Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάζω για αναβάθμιση κάρτας γραφικών (AMD Radeon 7850 τώρα (σκυλί η κάρτα btw).) και είμαι μεταξύ αυτών των επιλογών

Έχει κάποιος ιδέα/γνώμη για κάποια από τις παραπάνω; Thermals μεταξύ των καρτών παρόμοια; Επίσης ο επεξεργαστής που έχω τώρα είναι ο i7 - 3770. Τι % bottleneck πιστεύετε ότι θα έχω λόγο CPU; Κανένας εδώ με το ίδιο ή παρόμοιο config; Σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από panseit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/9/2020 στις 10:09 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Καλύτερα την 1650 super. Ίδια τιμή, ίδιες επιδόσεις και έχεις το κεφάλι ήσυχο από drivers..

Με ένα 20άρι παραπάνω πας και στην 2060. Ίδιες κάρτες είναι και έχεις DLSS, VRS και mesh shading στην NVIDIA που θα είναι χρήσιμα, και μεγαλύτερη σιγουριά με τους drivers..

Σωστος αν και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με τους Drivers... νομιζω πολλοι υπερβαλουν στο θεμα αυτο αλλα οκ..και μιλαω σαν κατοχος nvidia πολλα χρονια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aepix είπε

Σωστος αν και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με τους Drivers... νομιζω πολλοι υπερβαλουν στο θεμα αυτο αλλα οκ..και μιλαω σαν κατοχος nvidia πολλα χρονια!!!

Όταν μιλάμε για ίδιες κάρτες και ίδια τιμή πας στην NVIDIA. Μπορεί αυτή τη στιγμή να είναι ΟΚ αλλά δεν ξέρεις αν κάποια στιγμή στο μέλλον βγάλει έναν driver η AMD που τα μαμαει όλα και μετά μπορεί να κάνει 10 χρόνια να το διορθώσει. Ενώ η NVIDIA μέσα σε 1 το πολύ 2 εβδομάδες βγάζει hotfix αν τύχει και κάτι σπάσει, και συνήθως στην NVIDIA θα είναι κάτι σε ένα μεμονωμένο παιχνίδι και όχι κάτι τόσο σοβαρό..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δεν μου απαντήθηκε το ερώτημα, και τώρα με την ανακοίνωση της σειράς 3xxx της Nvidia μου αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον. Έχοντος καλώς των πραγμάτων, περιμένω απάντηση για δουλειά. Δεν θα αγοράσω άμεσα κάρτα γραφικών, υπολογίζω η αγορά να γίνει τέλη Δεκεμβρίου - αρχές Ιανουαρίου, αλλά μέχρι και τον Απρίλιο θα δουλεύω φουλ και δεν θα έχω χρόνο για παιχνίδια, οπότε μπορεί να γίνει και τότε η αγορά αν θεωρείτε ότι θα έχουν πέσει οι τιμές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, εγώ διαθέτω υπολογιστή που αγοράστηκε καινούριος το 2012, διαθέτει επεξεργαστή i7-4770k, 16GB DDR3, SSD και Windows 10. Αν αγοράσω καινούρια κάρτα ενδέχεται να έχω θέμα bottleneck / throlling; Να σημειώσω ότι αγόρασα πρόσφατα οθόνη 32άρα 1440p@75Hz και σκοπεύω να περάσω πολλά χρόνια με αυτή, οπότε δεν με ενδιαφέρει να σηκώνω μεγαλύτερες αναλύσεις και συχνότητες. Υπολογίζω να διαθέσω 300-400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, λογικά θα έχεις θέμα bottleneck το 2012 είναι πολύ μακριά...

Τώρα για αγορά 12ο/1ο ή και Απρίλιο 2021 τι να σου απαντήσουμε , δε ξέρουμε τι εικόνα θα έχει η αγορά τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δεν μου απαντήθηκε το ερώτημα, και τώρα με την ανακοίνωση της σειράς 3xxx της Nvidia μου αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον. Έχοντος καλώς των πραγμάτων, περιμένω απάντηση για δουλειά. Δεν θα αγοράσω άμεσα κάρτα γραφικών, υπολογίζω η αγορά να γίνει τέλη Δεκεμβρίου - αρχές Ιανουαρίου, αλλά μέχρι και τον Απρίλιο θα δουλεύω φουλ και δεν θα έχω χρόνο για παιχνίδια, οπότε μπορεί να γίνει και τότε η αγορά αν θεωρείτε ότι θα έχουν πέσει οι τιμές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, εγώ διαθέτω υπολογιστή που αγοράστηκε καινούριος το 2012, διαθέτει επεξεργαστή i7-4770k, 16GB DDR3, SSD και Windows 10. Αν αγοράσω καινούρια κάρτα ενδέχεται να έχω θέμα bottleneck / throlling; Να σημειώσω ότι αγόρασα πρόσφατα οθόνη 32άρα 1440p@75Hz και σκοπεύω να περάσω πολλά χρόνια με αυτή, οπότε δεν με ενδιαφέρει να σηκώνω μεγαλύτερες αναλύσεις και συχνότητες. Υπολογίζω να διαθέσω 300-400 ευρώ.

 

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Ε ναι, λογικά θα έχεις θέμα bottleneck το 2012 είναι πολύ μακριά...

Τώρα για αγορά 12ο/1ο ή και Απρίλιο 2021 τι να σου απαντήσουμε , δε ξέρουμε τι εικόνα θα έχει η αγορά τότε 

Με ενδιαφέρει για 1440p@75Hz, ούτε 4Κ ούτε 120Hz, λες να έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Όταν μιλάμε για ίδιες κάρτες και ίδια τιμή πας στην NVIDIA. Μπορεί αυτή τη στιγμή να είναι ΟΚ αλλά δεν ξέρεις αν κάποια στιγμή στο μέλλον βγάλει έναν driver η AMD που τα μαμαει όλα και μετά μπορεί να κάνει 10 χρόνια να το διορθώσει. Ενώ η NVIDIA μέσα σε 1 το πολύ 2 εβδομάδες βγάζει hotfix αν τύχει και κάτι σπάσει, και συνήθως στην NVIDIA θα είναι κάτι σε ένα μεμονωμένο παιχνίδι και όχι κάτι τόσο σοβαρό..

σωστος και παλι αλλα δοξα τον θεο εκει στην  AMD το νιωσανε και μπορεις να πας πισω στους drivers που ησουνα οποτε για μενα τουχαιστον σοου φαρ ειναι κατι παπαραπανω απο οκ.Συν οτι την καρτα την πηρα αρκετα φθηνοτερα σε σχεση με την 2060!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aepix είπε

σωστος και παλι αλλα δοξα τον θεο εκει στην  AMD το νιωσανε και μπορεις να πας πισω στους drivers που ησουνα οποτε για μενα τουχαιστον σοου φαρ ειναι κατι παπαραπανω απο οκ.Συν οτι την καρτα την πηρα αρκετα φθηνοτερα σε σχεση με την 2060!

Τώρα έχουν ίδια τιμή ουσιαστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Το συστημα μου ειναι:

Case: NZXT H440 V2 Midi-Tower

PSU: EVGA 750W NOVA 750 G2 Modular

Motherboad: ASROCK 1150 Z97X Killer Fatal1ty

CPU: Intel Core i7 4790K

RAM: 16GB G.Skill 1600 RipjawsX ddr3

GPU: Gigabyte GTX970 G1 Gaming

Monitor: Dell U2414H 1920*1080

Software: Windows 10

 

Σκεφτομαι να αλλαξω την gtx970 και να βαλω μια gtx1660 super ή ti.Απο παιχνιδια παιζω μερικα,αλλα κυριος παιζω με εξομοιωτη πτησης και συγκεκριμενα το X-Plane 11.Ποια ειναι η γνωμη σας ή οι προτασεις σας;Ευχαριστω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geoarvan1982 είπε

Καλησπερα σε ολους!

Το συστημα μου ειναι:

Case: NZXT H440 V2 Midi-Tower

PSU: EVGA 750W NOVA 750 G2 Modular

Motherboad: ASROCK 1150 Z97X Killer Fatal1ty

CPU: Intel Core i7 4790K

RAM: 16GB G.Skill 1600 RipjawsX ddr3

GPU: Gigabyte GTX970 G1 Gaming

Monitor: Dell U2414H 1920*1080

Software: Windows 10

Σκεφτομαι να αλλαξω την gtx970 και να βαλω μια gtx1660 super ή ti.Απο παιχνιδια παιζω μερικα,αλλα κυριος παιζω με εξομοιωτη πτησης και συγκεκριμενα το X-Plane 11.Ποια ειναι η γνωμη σας ή οι προτασεις σας;Ευχαριστω!

Πιστεύω θα την στηρίξει αρκετά καλά την 1660ti ο 4790k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Νυσταγμένος είπε

Πιστεύω θα την στηρίξει αρκετά καλά την 1660ti ο 4790k

Ευχαριστω για την απαντηση.Απο αποψη αποδοσης πιστευεις θα εχω καποια σημαντικη διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geoarvan1982 Μην πάρεις την Ti, πάρε την 1660 Super. Είναι πρακτικά η ίδια κάρτα αλλά φθηνότερη..

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-gtx-1660-super-amp/29.html

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2020 στις 9:13 ΜΜ, geoarvan1982 είπε

Καλησπερα σε ολους!

Το συστημα μου ειναι:

Case: NZXT H440 V2 Midi-Tower

PSU: EVGA 750W NOVA 750 G2 Modular

Motherboad: ASROCK 1150 Z97X Killer Fatal1ty

CPU: Intel Core i7 4790K

RAM: 16GB G.Skill 1600 RipjawsX ddr3

GPU: Gigabyte GTX970 G1 Gaming

Monitor: Dell U2414H 1920*1080

Software: Windows 10

Σκεφτομαι να αλλαξω την gtx970 και να βαλω μια gtx1660 super ή ti.Απο παιχνιδια παιζω μερικα,αλλα κυριος παιζω με εξομοιωτη πτησης και συγκεκριμενα το X-Plane 11.Ποια ειναι η γνωμη σας ή οι προτασεις σας;Ευχαριστω!

Η διαφορά θα είναι μικρή και δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα. H 970 που έχεις είναι "ισορροπημένο" ζευγάρι με την cpu σου ( λόγω επεξεργαστή θα υποφέρεις στα fps drops και στα 1% MIN FPS όσο ακριβή VGA και να αγοράσεις)

Αν θες να αγοράσεις κάποια να δεις άμεσο αποτέλεσμα πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews

Στις 9/9/2020 στις 4:03 ΜΜ, gokuthelegend είπε

Με ενδιαφέρει για 1440p@75Hz, ούτε 4Κ ούτε 120Hz, λες να έχω πρόβλημα;

Ο επεξεργαστής σου είναι 6ετιας , αποκλείεται να τον προμηθεύτηκες το 2012 εκτός αν εργάζεσαι μέσα στο R&D της INTEL.

Τέλος πάντων , λόγω επεξεργαστή θα υποφέρεις στα fps drops και στα 1% MIN FPS όσο ακριβή VGA και να αγοράσεις. Στον επεξεργαστή σου αντιστοιχεί μια κάρτα των 210ευρώ ΜΑΧ σαν και αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews

 

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Ο επεξεργαστής σου είναι 6ετιας , αποκλείεται να τον προμηθεύτηκες το 2012 εκτός αν εργάζεσαι μέσα στο R&D της INTEL.

Τέλος πάντων , λόγω επεξεργαστή θα υποφέρεις στα fps drops και στα 1% MIN FPS όσο ακριβή VGA και να αγοράσεις. Στον επεξεργαστή σου αντιστοιχεί μια κάρτα των 210ευρώ ΜΑΧ σαν και αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-OC-GV-N166SOC-6GD.html#reviews

Δικό μου λάθος, Αύγουστο του 2013 είχα αγοράσει τον υπολογιστή, όχι το 2012. Μπορείς να μου επεξηγήσεις συνοπτικά αυτά που έβαλα σε bold;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...