Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Σε φτηνη κάρτα ~200-250€ τι προτείνετε; Φυσικα δεν υπαρχουν απαιτήσεις για gaming με τοσα λιγα λεφτα το πολυ πολυ κανενα σχεδιαστικό προγραμμα αλλα οχι κατι βαρύ.

Μιά 1650 είναι καλή τέτοια εποχή και τρέχει σχεδόν τα πάντα αξιοπρεπώς

Τι cpu έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν εχω σκεφτομαι τον 5600x

σχεδιαστικό πρόγραμμα τύπου autocad? , η 11η σειρά ιντελ (π.χ. 11600Κ στα ίδια περίπου λεφτά με R5600X) έχει εξαιρετική ενσωματωμένη gpu που υποστηρίζει πλήρως openGL που ζητάνε τα επαγγελματικά σχεδιαστικα. Δεν χρειάζεσαι κάρτα γραφικών. Τα αντίστοιχα προιόντα της AMD , π.χ. R5600G δεν υποστηρίζουν opengl και δεν μπορούν να "συνδράμουν" σε τέτοια προγραμματα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε φτηνη κάρτα ~200-250€ τι προτείνετε; Φυσικα δεν υπαρχουν απαιτήσεις για gaming με τοσα λιγα λεφτα το πολυ πολυ κανενα σχεδιαστικό προγραμμα αλλα οχι κατι βαρύ.

used or new 1060, 1070, 1650, 

rx 470 to rx 580 κλπ

ενδιαφερον εχουν καρτες των 100 ευρω μεταχειρισμενες,

πχ r9 280, 1050, 770 

μπορεις να τις δοκιμασεις κ αν δεν σε καλυπτουν την κρατας εφεδρικη 

η την πουλας ξανα σχεδον οσο την αγορασες

η την πουλας φτηνοτερα σε κανα γειτονα, φιλη, ανιψι που θελει να στησει πισι πχ 50,70 ευρω κλπ

 

Στις 24/7/2021 στις 11:44 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Είμαι σε δίλημμα. Φως στις τιμές των καρτών δεν βλέπω, η 6700ΧΤ που θέλω να πάρω είναι στα 800+. Με αυτό τον ρυθμό λογικές τιμές μπορεί να έχουμε αρχές του 2022, αν φτάσουμε κιόλας σε λογικές τιμές ποτέ σε αυτή τη γενιά. Αλλά θα έχει νόημα να αγοράσω τότε κάρτα; Μετά από μερικούς μήνες θα βγούνε οι καινούργιες.

Αλλά θέλω να αλλάξω και monitor κάποια στιγμή, το βαρέθηκα το 1080p. Βλέπω στα 400-500 τα ultrawide είναι λιγάκι meh. Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάω τώρα σε ένα καλό IPS 27'' 1440p 144Hz ή 165Hz και να μείνω με την 2060 έστω και με υποχωρήσεις μέχρι την επόμενη γενιά; Άλλωστε δεν είναι όλα τα games βαριά σαν το CP77 και υπάρχει σε αρκετά το DLSS που βοηθάει.

απο 2060 σε καρτα των 950 ευρω 

ισως πληρωσεις 500 ευρω,

συν οθονη?

αμφιβαλλω αν θα δεις διαφορα 1000 ευρω στο ματι.

στο πορτοφολι σιγουρα 

εξαρταται ποσο ευκολα μπορεις να καλυψεις το χιλιαρικο.

πχ αν πρεπει να δουλευεις σαν σερβιτορος 6,12 μηνες κλπ..

για να το καλυψεις 

η 2060 ειναι legendary best card

για κανα δυο χρονια κλπ

ο,τι νομιζεις κ οπως ερθουν 

παντως να δωσω 1000 ευρω

για 30,50 φπς για τα μετα απο δυο χρονια παιχνιδια δεν με ενθουσιαζει

ειναι πολλα τα λεφτα Αρη..

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, peiraiask είπε

1. απο 2060 σε καρτα των 950 ευρω

2. η 2060 ειναι legendary best card

3. για 30,50 φπς για τα μετα απο δυο χρονια παιχνιδια δεν με ενθουσιαζει

Κάτσε σε χάνω λίγο.

1. 750 έχει τώρα η 6700ΧΤ

2. Τι εννοείς legendary best card; Από πότε; Μια καλή κάρτα για 1080p και μέτρια σε 1440p είναι η 2060. Πάντα έτσι ήταν

3. Δεν είναι μόνο τα fps είναι και η μεγαλύτερη ανάλυση (1440p ή 3440*1440). 60% πάνω είναι η 6700ΧΤ και η 3060Ti από την 2060, μια χαρά αναβάθμιση θα είναι. Απλά τώρα δεν πολυπαίζω το καλοκαίρι και θα το αφήσω μέχρι να πέσουν και άλλο οι τιμές και αν δεν πέσουν καν σε αυτή τη γενιά σε φυσιολογικές τιμές, ε εντάξει πάμε στην επόμενη, δεν έγινε κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Κάτσε σε χάνω λίγο.

1. 750 έχει τώρα η 6700ΧΤ

2. Τι εννοείς legendary best card; Από πότε; Μια καλή κάρτα για 1080p και μέτρια σε 1440p είναι η 2060. Πάντα έτσι ήταν

3. Δεν είναι μόνο τα fps είναι και η μεγαλύτερη ανάλυση (1440p ή 3440*1440). 60% πάνω είναι η 6700ΧΤ και η 3060Ti από την 2060, μια χαρά αναβάθμιση θα είναι. Απλά τώρα δεν πολυπαίζω το καλοκαίρι και θα το αφήσω μέχρι να πέσουν και άλλο οι τιμές και αν δεν πέσουν καν σε αυτή τη γενιά σε φυσιολογικές τιμές, ε εντάξει πάμε στην επόμενη, δεν έγινε κάτι..

φιλε Γιαννη καταλαβαινω τι εννοεις 

μια 2060 θα εχει υποστηριξη τα επομενα 7-10 χρονια , θα τρεχει τα παντα ολα κλπ

οι καρτες με μεγαλυτερες αναλυσεις των 800 ευρω μπορει να ειναι καλες,

αλλα στα σογια κ στους συγγενεις εχουμε χασει το μετρημα με τα κοβιντ,

μπαινουν στα νοσοκομεια κ δεν ξαναγυρναν,

οποτε δεν μπορω να παρακολουθω τις εξελιξεις κ τα χαρακτηστικα ολων των πισι

απο την αλλη μερια , σε 2 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει,

πολλοι που εχουν δεκα φραγκα πανε κ τα τρωνε πριν τα φανε τα κοβιντ,

ψωνιζουν απο κονσολες μεχρι κ διακοπες 1000 ευρω αμαξι  κλπ 

το ζητημα ειναι αν θα ξαναμαζευτουν ποτε αυτα τα λεφτα λογω κοβιντ

οι εταιριες με τα κομπιουτερ εχουν τους αμερικανους ευρωπαιους κ ασιατες 

κ ενα σωρο τροπους να μαζευουν εκατομμυρια Πεντακοσαδολαρα $$500

κονομανε χρημα, εμεις τι κανουμε,

να σαι παντα καλα κ να σου πηγαινουν ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peiraiask είπε

φιλε Γιαννη καταλαβαινω τι εννοεις 

μια 2060 θα εχει υποστηριξη τα επομενα 7-10 χρονια , θα τρεχει τα παντα ολα κλπ

οι καρτες με μεγαλυτερες αναλυσεις των 800 ευρω μπορει να ειναι καλες,

αλλα στα σογια κ στους συγγενεις εχουμε χασει το μετρημα με τα κοβιντ,

μπαινουν στα νοσοκομεια κ δεν ξαναγυρναν,

οποτε δεν μπορω να παρακολουθω τις εξελιξεις κ τα χαρακτηστικα ολων των πισι

απο την αλλη μερια , σε 2 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει,

πολλοι που εχουν δεκα φραγκα πανε κ τα τρωνε πριν τα φανε τα κοβιντ,

ψωνιζουν απο κονσολες μεχρι κ διακοπες 1000 ευρω αμαξι  κλπ 

το ζητημα ειναι αν θα ξαναμαζευτουν ποτε αυτα τα λεφτα λογω κοβιντ

οι εταιριες με τα κομπιουτερ εχουν τους αμερικανους ευρωπαιους κ ασιατες 

κ ενα σωρο τροπους να μαζευουν εκατομμυρια Πεντακοσαδολαρα $$500

κονομανε χρημα, εμεις τι κανουμε,

να σαι παντα καλα κ να σου πηγαινουν ολα καλα

Σε έχασα εντελώς, σόρρυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πρώτη φορά γράφω και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για αλλαγή κάρτας γραφικών, έχω αυτή τη στιγμή την μητρική MSI X370 GAMING PRO CARBON και επεξεργαστή τον AMD Ryzen 5 1600.
Η τωρινή μου κάρτα είναι παμπάλαια αλλά παίζει, απλώς ανεβάζει εδώ και καιρό υψηλές θερμοκρασίες και ήρθε η ώρα της, η κάρτα που έχω είναι η NVIDIA GeForce 8600 GT 512MB και θέλω να αλλαχτεί με μια low profile κάρτα που είναι αυτή: MSI GeForce GT 1030 2GB 2GH LP OC ή τέλος πάντων με κάποια 1030, έστω για 1-2 χρόνια μέχρι να πέσουν οι τιμές.
η ερώτηση μου είναι αν θα μπορεί να παίξει με την μητρική μου χωρίς πρόβλημα και ποια η διαφορά του GDD4 και GDDR5?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , η μητρική σου θα υποστηρίξει την νέα κάρτα που προτείνεις

GDDR4 είναι (ο τύπος) RAM της μητρικής, GDDR5 η RAM της νέας σου κάρτας γραφικών

δεν υπάρχει "σύγκρουση", ασυμβατότητα κλπ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stelyk88 είπε

η ερώτηση μου είναι αν θα μπορεί να παίξει με την μητρική μου χωρίς πρόβλημα και ποια η διαφορά του GDD4 και GDDR5?

Είναι συμβατή, η GT1030 βγαίνει και με τους 2 τύπους μνήμης GDDR4 και GDDR5.
Η GDDR5 είναι ποιο γρήγορη μνήμη με καλύτερες επιδόσεις η οποία και προτείνεται.
Αν οι επιδόσεις δεν είναι το ζητούμενο θες απλά να βλέπεις desktop και βρείς κάποια με GDDR4 που είναι αρκετά φθηνότερη τότε ok. Κατά τα άλλα μην τις κοιτάζεις καν…

Επεξ/σία από Deu164
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin Ναι όντως αν είναι τόσο η διαφορά ανεβαίνει αρκετά. Απλά είναι και το RT. Είναι αρκετά games που θέλω να τα παίξω με RT. CP77, το Stalker που θα βγει με RT, Crysis Remastered, Far Cry 6, RE8, το Witcher 3 με RT αν βγει κάποια στιγμή. Όλα αυτά είναι πάνω από 200 ώρες gameplay, δεν είναι και λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Arkin Ναι όντως αν είναι τόσο η διαφορά ανεβαίνει αρκετά. Απλά είναι και το RT. Είναι αρκετά games που θέλω να τα παίξω με RT. CP77, το Stalker που θα βγει με RT, Crysis Remastered, Far Cry 6, RE8, το Witcher 3 με RT αν βγει κάποια στιγμή. Όλα αυτά είναι πάνω από 200 ώρες gameplay, δεν είναι και λίγο..

Προφανώς αλλά δεν ξέρω τι διαφορά ακριβώς έχουν με RT οι 2 κάρτες στα 1440p. Το far cry θα έχει fsr και το re8 έχει το crysis καλύτερα παίξε το αυθεντικό με mods είναι πολύ ανώτερο από το remastered. To Witcher RT θέλω να το παίξω και εγώ να δούμε πως θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προφανώς αλλά δεν ξέρω τι διαφορά ακριβώς έχουν με RT οι 2 κάρτες στα 1440p. Το far cry θα έχει fsr και το re8 έχει το crysis καλύτερα παίξε το αυθεντικό με mods είναι πολύ ανώτερο από το remastered. To Witcher RT θέλω να το παίξω και εγώ να δούμε πως θα είναι. 

Είναι πολύ μπροστά στο RT η 3060Ti. Στο RE8 το interlaced της CAPCOM είναι καλύτερο από το FSR. Και FSR έχει και η 3060Ti έτσι και αλλιώς. Τα Crysis τα έχω παίξει και τα δύο λίγο και το Remastered με RT είναι καλύτερο του Original ειδικά στο φωτισμό. Το original είναι καλύτερο σε κάποια πράγματα αλλά το Remastered με RT είναι καλύτερο overall. Χωρίς RT δεν είναι καλύτερο όντως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είναι πολύ μπροστά στο RT η 3060Ti. Στο RE8 το interlaced της CAPCOM είναι καλύτερο από το FSR. Και FSR έχει και η 3060Ti έτσι και αλλιώς. Τα Crysis τα έχω παίξει και τα δύο λίγο και το Remastered με RT είναι καλύτερο του Original ειδικά στο φωτισμό. Το original είναι καλύτερο σε κάποια πράγματα αλλά το Remastered με RT είναι καλύτερο overall. Χωρίς RT δεν είναι καλύτερο όντως..

Νομιζω συζητας επι του ανωφελου αυτη τη στιγμή. Αφου τώρα games δεν παίζεις, monitor που χρειαζεται αλλαγη καρτας δεν εχεις, αρα καθεσαι εις τα αυγα σου και βλέπεις. Αν, που δεν το βλέπω, επανελθουν οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα δεν νομιζω να εισαι σε δίλημμα, θα δώσεις 50 ευρω παραπανω απο οσο θα κανει η 6700xt και θα παρεις μια 3070 με το full πακέτο, και rt και dlss και fsr και το encoder που θες. 

Αν δεν σκοπεύεις καν να πας σε ultrawide αλλα σε απλο 1440p και η 3060ti καρταρα είναι. Με μερικές υποχωρήσεις θα παιζεις σε υψηλα frames τα παντα για πολλα χρονια. 

Το προβλημα με τις amd είναι οτι βγαζεις εντελως απτο λεξιλογιο σου οποιοδηποτε παιχνίδι με σοβαρο rt. Θα πει καποιος ε οκ, αντε να ειναι 5 παιχνίδια στην γενια με σοβαρο rt. Ναι μεν αλλα για 10 παιχνιδια ολα και ολα αλλάζεις καρτα υποτιθεται που ειναι τα ΑΑΑ με βαρια γραφικά, τα υπολοιπα θα τα επαιζες καλα και με την 2060 σου. 

Απο προσωπικη εμπειρια ας πουμε, 4-5 παιχνιδια ήταν που δεν μπόρεσα να ευχαριστηθω με την 1080ti. Rdr2 / metro exodus / cb2077 και για αυτα αλλαξα καρτα. Ε απο αυτα τα 2 ειχαν και dlss και rt. Τα υπολοιπα, κατι horizon / death stranding /cod /ac μια χαρά επαιζαν και στη 1080ti, δεν ηταν λογος αλλαγης καρτας. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...