Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενα συστημα με i5 4460 οπου τωρα εχει μια παλια 5850 γραφικων που μαλλον τα επαιξε, τι θα μπορουσα να βαλω με παραπ[λησιες τουλαχιστον δυνατοτητες; Κaποια 1030 η rx 550; https://www.skroutz.gr/s/29441330/XFX-Radeon-RX-550-2GB-Core-Edition-RX-550P2PFG5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, c-max είπε

Σε ενα συστημα με i5 4460 οπου τωρα εχει μια παλια 5850 γραφικων που μαλλον τα επαιξε, τι θα μπορουσα να βαλω με παραπ[λησιες τουλαχιστον δυνατοτητες; Κaποια 1030 η rx 550; https://www.skroutz.gr/s/29441330/XFX-Radeon-RX-550-2GB-Core-Edition-RX-550P2PFG5.html

τι χρήση? , αν τις θες για παιχνίδια είναι πού μέτριες - καλύτερα κάτσε με ενσωματωμένη

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 11:00 ΠΜ, Mpiftekis είπε

Καλήμερα σας!!!

 

Θα ήθελα να μου πείτε 2-3 κάρτες γραφικών που να "τερματίζουν" έναν Q9550 @ 2.83GHz.

 

Ευχαριστώ!!!

Όλες οι κάρτες από την GTX 660 (2011) και μετά τον τερματίζουν για πλάκα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

τι χρήση? , αν τις θες για παιχνίδια είναι πού μέτριες - καλύτερα κάτσε με ενσωματωμένη

Υουtube καμια ταινια και ελαφρα ονλινε παιχνιδια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε δίλημμα. Φως στις τιμές των καρτών δεν βλέπω, η 6700ΧΤ που θέλω να πάρω είναι στα 800+. Με αυτό τον ρυθμό λογικές τιμές μπορεί να έχουμε αρχές του 2022, αν φτάσουμε κιόλας σε λογικές τιμές ποτέ σε αυτή τη γενιά. Αλλά θα έχει νόημα να αγοράσω τότε κάρτα; Μετά από μερικούς μήνες θα βγούνε οι καινούργιες.

Αλλά θέλω να αλλάξω και monitor κάποια στιγμή, το βαρέθηκα το 1080p. Βλέπω στα 400-500 τα ultrawide είναι λιγάκι meh. Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω τώρα σε ένα καλό IPS 27'' 1440p 144Hz ή 165Hz και να μείνω με την 2060 έστω και με υποχωρήσεις μέχρι την επόμενη γενιά; Άλλωστε δεν είναι όλα τα games βαριά σαν το CP77 και υπάρχει σε αρκετά το DLSS που βοηθάει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είμαι σε δίλημμα. Φως στις τιμές των καρτών δεν βλέπω, η 6700ΧΤ που θέλω να πάρω είναι στα 800+. Με αυτό τον ρυθμό λογικές τιμές μπορεί να έχουμε αρχές του 2022, αν φτάσουμε κιόλας σε λογικές τιμές ποτέ σε αυτή τη γενιά. Αλλά θα έχει νόημα να αγοράσω τότε κάρτα; Μετά από μερικούς μήνες θα βγούνε οι καινούργιες.

Αλλά θέλω να αλλάξω και monitor κάποια στιγμή, το βαρέθηκα το 1080p. Βλέπω στα 400-500 τα ultrawide είναι λιγάκι meh. Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω τώρα σε ένα καλό IPS 27'' 1440p 144Hz ή 165Hz και να μείνω με την 2060 έστω και με υποχωρήσεις μέχρι την επόμενη γενιά; Άλλωστε δεν είναι όλα τα games βαριά σαν το CP77 και υπάρχει σε αρκετά το DLSS που βοηθάει.

Υποκειμενική άποψη , αν βρεις μονιτορ που σου κάνει "κλικ" αγόρασε το από τώρα και μπορείς να τρέχεις τα παιχνίδια στα 1080 (οσα είναι πολύ βαρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας. θα ηθελά την γνωμη σας γιατι εχω μπερδευτει. ποια απο τις 3 θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη για gaming?
1)Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8GΒ
2)Gigabyte AORUS Radeon RX 6700 XT Elite 12GB

3)Gigabyte AORUS GeForce RTX 3070 Ti Master 8GB

με ενδιαφερει ουσιαστικα να αλλαξω μια 1070 8GB που εχω απο το 17'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, iceman33221 είπε

καλημερα σας. θα ηθελά την γνωμη σας γιατι εχω μπερδευτει. ποια απο τις 3 θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη για gaming?
1)Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8GΒ
2)Gigabyte AORUS Radeon RX 6700 XT Elite 12GB

3)Gigabyte AORUS GeForce RTX 3070 Ti Master 8GB

με ενδιαφερει ουσιαστικα να αλλαξω μια 1070 8GB που εχω απο το 17'

https://www.techspot.com/review/2270-geforce-rtx-3070-ti/

 

13-14% ναώτερη η 3070Ti σε average 12 πολύ δημοφιλών παιχνιδιών σε 1440 & 15-16% σε 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://www.techspot.com/review/2270-geforce-rtx-3070-ti/

 

13-14% ναώτερη η 3070Ti σε average 12 πολύ δημοφιλών παιχνιδιών σε 1440 & 15-16% σε 4Κ

Σε ευχαριστώ πολυ. Κ απο τις 2 3070 ποια θα προτινες; νομιζω δν εχουν σημαντικες διαφορες που να δικαιολογουν τα 150+που τις βρισκω διαφορα;! Σωστα.

Κ ενα τελευταιο ιδανικο τροφοδοτικο να βρω ενα +100w απο το μινιμουμ που θελουν οι καρτες; η να δω +200 πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

Σε ευχαριστώ πολυ. Κ απο τις 2 3070 ποια θα προτινες; νομιζω δν εχουν σημαντικες διαφορες που να δικαιολογουν τα 150+που τις βρισκω διαφορα;! Σωστα.

Κ ενα τελευταιο ιδανικο τροφοδοτικο να βρω ενα +100w απο το μινιμουμ που θελουν οι καρτες; η να δω +200 πχ;

Αν είναι gold/platinum  όσο λένε , αν είναι silver +50-100W , αν είναι bronze +100-150W

θα σου έλεγα την φθηνότερη αλλά η gigabyte δίνει 4 χρόνια εγγύηση σε aorus

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν είναι gold/platinum  όσο λένε , αν είναι silver +50-100W , αν είναι bronze +100-150W

θα σου έλεγα την φθηνότερη αλλά η gigabyte δίνει 4 χρόνια εγγύηση σε aorus

Σιγουρα; γιατι στα site ειδα 3 χρονια εγγυηση κατασκευαστη δινουν. (οχι στην ιδια την gigabyte δεν κοίταξα να πω την αληθεια) οποτε ο +1 χρονος πιστευεις οτι αξιζει τα επιπλεον χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, iceman33221 είπε

Σιγουρα; γιατι στα site ειδα 3 χρονια εγγυηση κατασκευαστη δινουν. (οχι στην ιδια την gigabyte δεν κοίταξα να πω την αληθεια) οποτε ο +1 χρονος πιστευεις οτι αξιζει τα επιπλεον χρηματα;

το 99% των εμπόρων λένε την νόμιμη εμπορική εγγύηση (2 έτη) που τους υποχρεώνει ο νόμος ανεξαρτήτως τι λέει ο κατασκευαστής και δεν ξέρω πως και από που μπορείς να διεκδικίσεις το 3ο έτος.

όσων αφορα τις aorus ειδικά , έχει ειδική μεταχείρηση ο ίδιος ο κατασκευαστής

 

https://global.aorus.com/event-detail.php?i=164

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φτηνη κάρτα ~200-250€ τι προτείνετε; Φυσικα δεν υπαρχουν απαιτήσεις για gaming με τοσα λιγα λεφτα το πολυ πολυ κανενα σχεδιαστικό προγραμμα αλλα οχι κατι βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...