωστόσο λόγο της οθόνης θα ήθελα να μπορώ να παίξω games που δεν χρειάζονται ψηλά fps σε 1440p.

Αν και έχω ψάξει το θέμα δεν μπορώ να καταλήξω σε κάρτα. Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε να προτείνετε κάποια επιλογή ?

Καλησπέρα, σε αυτά τα χρήματα Nvidia GTX 1660 Ti ή RTX 2060. Με λίγα παραπάνω Nvidia RTX 2060 Super ή AMD Radeon RX 5700.

Εγώ παίζω σε 1440p με GTX 1660 απλή και την παλεύει μια χαρά κατεβάζοντας ρυθμίσεις στο High και παίζοντας λίγο με τις παραμέτρους. Shadow of Tomb Raider, The Witcher 3, Sniper Elite 4 κλπ

Από τα καλύτερα value for money αυτή τη στιγμή παίζει να είναι η Nvidia GTX 1660 Super. GTX 1660 < GTX 1660 Super < GTX 1660 Ti.

Επεξ/σία από noble
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2020 στις 4:06 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Η 5700ΧΤ είναι πιο πολύ για 1440p. Για 1080p μπορείς να πας και σε κάποια φθηνότερη. Εκτός αν παίζεις games που θέλουν πολλά fps..

Για games με ΟΛΑ ultra ΚΑΙ φίλτρα ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ υψηλά fps, ακόμα και σε 1080p, η 5700ΧΤ είναι το minimum. Για πιο κάτω, πάμε σε κατηγορία "Ναι, αλλά μόνο σε αυτό (και αυτό και αυτό...) και μόνο τότε (και τότε και τότε...), νταξ-μωρέ"...

Επεξ/σία από Occultist
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, BlackDerivation είπε

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια στο να επιλέξω μια κάρτα γραφικών.

Έχω :

- τροφοδοτικό 550 W

- επεξεργαστή i5 - 7600K

- οθόνη 2K 27"

- budget ~ 300 €

Θέλω να μπορώ να παίζω 1080p με ψηλά fps σε high settings, ωστόσο λόγο της οθόνης θα ήθελα να μπορώ να παίξω games που δεν χρειάζονται ψηλά fps σε 1440p.

Αν και έχω ψάξει το θέμα δεν μπορώ να καταλήξω σε κάρτα. Ποια είναι η γνώμη σας ? Έχετε να προτείνετε κάποια επιλογή ?

Μάζεψε άλλα 80-100 ευρώ και πήγαινε σε rx5700xt. Έχεις οθόνη 1440p. Δεν αξίζει κάτι λιγότερο. Τα παιχνίδια βαραίνουν χρόνο με τον χρόνο. Οτιδήποτε κάτω από 2060 super θα είναι ανεπαρκής σαν κάρτα. Τι ref rate έχει η οθόνη σου ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Μάζεψε άλλα 80-100 ευρώ και πήγαινε σε rx5700xt. Έχεις οθόνη 1440p. Δεν αξίζει κάτι λιγότερο. Τα παιχνίδια βαραίνουν χρόνο με τον χρόνο. Οτιδήποτε κάτω από 2060 super θα είναι ανεπαρκής σαν κάρτα. Τι ref rate έχει η οθόνη σου ?

155 Hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BlackDerivation είπε

155 Hz

Ε ναι φίλε μου είναι κρίμα να μην αξιοποιείς την οθόνη που έχεις στο έπακρο. Κοίτα σε rx5700xt. Κατά καιρούς παίζουν σε προσφορές και μπορείς να την βρεις σε καλή τιμή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτά καταλήγω σε δύο επιλογές:

1. Η budget επιλογή που έχω αυτή την στιγμή είναι 1660 Super, η οποία θα μου προσφέρει ικανοποιητικό 1080p gaming.

2. Μαζεύω λίγα ακόμα λεφτά και πάω σε 5700 XT ή και σε κάτι καλύτερο με σκοπό να εκμεταλλευτώ πλήρως τις δυνατότητες της οθόνης μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlackDerivation είπε

Μετά από αυτά καταλήγω σε δύο επιλογές:

1. Η budget επιλογή που έχω αυτή την στιγμή είναι 1660 Super, η οποία θα μου προσφέρει ικανοποιητικό 1080p gaming.

2. Μαζεύω λίγα ακόμα λεφτά και πάω σε 5700 XT ή και σε κάτι καλύτερο με σκοπό να εκμεταλλευτώ πλήρως τις δυνατότητες της οθόνης μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια !

Να ξέρεις πως όποιος περίμενε λίγο και μάζεψε χρήματα και πήγε σε πολύ καλύτερη επιλογή , ποτέ δεν έχασε. Θα βγεις κερδισμένος σε βάθος χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αγοράσω μιά 1650 Super;

Εχω τώρα την 1050Ti  με τον Ryzen 2600 και παλιό monitor 19" 1680x1050 75Ηz. Επίσης δεν θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό (405 Watt)

Αν δεν μου χαλάσει το monitor, αυτό θα κρατήσω. Αν χαλάσει, θα πάρω ένα 1920x1080 στις 24". Μπορεί και 144Hz αλλά μάλλον 60-75Ηz 

H 1650 super, έχει την ίδια μνήμη με την 1050Ti (4 gb). Συνήθως αναβαθμίζω γιά την μνήμη 

Τι λέτε; Αξιζει να αναβαθμίσω τώρα που είναι πολύ φτηνή; Να πουλήσω τώρα την 1050Ti που έχει ακόμα 1,5 χρόνο εγγύηση και να πάρω την 1650 super; Η 1650 super, είναι πράγματι 63% πιό γρήγορη από την 1050Ti;

Εχει και 6πινο power connector (παλιά είχα την 4850 σε 6πινο και το τροφοδοτικό μου, δεν έχει 8πινο. Η 1050Ti, δεν θέλει καν ρεύμα). Θα λειτουργήσει το ίδιο 6πινο από το τροφοδοτικό όπως με την 4850 ή θα' χω ιστορίες; Λίγο ρεύμα καίει η 1650 super

Δεν τρέχω πολλά games, ούτε πολλές απαιτήσεις. High settings με λίγες ακόμα περικοπές στα 1080. Assassin's Odyssey και Origins και αργότερα Red dead 2. Ισως και F1 2019

Odyssey και Origins τρέχω τώρα στα high με την 1050Ti, αρκετά ικανοποιητικά

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου και από την στιγμή που έχεις € λέω να ξεκολλήσεις απο τις 24" και να πας σε 28" και αυτό αν δεν σου αρέσουν τα 34"ultrawide monitor, σε αυτές τις ίντσες που αναφέρω τα 1080p είναι ικανοποιητικά, με τις 28" να είναι οριακές, πάνω από αυτές θες 1440p, οι νέες κάρτες της nvidia ακούγετε θα είναι πολύ καλύτερες και φτηνότερες, αν σκεφτεί κάποιος ότι θα βγουν και οι νέες κονσόλες ίσως να αληθεύει.

Επίσης freesync είναι απαραίτητο και μετά καλό να είναι >100Hz

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

Στο PC μου έχω τα εξής:

9600K oced στα 4.7ghz

2x16gb DDR4 ram στα 2666mhz

Mb Asus z370 prime

PSU Kolink Platinum 1200watt

Intel 660p 1TB + 3TB HDD

Monitor Philips BDM 4037 4K 60hz 40'' Curved

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά κάρτας γραφικών με ταβάνι τα 400 ευρώ. Από το λίγο που κοίταξα είδα οτι σε αυτά τα λεφτά η 5700xt είναι αυτή τη στιγμή η πιο vfm επιλογή. Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Ποια υλοποίηση προτείνετε? (Εγώ πάω μάλλον για αυτη αλλά θέλω και τη γνώμη σας https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html  )

2. Είναι καλή στιγμή για αγορά κάρτας γραφικών η πιστεύετε οτι αν περιμένω 1-2 μήνες θα μπορέσω σε αυτά τα λεφτά πάλι να πάρω κάτι δυνατοτερο? (Ξέρω ότι δεν γνωρίζει κανείς τις ακριβείς ημερομηνίες κυκλοφορίας νέων καρτών απλά δεν παρακολουθώ πολύ τα νέα στο hardware το τελευταίο καιρό και δεν ξέρω μην έχουν ανακοινώσει τίποτα οι εταιρείες).

Ευχαριστώ πολύ 😊

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chrxour είπε

Γεια σας παιδιά,

Στο PC μου έχω τα εξής:

9600K oced στα 4.7ghz

2x16gb DDR4 ram στα 2666mhz

Mb Asus z370 prime

PSU Kolink Platinum 1200watt

Intel 660p 1TB + 3TB HDD

Monitor Philips BDM 4037 4K 60hz 40'' Curved

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά κάρτας γραφικών με ταβάνι τα 400 ευρώ. Από το λίγο που κοίταξα είδα οτι σε αυτά τα λεφτά η 5700xt είναι αυτή τη στιγμή η πιο vfm επιλογή. Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Ποια υλοποίηση προτείνετε? (Εγώ πάω μάλλον για αυτη αλλά θέλω και τη γνώμη σας https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html  )

2. Είναι καλή στιγμή για αγορά κάρτας γραφικών η πιστεύετε οτι αν περιμένω 1-2 μήνες θα μπορέσω σε αυτά τα λεφτά πάλι να πάρω κάτι δυνατοτερο? (Ξέρω ότι δεν γνωρίζει κανείς τις ακριβείς ημερομηνίες κυκλοφορίας νέων καρτών απλά δεν παρακολουθώ πολύ τα νέα στο hardware το τελευταίο καιρό και δεν ξέρω μην έχουν ανακοινώσει τίποτα οι εταιρείες).

Ευχαριστώ πολύ 😊

Πάρε την 5700ΧΤ nitro θα έχεις μεγαλύτερο boost και χαμηλότερη θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, chrxour είπε

Γεια σας παιδιά,

Στο PC μου έχω τα εξής:

9600K oced στα 4.7ghz

2x16gb DDR4 ram στα 2666mhz

Mb Asus z370 prime

PSU Kolink Platinum 1200watt

Intel 660p 1TB + 3TB HDD

Monitor Philips BDM 4037 4K 60hz 40'' Curved

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά κάρτας γραφικών με ταβάνι τα 400 ευρώ. Από το λίγο που κοίταξα είδα οτι σε αυτά τα λεφτά η 5700xt είναι αυτή τη στιγμή η πιο vfm επιλογή. Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Ποια υλοποίηση προτείνετε? (Εγώ πάω μάλλον για αυτη αλλά θέλω και τη γνώμη σας https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html  )

2. Είναι καλή στιγμή για αγορά κάρτας γραφικών η πιστεύετε οτι αν περιμένω 1-2 μήνες θα μπορέσω σε αυτά τα λεφτά πάλι να πάρω κάτι δυνατοτερο? (Ξέρω ότι δεν γνωρίζει κανείς τις ακριβείς ημερομηνίες κυκλοφορίας νέων καρτών απλά δεν παρακολουθώ πολύ τα νέα στο hardware το τελευταίο καιρό και δεν ξέρω μην έχουν ανακοινώσει τίποτα οι εταιρείες).

Ευχαριστώ πολύ 😊

Αφού θέλεις να αναβαθμίσεις τώρα, εννοείται τώρα. Αλλιώς θα περιμένεις για πάντα γιατί πάντα κάτι καινούργιο θα βγαίνει. Για την 5700ΧΤ, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, οφείλω να σε ενημερώσω για προβλήματα με black screens και χαμηλά ρολόγια σε 1080p σε ελαφριά παιχνίδια. Κατά πάσαν πιθανότητα είναι θέμα των drivers οπότε λογικά θα διορθωθεί κάποια στιγμή, άγνωστο πότε βέβαια. Τα προβλήματα αυτά δεν εμφανίζονται σε όλους, ίσως έχει να κάνει με και με συγκεκριμένους συνδυασμούς hardware..

Y.Γ. Σε όποια κάρτα και να πας σε αυτά τα χρήματα να ξέρεις ότι θα πρέπει να ρίχνεις τα settings αφού η οθόνη σου είναι 4Κ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...