Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Νυσταγμένος είπε

Η απόφαση δική σου, εγώ απλώς προτείνω εναλλακτικές και ιδέες όπως όλοι εδώ στο φόρουμ :)

Έχεις βρει 2070 και 2080 με 300€ 

2070 ναι εδώ ινσομνια 2080 οχι δυσκολο...όμως δεν το θεωρώ απίθανο να βρεις 2080 σε κάνα δυο εβδομάδες στο 300αρι ύστερα από τον ερχομό των rtx3000....πάντως το καταλαβαίνω ότι θα είναι δύσκολο σε αυτή την τιμή να βρω στη σειρά 2000 και να σου πω την αλήθεια Ε βαριέμαι να περιμένω να βρω ευκαιρία για αυτό ρωτάω με το 1660 θα έκανα τη δουλειά μου;

 

Επεξ/σία από gliogas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 1660 είναι αισθητά κάτω από τις 2070 2080.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει. Πιστεύω με 1660 θα παίζεις σχετικά καλά σε 1440p. Αναλόγως το game βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νυσταγμένος είπε

Η 1660 είναι αισθητά κάτω από τις 2070 2080.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν αξίζει. Πιστεύω με 1660 θα παίζεις σχετικά καλά σε 1440p. Αναλόγως το game βέβαια.

Ναι όντως έχουν διαφορά σε απόδοση όπως και σε τιμή λογικο... είμαι τύπος που θα παίξει gta5 για καμιά ωρίτσα την μέρα για χαβαλε απλά αυτήν την ώρα σε 1440 και φουλ τις ρυθμίσεις φοβάμαι μήπως η 1660 δεν ανταπεξέλθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Νυσταγμένος είπε

Πιστεύω ότι θα βγάζει άνετα πάνω από 55-60fps σε gta v με τον επεξεργαστή που έχεις. 

Σε reviews αυτό έχω δει και εγώ τι να πω μάλλον για προς τα εκεί με βλέπω θα κάνω πιστεύω δουλειά και θα μου μείνει και κανα Φράγκο στην τσέπη thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

230-250€ για μτχ 1070 είναι όχι να γελάνε οι πέτρες αλλά και τα ορυκτά μέσα στην γη.... 

Συμφωνώ, απλώς κυκλοφορούν εδώ στο insomnia τέτοιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Νυσταγμένος είπε

Συμφωνώ, απλώς κυκλοφορούν εδώ στο insomnia τέτοιες τιμές.

μια 1660super είναι αρκετά καλύτερη από την 1070.. καινούργια ειδικά στα 230 μπορεί κ παρακάτω δεν θυμάμαι με τις νέες κάρτες κιόλας σύντομα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μια 1660super είναι αρκετά καλύτερη από την 1070.. καινούργια ειδικά στα 230 μπορεί κ παρακάτω δεν θυμάμαι με τις νέες κάρτες κιόλας σύντομα... 

Όχι και αρκετά καλύτερη. Στα ίδια κυβικά είναι. Συν πλην 2-3fps αναλόγως το game. Πάντως ναι, οι 1660 super κάπου στα 200 με 230€ παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ 1070 στα 230€ (3-4 ετών κάρτα προφανώς χωρίς εγγύηση) και μιας 1660S (Ventus/Gigabyte ~210€) σύγκριση ή δίλημμα δεν υπάρχει. Το ίδιο και 2070S/2080 vs 3070 όταν με το καλό βγει, τις λίγες και καλές αγγελίες δεν τις βλέπουμε ποτέ δίοτι τις χτυπάνε.

"Το κορόϊδο δεν είναι αυτός που ζητάει πολλά λεφτά αλλά αυτός που τα δίνει"

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gliogas είπε

Σε reviews αυτό έχω δει και εγώ τι να πω μάλλον για προς τα εκεί με βλέπω θα κάνω πιστεύω δουλειά και θα μου μείνει και κανα Φράγκο στην τσέπη thanks

αν θες ριξε μια ματια και στην sapphire 5600 xt (κατοχος της) Ειναι για εμενα η ποιο underatted καρτα που κυκλοφορει...τερατακι ...φοβερο VFM...και γενικα κατεμε βασιλιας στο μπατζετ για 1080p...1440 με ρεγουλα τα settings παρολο τα 6gb παιζεις κομπλε :)

Επεξ/σία από Aepix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xxatziva είπε

saphire pulse rx5500xt 8gb gddr6 pci4 x16 vfm καρτα ειναι.

Καλύτερα την 1650 super. Ίδια τιμή, ίδιες επιδόσεις και έχεις το κεφάλι ήσυχο από drivers..

9 ώρες πριν, Aepix είπε

αν θες ριξε μια ματια και στην sapphire 5600 xt (κατοχος της) Ειναι για εμενα η ποιο underatted καρτα που κυκλοφορει...τερατακι ...φοβερο VFM...και γενικα κατεμε βασιλιας στο μπατζετ για 1080p...1440 με ρεγουλα τα settings παρολο τα 6gb παιζεις κομπλε :)

Με ένα 20άρι παραπάνω πας και στην 2060. Ίδιες κάρτες είναι και έχεις DLSS, VRS και mesh shading στην NVIDIA που θα είναι χρήσιμα, και μεγαλύτερη σιγουριά με τους drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Καλύτερα την 1650 super. Ίδια τιμή, ίδιες επιδόσεις και έχεις το κεφάλι ήσυχο από drivers..

 

gddr6 vs gddr5 - 8gb vs 4gb. drivers στρωσανε επιτελους. vs δεν γνωριζω η nvidia τοσο καιρο τι κανει. αλλα συνηθως παιρνουμε αυτο που βαστάει η τσέπη και οχι τι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xxatziva είπε

gddr6 vs gddr5 - 8gb vs 4gb. drivers στρωσανε επιτελους. vs δεν γνωριζω η nvidia τοσο καιρο τι κανει. αλλα συνηθως παιρνουμε αυτο που βαστάει η τσέπη και οχι τι θέλουμε.

ίδια τιμή είπα..

Τώρα είδα ότι λες για την 8GB. Πάρα πολλά τα ~200 για 5500ΧΤ. Με 208 παίρνεις 1660 Super που είναι πολύ καλύτερη..

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...