Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Θέλει να φτιάξει itx. Τα m/b ψωροκώσταινες ξεκινάνε από 120 και μετά εκτοξεύονται αν θέλει να είναι έστω midrange.

Έχεις δίκιο δεν το είδα. Εγώ μίλαγα για micro-ATX.

Moorer7 Γιατί σώνει και ντε mini-itx ?

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει itx-mb με τέσσερις θέσεις γιατί το έχω ψάξει αρκετά ίσως atx αν και το κουτί που θα παρω nzxt h210 δεν θεωρείται και το μικρότερο νομίζω στην mb παίρνει μόνο itx αυτό με το 2666 αν παρω 3600 για μελλοντική χρήση υπάρχει πιθανότητα να μην συγχρονίζεται με τον 10400;

Όχι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Θα πάνε όσο σηκώνει το chipset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panospeter είπε

Έχεις δίκιο δεν το είδα. Εγώ μίλαγα για micro-ATX.

Moorer7 Γιατί σώνει και ντε mini-itx ?

Τι να σου πω δεν μου αρέσουν τα κουτιά τα μεγάλα βασικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Τι να σου πω δεν μου αρέσουν τα κουτιά τα μεγάλα βασικά 

Αν δεν έχει πρόβλημα χώρου (και για να μην σου αλλάξω εταιρία) τα παρακάτω είναι κουκλιά:

https://www.skroutz.gr/s/19812807/NZXT-H510-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/19636104/NZXT-H510i-Black.html

Άσε που θα έχει και καλύτερο airflow - χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 και κάτι ενδιάμεσο μεταξύ αυτού που θες να αγοράσεις και αυτού που σου προτείνω παραπάνω

https://www.skroutz.gr/s/25195228/Lian-Li-Lancool-205M.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα επαιρνα NZXT  γιατί όλα έιναι όπως τα περιγράφεις.

Αν ήμουν στην θέση του φίλου θα έπαιρνα το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/23019357/Be-Quiet-Pure-Base-500DX-Black.html

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως size does matter...πάντα οι μικρές τουλάχιστον ότι έχει περάσει απο τα χέρια μου είναι πιο αδύναμες.

Οπότε βρες 1 πιο μουράτο κουτάκι αλλά λίγο πιο μπαμπάτσικο και άσε τις "ειδικές" μητρικές...θα πληρώσεις κάτι στο οποίο δεν θα κερδίσεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2021 στις 6:50 ΜΜ, LIGHT1NG είπε

και πάλι κάποιοι μπερδεύουν το msrp ενώ υπάρχει έλλειψη όχι στην Ελλάδα αλλά παγκόσμια έλλειψη.....

επίσης Αλέξανδρε καλύτερα να σκάσει κάποιος 600 στο πλαίσιο και να πάρει κούτα 3060 παρά μεταχειρισμενη 5700ΧΤ,2070,2080 κλπ στα 500 και 600 και 800.. 

Επειδή μόλις έδωσα καλύτερη βάση για την πολύτιμη 3060 η χαρά των σκαλπερς που βγήκε νέα κάρτα σε στοκ. 

https://youtu.be/wREdIgItkQ0

αν το βίντεο όντως στέκεται σε πραγματικά δεδομένα να δώσουμε ένα χειροκρότημα στην nvidia για το πως τους τσάκισε η 5700ΧΤ και πως κατάφεραν να βγάλουν out of stock αυτό το δημιούργημα σε 5 δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Επειδή μόλις έδωσα καλύτερη βάση για την πολύτιμη 3060 η χαρά των σκαλπερς που βγήκε νέα κάρτα σε στοκ. 

https://youtu.be/wREdIgItkQ0

αν το βίντεο όντως στέκεται σε πραγματικά δεδομένα να δώσουμε ένα χειροκρότημα στην nvidia για το πως τους τσάκισε η 5700ΧΤ και πως κατάφεραν να βγάλουν out of stock αυτό το δημιούργημα σε 5 δευτερόλεπτα. 

1) Στα παιχνίδια του 2020 η NV3060 θα δεις ότι είναι στα περισσότερα μπροστά σε σχέση με 5700ΧΤ που καίει το διπλάσιο ρεύμα και θες ποιοτική ψύξη στο κουτί.

2) Στα features DLSS , AI , NVEC κτλ η 3060 κερδίζει 100 - 0 από τα αποδυτήρια την 5700ΧΤ

3) Στην τιμή ακόμη και με ελλείψεις (2 ημέρες κυκλοφορεί , κάτσε 2-3 εβδομάδες να δουμε) είναι στο -70 με -80% σε σχέση με την 5700ΧΤ

Η σύγκριση σου είναι ατυχής , αν δεν σε ενδιαφέρει το minning η 3060 είναι παρασάγγας καλύτερη από την θερμάστρα με μέτρια απόδοση gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2021 στις 4:18 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Επίσης κανένας δεν πρόκειται να σε λυπηθεί αν δεν μπορείς να βρεις φθηνή κάρτα για gaming ή/και mining.

η και μεταπώληση 

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 με 5700ΧΤ που καίει το διπλάσιο ρεύμα και θες ποιοτική ψύξη στο κουτί.

2) Στα features DLSS , AI , NVEC κτλ η 3060 κερδίζει 100 - 0 από τα αποδυτήρια την 5700ΧΤ

3) Στην τιμή ακόμη και με ελλείψεις (2 ημέρες κυκλοφορεί , κάτσε 2-3 εβδομάδες να δουμε) είναι στο -70 με -80% σε σχέση με την 5700ΧΤ

Η σύγκριση σου είναι ατυχής , αν δεν σε ενδιαφέρει το minning η 3060 είναι παρασάγγας καλύτερη από την θερμάστρα με μέτρια απόδοση gpu.

1) 200-220watt  καίει, και με UV 170-190watt, 100watt καίει η 3060?
Το ποιοτική ψύξη στο κουτί ισχύει μόνο για την 5700xt ? OK

2) 2 χρονών κάρτα είναι, τι έπρεπε δλδ να έχει ? Η αντίστοιχη 2060 πως στέκεται σήμερα  στα 2-3 ολόκληρα παιχνίδια αυτών των features ? 

3) Αυτά τα έλεγες και για την 3060ti, να περάσει 1 μήνας  να στρώσουν οι τιμές. Μάλλον δεν πέρασε ακόμα ο μήνας... 

''Η σύγκριση σου είναι ατυχής'' Στο μόνο που είσαι σωστός....

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

2) Στα features DLSS , AI , NVEC κτλ η 3060 κερδίζει 100 - 0 από τα αποδυτήρια την 5700ΧΤ

+Rtx

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

1) Στα παιχνίδια του 2020 η NV3060 θα δεις ότι είναι στα περισσότερα μπροστά σε σχέση με 5700ΧΤ που καίει το διπλάσιο ρεύμα και θες ποιοτική ψύξη στο κουτί.

2) Στα features DLSS , AI , NVEC κτλ η 3060 κερδίζει 100 - 0 από τα αποδυτήρια την 5700ΧΤ

3) Στην τιμή ακόμη και με ελλείψεις (2 ημέρες κυκλοφορεί , κάτσε 2-3 εβδομάδες να δουμε) είναι στο -70 με -80% σε σχέση με την 5700ΧΤ

Η σύγκριση σου είναι ατυχής , αν δεν σε ενδιαφέρει το minning η 3060 είναι παρασάγγας καλύτερη από την θερμάστρα με μέτρια απόδοση gpu.

proofs να δω... 

διπλάσιο ρεύμα? ποιοτική ψύξη στο κουτί? τι λες ρε Γιώργη μεσημεριατικα στο warzone 160watt γράφει η νίτρο το ψυγείο στο σπίτι πιο πολύ καίει 

ακόμα και από την 3070 που έχω μόνο το NVEC για το stream δουλεύω.. 

100-0 να πεις για την 3060ti - 3070 που είναι κοντά στην 2080ti όχι την 3060 που είναι κάτω και από την 2080super. 

Για την τιμή δεν θα το σχολιάσω καν 500 και 600 δεν αξίζει καν πόσο μάλλον τα 700 και 800 που θέλουν κάποιοι εδώ μέσα καλό απόγευμα. 

16 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

+Rtx

ναι σκοτωθηκαμε όλοι εδώ να  βαλουμε ΡΤΧ ον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

160watt γράφει η νίτρο

Αν ο κατασκευαστής λέει επισήμως https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-5700-xt.c3339

225W TDP στην reference ρύθμιση πάει να πει ότι οι AIB's tiw 300αρίζουν για πλάκα. 

Επίσης σε 2-3 ημέρες το techspot (παρόλο που είναι λίγο κόκκινο είναι σοβαρό στις μετρήσεις του) θα βγάλει συγκριτικό σε πολλά παιχνίδια και θα κρίνουμε την διαφορά απόδοσης μεταξύ 5700XT - NV3060 ακόμη και αν κάνουμε ότι παραβλέπουμε τα πολύτιμα έξτρα feutures της πράσινης.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο και μόνο το DLSS κάνει τις NVIDIA καλύτερες επιλογές τώρα αφού οι τιμές είναι τα ίδια σκ@τ@ και στους δύο. Το RT είναι niche ακόμη και σε ελάχιστα games αξίζει. Άλλο συν είναι ο encoder αν σε ενδιαφέρει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...