Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό ακριβώς που είπε ο Γιάννης με τις ampere & rdna2 που θα βγουν σε κάτι μήνες δεν αξίζει η αγορά κάρτας mid/high end ακόμα μτχ η καινούργια 570/580 αντίστοιχα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Όχι μια χαρά θα είναι. Σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη μπορείς να δεις και την 2060, 20 ευρώ παραπάνω έχει. Ίδιες κάρτες είναι στην ουσία απλά με την NVIDIA ξέρεις ότι σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα με τους drivers. Πάντως θα σου πω αυτό που έχω πει και σε άλλους, καλύτερα να περιμένεις τις Ampere και RNDA2 παρά να δώσεις τώρα 300 ευρώ για κάρτα. Αν δεν μπορείς να περιμένεις μπορείς να πάρεις μία μεταχειρισμένη RX570 να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να βγουν. Ποιο monitor έχεις;

 

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

αυτό ακριβώς που είπε ο Γιάννης με τις ampere & rdna2 που θα βγουν σε κάτι μήνες δεν αξίζει η αγορά κάρτας mid/high end ακόμα μτχ η καινούργια 570/580 αντίστοιχα. 

Πότε αναμένετε να βγουν στην αγορά οι παραπάνω κάρτες ; Και σε τη τιμές περίπου θα βγουν ; 

Κάρτα αυτή την στιγμή υπάρχει και δουλεύει η  https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-RX560GAMING-OC-4GD-rev-10#kf

Και οθόνη η https://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

Φοβάμαι ότι αν περιμένουμε συνέχεια την επόμενη και καλύτερη γενιά , μόνιμα θα περιμένουμε . 

Θα θέλαμε το αργότερο σε 20-25 ημέρες να την παραλάβουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

αν την θέλεις τόσο νωρίς τότε κοιτάς για καμια 2060,2060 σουπερ, 2070,5700ΧΤ και τέλος για 5600ΧΤ

Τις  2070,5700ΧΤ δεν τις φτάνουμε οικονομικά αλλά θα πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό . 

 

Επεξ/σία από siracos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια επειδη εχω καιρο να δω νεα απο καρτες γραφικων...μηπως μπορει καποιος να μου πει ποιες οι διαφορες 2070σουπερ και 5700χτ? η 2070σουπερ ειναι περιπου 100ευρω ακριβοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, katerinapn85 είπε

Παιδια επειδη εχω καιρο να δω νεα απο καρτες γραφικων...μηπως μπορει καποιος να μου πει ποιες οι διαφορες 2070σουπερ και 5700χτ? η 2070σουπερ ειναι περιπου 100ευρω ακριβοτερη.

Η 2070 είναι λιιιιιγο καλύτερη και έχει RTX :P To βασικό πλεονέκτημα της είναι οι καλύτεροι drivers. Βέβαια έχουν βελτιωθεί αρκετά οι drivers της AMD σε σχέση με τους αρχικούς οπότε πιστεύω δεν αξίζει τα 100 παραπάνω η 2070S. Φυσικά αυτό εξαρτάται και από εσένα, αν θέλεις να ρισκάρεις μια στις 100 να σου προκύψει κάτι με τους drivers της AMD. Πάντως καλύτερα να περιμένεις τις καινούργιες Ampere/RDNA2 παρά να πάρεις τώρα κάρτα. Ποια οθόνη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη περίοδο είμαι άνεργος αλλά αν μου κάτσει ένα τυχερό τότε θα με προσλάβουν σε μια δουλειά μέχρι τέλος του μήνα. Σκέφτομαι από τον μισθό να βάλω κάποια χρήματα στην άκρη για να πάρω καινούρια κάρτα γραφικών. Και θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. Σίγουρα δεν θα αγοράσω άμεσα μια κάρτα γιατί δεν παίζει παραδάκι αυτή την περίοδο, αλλά αν με προσλάβουν στην δουλειά τότε σκέφτομαι να αγοράσω κάποια κατά τα Χριστούγεννα. Είναι καλή αυτή η περίοδος ή να περιμένω για ποιο μετά; Το σκέφτομαι με την λογική ότι μπορεί να βγουν νέες κάρτες και επιπλέον μήπως θα πέσουν οι τιμές των τωρινών καρτών.

2. Έχω ακούσει ότι σε πολύ παλιά συστήματα μπορεί να παρουσιαστεί το φαινόμενο bottleneck. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με έναν i7-4770k (δεν τον έχω υπερχρονίσει), Asus Z87-K μητρική (υποστηρίζει UEFI και είναι ενεργοποιημένο), 16GB DDR3 dual channel και ssd. Και φυσικά Windows 10 Pro x64. Αξίζει να πάω σε κάρτα τελευταίας τεχνολογίας;

Να σημειώσω επίσης τα εξής: Όταν αγόρασα αρχικά το σύστημα είχα μια κάρτα AMD η οποία κάηκε και ήταν εκτός εγγύησης, και τώρα δουλεύω με μια NVIDIA 1050 2GB. Γενικώς με τις AMD και τις πρώην ΑΤΙ είχα πολλά προβλήματα με 5 διαφορετικές κάρτες, και θα προτιμούσα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους να πάω σε κάρτα NVIDIA. Όχι ότι με τις NVIDIA δεν μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα αλλά θέλω να αποφύγω τις AMD/ATI όπως ο διάολος το λιβάνι. Επίσης να σημειώσω ότι από οθόνη έχω την AOC Q3279VWFD8, οπότε θέλω η κάρτα γραφικών να σηκώνει άνετα 1440p@75Hz. Από παιχνίδια το ποιο βαρύ που έχω παίξει μέχρι τώρα είναι το Shadow of the Tomb Raider και το Hellblade Senua's Sacrifice. Μάλλον θα θέσω άνω όριο τα 300 ευρώ, αλλά θα εξαρτηθεί και από το τι οικονομίες θα κάνω μέχρι να την αγοράσω.

Οποιαδήποτε ερώτηση ή συμβουλή, δεκτή.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια καλησπερα σε ολους τωρα πανω στο pc μου εχω 1 R9 380 4gb εχω και 1 καινουργια rx 570 8gb τι λετε να την βαλω πανω στο pc η οχι? θα δω διαφορα? εχω fx 8320e και 16gb ram

Επεξ/σία από giout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giout είπε

παιδια καλησπερα σε ολους τωρα πανω στο pc μου εχω 1 R9 380 4gb εχω και 1 καινουργια rx 570 8gb τι λετε να την βαλω πανω στο pc η οχι? θα δω διαφορα? εχω fx 8320e και 16gb ram

Ναι γυρω στο 15 % πιο δυνατη ειναι η 570 και καιει λιγοτερο

 

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Αυτή τη περίοδο είμαι άνεργος αλλά αν μου κάτσει ένα τυχερό τότε θα με προσλάβουν σε μια δουλειά μέχρι τέλος του μήνα. Σκέφτομαι από τον μισθό να βάλω κάποια χρήματα στην άκρη για να πάρω καινούρια κάρτα γραφικών. Και θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. Σίγουρα δεν θα αγοράσω άμεσα μια κάρτα γιατί δεν παίζει παραδάκι αυτή την περίοδο, αλλά αν με προσλάβουν στην δουλειά τότε σκέφτομαι να αγοράσω κάποια κατά τα Χριστούγεννα. Είναι καλή αυτή η περίοδος ή να περιμένω για ποιο μετά; Το σκέφτομαι με την λογική ότι μπορεί να βγουν νέες κάρτες και επιπλέον μήπως θα πέσουν οι τιμές των τωρινών καρτών.

2. Έχω ακούσει ότι σε πολύ παλιά συστήματα μπορεί να παρουσιαστεί το φαινόμενο bottleneck. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με έναν i7-4770k (δεν τον έχω υπερχρονίσει), Asus Z87-K μητρική (υποστηρίζει UEFI και είναι ενεργοποιημένο), 16GB DDR3 dual channel και ssd. Και φυσικά Windows 10 Pro x64. Αξίζει να πάω σε κάρτα τελευταίας τεχνολογίας;

Να σημειώσω επίσης τα εξής: Όταν αγόρασα αρχικά το σύστημα είχα μια κάρτα AMD η οποία κάηκε και ήταν εκτός εγγύησης, και τώρα δουλεύω με μια NVIDIA 1050 2GB. Γενικώς με τις AMD και τις πρώην ΑΤΙ είχα πολλά προβλήματα με 5 διαφορετικές κάρτες, και θα προτιμούσα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους να πάω σε κάρτα NVIDIA. Όχι ότι με τις NVIDIA δεν μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα αλλά θέλω να αποφύγω τις AMD/ATI όπως ο διάολος το λιβάνι. Επίσης να σημειώσω ότι από οθόνη έχω την AOC Q3279VWFD8, οπότε θέλω η κάρτα γραφικών να σηκώνει άνετα 1440p@75Hz. Από παιχνίδια το ποιο βαρύ που έχω παίξει μέχρι τώρα είναι το Shadow of the Tomb Raider και το Hellblade Senua's Sacrifice. Μάλλον θα θέσω άνω όριο τα 300 ευρώ, αλλά θα εξαρτηθεί και από το τι οικονομίες θα κάνω μέχρι να την αγοράσω.

Οποιαδήποτε ερώτηση ή συμβουλή, δεκτή.

Περιμενε κανα 2μηνο για τις επομενες. τωρα το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι 2060 κοντα στα 300 απο NVIDIA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχω ενα Ryzen 9 3900xt . 16g DDR4 3600 , motherboard x570 . Πανω εχω μια παλια 960gtx καρτα γραφικων και σκεφτομαι να παρω καποια αλλη. τι μου προτεινετε? να περιμενω να βγουν οι νεες και ποσο καιρο θα παρει μεχρι να μπορω να αγορασω? επισης σε τι τιμες θα παιζουν οι καινουργιες ?

επισης το τροφοδοτικο ειναι ενα corsair 550 watt. τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω αναλογα την καρτα γραφικων?

Επεξ/σία από gus8511q
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gus8511q είπε

Παιδια εχω ενα Ryzen 9 3900xt . 16g DDR4 3600 , motherboard x570 . Πανω εχω μια παλια 960gtx καρτα γραφικων και σκεφτομαι να παρω καποια αλλη. τι μου προτεινετε? να περιμενω να βγουν οι νεες και ποσο καιρο θα παρει μεχρι να μπορω να αγορασω? επισης σε τι τιμες θα παιζουν οι καινουργιες ?

επισης το τροφοδοτικο ειναι ενα corsair 550 watt. τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω αναλογα την καρτα γραφικων?

Το. 550 watt δεν λεει μας λεει κάτι. Πες μοντελο. Καλυτερα να περιμενεις τις νεες καρτες εκτος αν εχεις αναγκη απο.καρτα. στα 400 5700xt, 500 2070 super. 300 2060 η 5600xt. 

Μόλις τώρα, Dragonitelvl100 είπε

Το. 550 watt δεν λεει μας λεει κάτι. Πες μοντελο. Καλυτερα να περιμενεις τις νεες καρτες εκτος αν εχεις αναγκη απο.καρτα. στα 400 5700xt, 500 2070 super. 300 2060 η 5600xt. 

Υποθέτω οτι παιζεις σε 2κ ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gus8511q είπε

corsair vs550 εχω

Με τα λευκα γραμματα? Κριμα να εχεις σε τέτοιο pc  τετοιο τροφοδοτικό. Βαλε κατι καλυτερο απο corsair seasonic be quiet . Που να εχει περισσοτερες ασφαλειες πάνω. 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,στο σύστημα της υπογραφής με rx 480 8gb και τροφοδοτικό Evga 430w W1,με μια 5600 xt θα είναι οκ το psu ακόμα και αν γίνει oc ο cpu κάποια στιγμή;Και γενικά αξίζει η μετάβαση για 1080p 60fps no freesync προς το παρόν.Η 2060 είναι ελάχιστα πιο κάτω και η 2060 super λίγο πιο πάνω σε επιδόσεις αλλά διαβάζω ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες σε σύγκριση με την 5600xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...