Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, JohnDoe1926 είπε

το RDR2 που με ενδιαφερει κιολλας

Στα υπόλοιπα που παίζετε αυτό είναι το πιο απαιτητικό. Στα χρήματά σας μπορείτε να πάτε σε RX 5500 XT ή RX 580, οι οποίες όμως είναι σαν απόδοση GTX 1650. Παρ' όλα αυτά, ρίξτε μια ματιά στο παραπάνω post:

Στις 27/10/2020 στις 7:33 ΜΜ, Arkin είπε

αρκετα monitors υποστηριζουν κανονικα freesync μεσω nvidia καρτες και display ports. Οθονες freesync που εχουν μονο hdmi δεν υποστηριζουν gsync.

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Στα υπόλοιπα που παίζετε αυτό είναι το πιο απαιτητικό. Στα χρήματά σας μπορείτε να πάτε σε RX 5500 XT ή RX 580, οι οποίες όμως είναι σαν απόδοση GTX 1650. Παρ' όλα αυτά, ρίξτε μια ματιά στο παραπάνω post:

Εχω δει και τις 580 αλλα ψαχνω τωρα με τη προυποθεση να αλλαξω γραφικων λογικα στις RX20800 αν το παει ετσι και η AMD αχχα! Οποτε σκεφτομαι οτι αφου δν μπορω να παρω RDNA2 τωρα για να ειμαι αρκετα future proof μην ξεφυγω και παω σε GCN.

HDMI εχει μονο η οθονη και γραφει και στα Specs μονο Freesync και αφου ειδα και βιντεο εναντιων της RTX2060 τείνω προς τη μαμα AMD παλι που παρολο δν εχει RTX ουτε και οι δυνατοτητες της 2060 με κανουν να τη διαλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα βρε παιδιά θέλω τα φώτα σας !!!

δουλεύω με unreal engine θέλω raytracing αλλά έχω σκαλώσει να πάρω μεταχειρισμένη rtx 2080 2070 super i 2060 super φράγκα δεν παίζουν και πολλά covid19  2 παιδιά δύσκολα ...

τι προτείνεται για δουλεύω αξιοπρεπώς σε pc

mobo asus croshrair v formula z

cpu 8350 black & fx 9590

mem 32 g

Επεξ/σία από bwoolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bwoolf είπε

καλησπέρα βρε παιδιά θέλω τα φώτα σας !!!

δουλεύω με unreal engine θέλω raytracing αλλά έχω σκαλώσει να πάρω μεταχειρισμένη rtx 2080 2070 super i 2060 super φράγκα δεν παίζουν και πολλά covid19  2 παιδιά δύσκολα ...

τι προτείνεται για δουλεύω αξιοπρεπώς σε pc

mobo asus croshrair v formula z

cpu 8350 black & fx 9590

mem 32 g

Οποία και να βάλεις από αυτές θα τρως μπουκάλι από fx επεξεργαστή.. δεν πρόκειται να δεις όλη τους την δύναμη από την στιγμή που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ένας τόσο outdated επεξεργαστής. 

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bwoolf είπε

fx 9590

Έχετε δώσει χρήματα για το σύστημά σας απ' ότι φαίνεται. Είναι ότι πιο high end για την εποχή του, όμως... και ο χειρότερος  Ryzen έχει παρόμοια απόδοση με τον καλύτερο FX. Αν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα άλλο, πάρτε τη πιο μικρή RTX 2060. Εκτός αν δώσετε το υπάρχων σύστημα και πάρετε κάποιο μεταχειρισμένο από τις αγγελίες, οπότε η χρηματική διαφορά για την αναβάθμιση δε θα σας βγάλει εκτός προϋπολογισμού.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Έχετε δώσει χρήματα για το σύστημά σας απ' ότι φαίνεται. Είναι ότι πιο high end για την εποχή του, όμως... και ο χειρότερος  Ryzen έχει παρόμοια απόδοση με τον καλύτερο FX. Αν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα άλλο, πάρτε τη πιο μικρή RTX 2060. Εκτός αν δώσετε το υπάρχων σύστημα και πάρετε κάποιο μεταχειρισμένο από τις αγγελίες, οπότε η χρηματική διαφορά για την αναβάθμιση δε θα σας βγάλει εκτός προϋπολογισμού.

Ευχαριστώ πολύ η απαντήσεις σας με κάλυψαν και με το παραπάνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια βοήθεια παρακαλώ!

Πήρα πρόσφατα την AOC 24G2 και θα ήθελα να αναβαθμίσω και την κάρτα γραφικών. Έχω μια GTX760 με cpu i5 6500.

Είμαι ανάμεσα στην evga 1660s στα ~235€ και την shaphire pulse rx 5600xt στα ~300€. 

Βλέπω ότι η 5600xt δίνει ένα 25% παραπάνω σε fps στα benchmarks, όσο και η διαφορά σε ευρώ. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάω σε αυτή και να καταλήξω στην 1660s? Πχ είναι πιθανό να μην δω διάφορα με τον 6500? Από άποψη υλοποίησης ίσως? Νομίζω με drivers που ακουγόταν παλιότερα δεν υπάρχει πρόβλημα σωστά?

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. επεξεργαστής i5 - 3570 και μητρική ASUS P8H77-V LE . ενδιαφέρομαι για 1080p καλό gaming και 1440p ικανοποιητικά.

Γενικά δίνω μέχρι 300 ευρώ και σ αυτά τα λεφτά παίρνω 5600XT ή 2060 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει λόγω του υπόλοιπου συστήματος. Στο μέλλον μπορεί να το αναβαθμίσω αλλά όχι άμεσα.

Ποιά προτείνετε μεταξύ των 5600ΧΤ και 2060? Αξίζει να πάω σ αυτές ή να κοιτάξω καμία 1660super και κάτω?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spyrosTr είπε

καλημέρα σε όλους. επεξεργαστής i5 - 3570 και μητρική ASUS P8H77-V LE . ενδιαφέρομαι για 1080p καλό gaming και 1440p ικανοποιητικά.

Γενικά δίνω μέχρι 300 ευρώ και σ αυτά τα λεφτά παίρνω 5600XT ή 2060 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει λόγω του υπόλοιπου συστήματος. Στο μέλλον μπορεί να το αναβαθμίσω αλλά όχι άμεσα.

Ποιά προτείνετε μεταξύ των 5600ΧΤ και 2060? Αξίζει να πάω σ αυτές ή να κοιτάξω καμία 1660super και κάτω?

Ευχαριστώ 

στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις δεν θα βγει κάτι φέτος (το 2020) 

προσωπικά θα έπαιρνα μια οικονομική (με 2 ανεμιστήρες factory OCed) 1660SUPER

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teller είπε

Παίδες, καλησπέρα.

Ποια κάρτα θα προτείνατε για 4κ 60Hz gaming?

Η CPU που έχω είναι η 9900k.

RTX3080 ή RTX3090

σε λίγες μέρες που θα βγάλει η AMD την 6000σειρά μάλλον θα δούμε χαμηλότερες τιμές.

Προσωπικά προτιμώ NVIDIA λόγω DLSS & ποιο αξιόπιστων drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις δεν θα βγει κάτι φέτος (το 2020) 

προσωπικά θα έπαιρνα μια οικονομική (με 2 ανεμιστήρες factory OCed) 1660SUPER

με 5600ΧΤ ή 2060 θα εχω bottleneck λογω επεξεργαστη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, spyrosTr είπε

με 5600ΧΤ ή 2060 θα εχω bottleneck λογω επεξεργαστη ε?

ναι , ενώ θα ανεβάσεις τα average FPS θα υποφέρεις στα 1% low fps (θα έχεις παγώματα σε δύσκολες σκηνές) λόγω cpu

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2020 στις 11:16 ΠΜ, spyrosTr είπε

καλημέρα σε όλους. επεξεργαστής i5 - 3570 και μητρική ASUS P8H77-V LE . ενδιαφέρομαι για 1080p καλό gaming και 1440p ικανοποιητικά.

Γενικά δίνω μέχρι 300 ευρώ και σ αυτά τα λεφτά παίρνω 5600XT ή 2060 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει λόγω του υπόλοιπου συστήματος. Στο μέλλον μπορεί να το αναβαθμίσω αλλά όχι άμεσα.

Ποιά προτείνετε μεταξύ των 5600ΧΤ και 2060? Αξίζει να πάω σ αυτές ή να κοιτάξω καμία 1660super και κάτω?

Ευχαριστώ 

Επειδη εχω τον ιδιο επεξεργαστη στον ανηψιο μου θα σου πω με βεβαιοτητα πως τιποτα πανω απο 1650 super χωρις να χανεις αποδοση. Ακομα κ με αυτη σε καποια games παιζει ενα πολυ μικρο μπουκαλι δυστυχως αλλα γενικα  την τρεχει μια χαρα  με usage αρκετα υψηλο μονιμως ομως... Πανω απο 85%..Φανταζομαι πως αν πας σε 1660 super θα τερματισει😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...