Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/4/2020 στις 9:38 ΜΜ, georgedamp είπε

Σε 1660 super  θα επερνα την gaming x της MSI η εάν παίζουν μεγάλη σημασία τα 10 ευρώ την ventus 

 

 

Δεν αξίζει να ρίχνεις χρήματα σε TOP υλοποίήσεις μικρομεσαίων καρτών.

Οσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.

2 ώρες πριν, Aristos1908 είπε

Καλησπερα παιδια!! Ποια υλοποίηση της 5700 χτ αξιζει να αγορασω και ποιες να αποφυγω?

Γενικα υπαρχει ανταγωνιστης στα 400€ περιπου που θα πρέπει να υπολογισω?

Ευχαριστω!!

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις την τοπ υλοποίηση. Μακρια μόνο από ASUS.

Και MSI EVOKE

Και XFX  THICC III

κάθε μέρα αλλάζουν οι τιμες.

Εγώ πχ θα έπαιρνα αυτή τώρα.

https://www.skroutz.gr/s/19849702/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Evoke-OC-V381-001R.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Δεν αξίζει να ρίχνεις χρήματα σε TOP υλοποίήσεις μικρομεσαίων καρτών.

Οσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.

Δεν χρειάζεται να πάρεις την τοπ υλοποίηση. Μακρια μόνο από ASUS.

Και MSI EVOKE

Και XFX  THICC III

κάθε μέρα αλλάζουν οι τιμες.

Εγώ πχ θα έπαιρνα αυτή τώρα.

https://www.skroutz.gr/s/19849702/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Evoke-OC-V381-001R.html

Δεν συμφωνώ καθόλου. Όταν η διαφορά είναι 20-30 ευρώ και σκέυτεσαι να την κρατήσεις πάνω από ένα χρόνο τότε αξίζει και με το παραπάνω. Καλό είναι να παίρνουμε ότι vfm αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν διαφορές…. Με 20-30 ευρώ παραπάνω έχεις καλύτερες θερμοκρασίες μεγαλύτερη αξιοπιστία  λίγο καλύτερα fps και πολύ πιο όμορφη παρουσία στο κουτί. Αξίζει και με το παραπάνω.

Επεξ/σία από georgedamp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 11:41 ΠΜ, georgedamp είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου. Όταν η διαφορά είναι 20-30 ευρώ και σκέυτεσαι να την κρατήσεις πάνω από ένα χρόνο τότε αξίζει και με το παραπάνω. Καλό είναι να παίρνουμε ότι vfm αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν διαφορές…. Με 20-30 ευρώ παραπάνω έχεις καλύτερες θερμοκρασίες μεγαλύτερη αξιοπιστία  λίγο καλύτερα fps και πολύ πιο όμορφη παρουσία στο κουτί. Αξίζει και με το παραπάνω.

 

Την RX 5700 EVOKE την είχα για τρεις ημέρες στο σπίτι.

Μια χαρά κάρτα είναι . Ποιοτικότατη , χωρίς προβλήματα.  Δεν παρατήρησα κάτι άσχημο.

Τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Την RX 5700 EVOKE την είχα για τρεις ημέρες στο σπίτι.

Μια χαρά κάρτα είναι . Ποιοτικότατη , χωρίς προβλήματα.  Δεν παρατήρησα κάτι άσχημο.

Τι εννοείς ?

Το σχόλιο μου απάντησε στο δικό σου και αφορά την 1660 super που προτείνω την gaming x και όχι κάποια άλλη με 20-30 ευρώ παραπάνω με τα πλεονεκτήματα που αναφέρω. 
όσο αφορά την evoke δε γνωρίζω αλλά εφόσον είναι 65 ευρώ ακριβότερη από την gaming x είναι σαφώς vfm. Ωστόσο θα προτιμούσα την nitro που βγαίνει συχνά σε προσφορά στα 399. Γενικά μιλάω για διάφορες 20-30 ευρώ με λίγα παραπάνω FPS καλύτερη ψύξη άρα και αξιοπιστία. 

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συστημα μου εχω μια geforce 7300gs και παραγγειλα μια gt710  2gb 

Θα δω ουσιαστικη διαφορα ή ειναι πεταμενα λεφτα;

Θελω να παιξω το Fear 2

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, βρίσκομαι σε δίλημμα, ψάχνοντας νέα κάρτα γραφικών, μαξ μέχρι 280 ευρώ και έχοντας υπ'όψιν πως θα'θελα κάτι άμεσα διαθέσιμο. Βρίσκομαι ανάμεσα στην 5500 και την 1660s. Αντικειμενικά, η 1660s είναι σίγουρα καλύτερη. Όχι τραγικά, αλλά η διαφορά στις υλοποιήσεις που έχω βρει είναι 10 ευρώ, μεταξύ μιας palit 1660s και της special edition 5500 xt της sapphire. Το δίλημμά μου είναι όμως ότι... μου'χει κολλήσει η 5500, παρόλο που είναι πιο κάτω σε επιδόσεις. 

Εκτός αυτού, στις συγκεκριμένες τιμές, παίρνω μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση της 5500 έναντι μιας μέτριας/οκ υλοποίησης 1660s.

Απόψεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabbathBloodySabbath είπε

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, βρίσκομαι σε δίλημμα, ψάχνοντας νέα κάρτα γραφικών, μαξ μέχρι 280 ευρώ και έχοντας υπ'όψιν πως θα'θελα κάτι άμεσα διαθέσιμο. Βρίσκομαι ανάμεσα στην 5500 και την 1660s. Αντικειμενικά, η 1660s είναι σίγουρα καλύτερη. Όχι τραγικά, αλλά η διαφορά στις υλοποιήσεις που έχω βρει είναι 10 ευρώ, μεταξύ μιας palit 1660s και της special edition 5500 xt της sapphire. Το δίλημμά μου είναι όμως ότι... μου'χει κολλήσει η 5500, παρόλο που είναι πιο κάτω σε επιδόσεις. 

Εκτός αυτού, στις συγκεκριμένες τιμές, παίρνω μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση της 5500 έναντι μιας μέτριας/οκ υλοποίησης 1660s.

Απόψεις; 

1660super για εμένα αν είναι να πας σε amd πας για 5700ΧΤ και έχεις το κεφάλι ήσυχο για 1080p για αρκετά χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabbathBloodySabbath είπε

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, βρίσκομαι σε δίλημμα, ψάχνοντας νέα κάρτα γραφικών, μαξ μέχρι 280 ευρώ και έχοντας υπ'όψιν πως θα'θελα κάτι άμεσα διαθέσιμο. Βρίσκομαι ανάμεσα στην 5500 και την 1660s. Αντικειμενικά, η 1660s είναι σίγουρα καλύτερη. Όχι τραγικά, αλλά η διαφορά στις υλοποιήσεις που έχω βρει είναι 10 ευρώ, μεταξύ μιας palit 1660s και της special edition 5500 xt της sapphire. Το δίλημμά μου είναι όμως ότι... μου'χει κολλήσει η 5500, παρόλο που είναι πιο κάτω σε επιδόσεις. 

Εκτός αυτού, στις συγκεκριμένες τιμές, παίρνω μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση της 5500 έναντι μιας μέτριας/οκ υλοποίησης 1660s.

Απόψεις; 

Μαζεύεις λίγα χρήματα ακόμα για να πας σε 5600XT. Στα 315 Sapphire 5600XT Pulse δεν υπάρχει καλύτερη κάρτα. Σου λείπουν 35 ευρώ, παραγγέλνεις τώρα και θα την έχεις σε καμιά 15ρια μέρες. Να δώσεις 270 ευρώ για μία κάρτα 20-25% χειρότερη δεν αξίζει.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα κι εγώ για 5600 αλλά μία με το μπέρδεμα με τα vbios και το κατά πόσον οι stock ψύκτρες τα στηρίζουν, συν ότι κρατάω κάποια χρήματα για ram, δεν μπορώ να πάω παραπάνω. Με 8gb ram να πάω σε τόσο δυνατή κάρτα, δεν ξέρω, δεν κάθεται και δεδομένης της κατάστασης, μάλλον θ'αργήσω να ξαναέχω "γερό" budget. Γι'αυτό και το δίλημμά μου περί των δύο αυτών καρτών. Αν είχα δε ήδη λειτουργικό υπολογιστή δεν θα μ'ένοιαζε και να περιμένω παραπάνω για κάτι φθηνότερο αλλά όχι άμεσα διαθέσιμο αλλά φευ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SabbathBloodySabbath είπε

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν, βρίσκομαι σε δίλημμα, ψάχνοντας νέα κάρτα γραφικών, μαξ μέχρι 280 ευρώ και έχοντας υπ'όψιν πως θα'θελα κάτι άμεσα διαθέσιμο. Βρίσκομαι ανάμεσα στην 5500 και την 1660s. Αντικειμενικά, η 1660s είναι σίγουρα καλύτερη. Όχι τραγικά, αλλά η διαφορά στις υλοποιήσεις που έχω βρει είναι 10 ευρώ, μεταξύ μιας palit 1660s και της special edition 5500 xt της sapphire. Το δίλημμά μου είναι όμως ότι... μου'χει κολλήσει η 5500, παρόλο που είναι πιο κάτω σε επιδόσεις. 

Εκτός αυτού, στις συγκεκριμένες τιμές, παίρνω μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση της 5500 έναντι μιας μέτριας/οκ υλοποίησης 1660s.

Απόψεις; 

Δωσε 25€ μόλις παραπάνω και πάρε αυτή.

https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD RX 5600|GIGABYTE Radeon RX 5600 XT Gaming OC 6G- video card (GV-R56X/Category/NewProd

Review εδώ

https://www.guru3d.com/articles-pages/gigabyte-radeon-rx-5600-xt-gaming-oc-review,1.html

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...