Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, eyw είπε

έχει παρατηρήσει κανένας ότι οι τιμές καινούργιων GPU (πχ Sapphire 570, 580) έχουν πάρει τον ανήφορο? ετοιμάζουν τίποτα "εκπτώσεις"?

Οχι απλα εχουν αρχισει να καταργουνται μιας και βγηκαν οι καινουργιες. 1660 με 195 ευρω. 1660super στα 210. BF ισως να ξεστοκαρουν τιποτα 570 παλι οποτε προπερσι στα 140 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να πάω σε καλούτσικη 1080p κάρτα σε σύστημα που έχω (r5 3600, 16gb 3300, 550watt corsair τροφοδοτικό), θα αρκεί η 1660 super να παίζω τα πάντα ψιλο-μαξ, χωρίς υπερβολές;

Αυτή τη στιγμή έχω την 570 4gb, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να πουληθεί πριν χάσει κι άλλη αξία και να έχω και κάτι που θα με καλύψει να παίξω πχ ένα red dead χωρίς ιδιαίτερες εκπτώσεις.

Το μπατζετ μου είναι το πολύ 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αναβαθμίσω tην κάρτα γραφικών για καλύτερη 1080p. Έχω παλιό σύστημα (amd fx 6350 - gigabyte gtx 660 2gb - mobo asus M5A78L-M/USB3 - 8gb ram - 550 watt ocz τροφοδοτικό). Σκευτόμουν να αποφύγω την αγορά νεου Pc αυτή την στιγμή και να βελτιώσω τις επιδόσεις στο fortnite που παίζει ο μικρός και μου παραπονιέται για πολύ χαμηλά fps.

Η γνώμη σας πολύτιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Για να πάω σε καλούτσικη 1080p κάρτα σε σύστημα που έχω (r5 3600, 16gb 3300, 550watt corsair τροφοδοτικό), θα αρκεί η 1660 super να παίζω τα πάντα ψιλο-μαξ, χωρίς υπερβολές;

Αυτή τη στιγμή έχω την 570 4gb, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να πουληθεί πριν χάσει κι άλλη αξία και να έχω και κάτι που θα με καλύψει να παίξω πχ ένα red dead χωρίς ιδιαίτερες εκπτώσεις.

Το μπατζετ μου είναι το πολύ 250.

Στα 230-250€ μπορείς να πας σε μεταχειρισμένη 1070 από εδώ insomnia. 

4 λεπτά πριν, chriscorfu88 είπε

Θέλω να αναβαθμίσω tην κάρτα γραφικών για καλύτερη 1080p. Έχω παλιό σύστημα (amd fx 6350 - gigabyte gtx 660 2gb - mobo asus M5A78L-M/USB3 - 8gb ram - 550 watt ocz τροφοδοτικό). Σκευτόμουν να αποφύγω την αγορά νεου Pc αυτή την στιγμή και να βελτιώσω τις επιδόσεις στο fortnite που παίζει ο μικρός και μου παραπονιέται για πολύ χαμηλά fps.

Η γνώμη σας πολύτιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το budget σου ποιο είναι? Έως πόσα € 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chriscorfu88 είπε

200 -230€

Κοίταξε, ο επεξεργαστής σου είναι αρκετά παλιός, οπότε οποιαδήποτε καινούρια κάρτα και να σου προτείνουμε, να ξέρεις ότι ο επεξεργαστής σου θα ζορίζεται για να φτάσει την κάρτα. Οπότε εγώ σου προτείνω αυτή και θα την κρατήσεις και για μελλοντικό σύστημα.

Μπορείς βέβαια πάντα να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες του insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα παίξει κανονικά, απλώς δε θα εκμεταλλεύεσαι ούτε το 50% της "ιπποδύναμης" αυτής της κάρτας με τον επεξεργαστή σου. Γι'αυτό λέω ότι σε περίπτωση που αλλάξεις σύστημα την κάρτα θα την πάρεις στο καινούριο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chriscorfu88 είπε

Θέλω να αναβαθμίσω tην κάρτα γραφικών για καλύτερη 1080p. Έχω παλιό σύστημα (amd fx 6350 - gigabyte gtx 660 2gb - mobo asus M5A78L-M/USB3 - 8gb ram - 550 watt ocz τροφοδοτικό). Σκευτόμουν να αποφύγω την αγορά νεου Pc αυτή την στιγμή και να βελτιώσω τις επιδόσεις στο fortnite που παίζει ο μικρός και μου παραπονιέται για πολύ χαμηλά fps.

Η γνώμη σας πολύτιμη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο επεξεργαστής σου είναι πολύ "κακός" στο gaming. Προσωπικά νομίζω ότι όσα και λεφτά να δώσεις για VGA θα υποφέρεις από χαμηλά ΜΙΝ-FPS που θα οφείλονται στην CPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Νυσταγμένος είπε

Στα 230-250€ μπορείς να πας σε μεταχειρισμένη 1070 από εδώ insomnia.

Γιατί να το κάνω αυτό; Έχει 10% διαφορά από τη 1660 σούπερ και κοστίζει 45 ευρώ πάνω από μία αξιοπρεπή υλοποίηση, χωρίς (Λογικά) να είναι καινούρια ή να έχει εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους έχω παραγγείλει και περιμένω έναν AMD rysen 5 3600με μία μητρική κάρτα με τσιπάκι x570 επίσης 16GB DDR4 παίζω παιχνίδια αλλά δεν είμαι τρελαμένος και το μπάτζετ μου είναι μέχρι 300 ευρώ είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένη. η οθόνη μου είναι 34 ιντσες 1440p κυρτή οπότε ψάχνω κάτι να μπορεί να υποστηρίξει το όλο concept. Έχω σκεφτεί 1660 αλλά βλέπω και τις 2070 2080 μεταχειρισμένες μήπως βρω κάτι αν αξίζει τι λέτε εσείς;

Επεξ/σία από gliogas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Γιατί να το κάνω αυτό; Έχει 10% διαφορά από τη 1660 σούπερ και κοστίζει 45 ευρώ πάνω από μία αξιοπρεπή υλοποίηση, χωρίς (Λογικά) να είναι καινούρια ή να έχει εγγύηση.

Η απόφαση δική σου, εγώ απλώς προτείνω εναλλακτικές και ιδέες όπως όλοι εδώ στο φόρουμ :)

16 λεπτά πριν, gliogas είπε

Καλησπέρα σε όλους έχω παραγγείλει και περιμένω έναν AMD rysen 5 3600με μία μητρική κάρτα με τσιπάκι x570 επίσης 16GB DDR4 παίζω παιχνίδια αλλά δεν είμαι τρελαμένος και το μπάτζετ μου είναι μέχρι 300 ευρώ είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένη. η οθόνη μου είναι 34 ιντσες 1440p κυρτή οπότε ψάχνω κάτι να μπορεί να υποστηρίξει το όλο concept. Έχω σκεφτεί 1660 αλλά βλέπω και τις 2070 2080 μεταχειρισμένες μήπως βρω κάτι αν αξίζει τι λέτε εσείς;

Έχεις βρει 2070 και 2080 με 300€ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...