Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την γνώμη μου -νομίζω και πολλών άλλων- εφόσον είσαι απλώς καταναλωτής(και δεν υπάρχει το ROI στην μέση, έγινε και πιπίλα τώρα ελέω mining) συνήθως δεν υπάρχει αντικειμενικό vfm.

Για παράδειγμα ας μου πει κάποιος ποια μπλούζα είναι vfm και ποια όχι?

Στα προϊόντα τεχνολογίας επειδή κυνηγάμε επιδόσεις(οπότε και αριθμούς οι οποίοι είναι εύκολα συγκρίσιμοι) συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο. Στις κάρτες το "value" είναι τα fps, στους σκληρούς τα GB(βάζοντας στη συνάρτηση και το WR), στα τροφοτικά τα W και το cert.

Συνήθως συγκρίνουμαι τους αριθμούς που αφορούν τον μέσο χρήστη χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην τις ιδιαιτερότητες του εκάστοτε αγοραστή.(Σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα reviews)

Σχεδιαστικά από την άλλη το κόστος/επιδόσεις αυξάνεται εκθετικά και όχι γραμμικά. Αν πχ η 1030 είναι η χειρότερη κάρτα σε επιδόσεις και η φθηνότερη σε τιμή (υποθετικά) είναι η πιο vfm απολες τις υπόλοιπες κάρτες.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Αν και καταλαβαίνω πού το πας, μπορώ να σου δώσω μερικά παραδείγματα σε περίπτωση που τα θυμάσαι.

8800GT

7950

 

Και η 5850 θα ελεγα (μιας και στα ιδια ρολογια με την 5870 ηταν 3-5 frames πισω αλλα 150+ φθηνοτερη αν θυμαμαι καλα) αλλα αλλιως το ρωτησα.Καθονται και αναλυουν 3 σελιδες τον ορισμο του vfm (κατι που σε 2-3 ποστ καλυπτεται) και σαν να μην φτανει αυτο,το αναλυουν σημερα που η 5700ΧΤ πχ εφτασε 1300€.😅

Και οχι μονο αυτη αλλα ολες οι καρτες ειναι απλησιαστες.Τεσπα,χιουμορ εκανα.Κατα τα αλλα καλα τα λετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Κατά την γνώμη μου -νομίζω και πολλών άλλων- εφόσον είσαι απλώς καταναλωτής(και δεν υπάρχει το ROI στην μέση, έγινε και πιπίλα τώρα ελέω mining) συνήθως δεν υπάρχει αντικειμενικό vfm.

Για παράδειγμα ας μου πει κάποιος ποια μπλούζα είναι vfm και ποια όχι?

Στα προϊόντα τεχνολογίας επειδή κυνηγάμε επιδόσεις(οπότε και αριθμούς οι οποίοι είναι εύκολα συγκρίσιμοι) συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο. Στις κάρτες το "value" είναι τα fps, στους σκληρούς τα GB(βάζοντας στη συνάρτηση και το WR), στα τροφοτικά τα W και το cert.

Συνήθως συγκρίνουμαι τους αριθμούς που αφορούν τον μέσο χρήστη χωρίς να λαμβάνουμε υπόψην τις ιδιαιτερότητες του εκάστοτε αγοραστή.(Σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα reviews)

Σχεδιαστικά από την άλλη το κόστος/επιδόσεις αυξάνεται εκθετικά και όχι γραμμικά. Αν πχ η 1030 είναι η χειρότερη κάρτα σε επιδόσεις και η φθηνότερη σε τιμή (υποθετικά) είναι η πιο vfm απολες τις υπόλοιπες κάρτες.

Ουσιαστικά έχεις ορίσει ένα budget και ψάχνεις να βρεις το καλύτερο value σε αυτό το budget. Κάπως έτσι πάει. Συνήθως μεταξύ 2 άντε 3 καρτών είσαι. Απλά στις ακριβές υλοποιήσεις χάνεται το value γιατί αρχίζεις και δίνεις παραπάνω λεφτά για εμφάνιση ουσιαστικά. Για την 2060 που έχω το καλύτερο value ήταν μια απλή palit χωρίς καν backplate που μάλιστα είχε και samsung μνήμες, άρα κλοκαρει και καλύτερα για κάποιον που τον ενδιαφέρει. Και από θερμοκρασίες 2-3 βαθμούς πάνω από την δική μου που είχε +40 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

αναλυουν 3 σελιδες τον ορισμο του vfm (κατι που σε 2-3 ποστ καλυπτεται)

Θα μου πεις ποια ειναι η πιο vfm μπλουζα να παω να την πάρω? η πιο ζεστη/ευρώ υποθέτω? :D

23 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

 και σαν να μην φτανει αυτο,το αναλυουν σημερα που η 5700ΧΤ πχ εφτασε 1300€.😅

όπως έγραψα και σε άλλο ποστ σήμερα, μη έχοντας την ευκαρία να συζητάμε ποια κάρτα να πάρω και μήπως να δώσω την Χ και να πάρω την Υ, ανακυκλώνουμε αριθμούς αλόγιστα.

Επεξ/σία από alexmpl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά όσοι δεν θέλουν να ακούν "αναλύσεις" υπάρχει και το ignore. Μόνο οι admins μπορούν να μας λένε για ποια πράγματα μπορούμε να συζητάμε εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά όσοι δεν θέλουν να ακούν "αναλύσεις" υπάρχει και το ignore. Μόνο οι admins μπορούν να μας λένε για ποια πράγματα μπορούμε να συζητάμε εδώ..

φίλε μου αν αυτό πηγαίνει σε εμένα και στο άλλο thread σου είπα εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την γνώμη του. Δεν είναι επικριτικό το σχόλιο μου ούτε έχει σκοπό να σε αποτρέψει από το να συνεχίσεις να γράφεις ανάλογα σχόλια

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενα σου αλλά και να διαφωνούσα κάθετα το ίδιο θα ίσχυε

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

φίλε μου αν αυτό πηγαίνει σε εμένα και στο άλλο thread σου είπα εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να εκφράσει ελεύθερα την γνώμη του. Δεν είναι επικριτικό το σχόλιο μου ούτε έχει σκοπό να σε αποτρέψει από το να συνεχίσεις να γράφεις ανάλογα σχόλια

Όχι, δεν πήγαινε σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το θεμα ειναι τερμα σχετικο με αναλυσεις αλλα και για οτι του κατεβει του καθενος.Το λεει και ο τιτλος αλλωστε και οχι,δεν πηγαινει για σενα alexmpl,ουτε για τον Φάνη αλλα ουτε και στον DiaperCh@nger101.

Δεν ηξερα οτι πρεπει να παρω την αδεια του καθενος για το τι θα σχολιαζω.Αυτο ελειπε.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To θέμα vfm είναι απολύτως σχετικό με το θέμα. Και δεν απαγόρευσα σε κάποιον να γράψει ότι θέλει, ίσα ίσα είπα ότι αν δεν θέλει να διαβάζει αυτά που γράφω μπορεί να με κάνει ignore..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Τι έκανα και είναι με μπλε bold....🙄 Συγγνώμη πάντως αν κούρασα με το offtopic απλά χαλάρωσα επειδή δεν ψωνίζει και κανένας κάρτα γραφικών..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Τι έκανα και είναι με μπλε bold....🙄 Συγγνώμη πάντως αν κούρασα με το offtopic απλά χαλάρωσα επειδή δεν ψωνίζει και κανένας κάρτα γραφικών..

Τι να σου πω ρε φιλος,εχεις λιγακι δυσκολο nick και το εκανα copy paste και βγηκε μπλε,αθελα μου.Βαψτο μπλε που λενε,χαχα.Οχι δεν κουρασες καθολου,κανενας σας δεν κουρασε που και να κουραζε ποιος ειμαι εγω να ζητησω τον λογο,αλιμονο.Ισα ισα ολα αυτα που γραφετε ολο και καποιον θα βοηθησουν.Εγω με δοση χιουμορ το εγραψα,για να σπασει ο παγος που λενε.Εγω δεν ειπα πουθενα οτι δεν θελω να διαβαζω αναλυσεις ή οτι με πειραζει να διαβαζω 3 σελιδες για το ιδιο πραγμα.ΑΝ με πειραζε,πολυ απλα δεν θα τα διαβαζα.Θα σταματουσα να τα διαβαζω μονος μου ομως,δεν χρειαζομαι υποδειξεις απο καποιον για το τι θα κανω και αν θα χρησημοποιησω τη λιστα αγνοησης.Σεριφηδες στο κεφαλι μου δεν χρειαζομαι.

Φιλικα ολα αυτα,εκανα παραθεση σε εσενα γιατι τον yiannis1991 τον εχω ηδη στην λιστα αγνοησης,το μυνημα του το ειδα απο την παραθεση που του εκανε ο alexmpl.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σ όλους... αν ο επεξεργαστής που φοράει ένα σύστημα έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αυτή η κάρτα λειτουργεί σαν υποβοήθηση της κύριας κάρτα γραφικών του συστήματος προσθέτοντας επιπλέον φπς στο τελικό αποτέλεσμα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Καλημέρα σ όλους... αν ο επεξεργαστής που φοράει ένα σύστημα έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αυτή η κάρτα λειτουργεί σαν υποβοήθηση της κύριας κάρτα γραφικών του συστήματος προσθέτοντας επιπλέον φπς στο τελικό αποτέλεσμα ???

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 8:24 ΠΜ, Moorer7 είπε

Καλημέρα σ όλους... αν ο επεξεργαστής που φοράει ένα σύστημα έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αυτή η κάρτα λειτουργεί σαν υποβοήθηση της κύριας κάρτα γραφικών του συστήματος προσθέτοντας επιπλέον φπς στο τελικό αποτέλεσμα ???

Πριν 5 χρόνια νομίζω πως αυτό λειτουργούσε.Ειχα ένα 4770Κ και ένα Gigabyte Ζ97 καλό μοβο και με ένα utility της intel ενεργοποιούσες συνεργασία της κύριας κάρτας γραφικών και της κάρτας του cpu.Δοκίμασα benches και είδα αύξηση 2 με 3 fps σε 1080p.

 

Η μεγάλη απογοήτευση είναι πως μετά από 5 χρόνια η κάρτα γραφικών 630 της intel που φορούσε ο 4770Κ μπήκε και στους νέος cpu 10ης γενιάς οπότε όσοι έχουν νέους cpu και θέλουν να παίξουν κάτι με το GPU του επεξεργαστή θα αρκεστούν σε παιχνίδια πριν από 5-6 χρόνια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...