Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Vaggelisioan είπε

ναι γιαυτη εδω ελεγα https://www.skroutz.gr/s/19891047/Asus-Radeon-RX-5700-XT-8GB-TUF-Gaming-X3-OC-90YV0DA0-M0NA00.html

Οποτε λες και εσυ οτι καλυτερα να παω στην pulse σε μεταχειρισμενη στην ιδια τιμη ετσι ? (εχει εγγυηση κανονικα και αποδειξη και κουτι κτλ)

Για κανέναν λόγο δεν πας για την tuf διάβασα μπας και βγάλανε και για την tuf όπως στην rog strix αλλά δεν οπότε... 

Επεξ/σία από LIGHT1NG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MarKad είπε

Που βρήκες την 1660 Super σε αυτήν την τιμή ;

Αυτός την είχε.

Ανέβηκε λιγο

https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia 1660|Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Pegasus- graphics card- HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, adtakhs είπε

Δεν το γνώριζα καν αυτό το κατάστημα δεν το είχε skroutz ή best price... Υπάρχει και άλλο σαν αυτό να το έχω στα υπόψιν μου ;

Έβλεπα μήπως πάρω αυτήν την υλοποίηση που έχει δύο ανεμιστηράκια και είναι ήδη OC https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia 1660|Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC graphics card- HDMI ή να πάω σε κάποια άλλη υλοποίηση όπως MSI, Gigabyte, EVGA επειδή δεν έχω εμπειρία με την Gainward ;

Επίσης έχει πάρει κανείς από το digital master ;

Επεξ/σία από MarKad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, MarKad είπε

Δεν το γνώριζα καν αυτό το κατάστημα δεν το είχε skroutz ή best price... Υπάρχει και άλλο σαν αυτό να το έχω στα υπόψιν μου ;

Έβλεπα μήπως πάρω αυτήν την υλοποίηση που έχει δύο ανεμιστηράκια και είναι ήδη OC https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia 1660|Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC graphics card- HDMI ή να πάω σε κάποια άλλη υλοποίηση όπως MSI, Gigabyte, EVGA επειδή δεν έχω εμπειρία με την Gainward ;

Επίσης έχει πάρει κανείς από το digital master ;

Πριν κάνα 5 μηνό υπήρχε στο skroutz και δεν είχε τις καλύτερες κριτικές

Και τώρα υπάρχει από ότι βλέπω

 

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgedamp είπε

Πριν κάνα 5 μηνό υπήρχε στο skroutz και δεν είχε τις καλύτερες κριτικές

Και τώρα υπάρχει από ότι βλέπω

Αρα σαν υλοποιηση ποια θα μου προτεινες για να δω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MarKad είπε

Αρα σαν υλοποιηση ποια θα μου προτεινες για να δω ;

Σε 1660 super  θα επερνα την gaming x της MSI η εάν παίζουν μεγάλη σημασία τα 10 ευρώ την ventus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2020 στις 12:30 ΠΜ, steliosgerochristodoulou είπε

1660 ti ή 5600 xt για 1080p gaming σε 75 hz monitor με επεξεργαστη i7 4790k 4ghz ? Θα ήθελα μια αποψη των καλων παιδιων εδω :)

1660ti παντως εγω θα πηγαινα προς 2060 σ αυτο το range 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgedamp είπε

Σε 1660 super  θα επερνα την gaming x της MSI η εάν παίζουν μεγάλη σημασία τα 10 ευρώ την ventus 

Οκ την τσιμπησα ;) 
Αλλα πρεπει να περιμενουμε 7-15 ημερες μεγαλο χρονικο διαστημα... Οπου ηταν αμεση διαθεσιμη ηταν πολυ τσιμπιμενη :P

Επεξ/σία από MarKad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηθελα να ρωτησω το εξης,αγορασα μια καρτα θα πρεπει να κανω unistall τους drives τους παλιους απο προσθαφαιρεση προγραμματων?

η θα πρεπει να το κανω απο το ddu? (δεν ξερω καν τι διαδικασια και το safe mode)

αμα κανω δηλαδη μια απλη απεγκατασταση τι εγινε?450 mb ειναι...

Επεξ/σία από batman26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Είχα μια 1050Τi η οποία ήταν σε ένα σύστημα με τον φτωχό πλην τίμιο τον Pentium G4560, 24GB RAM και ένα τροφοδοτικό thermaltake RGB 500άρι, μέχρι που ένα όμορφο πρωίάκουσα ένα τσαφ και είδα ότι η τηλεόραση μου με την κάρτα κάηκαν! Το σύστημα το υπόλοιπο είναι κομπλέ , αλλά τώρα ενώ είχα σκοπό να αναβαθμίσω την CPU πρώτα είμαι αναγκαστικά σε αναζήτηση κάρτας γιατί τρέχω το σύστημα με την πολύ παλιά μου HD5770!  Σκεφτόμουν ότι δεν αξίζει να πάω πάλι στην ίδια και θα έπρεπε να πάω σε κάτι καλύτερο ώστε σε μελλοντική αναβάθμιση να την κρατήσω, επομένως οι σκέψεις μου κινούνται από την 570 8GB, στην 1650 Super και από το 200+ tier τιμών τις 1660 ή 1660 Super. Μπορώ να πάω μέχρι 200 - 240 ευρώ αν χρειαστεί, αλλά δεν ξέρω αν το αξίζει και εκεί προβληματίζομαι. Η αναβάθμιση CPU έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα αργήσει σίγουρα έναν χρόνο, μιας και Ιούλιο μπαίνω στρατό και θεωρώ ότι τον άλλο Μάρτη που θα βγω θα είναι καλύτερα να τσεκάρω CPU + MOBO από την αρχή παρά να βιαστώ τώρα, αλλά προφανώς 2μιση μήνες δεν μπορώ να είμαι χωρίς καθόλου κάρτα. Έχει κάποια λογική να πάω πάνω από 220 - 230 ευρώ και να κινηθώ στην 1660 σειρά με έναν τέτοιο επεξεργαστή, ακόμα και αν μιλάμε για 1 χρόνο;

Η χρήση του υπολογιστή είναι FHD gaming και video/photo editing που με το προηγούμενο setup γινόταν αρκετά ικανοποιητικά (δεδομένων των περιορισμών του budget πάντα)

(ΥΓ. Ενναλλακτικό σενάριο που δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια τόσο: κοιτάζω μεταχειρισμένα έναν i5 ή i7 Kaby Lake και μία πιο φθηνή κάρτα με ταβάνι τα 300 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, batman26 είπε

ηθελα να ρωτησω το εξης,αγορασα μια καρτα θα πρεπει να κανω unistall τους drives τους παλιους απο προσθαφαιρεση προγραμματων?

η θα πρεπει να το κανω απο το ddu? (δεν ξερω καν τι διαδικασια και το safe mode)

αμα κανω δηλαδη μια απλη απεγκατασταση τι εγινε?450 mb ειναι...

Το πιθανότερο είναι να μην έχεις κανένα πρόβλημα

1 ώρα πριν, Geork7 είπε

Καλημέρα παιδιά!

Είχα μια 1050Τi η οποία ήταν σε ένα σύστημα με τον φτωχό πλην τίμιο τον Pentium G4560, 24GB RAM και ένα τροφοδοτικό thermaltake RGB 500άρι, μέχρι που ένα όμορφο πρωίάκουσα ένα τσαφ και είδα ότι η τηλεόραση μου με την κάρτα κάηκαν! Το σύστημα το υπόλοιπο είναι κομπλέ , αλλά τώρα ενώ είχα σκοπό να αναβαθμίσω την CPU πρώτα είμαι αναγκαστικά σε αναζήτηση κάρτας γιατί τρέχω το σύστημα με την πολύ παλιά μου HD5770!  Σκεφτόμουν ότι δεν αξίζει να πάω πάλι στην ίδια και θα έπρεπε να πάω σε κάτι καλύτερο ώστε σε μελλοντική αναβάθμιση να την κρατήσω, επομένως οι σκέψεις μου κινούνται από την 570 8GB, στην 1650 Super και από το 200+ tier τιμών τις 1660 ή 1660 Super. Μπορώ να πάω μέχρι 200 - 240 ευρώ αν χρειαστεί, αλλά δεν ξέρω αν το αξίζει και εκεί προβληματίζομαι. Η αναβάθμιση CPU έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα αργήσει σίγουρα έναν χρόνο, μιας και Ιούλιο μπαίνω στρατό και θεωρώ ότι τον άλλο Μάρτη που θα βγω θα είναι καλύτερα να τσεκάρω CPU + MOBO από την αρχή παρά να βιαστώ τώρα, αλλά προφανώς 2μιση μήνες δεν μπορώ να είμαι χωρίς καθόλου κάρτα. Έχει κάποια λογική να πάω πάνω από 220 - 230 ευρώ και να κινηθώ στην 1660 σειρά με έναν τέτοιο επεξεργαστή, ακόμα και αν μιλάμε για 1 χρόνο;

Η χρήση του υπολογιστή είναι FHD gaming και video/photo editing που με το προηγούμενο setup γινόταν αρκετά ικανοποιητικά (δεδομένων των περιορισμών του budget πάντα)

(ΥΓ. Ενναλλακτικό σενάριο που δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια τόσο: κοιτάζω μεταχειρισμένα έναν i5 ή i7 Kaby Lake και μία πιο φθηνή κάρτα με ταβάνι τα 300 ευρώ)

Το πιο λογικό είναι να μη πάρεις καθόλου κάρτα κ να το δεις μετά το στρατό. Από τη στιγμή που θα αγοράσεις κάτι τώρα θα πετάξεις λεφτά . Οπότε αν δεν αντέχεις χωρίς gpu πετα όσο το δυνατόν λιγοτερα χρήματα . Πάρε μια μια μεταχειρισμένη 570  κ οταν γυρίσεις από το στρατό τη πουλάς κ σκέφτεσαι καλύτερα μια ολική αναβάθμιση. Η επόμενη αναβάθμιση μπορεί να έρθει κ μετά από 2 χρόνια δε ξέρεις πως θα σου έρθουν τα πράγματα μη δεσμεύσεις λεφτά σε κάρτα γραφικών χωρίς να είναι αντάξιο  το υπόλοιπο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!! Ποια υλοποίηση της 5700 χτ αξιζει να αγορασω και ποιες να αποφυγω?

Γενικα υπαρχει ανταγωνιστης στα 400€ περιπου που θα πρέπει να υπολογισω?

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aristos1908 είπε

Καλησπερα παιδια!! Ποια υλοποίηση της 5700 χτ αξιζει να αγορασω και ποιες να αποφυγω?

Γενικα υπαρχει ανταγωνιστης στα 400€ περιπου που θα πρέπει να υπολογισω?

Ευχαριστω!!

MSI Gaming X και Sapphire Nitro οι καλύτερες υλοποιήσεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...