Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Νομίζω ότι είναι πιο αδύναμη. Από εκεί και πέρα αργά ή γρήγορα θα "χρειαστεί" να αναβαθμίσει σε κάνα μεταχειρ 8700Κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Νομίζω ότι είναι πιο αδύναμη. Από εκεί και πέρα αργά ή γρήγορα θα "χρειαστεί" να αναβαθμίσει σε κάνα μεταχειρ 8700Κ...

Μια b360 d3h έχεις της gigabyte και δεν μπορεί να βαλει κ ...αφού δεν μπορεί να κάνει oc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα σχετικά παλιό σύστημα με

MSI H87-G43

CORE I5 4460 

Και μια παμπάλαια XFX6850 1GB

Σήμερα η κάρτα αποφάσισε να πάει εις τόπον χλοερο και ψάχνω μια οικονομική κάρτα να κάνω την δουλειά μου. Τα μόνα παιχνίδια που παίζω είναι περιστασιακά πλέον wow classic και κανένα diablo 3 που και που. Κοινώς έχω πολύ χαμηλές απαιτήσεις. Τι κάρτα θα μου προτείνατε μέχρι ένα μπάτζετ 100-120 ευρώ να κάνω την δουλειά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimos47ki7 said:

Έχω ένα σχετικά παλιό σύστημα με

MSI H87-G43

CORE I5 4460 

Και μια παμπάλαια XFX6850 1GB

Σήμερα η κάρτα αποφάσισε να πάει εις τόπον χλοερο και ψάχνω μια οικονομική κάρτα να κάνω την δουλειά μου. Τα μόνα παιχνίδια που παίζω είναι περιστασιακά πλέον wow classic και κανένα diablo 3 που και που. Κοινώς έχω πολύ χαμηλές απαιτήσεις. Τι κάρτα θα μου προτείνατε μέχρι ένα μπάτζετ 100-120 ευρώ να κάνω την δουλειά μου?

Αν μιλάς για αγορά καινούριας κάρτας, τα 2 αυτα games τα παίζεις άνετα με GT 1030 2GB στα 70 ευρώ (+50% απόδοση σε σχέση με την HD6850) .
Η βέλτιστη GPU για τον επεξεργαστή σου ειναι σε επίπεδο 1050ti, ή σε μεταχειρισμένο gtx960, ως το πολύ 970 . Αν θες να ψαχτεις με μεταχειρισμένη, δες μερικά ακόμα προτεινόμενα μοντέλα εδώ https://pc-builds.com/cpu/Intel_Core_i5-4460/0zY/ 

Εφόσον θες απλά να κάνεις την δουλειά σου όπως γράφεις, η GT1030 ειναι ότι πρέπει και με  μόλις 70 ευρώ. Αλλιώς καμιά μεταχειρισμένη gtx760 2GB στα 50ευρω που ειναι περίπου σε επίπεδα επιδόσεων gtx1050.
 

Επεξ/σία από ptaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγω ειμαι με C2Q Q9550 και ειχα GTX 560Ti (η οποία τα έφτυσε). Λεω να παρω μια καινουρια καρτα γραφικων στην αρχη (ωστε να μπορω να χρησιμοποιω τον υπολογιστη γνωριζοντας πως θα έχω bottleneck απο CPU) και αργότερα να πάω σε ryzen. Εχω monitor LG Ultrawide 1080p με freesync και είμαι ανάμεσα σε rx570/gtx1650super/rx580. Ποιά πιστεύετε πως θα ήταν η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή; (Nvidia δεν ξέρω σίγουρα εαν τα πανε καλάμε το freesync)

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ptaf είπε

Αν μιλάς για αγορά καινούριας κάρτας, τα 2 αυτα games τα παίζεις άνετα με GT 1030 2GB στα 70 ευρώ (+50% απόδοση σε σχέση με την HD6850) .
Η βέλτιστη GPU για τον επεξεργαστή σου ειναι σε επίπεδο 1050ti, ή σε μεταχειρισμένο gtx960, ως το πολύ 970 . Αν θες να ψαχτεις με μεταχειρισμένη, δες μερικά ακόμα προτεινόμενα μοντέλα εδώ https://pc-builds.com/cpu/Intel_Core_i5-4460/0zY/ 

Εφόσον θες απλά να κάνεις την δουλειά σου όπως γράφεις, η GT1030 ειναι ότι πρέπει και με  μόλις 70 ευρώ. Αλλιώς καμιά μεταχειρισμένη gtx760 2GB στα 50ευρω που ειναι περίπου σε επίπεδα επιδόσεων gtx1050.
 

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου...το έψαξα κοίταξα τιμές, και τελικά επικράτησε το παιδάκι μέσα μου και πήρα μια 1650...τουλάχιστον θα είμαι καλυμμένος για μερικά χρόνια με αυτην

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, dimos47ki7 said:

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου...το έψαξα κοίταξα τιμές, και τελικά επικράτησε το παιδάκι μέσα μου και πήρα μια 1650...τουλάχιστον θα είμαι καλυμμένος για μερικά χρόνια με αυτην

Καλορίζικη!
Kαλή αγορά για τη CPU που ήδη έχεις. Θα τη χαρείς για καιρό, ειδικά αν παίξεις και κανένα πιο συγχρονο παιχνίδι απο WOW και Diablo3.

Επεξ/σία από ptaf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ptaf είπε

Καλορίζικη!
Kαλή αγορά για τη CPU που ήδη έχεις. Θα τη χαρείς για καιρό, ειδικά αν παίξεις και κανένα πιο συγχρονο παιχνίδι απο WOW και Diablo3.

Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα...που και που κατεβάζω από κανένα καινούριο παιχνίδι και δοκιμάζω, οπότε σίγουρα θα με καλύψει για χρόνια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, soclvs είπε

Λοιπόν εγω ειμαι με C2Q Q9550 και ειχα GTX 560Ti (η οποία τα έφτυσε). Λεω να παρω μια καινουρια καρτα γραφικων στην αρχη (ωστε να μπορω να χρησιμοποιω τον υπολογιστη γνωριζοντας πως θα έχω bottleneck απο CPU) και αργότερα να πάω σε ryzen. Εχω monitor LG Ultrawide 1080p με freesync και είμαι ανάμεσα σε rx570/gtx1650super/rx580. Ποιά πιστεύετε πως θα ήταν η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή; (Nvidia δεν ξέρω σίγουρα εαν τα πανε καλάμε το freesync)

Ευχαριστω.

Εγώ είχα Q6600 και τώρα πλέον Q9650 με RX 570 4gb σε οθόνη 1440p 60hz, και μπορώ να σου πω οτι πέφτει μπόλικο bottle neck, δεν αξιοποιείται καθόλου καλά η κάρτα. Ανάλογα το παιχνίδι βέβαια, (το πιo βαρύ που έχω δοκιμάσει είναι το Far cry 3) για αυτό και παίζω πιό light παιχνίδια (platform, adventures) που δεν το εμφανίζουν και έχω αφήσει τα βαριά για αργότερα.
Κατά την άποψή μου την απόφασή σου θα την κρίνει πόσο γρήγορα θα μεταβείς σε αναβάθμιση ώστε να αξιοποιηθεί σωστά η κάρτα. 
- Αν η αναβάθμιση γίνει σύντομα πας στην δυνατότερη για να την εκμεταλλευτείς και στο νέο σύστημα (1650 super)
- Αν αργήσει, πας στην φθηνότερη, ίσως και κάποια πιο παλιά μεταχειρισμένη τύπου 750ti, 1050ti. Και όταν έρθει το νέο σύστημα του βάζεις μια νέα της τότε εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Hnepes είπε

Εγώ είχα Q6600 και τώρα πλέον Q9650 με RX 570 4gb σε οθόνη 1440p 60hz, και μπορώ να σου πω οτι πέφτει μπόλικο bottle neck, δεν αξιοποιείται καθόλου καλά η κάρτα. Ανάλογα το παιχνίδι βέβαια, (το πιo βαρύ που έχω δοκιμάσει είναι το Far cry 3) για αυτό και παίζω πιό light παιχνίδια (platform, adventures) που δεν το εμφανίζουν και έχω αφήσει τα βαριά για αργότερα.
Κατά την άποψή μου την απόφασή σου θα την κρίνει πόσο γρήγορα θα μεταβείς σε αναβάθμιση ώστε να αξιοποιηθεί σωστά η κάρτα. 
- Αν η αναβάθμιση γίνει σύντομα πας στην δυνατότερη για να την εκμεταλλευτείς και στο νέο σύστημα (1650 super)
- Αν αργήσει, πας στην φθηνότερη, ίσως και κάποια πιο παλιά μεταχειρισμένη τύπου 750ti, 1050ti. Και όταν έρθει το νέο σύστημα του βάζεις μια νέα της τότε εποχής.

Κατ αρχάς σε ευχαριστώ για την απαντηση! Το διάστημα για το οποίο θα είμαι με τον C2Q θα ειναι γυρω στου 2-3 μηνες. Σκεφτόμουν να παω σε AMD για να μπορω να εκμεταλλευτω σίγουρα το freesync ( ξερω πως και οι nvidia το υποστηριζουν πλέον αλλά δεν γνωριζω ποσο σταθερο ειναι) , Στην αρχη ελεγα να παω στη RX5500, αλλα για κάποιο λογο ειναι σε χειρότερη τιμή από την GTX1650 Super ενω ειναι και λιγο πιο αργη.Απο την αλλη η 570 ειναι λιγο πιο αργή απο την 1660 Super , ομως ειναι 30€ παρακάτω για οχι και τόσο μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις. Δεν θα ηταν η καλύτερη all-around επιλογη η RX570 με αυτη τη λογική; Ελπιζω να μην ημουν κουραστικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, soclvs said:

Απο την αλλη η 570 ειναι λιγο πιο αργή απο την 1660 Super

Μήπως εννοείς από την 1650 S ;

Γιατί η 1660 S είναι 52% πιό γρήγορη από την 570. Δεν είναι λίγο αυτό

Αλλά και η 1650 S, είναι 27% πιό γρήγορη από την 570. Ούτε αυτό είναι λίγο

Εγώ θα σου έλεγα 1650 S

Τι τροφοδοτικό έχεις και τi πρόκειται να αγοράσεις από cpu;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Coscas είπε

Μήπως εννοείς από την 1650 S ;

Γιατί η 1660 S είναι 52% πιό γρήγορη από την 570. Δεν είναι λίγο αυτό

Αλλά και η 1650 S, είναι 27% πιό γρήγορη από την 570. Ούτε αυτό είναι λίγο

Εγώ θα σου έλεγα 1650 S

Τι τροφοδοτικό έχεις και τi πρόκειται να αγοράσεις από cpu;

Ωχ ναι μπερδευτηκα! Την 1650 Super εννοούσα συγγνωμη. Σε ευχαριστω για την διορθωση. Απο τροφοδοτικό εχω το VS550 (6 μηνες περίπου) και λέω να πάω σε ryzen 5 2600X προς το παρόν εκτός αμα αλλάξει κατι δραματικα απο αποψη τιμών μεσα στους επόμενους μήνες. Για το freesync γνωρίζεις αμα υπάρχουν προβλήματα; Δυστυχως απο αυτα που εχω διαβασει ειναι hit or miss και αυτός ειναι ο κύριος λογος που διστάζω..

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι διαθεσιμη για να τη παρω απο φιλο μου η
Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming
ποσο ειναι μια λογικη τιμη να τη παρω αυτη τη στιγμη ωστε να αξιζει;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MasterX είπε

ειναι διαθεσιμη για να τη παρω απο φιλο μου η
Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming
ποσο ειναι μια λογικη τιμη να τη παρω αυτη τη στιγμη ωστε να αξιζει;
 

Ότι πεις εσύ θα τη δώσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MasterX είπε

ειναι διαθεσιμη για να τη παρω απο φιλο μου η
Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming
ποσο ειναι μια λογικη τιμη να τη παρω αυτη τη στιγμη ωστε να αξιζει;
 

Επίσης τι παιχνίδια έχεις σκοπό να παίξεις? Και ποια οθόνη έχεις και το υπόλοιπο σύστημα σου πάνω από 80 δεν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...