Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Mrsp είναι προτινομενη Λιανική χωρίς φπα

Λόγω ισοτιμίας ευρώ έπρεπε mrsp $ = λιανική μας σε ευρω.

 

Μιλάω για κάρτα νέας γενιάς επιδόσεων 1660 super to TI με Λιανική Ελλάδα 150ευρω και από τις 3 εταιριες

 

Αν γινει αυτο που λες θα ειναι πολυ καλο αν και το βλεπω απιθανο.Παντως πιστευω οτι παλι θα δουμε επιδοσεις και τιμες που ηδη υπαρχουν απλα με αλλο ονομα.Δλδ οτι επαιρνες με ~200€,το ιδιο θα παιρνεις και τωρα.Αντι να το λενε 1660 super-ti κτλ,θα το λενε 3050 ti.Το ιδιο γινεται και απο την AMD,δεν αλλαζει κατι με αυτους.Σου εδιναν πχ την 5700ΧΤ με 400€ και ταδε επιδοσεις.Τωρα θα παιρνεις 6600ΧΤ με επιδοσεις παρομοιες της 5700ΧΤ παλι με 400€.Η 6700ΧΤ θα εχει ενα 40+% πανω απο 5700ΧΤ αλλα θα παει στα 600€.Τι ειχαμε τι χασαμε.

Απλα νεες τεχνολογιες πληρωνουμε,επιδοσεις οτι εδινες,επαιρνες.Το ιδιο θα γινεται και τωρα.Αυτο που ελπιζει ο Coscas δεν προκειται να γινει,να παρεις καρτα επιδοσεων πιο πανω απο το μοντελο που αντικαθιστα αλλα σε ιδια ή και χαμηλοτερη τιμη.Αν παρουμε υπ οψιν το MSRP που ανακοινωνει η καθε εταιρια ειμαστε πολυ καλα.Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως η καρτες φτανουν στα ραφια με πολυ μεγαλυτερη τιμη.Τωρα ποιος φταιει γι αυτο δεν ξερω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, LouCi4er said:

Αν γινει αυτο που λες θα ειναι πολυ καλο αν και το βλεπω απιθανο.Παντως πιστευω οτι παλι θα δουμε επιδοσεις και τιμες που ηδη υπαρχουν απλα με αλλο ονομα.Δλδ οτι επαιρνες με ~200€,το ιδιο θα παιρνεις και τωρα.Αντι να το λενε 1660 super-ti κτλ,θα το λενε 3050 ti.Το ιδιο γινεται και απο την AMD,δεν αλλαζει κατι με αυτους.Σου εδιναν πχ την 5700ΧΤ με 400€ και ταδε επιδοσεις.Τωρα θα παιρνεις 6600ΧΤ με επιδοσεις παρομοιες της 5700ΧΤ παλι με 400€.Η 6700ΧΤ θα εχει ενα 40+% πανω απο 5700ΧΤ αλλα θα παει στα 600€.Τι ειχαμε τι χασαμε.

Απλα νεες τεχνολογιες πληρωνουμε,επιδοσεις οτι εδινες,επαιρνες.Το ιδιο θα γινεται και τωρα.Αυτο που ελπιζει ο Coscas δεν προκειται να γινει,να παρεις καρτα επιδοσεων πιο πανω απο το μοντελο που αντικαθιστα αλλα σε ιδια ή και χαμηλοτερη τιμη.Αν παρουμε υπ οψιν το MSRP που ανακοινωνει η καθε εταιρια ειμαστε πολυ καλα.Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως η καρτες φτανουν στα ραφια με πολυ μεγαλυτερη τιμη.Τωρα ποιος φταιει γι αυτο δεν ξερω.

Τι λέτε ρε παιδιά;

Αμα ίσχυε αυτό, ακόμα θα παίρναμε με 800e, κάρτες που κάνουν τώρα 30e

Αντιθέτως, παίρνουμε με 30e, κάρτες που είναι 10000% πιό γρήγορες από κάρτες που έκαναν 700-800e πριν 17-18 χρόνια  (δες GT 710 vs TI 4600, Ti 4200 στο passmark που έκαναν 700-800e το 2002, 2003 )

Με την λογική σου, ακόμα θα παίρναμε με 700-800e κάρτες που αντικαθιστούσαν τις προηγούμενες

Απεναντίας, το άλμα της εξέλιξης, μας έδωσε κάρτες με 10000% παραπάνω επιδόσεις με 2000%+ χαμηλότερη τιμή 

Αυτό που λες, 1η φορά πάνε να το κάνουν τωρα. Να μας πάνε 5 χρόνια πίσω. Και σε 5 χρόνια, άλλα 5 πίσω

Γι΄ αυτό και τσινάω

Επεξ/σία από Coscas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το βλέπω αυτό. Ακόμη και η  3080 που είναι ακριβή τώρα λόγω του ελάχιστου stock είναι καλύτερη της 2080Ti και φθηνότερη ακόμη και έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Coscas είπε

Τι λέτε ρε παιδιά;

Αμα ίσχυε αυτό, ακόμα θα παίρναμε με 800e, κάρτες που κάνουν τώρα 30e

Αντιθέτως, παίρνουμε με 30e, κάρτες που είναι 10000% πιό γρήγορες από κάρτες που έκαναν 700-800e πριν 17-18 χρόνια  (δες GT 710 vs TI 4600, Ti 4200 στο passmark που έκαναν 700-800e το 2002, 2003 )

Με την λογική σου, ακόμα θα παίρναμε με 700-800e κάρτες που αντικαθιστούσαν τις προηγούμενες

Απεναντίας, το άλμα της εξέλιξης, μας έδωσε κάρτες με 10000% παραπάνω επιδόσεις με 2000%+ χαμηλότερη τιμή 

Αυτό που λες, 1η φορά πάνε να το κάνουν τωρα. Να μας πάνε 5 χρόνια πίσω. Και σε 5 χρόνια, άλλα 5 πίσω

Γι΄ αυτό και τσινάω

😵

Πριν απο 43 χρονια παντως ηταν πιο καλα τα πραγματα οσον αφορα το κομματι των καρτων.Η αληθεια να λεγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 12:42 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Στις τιμές δεν φταίνε η AMD και η NVIDIA αλλά τα καταστήματα και οι AiBs, ή τουλάχιστον φταίνε και αυτοί. AMD και NVIDIA φταίνε στο ότι δεν δίνουν αρκετό supply από gpu στους AiBs..

Όταν βλέπουν πελάτες που είναι πρόθυμοι να δώσουν ακόμα και σε bid για μια 3090 2.000€+ θα πούνε και αυτοί why not? έχουμε το covid 19 για πάτημα και όλα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, LouCi4er said:

😵

Πριν απο 43 χρονια παντως ηταν πιο καλα τα πραγματα οσον αφορα το κομματι των καρτων.Η αληθεια να λεγεται.

Ε ναι...Εσύ θα έδινες 272.600 δρχ γιά ένα ανάλογο Atari σήμερα (αφού οι αντικαταστάσεις είναι στην ίδια τιμή)...

Πιό καλά λέω εγώ είναι σήμερα

Αν πηγαίναμε με την λογική σου, δεν θα ήταν 

18 minutes ago, LIGHT1NG said:

Όταν βλέπουν πελάτες που είναι πρόθυμοι να δώσουν ακόμα και σε bid για μια 3090 2.000€+ θα πούνε και αυτοί why not? έχουμε το covid 19 για πάτημα και όλα καλά. 

Και να σκεφτείς, έχουν πείσει τον κόσμο, ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουν παντοδύναμες και φτηνές κάρτες να τρέξουμε ένα απλό παιχνιδάκι

Είναι αυτοί, που τέλη 60's, μας έλεγαν ότι αρχές 70's θα ταξιδεύουμε ιπτάμενοι  

Αν πάρεις την εξέλιξη του αεροπλάνου, πήρε πολύ λιγότερο χρόνο να πάνε απο τις προπέλλες στα jet (και αυτό λόγω πολέμου και ανταγωνισμού από τους Γερμανούς)

Αυτοί τώρα πολεμάνε, πώς θα βγάλουν από την μύγα ξύγκι

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω χρόνια να παρακολουθήσω τα πράγματα στις gpu, θέλω την βοήθεια σας για μια μικρή αναβάθμιση.

Έχω μια ταπεινή 1050ti όπου έπαιζα casual games ή κάποια ποιο απαιτητικά με υποχωρήσεις σε 1080 60 fps.

τώρα αναβάθμισα την οθόνη μου και πήγα στα 2560χ1440@60fps . Τι  μου προτείνετε να αγοράσω για ίδια χρήση απλά σε 2κ ανάλυση; Τι συμφέρει στις medium range κατηγορίες;

 

Να πω οτι δεν βιάζομαι και αν είναι να βγεί κάτι τους επόμενους 2-3 μήνες περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω χρόνια να παρακολουθήσω τα πράγματα στις gpu, θέλω την βοήθεια σας για μια μικρή αναβάθμιση.

Έχω μια ταπεινή 1050ti όπου έπαιζα casual games ή κάποια ποιο απαιτητικά με υποχωρήσεις σε 1080 60 fps.

τώρα αναβάθμισα την οθόνη μου και πήγα στα 2560χ1440@60fps . Τι  μου προτείνετε να αγοράσω για ίδια χρήση απλά σε 2κ ανάλυση; Τι συμφέρει στις medium range κατηγορίες;

 

Να πω οτι δεν βιάζομαι και αν είναι να βγεί κάτι τους επόμενους 2-3 μήνες περιμένω.

θα έχεις πρόβλημα και με CPU

θες R3600X & 3060TI για να παίζει full στα 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

θα έχεις πρόβλημα και με CPU

θες R3600X & 3060TI για να παίζει full στα 1440p

θέλει τόσο δυνατό rig? δεν μιλάμε να παίζω τα πάντα ultra στα 144hz. με ενδιαφέρει στα mid-high ~60fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, haris013 said:

θέλει τόσο δυνατό rig? δεν μιλάμε να παίζω τα πάντα ultra στα 144hz. με ενδιαφέρει στα mid-high ~60fps

Με μιά 1660 super είσαι οκ

Θα βγεί και 3050 μάλλον. Αν είναι στα 200e και καλύτερη της 1660 super, θα συμφέρει 

Πόσα διαθέτεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

θέλει τόσο δυνατό rig? δεν μιλάμε να παίζω τα πάντα ultra στα 144hz. με ενδιαφέρει στα mid-high ~60fps

Ο R1600 θα έχει drops στα 1440p , κακώς με τέτοιο σύστημα στοχεύεις σε τέτοια ανάλυση. Κάτσε στα 1080 ή αναβάθμισε σε τουλάχιστον σε R3600X ή ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, haris013 είπε

θέλει τόσο δυνατό rig? δεν μιλάμε να παίζω τα πάντα ultra στα 144hz. με ενδιαφέρει στα mid-high ~60fps

Δεν είναι δυνατό το 3600/3060Ti για 1440p, είναι όπως πρέπει. Αλλιώς περίμενε την 3060, αλλά CPU σίγουρα τον 3600, όχι παρακάτω..

12 ώρες πριν, Coscas είπε

Με μιά 1660 super είσαι οκ

Θα βγεί και 3050 μάλλον. Αν είναι στα 200e και καλύτερη της 1660 super, θα συμφέρει 

Πόσα διαθέτεις;

1660 Super για 1440p; Δεν νομίζω Τάκη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

1660 Super για 1440p; Δεν νομίζω Τάκη :P

Έχω οθόνη 1440p @ 75hz, και λιγουρευομουν μια 1660super και είχα σκοπό να αγοράσω μία μόλις πέσουν οι τιμές. Δεν την προτείνεις για αυτή την ανάλυση; Να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή είμαι με ένα λίγο παλιό σύστημα, με επεξεργαστή i7-4770k, 32GB RAM DDR3 @1866Mhz, SSD και μητρική Z87-k. Η τωρινή μου κάρτα είναι μια 1050 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έχω οθόνη 1440p @ 75hz, και λιγουρευομουν μια 1660super και είχα σκοπό να αγοράσω μία μόλις πέσουν οι τιμές. Δεν την προτείνεις για αυτή την ανάλυση; Να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή είμαι με ένα λίγο παλιό σύστημα, με επεξεργαστή i7-4770k, 32GB RAM DDR3 @1866Mhz, SSD και μητρική Z87-k. Η τωρινή μου κάρτα είναι μια 1050 2GB.

Η 1660 Super θέλει υποχωρήσεις στα καινούργια games σε 1080p, οπότε ακόμη χειρότερα στα 1440p και είναι και τα 6GB vram που μπορεί να αποτελέσουν πρόβλημα, είναι πάνω από ένα χρόνο κάρτα, μην το ξεχνάμε αυτό. Δηλαδή να παίζεις με κάποια settings σε medium σε 1440p θεωρώ δεν αξίζει. Η 1660 Super είναι κατεξοχήν 1080p κάρτα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έχω οθόνη 1440p @ 75hz, και λιγουρευομουν μια 1660super και είχα σκοπό να αγοράσω μία μόλις πέσουν οι τιμές. Δεν την προτείνεις για αυτή την ανάλυση; Να σημειώσω ότι αυτή τη στιγμή είμαι με ένα λίγο παλιό σύστημα, με επεξεργαστή i7-4770k, 32GB RAM DDR3 @1866Mhz, SSD και μητρική Z87-k. Η τωρινή μου κάρτα είναι μια 1050 2GB.

Αν έχεις οθόνη Freesync σε 1440p, για μένα βρες μόλις πέσουν οι τιμές καμιά 5700xt και μείνε όπως είσαι με oc στον 4770k.

Αλλιώς θέλεις πιο ριζική αναβάθμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...