Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, mesfigas είπε

σε παιχνιδια που υποστηριζουν DLSS το RTX εχει αρκετα fps

Αρκετά όχι αλλά μπορείς να έχεις 60άρι και με τις μικρές σε 1080p βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GTX 1060. Καλύτερη απόδοση και χαμηλότερη κατανάλωση.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, FoZ{S.o.a.D} είπε

Καλησπέρα. Έχω amd 2400g και 16 giga ram.

Είμαι ανάμεσα σε gtx 1060 super η rx 580.

Τι προτείνεται?

Από τη στιγμή που είναι 6GB και 8GB αντίστοιχα, διάλεξε την κάρτα που είναι πιο φτηνή και καλύτερη υλοποίηση. Πλέον η Rx580 είναι ελάχιστα καλύτερη από την 1060.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Από τη στιγμή που είναι 6GB και 8GB αντίστοιχα, διάλεξε την κάρτα που είναι πιο φτηνή και καλύτερη υλοποίηση. Πλέον η Rx580 είναι ελάχιστα καλύτερη από την 1060.

Ποια θεωρείς τη καλύτερη υλοποίηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 10:04 ΜΜ, FoZ{S.o.a.D} είπε

Ποια θεωρείς τη καλύτερη υλοποίηση??

- Πόσα λεφτά διαθέτεις?

- Τι παιχνίδια παίζεις ?

- Τι οθόνη έχεις? 

Αυτές που κοιτάς είναι περσινά ξινά σταφύλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Ανάμεσα σε αυτές τις 2 είμαι τελικά. Ποια να προτιμήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικές ώρες δοκιμής  με το Horizon Zero Dawn η RX570 Nitro+ μας άφησε χρόνους. Ευτυχώς είναι σε εγγύηση και αύριο πάω σερβις πλαίσιο για τα περαιτέρω.

Πριν μας αφήσει χρόνους είχε παίξει λίγο coil whine που έκανε και παλιότερα όταν ζοριζόταν, και τις τελευταίες μέρες με το Horizon και τις δοκιμές benchmark σήμερα σταμάτησε να δίνει σήμα στην οθόνη κατά το boot. Δοκίμασα και το bios switch αλλά τίποτα.

Τώρα είμαι με την Intel 630 και σκέφτομαι πως προχωράω....

Έλεγα για 5700ΧΤ αν πάρω πιστωτικό βάζοντας μια διαφορά αλλά η τιμή που την έχει είναι απαράδεκτη. Θυμάμαι οτι έπαιζε στα 400-450ευρώ. Πως γίνεται εν όψει RDNA 2 σε περίπου 1μιση μήνα να την κοπανάνε στα 500+?

Έχω freesync monitor και δε θέλω να πάω σε Nvidia.

Μήπως να παρατήσω το gaming για κάνα 2μηνο κρατώντας ότι πιστωτικό βγει και να κοιτάξω τότε τον αντικαταστάτη;

Και ότι είχα γλυκαθεί με το Horizon Zero Dawn :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Μήπως να παρατήσω το gaming για κάνα 2μηνο κρατώντας ότι πιστωτικό βγει και να κοιτάξω τότε τον αντικαταστάτη;

 

 

Παίξε minecraft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Μετά από μερικές ώρες δοκιμής  με το Horizon Zero Dawn η RX570 Nitro+ μας άφησε χρόνους. Ευτυχώς είναι σε εγγύηση και αύριο πάω σερβις πλαίσιο για τα περαιτέρω.

Πριν μας αφήσει χρόνους είχε παίξει λίγο coil whine που έκανε και παλιότερα όταν ζοριζόταν, και τις τελευταίες μέρες με το Horizon και τις δοκιμές benchmark σήμερα σταμάτησε να δίνει σήμα στην οθόνη κατά το boot. Δοκίμασα και το bios switch αλλά τίποτα.

Τώρα είμαι με την Intel 630 και σκέφτομαι πως προχωράω....

Έλεγα για 5700ΧΤ αν πάρω πιστωτικό βάζοντας μια διαφορά αλλά η τιμή που την έχει είναι απαράδεκτη. Θυμάμαι οτι έπαιζε στα 400-450ευρώ. Πως γίνεται εν όψει RDNA 2 σε περίπου 1μιση μήνα να την κοπανάνε στα 500+?

Έχω freesync monitor και δε θέλω να πάω σε Nvidia.

Μήπως να παρατήσω το gaming για κάνα 2μηνο κρατώντας ότι πιστωτικό βγει και να κοιτάξω τότε τον αντικαταστάτη;

Και ότι είχα γλυκαθεί με το Horizon Zero Dawn :(

Εννοείται μην πάρεις κάρτα τώρα. Σε λίγο καιρό βγαίνουν οι καινούργιες και έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν games εκτός αν έχεις κάποιο μεγάλο και αξιόλογο backlog. Το FreeSync πλέον δουλεύει και με τις NVIDIA μια χαρά αν έχει displayport το monitor..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εννοείται μην πάρεις κάρτα τώρα. Σε λίγο καιρό βγαίνουν οι καινούργιες και έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν games εκτός αν έχεις κάποιο μεγάλο και αξιόλογο backlog. Το FreeSync πλέον δουλεύει και με τις NVIDIA μια χαρά αν έχει displayport το monitor..

δε ξέρω πόσο χρόνο θα έχω μετά τα μέσα Σεπτέμβρη....Έλεγα να παίξω λίγο Horizon και μετά RDR2 να ευχαριστηθώ Αυγουστιάτικα PC....Είναι 2 games που θέλω να τα λιώσω. Σκέψου οτι ξαναπέρασα Witcher3 με HD pack πριν 3βδομάδες. 

Εφόσον θα παίξει και πιστωτικό (λογικά γιατί αντικατάσταση 570 δε παίζει να βρουν νομίζω), ο παράγοντας ο οικονομικός δεν είναι τόσο θέμα. Δε μου περισσεύουν αλλά οκ κοντά στα 3χρόνια είμαι με την 570 αν δώσω έως 100-150+ του πιστωτικού να πάρω μια κάρτα για 2Κ που θα με βγάλει άλλη μια 3ετία δεν έχω θέμα. 

Γι αυτό το λόγο σκεφτόμουνα την 5700ΧΤ Nitro+....από την άλλη στη τιμή που την έχουν είναι κοροίδία

φφφφφφφφφ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δε ξέρω πόσο χρόνο θα έχω μετά τα μέσα Σεπτέμβρη....Έλεγα να παίξω λίγο Horizon και μετά RDR2 να ευχαριστηθώ Αυγουστιάτικα PC....Είναι 2 games που θέλω να τα λιώσω. Σκέψου οτι ξαναπέρασα Witcher3 με HD pack πριν 3βδομάδες. 

Εφόσον θα παίξει και πιστωτικό (λογικά γιατί αντικατάσταση 570 δε παίζει να βρουν νομίζω), ο παράγοντας ο οικονομικός δεν είναι τόσο θέμα. Δε μου περισσεύουν αλλά οκ κοντά στα 3χρόνια είμαι με την 570 αν δώσω έως 100-150+ του πιστωτικού να πάρω μια κάρτα για 2Κ που θα με βγάλει άλλη μια 3ετία δεν έχω θέμα. 

Γι αυτό το λόγο σκεφτόμουνα την 5700ΧΤ Nitro+....από την άλλη στη τιμή που την έχουν είναι κοροίδία

φφφφφφφφφ.........

Όχι δεν αξίζει τόσα λεφτά για κάρτα τόσο κοντά στο release των καινούργιων. Το πιστωτικό έχει χρονικό όριο; Αν δεν έχει μπορείς να πάρεις μια μεταχειρισμένη RX570 να κάνεις την δουλειά σου τώρα και αργότερα παίρνεις καινούργια με το πιστωτικό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο που θα κάνω επίσκεψη στο service βλέπω και πράττω ανάλογα. Και γω θεωρώ κοροϊδία τα 500+ που ζητάνε για την 5700ΧΤ.

Μπορεί να κρατήσω το πιστωτικό για αργότερα το πιο πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...