Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, Havik said:

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου και από την στιγμή που έχεις € λέω να ξεκολλήσεις απο τις 24" και να πας σε 28" και αυτό αν δεν σου αρέσουν τα 34"ultrawide monitor, σε αυτές τις ίντσες που αναφέρω τα 1080p είναι ικανοποιητικά, με τις 28" να είναι οριακές, πάνω από αυτές θες 1440p, οι νέες κάρτες της nvidia ακούγετε θα είναι πολύ καλύτερες και φτηνότερες, αν σκεφτεί κάποιος ότι θα βγουν και οι νέες κονσόλες ίσως να αληθεύει.

Επίσης freesync είναι απαραίτητο και μετά καλό να είναι >100Hz

Μα δεν κολλησα ποτέ σε 24". 19" έχω. Χώρος, ούτε για πλάκα δεν υπάρχει. Να σκεφτεις, έχω την 32άρα tv και δίπλα το 19" monitor και ίσα που χωράνε. Τώρα, να αλλάξω σπίτι γιά να βάλω 60άρα tv και 34 monitor...δε λέει

Ρώτησα αν αξίζει από 1050ti σε 1650 super σε μικρό τροφοδοτικό

Freesync δεν με ενδιαφέρει, καθώς οι AMD καίνε πολλά watts οπότε πάω γιά τροφοδοτικό. Αναβάθμιση ξανά δεν θα ήθελα ακόμα. Και προτιμώ μη ενεργοβόρες gpu

Μιά μικρή αναβάθμιση σκεφτόμουν μόνο σε κάρτα, καθώς υποψιάζομαι bottleneck με την 1050Ti τώρα. 

Να δώσει κανείς 50-60 e ( πουλώντας την 1050Ti) και να έχει 63% καλύτερες επιδόσεις, νομίζω αξίζει 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Coscas είπε

Μα δεν κολλησα ποτέ σε 24". 19" έχω. Χώρος, ούτε για πλάκα δεν υπάρχει. Να σκεφτεις, έχω την 32άρα tv και δίπλα το 19" monitor και ίσα που χωράνε. Τώρα, να αλλάξω σπίτι γιά να βάλω 60άρα tv και 34 monitor...δε λέει

Ρώτησα αν αξίζει από 1050ti σε 1650 super σε μικρό τροφοδοτικό

Freesync δεν με ενδιαφέρει, καθώς οι AMD καίνε πολλά watts οπότε πάω γιά τροφοδοτικό. Αναβάθμιση ξανά δεν θα ήθελα ακόμα. Και προτιμώ μη ενεργοβόρες gpu

Μιά μικρή αναβάθμιση σκεφτόμουν μόνο σε κάρτα, καθώς υποψιάζομαι bottleneck με την 1050Ti τώρα. 

Να δώσει κανείς 50-60 e ( πουλώντας την 1050Ti) και να έχει 63% καλύτερες επιδόσεις, νομίζω αξίζει 

Freesync να σε ενδιαφέρει, το υποστηρίζει πλέον και η Nvidia, βέβαια το λέει Gsync compatible αλλά και Κίτσο να το πει παραμένει freesync.

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω.

Για την κάρτα είσαι σε χαμηλή ανάλυση οπότε πιο λίγες απαιτήσεις,  η 1650S είναι καλύτερη ανάμεσα στα 2 μοντέλα, 1080p πιστεύω τα 50-60FPS τα έχει άνετα.

Ναι να αλλάξεις σπίτι δεν λέει σε καμία περίπτωση, αν έχει όμως κάποια στιγμή € για κάψιμο και είναι και οι 2 συσκευές στο ίδιο έπιπλο τότε ίσως συμφέρει να αντικαταστήσεις την TV και την οθόνη με μια μεγαλύτερη οθόνη, γενικά θεωρώ ότι αν θες να παίζεις "όμορφα" λίγο μεγαλύτερη οθόνη βοηθάει, για εργασίες κτλ σίγουρα βοηθάει. απλά τροφή για σκέψη, τπτ άλλο.

Επεξ/σία από Havik
Λάθος gpu....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Havik said:

Freesync να σε ενδιαφέρει, το υποστηρίζει πλέον και η Nvidia, βέβαια το λέει Gsync compatible αλλά και Κίτσο να το πει παραμένει freesync.

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω.

Για την κάρτα είσαι σε χαμηλή ανάλυση οπότε πιο λίγες απαιτήσεις,  η 1060s είναι καλύτερη ανάμεσα στα 2 μοντέλα, 1080p πιστεύω τα 50-60FPS τα έχει άνετα.

Ναι να αλλάξεις σπίτι δεν λέει σε καμία περίπτωση, αν έχει όμως κάποια στιγμή € για κάψιμο και είναι και οι 2 συσκευές στο ίδιο έπιπλο τότε ίσως συμφέρει να αντικαταστήσεις την TV και την οθόνη με μια μεγαλύτερη οθόνη, γενικά θεωρώ ότι αν θες να παίζεις "όμορφα" λίγο μεγαλύτερη οθόνη βοηθάει, για εργασίες κτλ σίγουρα βοηθάει. απλά τροφή για σκέψη, τπτ άλλο.

Γιά freesync, πάω και γιά monitor. Την 1060 6gb Super JetStream εννοεις; Δεν κυκλοφορεί. Στο benchmark λέει ότι η 1060 6gb είναι 4% πιό αργή από την 1650s (και 80e ακριβότερη). Και πιό πολλά watts

Στο ίδιο έπιπλο δεν είναι

Και να πετάξω tv και μόνιτορ που λειτουργούν άψογα, δε λέει

Οπότε εσύ λες 1060 6gb ε;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια 1060 βρε παιδιά το 2020; Εκτός αν εννοείτε για μεταχειρισμένη. 1650 Super εννοείται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ποια 1060 βρε παιδιά το 2020; Εκτός αν εννοείτε για μεταχειρισμένη. 1650 Super εννοείται..

Εδω μιλάμε ότι η οθόνη είναι 19" με ανάλυση προπολεμική 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Εδω μιλάμε ότι η οθόνη είναι 19" με ανάλυση προπολεμική 😂 

Δεν έχει σημασία αυτό. Η 1650 super είναι καλύτερη έτσι και αλλιώς και μπορεί να αλλάξει οθόνη στο μέλλον, ποτέ δεν ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν έχει σημασία αυτό. Η 1650 super είναι καλύτερη έτσι και αλλιώς και μπορεί να αλλάξει οθόνη στο μέλλον, ποτέ δεν ξέρεις..

Συμφωνώ βασικά μετά την κάρτα θα έπρεπε να αλλάξει και οθόνη τουλάχιστον σε μια 24 άρα 1080p για να ευχαριστιεται και την κάρτα του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Havik said:

η 1650S είναι καλύτερη ανάμεσα στα 2 μοντέλα, 1080p πιστεύω τα 50-60FPS τα έχει άνετα.

Ποιά 2 μοντέλα; Την 1050Ti έχω τώρα

6 minutes ago, Skrez1982 said:

Συμφωνώ βασικά μετά την κάρτα θα έπρεπε να αλλάξει και οθόνη τουλάχιστον σε μια 24 άρα 1080p για να ευχαριστιεται και την κάρτα του

Αυτό είπα παιδιά στο 1ο post. Αμα χαλάσει η 19", θα πάρω 24" 

Μωρέ, το κακό είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την 1050Ti. Από τις λίγες φορές κάρτα που δεν έβγαλε κίχ (όλες όσες έπαιρνα από μεγαλοκαταστήματα, ήταν προβληματικές και μου τις άλλαζαν). Δροσερουλα και δεν χαμπαριάζει

Από την άλλη, η 1650s είναι πολύ φτηνή

 

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ποιά 2 μοντέλα; Την 1050Ti έχω τώρα

Αυτό είπα παιδιά στο 1ο post. Αμα χαλάσει η 19", θα πάρω 24" 

1050ti vs 1650S σημειώσατε 0-1 :P

απλά ξανά λέω δεν ξέρω με το τροφοδοτικό σου τι παίζει.

 

Όπως είσαι τώρα στα Game που ανέφερες πόσα FPS βγάζεις medium/high settings? αν είναι playable τότε μην πάρεις τίποτα.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Havik said:

1050ti vs 1650S σημειώσατε 0-1 :P

απλά ξανά λέω δεν ξέρω με το τροφοδοτικό σου τι παίζει.

Εννοείται

Η 4850 που είχα παλιά, είχε tpd 110W και ζηταγε 350W psu. Η 1650s έχει 100W tdp  και ζητάει πάλι 350W

Περιέγραψα το psu. 405 watt με μόνο 6άπινο

14 minutes ago, Havik said:

Όπως είσαι τώρα στα Game που ανέφερες πόσα FPS βγάζεις medium/high settings? αν είναι playable τότε μην πάρεις τίποτα.

Το έγραψα φίλε μου στο αρχικό πόστ

Σε Odyssey και Origins, στα high, βγάζω 44-46 fps μέσο όρο. Ομως βλέπω σπασίματα στην κίνηση και υποψιάζομαι γιά bottleneck. Με την 1650S θα είμαι εντάξει νομίζω γι' αυτό την σκέφτομαι

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Coscas είπε

Σε Odyssey και Origins, στα high, βγάζω 44-46 fps μέσο όρο. Ομως βλέπω σπασίματα στην κίνηση και υποψιάζομαι γιά bottleneck. Με την 1650S θα είμαι εντάξει νομίζω γι' αυτό την σκέφτομαι

Το Odyssey είναι CPU heavy γενικά. Ποια cpu έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 11:58 ΜΜ, Coscas είπε

Εννοείται

Η 4850 που είχα παλιά, είχε tpd 110W και ζηταγε 350W psu. Η 1650s έχει 100W tdp  και ζητάει πάλι 350W

Περιέγραψα το psu. 405 watt με μόνο 6άπινο

Το έγραψα φίλε μου στο αρχικό πόστ

Σε Odyssey και Origins, στα high, βγάζω 44-46 fps μέσο όρο. Ομως βλέπω σπασίματα στην κίνηση και υποψιάζομαι γιά bottleneck. Με την 1650S θα είμαι εντάξει νομίζω γι' αυτό την σκέφτομαι

Δεν βλέπω τι μνήμες έχεις.

H 1650s είναι καλή αναβάθμιση από την 1050ti, δεδομένου ότι δεν θα πληρώσεις full price μιας και κάτι πιάνει η 1050ti ακόμα στα μτχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 7:54 ΜΜ, Coscas είπε

Το έγραψα στο 1ο πόστ. Τον Ryzen 2600

Σωστός, δεν το είδα. Εντάξει δεν θα κάνει bottleneck ο 2600 την 1650S..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...