Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 minutes ago, yiannis1991 said:

Πως; με μαγικά; Τι λέτε τώρα μωρέ. Το top dog βγάζουν πάντα στο release, όχι ότι συμφέρει τον καθένα στα forums..

Μαγικό ήταν να βγάλουν 1050 Ti, 70% γρηγορότερη από την 750 Ti και ίδιο tdp

Και η 1660 super είναι μαγική

Ο καθένας στα φόρα, είναι ο μέσος καταναλωτής. Οχι το θύμα

Απέδειξαν στο παρελθόν ότι μπορούν

Και η 3060 Ti, μαγική θα ήταν αν ξεκίναγε όπως είπαν από 400e και υπήρχαν και προσφορές 2-3 μήνες μετά

Κάτσε εσύ τώρα να σου την πασσάρουν με 200-300e καπέλλο γιά να παινεύεσαι εσύ γιά τα wow και τα top dogs (που δεν ξέρω τι είναι. Εγώ ελληνικά μιλάω)  

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Coscas είπε

 

Μαγικό ήταν να βγάλουν 1050 Ti, 70% γρηγορότερη από την 750 Ti και ίδιο tdp

Και η 1660 super είναι μαγική

Ο καθένας στα φόρα, είναι ο μέσος καταναλωτής. Οχι το θύμα

Απέδειξαν στο παρελθόν ότι μπορούν

Και η 3060 Ti, μαγική θα ήταν αν ξεκίναγε όπως είπαν από 400e και υπήρχαν και προσφορές 2-3 μήνες μετά

Κάτσε εσύ τώρα να σου την πασσάρουν με 200-300e καπέλλο γιά να παινεύεσαι εσύ γιά τα wow και τα top dogs (που δεν ξέρω τι είναι. Εγώ ελληνικά μιλάω)  

Τρικυμία εν κρανίο. Συκγρίνεις κάρτες από διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Πριν είπες για 2080 perf με 75w TDP. Είπα εγώ πουθενά ότι παινεύομαι για wow και top κάρτες; Είπα ότι μία εταιρεία όταν βγάλει ένα καινούργιο προϊόν θα δείξει πρώτα το καλύτερο της, δεν έχει λογική να δείξει μεσαία κάρτα πρώτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, yiannis1991 said:

Τρικυμία εν κρανίο. Συκγρίνεις κάρτες από διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Πριν είπες για 2080 perf με 75w TDP. Είπα εγώ πουθενά ότι παινεύομαι για wow και top κάρτες; Είπα ότι μία εταιρεία όταν βγάλει ένα καινούργιο προϊόν θα δείξει πρώτα το καλύτερο της, δεν έχει λογική να δείξει μεσαία κάρτα πρώτα..

Εν κρανίω είναι το σωστό. Και "συγκρίνω"

Είπα γιά κάρτα με επιδόσεις 2080 και 75 tdp. Απίθανο είναι; Τι σόϊ εξέλιξη τεχνολογίας έχουμε; Και ποιός περίμενε τόσο χαμηλά tdp στίς 750, 1050, 1650;

Και αν πρόσεξες, χιούμορ και πλάκα έκανα (γέλαγα όταν έγραψα "με συμφέρει")

Αλλά, ποιός έχασε το χιούμορ για να το βρείς εσύ;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εν κρανίω είναι το σωστό. Και "συγκρίνω"

Είπα γιά κάρτα με επιδόσεις 2080 και 75 tdp. Απίθανο είναι; Τι σόϊ εξέλιξη τεχνολογίας έχουμε; Και ποιός περίμενε τόσο χαμηλά tdp στίς 750, 1050, 1650;

Και αν πρόσεξες, χιούμορ και πλάκα έκανα (γέλαγα όταν έγραψα "με συμφέρει")

Αλλά, ποιός έχασε το χιούμορ για να το βρείς εσύ;

Προφανώς και περιμέναμε τόσο χαμηλά tdp σε αυτές τις κάρτες αφού είναι οι χαμηλότερες της κάθε γενιάς (κάτι κάρτες τύπου 1030 δεν τις μετράω καν, δεν μπορείς να παίξεις games σαν άνθρωπος), λογικό είναι να έχουν τέτοιο TDP. Ναι επιδόσεις 2080 με 75W είναι απίθανο, αφού η 2080 έχει ~250W κατανάλωση, δεν είναι δυνατόν μέσα σε μία γενιά να πέσεις τόσα watt και να κρατήσεις ίδιες επιδόσεις. Σε 4-5 χρόνια μπορεί αλλά τότε οι επιδόσεις της 2080 θα είναι ένα τίποτα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Προφανώς και περιμέναμε τόσο χαμηλά tdp σε αυτές τις κάρτες αφού είναι οι χαμηλότερες της κάθε γενιάς (κάτι κάρτες τύπου 1030 δεν τις μετράω καν, δεν μπορείς να παίξεις games σαν άνθρωπος), λογικό είναι να έχουν τέτοιο TDP. Ναι επιδόσεις 2080 με 75W είναι απίθανο, αφού η 2080 έχει ~250W κατανάλωση, δεν είναι δυνατόν μέσα σε μία γενιά να πέσεις τόσα watt και να κρατήσεις ίδιες επιδόσεις. Σε 4-5 χρόνια μπορεί αλλά τότε οι επιδόσεις της 2080 θα είναι ένα τίποτα..

Σωστός , βέβαια οι 2 εταιρίες "χρωστάνε" GPU με ταχύτητα 1660super (προ προβλήματος ξεκινούσαν από 210ευρώ και οι ποιο ακριβές πήγαιναν μέχρι τα 280-290ευρώ) σε τιμή κάτω των 150ευρώ και TDP 75W ώστε να μην χρειάζονται επιπλέον τροφοδοσία.  Πιθανότατα σε λίγους μήνες να μας το προσφέρουν όταν αρχίζουν και βγάζουν νέας γενιάς GPU στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της αγοράς.

Το 1080p gaming πλέον καλύπτεται με τέτοιες κάρτες αξιοπρεπώς.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, yiannis1991 said:

Προφανώς και περιμέναμε τόσο χαμηλά tdp σε αυτές τις κάρτες αφού είναι οι χαμηλότερες της κάθε γενιάς (κάτι κάρτες τύπου 1030 δεν τις μετράω καν, δεν μπορείς να παίξεις games σαν άνθρωπος), λογικό είναι να έχουν τέτοιο TDP. Ναι επιδόσεις 2080 με 75W είναι απίθανο, αφού η 2080 έχει ~250W κατανάλωση, δεν είναι δυνατόν μέσα σε μία γενιά να πέσεις τόσα watt και να κρατήσεις ίδιες επιδόσεις. Σε 4-5 χρόνια μπορεί αλλά τότε οι επιδόσεις της 2080 θα είναι ένα τίποτα..

Η διαφορά της gtx 750 με την 1660 την απλή που έχει χαμηλό tdp (120 W), είναι 349% (βάσει UserBenchmark). Και με την 1650 την απλή, με 75 tdp, είναι 200% περίπου

Η διαφορά της 1050 ti από την 2080 και την 3060 Ti, είναι περίπου 200%

Αρα, έχει συμβεί στο παρελθόν τέτοιο άλμα εξέλιξης και μείωσης του tdp

Με αυτήν την λογική μίλησα

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Σωστός , βέβαια οι 2 εταιρίες "χρωστάνε" GPU με ταχύτητα 1660super (προ προβλήματος ξεκινούσαν από 210ευρώ και οι ποιο ακριβές πήγαιναν μέχρι τα 280-290ευρώ) σε τιμή κάτω των 150ευρώ και TDP 75W ώστε να μην χρειάζονται επιπλέον τροφοδοσία.  Πιθανότατα σε λίγους μήνες να μας το προσφέρουν όταν αρχίζουν και βγάζουν νέας γενιάς GPU στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της αγοράς.

Το 1080p gaming πλέον καλύπτεται με τέτοιες κάρτες αξιοπρεπώς.

Δεν χρωστάνε βρε παιδιά, νωρίς είναι ακόμη. Η 2060 για παράδειγμα είχε βγει Ιανουάριο..

12 λεπτά πριν, Coscas είπε

Η διαφορά της gtx 750 με την 1660 την απλή που έχει χαμηλό tdp (120 W), είναι 349% (βάσει UserBenchmark). Και με την 1650 την απλή, με 75 tdp, είναι 200% περίπου

Η διαφορά της 1050 ti από την 2080 και την 3060 Ti, είναι περίπου 200%

Αρα, έχει συμβεί στο παρελθόν τέτοιο άλμα εξέλιξης και μείωσης του tdp

Με αυτήν την λογική μίλησα

To userbenchmark είναι σκουπίδι. Η 3060Τi έχει ~300% διαφορά από την 1060 βάση του techpowerup, άρα από την 1050Ti ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Μέσα σε μία γενιά δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες επιδόσεις με 75w τη στιγμή που η προηγούμενη γενιά ήθελε 250w, δεν γίνεται αυτό. Τώρα αν η τωρινή χαμηλότερη φτάνει την high end από 5 χρόνια πριν δεν θεωρείται άλμα αλλά φυσιολογική εξέλιξη..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, jgeorgiou said:

Σωστός , βέβαια οι 2 εταιρίες "χρωστάνε" GPU με ταχύτητα 1660super (προ προβλήματος ξεκινούσαν από 210ευρώ και οι ποιο ακριβές πήγαιναν μέχρι τα 280-290ευρώ) σε τιμή κάτω των 150ευρώ και TDP 75W ώστε να μην χρειάζονται επιπλέον τροφοδοσία.  Πιθανότατα σε λίγους μήνες να μας το προσφέρουν όταν αρχίζουν και βγάζουν νέας γενιάς GPU στο μεσαίο και χαμηλό κομμάτι της αγοράς.

Το 1080p gaming πλέον καλύπτεται με τέτοιες κάρτες αξιοπρεπώς.

Τι έννοια θα έχει να βγάλουν ίσης απόδοσης με την 1660 Super;

Αφού υπάρχει αυτή. Το θέμα είναι να βγάλουν ανώτερη

Οπως έγινε με την 3060 Ti, που ξεπέρασε την 2080 σε επιδόσεις και σε μισή τιμή (αν τηρούσαν τα προαναγγελθέντα)

Ασε που έχει το 1/4 της τιμής της 2080 Ti και την πλησιάζει 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Coscas είπε

Τι έννοια θα έχει να βγάλουν ίσης απόδοσης με την 1660 Super;

Αφού υπάρχει αυτή. Το θέμα είναι να βγάλουν ανώτερη

Με νέα αρχιτεκτονική για να ρίξουν το TDP στα 75w (χωρίς έξτρα τροφοδοσία) και να την πλασάρουν με νέο κωδικό στην entry-gaming κατηγορία (με αντίστοιχη τιμή). Θεωρώ πολύ πιθανό το 2021 Q3 να έχουμε τέτοια εξέλιξη αφού κυκλοφορήσουν τις νέες mid-range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την amd ati hd 7790 1gb και θέλω να την αλλάξω αγοράζοντας μια καλυτερη αλλά όσο το δυνατόν πιο οικονομική. Τι προτεινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, anegefalos είπε

Εχω την amd ati hd 7790 1gb και θέλω να την αλλάξω αγοράζοντας μια καλυτερη αλλά όσο το δυνατόν πιο οικονομική. Τι προτεινετε;

υπόλοιπο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν από χρήματα 100 maximum 140 Euro με την προυποθεση να είναι καλυτερη της 7790 που έχω ήδη. Το συστημα που έχω είναι cpu amd athlon όχι πολυ παλιος 4 core, 12gb ram ddr3 1600mhz, ssd Kingston σε tv Sony 4k 49αρα.παιζω κυρίως 1080p horror, fps, adventure, racing games τροφοδοτικο cooler master 650w
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anegefalos είπε

 

Λοιπόν από χρήματα 100 maximum 140 Euro με την προυποθεση να είναι καλυτερη της 7790 που έχω ήδη. Το συστημα που έχω είναι cpu amd athlon όχι πολυ παλιος 4 core, 12gb ram ddr3 1600mhz, ssd Kingston σε tv Sony 4k 49αρα.παιζω κυρίως 1080p horror, fps, adventure, racing games τροφοδοτικο cooler master 650w

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ελάχιστο είναι η 1660super η οποία έχει "φυσιολογική" τιμή 200-250ευρώ. Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω ανωμαλίας σε προσφορά GPU AMD/NVIDIA έχει γύρω στο +100ευρώ "καπέλο".

Αν αγοράσεις κάτι ποιο αργό θα απογοητευτείς. Αν δες θες να δώσεις πολλά λεφτά , περίμενε μερικές εβδομάδες να επανέλθουν οι τιμές σε "φυσιολογικά" επίπεδα ή μέχρι την ερχόμενη άνοιξη που θα βγάλουν οι εταιρίες νέα γενιά mid-range gpu.

ΥΓ

Προσωπικά στην θέση σου , θα κρατούσα τα λεφτά μου , θα διπλασίαζα το budget μου μέχρι το πάσχα και θα έπαιρνα την επερχόμενη νέα γενιά που θα έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ελάχιστο είναι η 1660super η οποία έχει "φυσιολογική" τιμή 200-250ευρώ. Τις τελευταίες εβδομάδες λόγω ανωμαλίας σε προσφορά GPU AMD/NVIDIA έχει γύρω στο +100ευρώ "καπέλο".

Αν αγοράσεις κάτι ποιο αργό θα απογοητευτείς. Αν δες θες να δώσεις πολλά λεφτά , περίμενε μερικές εβδομάδες να επανέλθουν οι τιμές σε "φυσιολογικά" επίπεδα ή μέχρι την ερχόμενη άνοιξη που θα βγάλουν οι εταιρίες νέα γενιά mid-range gpu.

ΥΓ

Προσωπικά στην θέση σου , θα κρατούσα τα λεφτά μου , θα διπλασίαζα το budget μου μέχρι το πάσχα και θα έπαιρνα την επερχόμενη νέα γενιά που θα έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις.

Τι να την κανει την 1660 super και τις επερχομενες καρτες το παιδι με τον Athlon?Μεχρι 1050 ti και πολυ ειναι.Η καλυτερη επιλογη ηταν η 570 αλλα περασαν τα 200€ και αυτες,κλασικα.Στο 150αρι που επαιζαν πριν κανενα 2μηνο,ηταν μια χαρα.Τεσπα,εχει μια 1050ti αυτη τη στιγμη στο Skroutz στα 138€ νομιζω.

anegefalos:Αν βρεις καμια μεταχειρη 570 στα 150€ ή και πιο κατω παρτην,αλλιως παρε καινουργια την 1050ti.Βασικα ποιον Athlon εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...