Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Καλησπέρα,στο σύστημα της υπογραφής με rx 480 8gb και τροφοδοτικό Evga 430w W1,με μια 5600 xt θα είναι οκ το psu ακόμα και αν γίνει oc ο cpu κάποια στιγμή;Και γενικά αξίζει η μετάβαση για 1080p 60fps no freesync προς το παρόν.Η 2060 είναι ελάχιστα πιο κάτω και η 2060 super λίγο πιο πάνω σε επιδόσεις αλλά διαβάζω ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες σε σύγκριση με την 5600xt.

Καλύτερα την 2060 πάντως σε σχέση με την 5600ΧΤ αν η τιμή είναι πολύ κοντά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Καλύτερα την 2060 πάντως σε σχέση με την 5600ΧΤ αν η τιμή είναι πολύ κοντά..

Λόγω drivers;Είχε ποτέ θέματα η 5600xt;

Ίδια τιμή τις βλέπω,295-300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Λόγω drivers;Είχε ποτέ θέματα η 5600xt;

Ίδια τιμή τις βλέπω,295-300€.

Σίγουρα είσαι πιο ήσυχος με τους drivers της NVIDIA. Έτσι και αλλιώς έχουν ίδια VRAM, ίδιο perf ουσιαστικά, η 2060 έχει VRS και Mesh Shading που μπορεί να χρησιμεύσει και αν θέλεις παίζεις και 2-3 games με RT και DLSS 2.0 έτσι για bonus. Το deliver us the Moon με RT μαμεί, γύρω στα 70 fps avg είχα με DLSS και όλα ultra..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σίγουρα είσαι πιο ήσυχος με τους drivers της NVIDIA. Έτσι και αλλιώς έχουν ίδια VRAM, ίδιο perf ουσιαστικά, η 2060 έχει VRS και Mesh Shading που μπορεί να χρησιμεύσει και αν θέλεις παίζεις και 2-3 games με RT και DLSS 2.0 έτσι για bonus. Το deliver us the Moon με RT μαμεί, γύρω στα 70 fps avg είχα με DLSS και όλα ultra..

H 2060 από θερμοκρασίες φτάνει 80;Το τροφοδοτικό μου είναι επαρκές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

H 2060 από θερμοκρασίες φτάνει 80;Το τροφοδοτικό μου είναι επαρκές;

Εμένα μέχρι 205 watt πάει οπότε θεωρητικά είναι επαρκές, αφού και ο 2600 δεν καίει πολύ. Αλλά καλό θα ήταν να ήταν λίγο μεγαλύτερο, αλλά πιστεύω ΟΚ. 80 βαθμούς ούτε καν. Ούτε καν στο Metro Exodus με RT ενεργοποιημένο και χωρίς A/C δεν φτάνει 80..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα μέχρι 205 watt πάει οπότε θεωρητικά είναι επαρκές, αφού και ο 2600 δεν καίει πολύ. Αλλά καλό θα ήταν να ήταν λίγο μεγαλύτερο, αλλά πιστεύω ΟΚ. 80 βαθμούς ούτε καν. Ούτε καν στο Metro Exodus με RT ενεργοποιημένο και χωρίς A/C δεν φτάνει 80..

Διαβάζω διάφορα για τις 2060 όσων αφορά τις θερμοκρασίες και έχει φοβηθεί το μάτι μου και δεν έχω και το καλύτερο κουτί γι'αυτό.Εσύ έχεις και λίγο ακριβότερη έκδοση με καλύτερη ψύξη φαντάζομαι.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Διαβάζω διάφορα για τις 2060 όσων αφορά τις θερμοκρασίες και έχει φοβηθεί το μάτι μου και δεν έχω και το καλύτερο κουτί γι'αυτό.Εσύ έχεις και λίγο ακριβότερη έκδοση με καλύτερη ψύξη φαντάζομαι.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άμα έχεις ακούσει για την 2060 ότι έχει υπερθέρμανση τότε τι να πούμε για την 5600ΧΤ που είναι και 7nm άρα και πιο δύσκολη η απαγωγή της θερμότητας λόγω μικρότερης επιφάνειας των τρανζίστορ; Κάρτες σε αυτήν την κατηγορία δεν έχουν πρόβλημα, σιγά πόσο καίνε, ούτε για την 2060 έχω διαβάσει κάτι ανησυχητικό ούτε για την 5600ΧΤ. Όσοι έχουν προβλήματα με τις θερμοκρασίες ή έχουν υψηλή ambient ή έχουν το stock fan curve που είναι αρκετά χαλαρό..

Να και φρέσκο βίντεο, ίδιες κάρτες είναι και ίδιες Τ..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αντέχεις οικονομικά  βάλε 2060SUPER , μην σε απασχολεί η θερμοκρασία. Το τροφοδοτικό σου είναι ανεπαρκές για όλες τις κάρτες άνω της 1650super και όλες τις gaming AMD.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.phonegallerystore.gr/shop/pc-image-sound/accessories-computer/gpu/sapphire-pulse-radeon-rx-5700-xt-8-gb-gddr6-blackred-11293-01-20g/

Παω αυριο γιαυτη

βαριεμε να περιμενω τις καινουργια και τα καινουργια προβληματα που θα βγαλουν οι νεες γεναιες

ελπιζω να μην το μετανιωσω

τα παιχνιδια που παιζω ειναι βαρια ειδικα το Assetto corsa competizione και το Star citizen - rfactor 2 σε high ultra settings οπως και νεοι τιτλοι που θα ασχοληθω βλεπε MS simulator 2020.

PC specs

Ryzen 5 1600

Asus Prime B350 Plus

AMD XFX 580 4 Giga

RAM Gskill 16 GB DDR4 @3200

PSU EVGA 650 P2

monitor LG ultrawide 29 @75 Hz freesynq

 

Επεξ/σία από mesfigas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά δεν μένουν ουτε 15 μέρες για την ανακοίνωση των νέων nvidia καρτών . Έτσι κι αλλιώς δε βρήκες κ καμία σπουδαία προσφορά να τρέξεις να βιαστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο με την AMD ειναι οτι δεν υποστιρηζει κατι αντοιστηχο με RTX kai DLSS και κανει την 2060 super να υπερεχει ελαφρα στην σκεψη λογω τενολογιων και drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mesfigas είπε

το κακο με την AMD ειναι οτι δεν υποστιρηζει κατι αντοιστηχο με RTX kai DLSS και κανει την 2060 super να υπερεχει ελαφρα στην σκεψη λογω τενολογιων και drivers

Για να παίζεις με rtx στα 50 fps με την 2060 super ας πούμε  😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για να παίζεις με rtx στα 50 fps με την 2060 super ας πούμε  😛

Με DLSS ακόμη και με την 2060 έχω 60fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...