Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, timos88 είπε

Φίλε μου αγόρασα δέν ψάχνω ακόμα 1 χρόνο μετά. Αγόρασα λίγο μετά το post που έχεις παραθέσει gtx 1060 ti μεταχειρισμένη αλλά πρίν λίγο καιρό μου κάηκε μαζί με την motherboard. Έτσι είμαι πάλι σε αναζήτηση. 

που την βρήκες ρε άτιμε την 1060ti? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, ψάχνω gpu για το παρακάτω σύστημα για full-hd gaming, max 300E. Δεδομένου πως έχω freeSync monitor εδώ καλά είμαι?
https://www.skroutz.gr/s/21856780/Gigabyte-Radeon-RX-5600-XT-6GB-Windforce-OC-GV-R56XTWF2OC-6GD.html

Οι driver γενικά είναι οκ ή θα έχω θέματα? Επίσης θα παίζει bottleneck λογω cpu?

CPU: i5 6600k (OC)
mobo: asus z170 gaming
ram: 2 x ddr4 kingston fury 8GB 2666MHz
case: Zalman Z11 Plus HF1
ssd: samsung 850 evo 250GB
hdd: 2 x Western Digital Blue 7200 RPM 600GB
cpu cooler: CoolerMaster Hyper 212 EVO
psu: Thermaltake Smart SE 530W
monitor: LG 23MP68VQ-P + LG43UM71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καρτα να πάρω για ταυτόχρονη χρήση 3  οθόνες (επέκταση και όχι ίδια εικόνα).

Απλή χρήση όχι κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα με απαιτήσεις.

Και μεταχειρισμένο από εδώ εάν έχει καποιος?

Σύστημα σε 1150 - I3 4570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2020 στις 9:12 ΜΜ, PC555paul είπε

Καλησπέρα, ψάχνω gpu για το παρακάτω σύστημα για full-hd gaming, max 300E. Δεδομένου πως έχω freeSync monitor εδώ καλά είμαι?
https://www.skroutz.gr/s/21856780/Gigabyte-Radeon-RX-5600-XT-6GB-Windforce-OC-GV-R56XTWF2OC-6GD.html

Οι driver γενικά είναι οκ ή θα έχω θέματα? Επίσης θα παίζει bottleneck λογω cpu?

CPU: i5 6600k (OC)
mobo: asus z170 gaming
ram: 2 x ddr4 kingston fury 8GB 2666MHz
case: Zalman Z11 Plus HF1
ssd: samsung 850 evo 250GB
hdd: 2 x Western Digital Blue 7200 RPM 600GB
cpu cooler: CoolerMaster Hyper 212 EVO
psu: Thermaltake Smart SE 530W
monitor: LG 23MP68VQ-P + LG43UM71

Μέχρι 300€ με freesync κι εγώ 5600 xt θα πρότεινα, αλλά θέλει λίγη προσοχή με τις υλοποιήσεις γιατί δεν έχουν όλες τα ανεβασμένα ρολόγια πυρήνα (1750 mhz) και μνήμης (14 gbps) που έδωσε η AMD τελευταία στιγμή.

Είτε παίρνεις την φθηνότερη που θα βρεις γυρω στα 275-280 με τα λίγο πιο χαμηλά specs, είτε πας στα 295 στην thicc 3 ultra από το κατάστημα που βλέπεις που έχει καλό oc τουλάχιστον στον πυρήνα.

Αν φτάσεις τα 330+, εκεί ξεκινάνε οι 5700 οπότε δεν πολυαξίζει πλέον η 5600xt.

Τα θέματα με τους drivers φαίνεται να έχουν βελτιωθεί αρκετά, παρόλα αυτά πέρνα μια βόλτα από το thread των navi και δες. Εγώ με την 5600 xt pulse είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θελω να αναβαθμισω την κάρτα μου το σύστημα είναι cpu 2600 προς το παρόν  ίσως το Πάσχα τον αλλάξω σε 3600 mb x470 gigabyte ram 3200c14 bdie monitor tv 55”4K Samsung.Το pc παίζει κύριως asseto Corsa asseto corsa competitione rfractor κ iracing.κυριως 2Κ .Κ επειδή Θέλω να πάω triple screen 2k η 4κ θέλω μια κάρτα για κλείδωμενα 60fps η και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tegosg είπε

Καλησπέρα.Θελω να αναβαθμισω την κάρτα μου το σύστημα είναι cpu 2600 προς το παρόν  ίσως το Πάσχα τον αλλάξω σε 3600 mb x470 gigabyte ram 3200c14 bdie monitor tv 55”4K Samsung.Το pc παίζει κύριως asseto Corsa asseto corsa competitione rfractor κ iracing.κυριως 2Κ .Κ επειδή Θέλω να πάω triple screen 2k η 4κ θέλω μια κάρτα για κλείδωμενα 60fps η και παραπάνω.

Τα καλά νέα είναι οτι δεν χρειάζεσαι cpu, τα κακά είναι ότι θες 2080ti ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τα καλά νέα είναι οτι δεν χρειάζεσαι cpu, τα κακά είναι ότι θες 2080ti ....

Είπα μπας και παίζει με τίποτα πιο κάτω.Και σε 2Κ θέλω τόσο μεγάλη κάρτα;εντάξει με υποχωρήσεις σε φίλτρα απλα να είναι smooth.Παιζει κανείς αυτά παιχνίδια να μας πει πως είναι;ευχαριστώ leros2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tegosg είπε

Είπα μπας και παίζει με τίποτα πιο κάτω.Και σε 2Κ θέλω τόσο μεγάλη κάρτα;εντάξει με υποχωρήσεις σε φίλτρα απλα να είναι smooth.Παιζει κανείς αυτά παιχνίδια να μας πει πως είναι;ευχαριστώ leros2004

Tι 2k βρε συ? Αφου θα έχεις 3 οθόνες από 2k η κάθε μια, δλδ συνολικη αναλυση 7680x4320 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2020 στις 3:01 ΜΜ, raul7 είπε

Μέχρι 300€ με freesync κι εγώ 5600 xt θα πρότεινα, αλλά θέλει λίγη προσοχή με τις υλοποιήσεις γιατί δεν έχουν όλες τα ανεβασμένα ρολόγια πυρήνα (1750 mhz) και μνήμης (14 gbps) που έδωσε η AMD τελευταία στιγμή.

Είτε παίρνεις την φθηνότερη που θα βρεις γυρω στα 275-280 με τα λίγο πιο χαμηλά specs, είτε πας στα 295 στην thicc 3 ultra από το κατάστημα που βλέπεις που έχει καλό oc τουλάχιστον στον πυρήνα.

Αν φτάσεις τα 330+, εκεί ξεκινάνε οι 5700 οπότε δεν πολυαξίζει πλέον η 5600xt.

Τα θέματα με τους drivers φαίνεται να έχουν βελτιωθεί αρκετά, παρόλα αυτά πέρνα μια βόλτα από το thread των navi και δες. Εγώ με την 5600 xt pulse είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, τελικά κατέληξα εδω:

https://www.skroutz.gr/s/21795035/Gigabyte-Radeon-RX-5600-XT-Gaming-OC-6G-GV-R56XTGAMING-OC-6GD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PC555paul είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, τελικά κατέληξα εδω:

https://www.skroutz.gr/s/21795035/Gigabyte-Radeon-RX-5600-XT-Gaming-OC-6G-GV-R56XTGAMING-OC-6GD.html

Μια χαρά, βλέπω πήγες στην ανεβασμένη έκδοση της gigabyte, που πιστεύω κι εγώ ότι τα αξίζει τα 10-15€ παραπάνω.

Απλά όταν την πάρεις τσέκαρε αν είναι περασμένο ήδη το νέο bios, γιατί αν δεν είναι θα χρειαστεί να το κατεβάσεις από το site της gigabyte και να το περάσεις εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

Μια χαρά, βλέπω πήγες στην ανεβασμένη έκδοση της gigabyte, που πιστεύω κι εγώ ότι τα αξίζει τα 10-15€ παραπάνω.

Απλά όταν την πάρεις τσέκαρε αν είναι περασμένο ήδη το νέο bios, γιατί αν δεν είναι θα χρειαστεί να το κατεβάσεις από το site της gigabyte και να το περάσεις εσύ.

Απο μερικά σχόλια που είδα έλεγαν πως είναι factory overclocked ωστόσο θα το κοιτάξω και το bios version για να σιγουρευτώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι βλέπω τώρα, τελικά έχουν βγάλει bios για τις περισσότερες κάρτες που κυκλοφορούν, ακόμη και για τις λίγο φθηνότερες. Η Gigabyte OC που διάλεξες έχει, η Gigabyte Windforce που είχες βάλει στην αρχή όντως δεν έχει bios.

Εδώ έχει μια λίστα με τις κάρτες που έχουν νέο bios, και link για να τα κατεβάσεις. Έχει και ένα γενικό οδηγό πως να το κάνεις, αν και η gigabyte έβγαλε δικό της updater με ακόμα πιο εύκολη διαδικασία. 

@PC555paul το αν θα παραλάβεις την κάρτα με το νέο bios δεν έχει να κάνει με το αν γράφει ότι είναι factory overclocked, έχει να κάνει με το αν η συγκεκριμένη που θα πάρεις είναι από τις πρώτες παρτίδες που έφυγαν στα μαγαζιά, άρα ένα τσεκ θα πρέπει να το κάνεις έτσι κι αλλιώς!

Επεξ/σία από raul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, raul7 είπε

Εδώ έχει μια λίστα με τις κάρτες που έχουν νέο bios, και link για να τα κατεβάσεις. Έχει και ένα γενικό οδηγό πως να το κάνεις, αν και η gigabyte έβγαλε δικό της updater με ακόμα πιο εύκολη διαδικασία. 

Χρήσιμα link για όποιον αγοράσει μια από τις συγκεκριμένες κάρτες. Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μείνει πίσω στην ενημέρωση για κάρτες γραφικών. Οι Sapphire, MSI, Gigabyte θεωρούνται (ή είναι) ακόμα ποιοτικές στον τομέα VGA?
Πρωτίστως ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής (συναρμολόγηση, εξαρτήματα), lifetime προϊόντος πέραν της εγγύησης, support. Μετράνε και documentation, drivers, utilities etc.
Επιδόσεις, FPS είναι μεν σημαντικά αλλά λαμβάνονται και άλλα υπ'όψιν.
.
Προσπαθώ να συγκρίνω διάφορες vga, τωρινές και προηγούμενες, ενσωματωμένες και discrete, με ή χωρίς extra τροφοδοσία, αυτά στο https://gpu.userbenchmark.com/ είναι ενδεικτικά, έστω και στο περίπου?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...